Cień bestii

Tłumaczenie: Joanna Grabarek
Cykl: Smoky Barrett (tom 1)
Wydawnictwo: Filia
Shadow Man
Ag2S

Z pozdrowieniami z piekła… Agentka specjalna FBI Smoky Barrett zajmowała się dotąd tropieniem seryjnych morderców. Nie miała sobie równych do czasu, kiedy szaleniec zabił jej męża i córkę, po czym brutalnie okaleczył ją, niszcząc w niej wolę życia. Smoky straciła wszystko. Teraz inna bestia wdziera się w jej życie. Nieuchwytny morderca rzuca jej bezpośrednie wyzwanie. Przez wszystkie lata...

Z pozdrowieniami z piekła…

Teraz inna bestia wdziera się w jej życie. Nieuchwytny morderca rzuca jej bezpośrednie wyzwanie. Przez wszystkie lata pracy w FBI Smoky nie zetknęła się z podobną osobowością - fascynujący potwór, chory geniusz, wymykający się analizom najlepszych profilerów. Po obejrzeniu nagrania jego ostatniej zbrodni Smoky decyduje się wrócić do agencji.

Powrót do pracy jest dla Smoky zarazem powrotem do życia. Będzie musiała jednak stawić czoła paraliżującemu strachowi – psychopata zna bowiem jej ostatni, czuły punkt.

źródło opisu: http://www.wydawnictwofilia.pl/Ksiazka/227

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Oficjalna recenzja
lapsus książek: 1695

Bestie z mroków wyobraźni

Lubicie krew niewinnych ofiar? Ich strach, ich cierpienie, ich ból? Lubicie inteligentnych psychopatów, bestie w ludzkiej skórze, dla których przerażone oczy niewinnej dziewczyny są tylko podnietą, jedynym celem życia? Lubicie ten moment, gdy niewinnej dziewczynce odbiera się młode życie w najbardziej wymyślny sposób i przy użyciu najprymitywniejszych narzędzi, z których zazwyczaj korzystają rzeźnicy podczas ćwiartowania zwierzęcych ciał? Jeśli na wszystkie postawiane w tym wstępie pytania odpowiedziałeś – tak, to możesz być pewien, że „Cień bestii” Cody'ego McFaydena jest stworzony specjalnie dla ciebie.

Agentka specjalna FBI – Smoky Barrett – zajmowała się właśnie bestiami. Takimi, co znamy ich z gazet i mrocznych, miejskich legend. Kolejne wampiry wyłaniają się z ciemności raz na jakiś czas, by dopadać dzieci, bądź bezbronne kobiety. Lecz Smoky w pewnym momencie straciła wszystko. Bestia zamordowała jej dziecko i męża, a ją samą oszpeciła – życie było dla Smoky najokrutniejszą karą. Ale koszmar się nie skończył. Bestia zarzuca swoją pętlę i krok po kroku zbliża się do swojej ofiary – po kolei giną związane z nią osoby. Bestia nie ukrywa, że celem jest Smoky – jej upokorzenie i psychiczne cierpienie.

To, co go szczególnie podnieca to kobieca siła Smoky. Chęć upokorzenia silnej kobiety jest motorem szczególnego upojenia dla „mężczyzny, który nienawidzi kobiet”. „Cień bestii” pokazuje jak ciężko trzeba walczyć, by się nie poddać, by nie powiedzieć – mam dość. Ten wewnętrzny konflikt jest uwypuklony przez temat powieści - „slasher”, bo „Cień bestii” jest krwawym „slasherem” stawia wybory moralne bohaterki na krawędzi dobrze zaostrzonego, rzeźnickiego noża.

„Cień bestii” to także psychologiczna rozgrywka, niemal podręcznik na temat psychiki kata i ofiary oraz relacji między nimi. Mroczny i krwawy bohater męski, Kuba Junior, swój rodowód wywodzi wprost od od słynnego Kuby Rozpruwacza. Uważa się za członka archaicznego bytu z innej planety, którego nie obowiązują normy moralne. Zatem im okrutniej tym lepiej według bestii z innego świata. Witamy w krwawej łaźni.

I taki jest „Cień bestii”, książka łącząca motywy znane z „Milczenia owiec” czy „Siedem” i rzetelną analizę psychosocjologiczną. A ponadto Cody McFayden nie odpuszcza i serwuje nam przemoc, fizyczną i psychiczną, w dawkach nie z tej ziemi.

Sławomir Domański

Majka | 2019-07-08
Na półkach: Przeczytane, 2019
Przeczytana: 08 lipca 2019

Pierwsze spotkanie z Cody McFadyen i jej bohaterką Smoky mogę zaliczyć do udanych. Tylko i aż.
Aż, bo jak na pierwszą powieść autora, to dobra nota. Tylko, bo udana to nie to samo co wgniatająca w fotel. A trochę tego bym chciała czytając thrillery. No i nawiązanie do Kuby Rozpruwacza trochę jest już dla mnie nudne, za dużo tego w literaturze gatunku.
Mimo wszystko jednak konstrukcja fabuły sprawia, że książka trzyma w napięciu, główna bohaterka jest interesująca i chce się o niej czytać, a rozwiązanie faktycznie dość zaskakuje.
Także spokojnie można polecić tę książkę, choć mam nadzieję, że ten potencjał będzie się rozwijał w kolejnych książkach o Smoky Barrett.

ZzZzZz58 | 2019-06-27
Przeczytana: 27 czerwca 2019

Książka w stylu amerykańskich seriali kryminalnych. Zawrotne tępo, okrutne zbrodnie, inteligentny morderca i oczywiście wspaniały team agentów FBI.

airbefore94 | 2019-05-08
Przeczytana: 07 maja 2019

Bardzo dobry kryminał! Z autorem mam styczność po raz pierwszy, więc nie wiedziałam czego się spodziewać. Jestem naprawdę mile zaskoczona. Postacie są dobrze wykreowane, akcja dość szybko się rozkręca i trzyma w napięciu do końca. Brutalne i krwawe opisy zbrodni. Człowiek czyta i nie wierzy do czego zdolny jest inny "człowiek". Polecam!

Magnis | 2019-05-05
Przeczytana: 03 maja 2019

Cień bestii jest moim pierwszym spotkaniem z książkami Cody McFadyen, która zwróciła moją uwagę już wcześniej za sprawą opinii jakie czytałem na temat pierwszego tomu ze Smoky Barrett. Wtedy postanowiłem przeczytać, bo zapowiadał się mroczny i bezkompromisowy thriller o nieuchwytnym mordercy. Gdzieś jednak zalęgła się obawa dotycząca historii jaką mogę dostać spowodowane zostało moim pierwszym kontaktem z autorem. Pomimo tego przy danej sposobności przeczytania nie zawahałem się przed sięgnięciem po powieść z nadzieją na świetny thriller jaki mogę dostać.
Agentka FBI Smoky Berrett przeżyła osobisty koszmar kiedy szalony morderca zabił jej męża i nastoletnią córkę podczas śledztwa jakie prowadziła. Nie mogąc się pozbierać przeżywa traumę, która uniemożliwia jej kontynuacje normalnego życia i powrót do pracy. Do czasu kiedy inny potwór bierze ją na celownik i tym sposobem znów trafia w sam środek śledztwa dotyczącego okrutnego morderstwa. Będzie musiała poradzić sobie z własnymi...

es55 | 2019-03-30
Przeczytana: 30 marca 2019

Odsłuchałam 30%. Nie wciągnęło mnie w najmniejszym stopniu.

danulkak | 2019-03-20
Przeczytana: 03 kwietnia 2019

CykloCzytelnik | 2019-03-19
Przeczytana: 19 marca 2019

Bardzo mocna ...

Ryszard Pałka | 2019-03-19
Przeczytana: 19 marca 2019

Napiszę tylko to : mocna, elektryzująca i zapadająca w pamięć.

BARDZO POLECAM !!!!!

renfri_1143 | 2019-02-28

Ocenę wystawiam z uczuciem żalu, ale... Książka jest fatalna.
Nielogiczne zachowania, nielogiczne zasady, jakimi kierują się bohaterowie...
Marna, kanapowa psychologia. I okrąglutkie zero oryginalności.
Jeden z najgorszych kryminałów, jakie przeczytałam.

kakalake | 2019-02-01
Przeczytana: 01 lutego 2019

Właściwie powinna znaleźć się jeszcze jedna półka do oceny książki - chciałem(am) przeczytać ale nie dałem(am) rady. Ja nie dałem rady. Główna bohaterka działała mi na nerwy. Przerysowana postać, aż niedobrze mi się robiło.
Może za wcześnie zrezygnowałem, ale nie mogłem się już zmuszać do dalszego czytania pomijając fragmenty opisujące jaka była świetna, jaka jest świetna i prawdopodobnie będzie jeszcze bardziej świetna, choć przeżyła naprawdę traumatyczne wydarzenie.