Światło w Cichą Noc

Okładka książki Światło w Cichą Noc Krystyna Mirek
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki Światło w Cichą Noc
Krystyna Mirek Wydawnictwo: Edipresse Cykl: Willa pod Kasztanem (tom 1) literatura obyczajowa, romans
Willa pod Kasztanem (tom 1)
Edipresse
2017-11-08
2017-11-08
literatura polska święta rodzina Wigilia tajemnice z przeszłości

Zwyczajny cud świątecznego dnia

Która świąteczna powieść w tym roku skradła Wasze serca? A może wybraliście zupełnie inne gatunki na grudzień?
Przyznam, że wreszcie po tej książce poczułam się jak w Wigilię po zjedzeniu barszczu, uszek, krokietów z pieczarkami i karpia. Po prostu poczułam, że to jest to na co czekałam.
„Światło w Cichą Noc” to powieść niezwykle lekka, niewymagająca, wprowadzająca nas w świąteczny nastrój. Oczywiście jest przy tym dość przewidywalna i naiwna, ale bynajmniej nie lukrowana. To historia młodych ludzi, którzy choć czują się zagubieni, próbują zmienić swoje życie. Pomysł organizacji pierwszej od wielu lat Wigilii, pociąga za sobą lawinę zdarzeń, która pomoże bohaterom otworzyć się na miłość.
Jest to pierwszy tom cyklu „Willa pod kasztanem” i z zaciekawieniem sięgnę po kolejne części.

Przeczytałam bo dostałam na prezent.
+ Za piękną okładkę,
+ Za sposób pisania dzięki któremu czyta się lekko,
Pomysł na książkę był fajny, tylko mi zabrakło,,tego czegoś ''. Wiało nudą i dłużyło się przez to w nieskończoność. I ta przewidywalność bohaterów 🥱 stanowczo wolę czytać z dreszczykiem emocji co przyniesie kolejna strona. Tu tego nie było.
Mam jeszcze jedna książkę autorki ale nie wiem kiedy się na nią zdecyduję.

Przeczytałam bo dostałam na prezent.
+ Za piękną okładkę,
+ Za sposób pisania dzięki któremu czyta się lekko,
Mam jeszcze jedna...

Książkę przeczytałam, ale bez specjalnego entuzjazmu. Taka zwykła opowieść o nieszczęściu, niespełnionej miłości, to wszystko na tle zbliżających się świąt Bożego Narodzenia. Nie porwało mnie to specjalnie, trochę wręcz powiało nudą. I przewidywalnością.

Bardzo lekka, przyjemna książka. Wprowadziła mnie w klimat świąt. Jeśli ktoś chce odpocząć od kryminałów, zagadek i ciężkich thrillerów psychologicznych jest to doskonała odskocznia. Niewymagająca.

Grudzień. Przygotowania do świąt w niektórych domach trwają już pełną parą. Ale nie we wszystkich. Antek Milewski wraca do swoich rodzinnych stron po wielu latach spędzonych w Warszawie, dziś nic go już tam nie trzyma.
Przygaszony życiową porażką, przestraszony, na prośbę mamy odwiedza dawno nie widzianą babcię. Wracają wspomnienia z dzieciństwa i odnawiają się przyjaźnie zawarte przed laty.
Antek błyskawicznie odnajduję się w domu babci Kaliny oraz w wśród trójki rodzeństwa z sąsiedztwa. Co ich czeka wśród świątecznych zawirowań? Czy dadzą ponieść się magi świąt?
Przekonajcie się sami.

Dla mnie ta książka pokazuje jak ważna jest rodzina i jak ważne jest aby żyć w prawdzie. Polecam najlepiej w okresie przedświątecznym.

Ebook Fajnie napisana zaraz sięgam po następną część Polecam :)

Ebook Fajnie napisana zaraz sięgam po następną część Polecam :)

Chyba pierwszy raz w życiu spotkałam się z książką, którą miałam ochotę cisnąć o ścianę. Naprawdę, ledwo się powstrzymałam. Ile kosztowała mnie ona nerwów!

Akcja powieści toczy się w Krakowie w okresie Świąt Bożego Narodzenia, ale dziecinna naiwność i głupie zachowania bohaterów sprawiały, że nie mogłam skupić się na klimacie, nie mogłam poczuć tej magii świąt.. Postacie są tak irytujące, że ciężko opisać mi ich słowami. Bez przerwy miałam ochotę trzepnąć każdego po kolei w łeb (wyjątkiem była babcia Kalina i pani Dorota, które moim zdaniem były jedynymi postaciami, które używały mózgu) i opierdzielić siarczyście! Przysięgam!
Ja rozumiem, trauma życiowa może na długie lata siąść człowiekowi na psychice, ale ludzie! Przecież jakoś trzeba wziąć się w garść i żyć! Coś zrobić ze sobą, by życie nie przeleciało nam tylko na użalaniu się. Głupoty każdego z nich nic nie usprawiedliwia, a zwłaszcza tak bezczelnego lenistwa jak w przypadku Bartka! Ten człowiek działał mi na nerwy równie mocno jak pan Mariusz Mirski - biznesmen od siedmiu boleści i największy buc świata. Oboje startowali by na Króla Najbardziej Nieznośnych Postaci. Drugie miejsce na pewno zajęłaby głupiutka Madzia, która zachowuje się chamsko w stosunku do (w miarę przyzwoitego) Antka bez żadnego powodu! Wiecznie naburmuszona pani z banku..

Ogółem w książce nie działo się wiele, głównie są to przygotowania do Wigilii, w międzyczasie bohaterowie wracają często do wspomnień z przeszłości, podnoszą czytelnikowi ciśnienie, zachowują się jak banda idiotów itp. Nie byłaby ta opowieść, aż tak surowo oceniona, gdyby ludzie w niej byli choć w jakimś stopniu dojrzali jak na swój wiek. Przecież byli dorośli, a czułam jakbym czytała o perypetiach dwunastolatków, albo jeszcze młodszych dzieciaków..

Współczuję babci Kalinie z całego serca. Na jej miejscu zamknęłabym drzwi na klucz i udawała, że mnie nie ma, byleby ta zgraja przerośniętych dzieciaków nie przekroczyła progu mojego domu.
Gdyby nie ona ta książka miałaby zdecydowanie mniej gwiazdek ode mnie.

Jeszcze Pani Dorota uratowała sytuację swoim wielkim buntem. Twarda kobieta! Trzymałam za nią kciuki!

Uff.. Jak dobrze, że mam to już za sobą..

5,5/10

Idealna książka na Święta, polecam.

Idealna książka na Święta, polecam.

Tę książkę w swojej biblioteczce mam już od jakiegoś czasu, ale dopiero teraz znalazłam chwilę, aby po nią sięgnąć. Trzeba w końcu zbudować jakiś nastrój świąteczny, a opowieść "Światło w Cichą Noc" Krystyny Mirek jest idealna, aby to zrobić.

To historia niezwykła, w której nie znajdziecie typowo bożonarodzeniowej atmosfery z opłatkiem, życzeniami wszystkiego dobrego oraz pachnący karpiem na wigilijnym stole. Zamiast tego przeczytacie o zwykłych ludziach, ich tragediach, poplątanych losach oraz przeszłości, która – mimo upływających lat – wciąż nie pozwala o sobie zapomnieć i normalnie żyć. Aby jednak to zrozumieć, przedstawię kilka ważnych kwestii dotyczących fabuły.

Już tylko kilka dni dzieli mieszkańców Krakowa od Bożego Narodzenia. Wszędzie więc panuje iście świąteczna atmosfera. Z głośników wydobywają się dźwięki piosenek bożonarodzeniowych, witryny oraz wnętrza przestrzeni publicznych są obficie przystrojone, a ludzi ogarnia szał przedświątecznych zakupów. Wszystko po to, żeby ze wszystkim zdążyć do Pierwszej Gwiazdki.

Jest jednak rodzina, która za wszelką cenę próbuje zapomnieć o tym okresie i co roku – zamiast tradycyjnie obchodzić Boże Narodzenie – wyjeżdżają do ciepłych krajów. Chcą zapomnieć, więc zarówno Magda Łaniewska, jak i jej dwa bracia planują swoje wakacje tak, aby nie musieć oglądać tego wszystkiego, co dzieje się dookoła. I tak odkąd pamiętają.

Równolegle poznajemy też Antka – również pokrzywdzonego przez los młodego mężczyznę obecnie stojącego na zakręcie przez kilka złych decyzji.

Dla obu rodzin jednak te święta będą oznaczać zupełnie co innego. Magda spróbuje przełamać wieloletnią tradycję i dla swojego ukochanego postara się zorganizować święta. Natomiast Antek spróbuje zrozumieć tajemnice z przeszłości oraz przebaczyć. Czy obojgu uda się odnaleźć w nowej dla siebie sytuacji oraz znaleźć ducha świąt? Czy potrafią zapomnieć o tragedii, jaka ich spotkała i zacząć wszystko od nowa? Tego dowiecie się, czytając "Światło w Cichą Noc".

Jak to jednak w życiu bywa, nie wszystko przebiega według założonego planu. Bohaterowie nieraz będą musieli zaryzykować, zawiodą się na tych, na których nie powinni, ale ostatecznie światło zabłyśnie nie tylko na choince. Ich serca będą gotowe, aby otworzyć się i znów zacząć żyć.

Historia napisana przez Krystynę Mirek jest lekka do czytania, ale bynajmniej niełatwa, co autorka udowodni wielokrotnie. Nieoczekiwane zwroty akcji, mnóstwo emocji i monologi wewnętrzne bohaterów pozwolą nam zrozumieć ich postępowanie. To pełna ciepła opowieść o samotności, niewyobrażalnym bólu oraz stereotypach, roli kobiet w rodzinie. To także historia walki o prawdę, przeszłość, przyszłość oraz wolność i niezależność myślenia. Mirek udowadnia, że nie każde wspomnienie związane ze świętami przynosi nam radość, rodzinne ciepło oraz bliskość. Niektóre wręcz przywołują koszmary z dzieciństwa, o których lepiej nie pamiętać.

Mimo że historia sprawia wrażenie dokończonej, to jednak czyta się z zainteresowaniem i chętnie sięgnę po następne książki tej autorki.

Kraków. Kilka tygodni przed świętami Bożego Narodzenia. Przed domem swojej babki staje pokonany przez życie Antek z przesyłką od swojej matki. Miał być tu przez chwilę, by zacząć życie od nowa, został na dłużej. Antek w Krakowie pędził swoje dzieciństwo z przyjaciółmi - Michałem, Bartkiem i Magdą, których w Wigilię spotkała straszna tragedia. Od tego czasu w każdą wigilię wyjeżdżają zagranicę, by uciec od przykrych wspomnień. Jednak te święta okażą się być przełomowe dla bohaterów. Magda, zaręczona z Konstantym, postanawia urządzić dla jego rodziny Wigilię. Bracia, choć niechętnie, pomagają Magdzie w tym przedsięwzięciu. I choć nie wszystko będzie tak, jak powinno i choć nie wszyscy usiądą do stołu, to te święta wszystko zmienią. Będą okazją do rozmów, wyleczenia dawnych ran i zmian, które nie dla wszystkich będą dobre... Spodziewałam się czegoś lepszego. A była to tylko zwykła obyczajówka z tłem wigilijnym. Brakowało mi tej magii, która pochłania mnie bez reszty.

• Świąteczne
  • 2017