Oblicze śmierci

Okładka książki Oblicze śmierci
Cody McFadyen Wydawnictwo: Filia Cykl: Smoky Barrett (tom 2) kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller
Data 1. wydania:
2009-01-01
Joanna Grabarek
thriller psychologiczny sekret FBI seryjny morderca Joanna Grabarek

Świetna kontynuacja . Książka równie dobra , jak część pierwsza. Jedyny minus to sporo przypomnieć z części pierwszej , które były niepotrzebne . Czasami co za dużo to niezdrowo. Nie licząc tych niedogodnien , to świetny kryminał. Jak najbardziej polecam.

Smoky Barrett jest agentką specjalną FBI po przejściach. Właśnie stoi na rozdrożu. Ma zdecydować co dalej z jej życiem. Decyzję zostawia na potem, bo psychopata, który powrócił po latach daje jej problem do rozwiązania. Smoky wraz z zespołem podejmuje rękawicę i biorą się do roboty. Chodzi o niezwykle brutalną zbrodnię i młodą dziewczynę, Sarę, która jest albo świadkiem albo uczestnikiem tego horroru. Książka przesiąknięta jest krwią, bólem i strachem. To dobry, mocny thriller.
Imię Sarah nie zostało w powieści odmienione. Występowało tylko w mianowniku. Ciekawe dlaczego? Trochę mi to przeszkadzało w czytaniu. Smoky też, ale nie miałam z tym problemu. Ach te kobiety……

Proponuję rozpocząć od przeczytania pierwszego tom CIEŃ BESTII Ja jestem pod wrażeniem.Mocne opisy ,ale czyta się doskonale. Polecam dla fanów takich emocji.Nie czytając Cienia ma się wiele niejasności bo wiele wątków ma swój początek w 1 tomie

Sam pomysł nie jest zły. Książka wciąga i momentami zaskaeu. Ale niestety jest też bardzo przewidywalna. Moim zdaniem autor zafiksował się za bardzo na głównej bohaterce i nie potrafi pozbawić innych bohaterów książki jej cech. To stąd ocena 6.

Książka jest drugą z cyklu Pani detektyw Smoky Barrett. Czytałam ją tuż po przeczytaniu pierwszej książki z cyklu. Zjadłam ją mniej niecierpliwie. Historia fajnie przedstawiona, ale momentami się dłużyło. Przy tego typu historiach nie lubię czytać prawie 600 stron. Wystarczy kryminał napisać na te 400-450 stron, dużo stron zostało dodanych, aby czytelnikowi przypomnieć co było w pierwszej części. Trochę ta część odebrała radość z czytania pierwszej książki. Bo czytając tę część można przeoczyć pierwszą część. Minus tej części jest taki, że mniej mnie wzruszała i wzbudzała mniej emocji niż pierwsza część.

To bardzo dobry i mocny thriller psychologiczny, który na długo pozostanie w mojej pamięci
Jestem zszokowana, przerażona, skażona psychicznie i poruszona dogłębnie.
Emocje i jeszcze raz emocje. Czytając cały czas odczuwałam ból. W książce jest on wszechobecny.
Bo czyż nie jest bólem handel dziećmi, ich molestowanie, wyrafinowane znęcanie się czy pobyt w bidulu bądź bycie świadkiem śmierci rodziców.

Mam świadomość , że ślady takich doświadczeń zapisują się w psychice dziecka tworząc balast z którym wchodzi się dorosłe życie. Zakłóca je i nie można sobie z nim poradzić. Rany emocjonalne z tego okresu to koszmar w dalszym życiu.
Sposoby na uwolnienie się z tych traum są nie łatwe czego przykładem jest postawa jednego z głównych bohaterów OBCEGO.
Pokusił się on na wyrównanie krzywd i z finezją zaplanował wyrafinowaną zemstę, która jest swego rodzaju rytuałem, a śmierć oprawcy w jego przypadku nie będzie ukojeniem.

Są takie książki , które po przeczytaniu wbijają w tak zwany fotel. W moim przypadku miało to miejsce z małym ale- nie do końca kupiłam zakończenie.

Jestem zszokowana, przerażona, skażona psychicznie i poruszona dogłębnie.

Na półkach: , , , ,

W skrócie ... świetna książka.

Tom drugi cyklu Smoky Barret jest jeszcze lepszy od części pierwszej. Wciągająca fabuła nie pozwala oderwać się od czytania. Ogrom okrucieństwa i krzywd opisanych w tej powieści aż zatyka. Wyszło autorowi świetne połączenie kryminału z dramatem. Duży plus powieści to pamiętnik Sahry. To były moje ulubione fragmenty.

1 gwiazdkę odejmuję za zbyt długie (zwłaszcza na początku) przypominanie fabuły i postaci z części pierwszej. Ja rozumiem, że to dla tych czytelników którzy nie czytali tomu pierwszego. Ale po co zaczynać lekturę od tomu drugiego?

Moja ocena to 9/10. I niżej po prostu nie da się ocenić.

Zdecydowanie polecam!

W skrócie ... świetna książka.

1 gwiazdkę odejmuję za...

Drugi tom cyklu Codego McFadyena formułą i strukturą jest bardzo zbliżony do poprzednika,pod tym względem autor jest niestety dość schematyczny. Mnóstwo przypomnień z tomu pierwszego po jakimś czasie zaczyna też lekko irytować. Natomiast miłym zaskoczeniem było dla mnie ciekawe posunięcie autora,gdy jeden z wątków śledztwa bardzo szybko stał się motywem przewodnim książki i to on tak naprawdę napędza całą akcję, od tego momentu robi się naprawdę ciekawie. Sama historia opowiadana przez autora,oprócz całej makabry związanej z zabójstwami naprawdę może wstrząsnąć i co wrażliwsi mogą mieć spory problem z jej odbiorem. Pedofilia, handel dziećmi, wszystko to okraszone ogromną dawką bestialstwa zarówno psychicznego jak i fizycznego sprawiają, że powieść jest mocno bolesna w swej wymowie. Tym razem jest to fikcja ale na świecie takie rzeczy dzieją się niestety naprawdę. Zakończenie powieści jak dla mnie trochę słabe, jakby autor nie wiedział jak to wszystko zakończyć. Rozumiem wszelkiego rodzaju objawienia ,kiedy przekaźnik w mózgu w końcu przełączy się na właściwy tryb ,następuje pstryk i detektyw prowadzący śledztwo ma już jasny obraz sytuacji. Natomiast w tym akurat przypadku nie było ku temu żadnych podstaw,poszlaki były tak słabe ,że o żadnych sensownych wnioskach w ogóle nie mogło być mowy. Sam wątek końcowy powieści też nie należy do najmądrzejszych,dla mnie był zwyczajnie absurdalny. " Oblicze smierci" to w sumie dość przeciętna powieść, owszem przez długi czas miała ogromny potencjał i zapowiadało się że zdecydowanie pobije jedynkę, niestety autor na końcu umiejętnie wszystko popsuł.

Mocną stroną są analizy psychologiczne i geneza działania zarówno sprawców jak i ścigających. Dużo emocji jednak wszytko dobrze umotywowane i wyjaśnione z logiczną konsekwencją.

Bardzo dobra, lecz momentami przynudza. Ale tylko momentami :)

Bardzo dobra, lecz momentami przynudza. Ale tylko momentami :)

Cody McFadyen Oblicze śmierci Zobacz więcej
Cody McFadyen Maska śmierci Zobacz więcej