Cień bestii

Okładka książki Cień bestii Cody McFadyen Patronat LC
Okładka książki Cień bestii
Cody McFadyen Wydawnictwo: Filia Cykl: Smoky Barrett (tom 1) kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller
Smoky Barrett (tom 1)
Shadow Man
Filia
2017-10-25
2006-09-26
Joanna Grabarek
thriller psychologiczny sekret FBI seryjny morderca

Oficjalne recenzje i

Bestie z mroków wyobraźni

Link do recenzji

1835 304 182

Zbrodnie, wypaczenie ludzkiej psychiki i zmaganie się z własną traumą.
Główną bohaterką jest agentka FBI Smoky Barrett, która po wstrząsających osobistych przeżyciach wraca do pracy i musi zmierzyć się nie tylko z kolejną tragedią, ale także z sadystycznym psychopatą, uważającym się za potomka legendarnego seryjnego mordercy. Zagrożone są nie tylko jego ofiary, ale także życie Smoky i jej oddziału. Rozpoczyna się dramatyczna gra z czasem i demonami przeszłości...
Podobała mi się ta książka, ale niektóre wątki były wielokrotnie powtarzane i tym samym czyniło to fabułę trochę nudną, ale każdy ma inny gust.

Zbrodnie, wypaczenie ludzkiej psychiki i zmaganie się z własną traumą.

Dobra książka, ale szczerze mówiąc męczyłam się podczas czytania. Pewnie sięgnę kiedyś po kolejny tom, choćby ze względu na świetne zakończenie.

8 za thriller to u mnie rzadkość, ale tej książce się należy. Jest kompletna.
Oprócz mordercy, śledztwa, wspaniale skonstruowanej głównej bohaterki - agentki FBI, mamy tu także sporą dawkę analiz psychologicznych (duży plus za nie).
Jest trochę brutalnie - to prawda, ale jest też mądrze i wzruszająco - te zmiany napięcia dają czytelnikowi wytchnienie.
Dobry styl pisarski - bardzo naturalny, a jednocześnie literacki.
Z przyjemnością sięgnę po kolejne części.

8 za thriller to u mnie rzadkość, ale tej książce się należy. Jest kompletna.
Dobry styl pisarski...

Dość dobra, większość czasu trzymająca w napięciu. Jednak momentami nudnawe gdy za długo siedzimy w głowie głównej bohaterki i jej psychologicznych wywodach.
Tak na marginesie zawsze mnie zastanawia co ma w głowie pisarz, który wymyśla tak brutalne rzeczy..mam nieprzyjemne uczucie że go to jara, bo nikt normalny by tego nie wymyślił..😅

Świetna książka. Czytałam ja jakis czas temu i fajnie było sobie zrobić powtórkę. Ciekawe zwroty akcji , było dość krwawo , chociaż bez przesady . Fajny pomysł, dobre wykonanie . Jak najbardziej polecam, zabierając się za część druga .

Smoky Barrett to nazwisko, które już od dawna gdzieś tam za mną chodzi i co jakiś czas o sobie przypomina, ale do tej pory nasze drogi się nie skrzyżowały. Czemu? Nie mam, do licha, pojęcia, bo to było naprawdę dobre i pierwszy raz od dawna miałam dylemat, czy iść spać, czy kończyć książkę. Jak widać po istnieniu tej recenzji książka wygrała i tak, totalnie było warto oddać trochę snu.

Cień bestii zaczyna się z przytupem, w trakcie napięcie tylko się powiększa, by zakończyć się z jeszcze większym przytupem. Przyznaję, że thrillerów, kryminałów i pochodnych czytam dużo, a moje ulubione to właśnie te, gdzie mamy duet agentka (bądź też agent, wiadomka) FBI i seryjny morderca, ale chyba pierwszy raz przez praktycznie cały czas trwania książki miałam takie dziwne uczucie niepokoju w piersi. Do strachu jeszcze daleko, ale bez dwóch zdań ta historia jest na tyle mroczna i pokręcona, że sprawiła, iż poczułam dyskomfort.

Barret to postać, którą łatwo lubić i choć jest straumatyzowana, pozbawiona woli życia i okaleczona, nie czuję do niej litości. Czuję jej siłę i upór wylewające się z kart powieści, czuję do niej szacunek i chciałabym ją poznać. To babka z jajami i mimo, że wiele razy przysłowiowo daje dupy i nie wie, czy da radę przez to przejść, uparcie prze naprzód i walczy o siebie. Duzy plus za to, że po walce, jaką stoczyła nie wracam od razu do siebie i nie jest magicznie uzdrowiona, tylko faktycznie ma objawy stresu pourazowego, które obserwujemy przez cały czas. Dzięki niebiosom za autentyczność!

McFadyen odwalił kawał naprawdę dobrej roboty. Wodził mnie za nos, przyspieszał bicie mojego serca, budził mój niepokój, ale też ciekawość, która sprawiła, że nie potrafiłam odłożyć tej książki i spędziłam z nią właściwie cały dzień. Pokochałam każdy jej moment (no może poza wykładem na temat pornografii w sieci, tam odpadłam kompletnie), pokochałam bohaterów, pokochałam akcję i nawet teraz, 12 godzin po jej zakończeniu wciąż odczuwam lekki niepokój.

Dla takich historii żyję, to było coś naprawdę wspaniałego! A to zakończenie? Drodzy państwo, mózg wybuchł, naprawdę zajebisty zwrot akcji!

Podchodziłem do książki z pewną obawą, do tej pory kryminały z USA to były w większości średnie książki.
Pomyliłem się i to bardzo. Książka rewelacja.
Nie jest to tylko kryminał, w tej książce są emocje które przeżywa główna bohaterka. Autor opisałem to wręcz fenomenalnie, książkę miałem w wersji audiobook, którą rewelacyjnie przeczytała Anna Dereszowska.
Widać profesjonalne wczucie się w rolę bohaterki pani Anna przenosi nas jakby w realny świat. Świetna robota.
Świętna książka.

Pomyliłem się i to bardzo. Książka rewelacja.
Widać...

Jest w tym thrillerze solidne rzemiosło, ale i sporo banału. Akcja przyśpiesza w odpowiednich momentach, ale są też chwile rzewnego roztkliwienia. Nie za dużo, owszem, ale ta psychologia mydlanej opery w życiu wewnętrznym agentki Barrrett( ten koncept „smoczycy”, tani sentymentalizm na sprzedaż) nie jest czymś w czym bym specjalnie gustował. Z tego powodu powieść momentami wydawała się podejrzanie miękka. Ale jest też coś dla prawdziwych twardzieli, czyli brutalne morderstwa kobiet zajmujących się internetową pornografią opisane akurat na tyle by wywołać przestrach, ale i mroczną fascynację, co pewnie stanowi ukryte pragnienie autorów produkujących kryminały o seryjnych mordercach. To co powyżej powiedziałem sugeruje, że mamy tu do czynienia ze sporą dawką kiczu i na pewno tak jest. Daję jednak aż 5 punktów, bo w większej części jest to znośne w czytaniu i dostarcza nawet wciągającej choć nieskomplikowanej rozrywki. No i plus należy się autorowi za nagły zwrot i zaskoczenie w
finale. Co by jednak nie mówić, to fachowy produkcyjniak i nic więcej.

Chwilami książka denerwuje, po czym autor mocno przyspiesza z fabułą. Typowy krwawy amerykański thriller.
Jednak polecam do poczytania dla fanów gatunku.
Ja nie przepadam za takimi pozycjami ale od czasu do czasu sięgam po taką literaturę.
Doczytałem do końca, chwilami było ciekawie.
Przejrzysta stylistyka.
Ogólnie dobrze.

Jednak polecam do poczytania dla fanów gatunku.
Doczytałem do końca, chwilami było ciekawie.
Przejrzysta stylistyka.
Ogólnie dobrze.

Jest kryminał, jest seryjny zabójca, ale to zupełnie nie moja dynamika dla tego typu powieści. Gdzieś tak w środku nawet się wciągnęłam, ale później znowu nudy. Rozwiązanie sprawy wg mnie też kiepskie. Losy bohaterów były mi zupełnie obojętne. Ja już pożegnam się z panią detektyw Smoky Barrett.

Cody McFadyen Cień Zobacz więcej
Cody McFadyen Cień bestii Zobacz więcej