Raj nie istnieje

Tłumaczenie: Katarzyna Ciążyńska
Wydawnictwo: HarperCollins Polska
The Secrets She Keeps
HarperCollins

Dwie wyraziste bohaterki, które mają wiele do ukrycia, mistrzowski styl i zawrotne tempo akcji. Z połączenia tych składników powstała książka, od której trudno się oderwać, chociaż czasami trzeba zamknąć oczy ze strachu. Stephnen King, „People” Nazywa się Agatha. Ani brzydka, ani ładna. Układa towary na sklepowych półkach. Dręczy ją bolesna przeszłość i obsesyjne pragnienie dziecka, miłości i...

Stephnen King, „People”

Nazywa się Agatha. Ani brzydka, ani ładna. Układa towary na sklepowych półkach. Dręczy ją bolesna przeszłość i obsesyjne pragnienie dziecka, miłości i rodziny. Ukradkiem obserwuje Meghan, kobietę, która ma wszystko, o czym ona może tylko marzyć. Powoli zdobywa jej zaufanie, z perfidią realizuje plan, który nabiera coraz wyraźniejszych kształtów. Uparcie dąży do celu i jest zdolna do najgorszego, bo dawno przestała odróżniać dobro od zła.

źródło opisu: www.harpercollins.pl

źródło okładki: www.harpercollins.pl

Anka Markova | 2018-03-30
Na półkach: Zdobyte, Przeczytane
Przeczytana: 30 marca 2018

Musze powiedzieć, że nie często zdarza mi się aby historia zawarta w książce wywierała na mnie tak mocny wpływ.

Nie czytałam jej jednym tchem - zwyczajnie nie miałam na to czasu, ale....

Przeczytane rozdziały i poznana historia nie chciały mi wyjść z głowy - nawet po odłożeniu książki i towarzyszyły mi podczas codziennych zajęć.

Myślę sobie, że teraz następna pozycja po jaką sięgnę straci na swoim uroku pod wpływem książki "Raj nie istnieje" - bo ciągle będę do niej wracać myślami.

Wciąż i wciąż będę analizowała tą historię i na okrągło będą kotłowały się mojej głowie fragmenty, które najbardziej zapadły mi w pamięć.

To pozycja na prawdę warta uwagi. Tym bardziej, że ta historia mogła wydarzyć się na prawdę.

KochamLitery | 2018-03-10

Doskonała, wyborna, rewelacyjna.
Jeden z najlepszych thrillerów psychologicznych ostatnich lat.

Akcja gna na złamanie karku, a jednak nie jest naiwna. Wciąga.
Dwa wątki przeplatają się budując napięcie. Dwie pokręcone historie, które wzbudzają wielkie emocje. Każda z nich. Dublowane. To jest ładunek!

Można powiedzieć, że książka żeruje na pewnych oklepanych, stereotypicznych wątkach. Może. Ale nie przeszkadza mi to. Skoro ujęła mnie - brawa dla autora.

Taki Robotham mi się podoba. Po kilku wpadkach, znowu podnosi głowę. Przeprosiliśmy się i znowu uważam, że chłop ma łeb na karku.

Izabela Pycio | 2018-03-24
Przeczytana: 11 marca 2018

"Wartość tajemnicy zależy od tego, przed kim zamierza się coś ukryć... może być wiele warta... bezwartościowa. Ale zawsze ktoś musi za to zapłacić."

Porządnie poprowadzony thriller, wciągająca narracja, intrygujący pomysł na fabułę, niepokojący klimat, który z każdym rozdziałem nabiera intensywności. Scenariusz zdarzeń śledzimy z dwóch perspektyw, każda ma wiele ciekawego do zaoferowania, przyciąga zestawem emocji i możliwości interpretacji, czytelnik rzucany jest z jednej skrajności w drugą, elementy wzajemnie wykluczają się, a jednak po połączeniu tworzą spójną i logiczną całość. Frapująca dychotomia ma swój urok, zmusza do refleksji, rozszyfrowywania przeszłych zdarzeń, nieustannego snucia domysłów i przypuszczeń.

I nawet, kiedy autor wyjaśnia już wszelkie wątpliwości, odkrywa większość fragmentów układanki prawdy, to wciąż pozostawia w niepokojącym zawieszeniu odnośnie finalnej odsłony powieści. Wybornie odmalowano profile głównych bohaterek, bynajmniej nie idealnych i bez...

Sargento_Garcia | 2018-02-18
Na półkach: Przeczytane, Ebook
Przeczytana: 18 lutego 2018

Jeszcze wczoraj rano wydawało mi się że książka „Ocalałe” Riley Sager długo będzie dzierżyła palmę pierwszeństwa wśród przeczytanych przeze mnie thrillerów psychologicznych. Jednak dzięki zamieszczonej na stronie grupy z fb recenzji postanowiłem przeczytać książkę Michaela Robothama. Nadchodzi wieczór, biorę do ręki tę książkę i… już po przeczytaniu kilkunastu stron wiem, że przez najbliższych 5 godziny będzie trwała zacięta „walka” o miejsce na podium.
„Raj nie istnieje” to naprawdę wyśmienicie napisana opowieść, która zmusza czytelnika do myślenia i zrewidowania swoich ocen dotyczących funkcjonowania rodziny, wychowania dzieci i wiary. Po raz kolejny w ostatnim czasie czytam książkę w której autor zastosował dwie narracja, i po raz kolejny ten zabieg wyśmienicie się sprawdził. Historia jest opowiadana równocześnie (naprzemiennie rozdziałami) z punktu widzenia dwóch bohaterek, które stanowią swego rodzaju przeciwieństwa. Każda z nich ma swoje głęboko skrywane tajemnice i przeżywa...

Matylda Saresta | 2018-02-15

Bardzo dobra, bardzo kontrowersyjna i bardzo smutna opowieść...
Dwie narracje. Dwie główne bohaterki. Kat i ofiara. Ale czy kat zasługuje na potępienie?
Dwie strony medalu. Dwa dramaty. Dwie tragedie. Współczucie kontra poczucie sprawiedliwości. Po czyjej stronie zagnieździ się sympatia czytelnika?
Ja mam swoją faworytkę.
Narracja świetna - czyta się błyskawicznie.
Polecam - jeden z lepszych thrillerów w tym roku, choć to dopiero luty:)

iwona525 | 2018-03-21
Przeczytana: 16 marca 2018

W natłoku thrillerów psychologicznych ta jest zdecydowanie warta uwagi. "Raj nie istnieje" to świetnie skonstruowana powieść, która przez cały czas rozwija nasza ciekawość.."co dalej?".
Scenariusz książki to skrajnie odmalowane opowieści dwóch bohaterek (bynajmniej nie idealnych) które w konsekwencji tworzą logiczną i spójną całość.
To powieść nietuzinkowa, mimo iż wyjaśnia wątpliwości, to wciąż pozostawia w zawieszeniu odnośnie finałowej odsłony.
Brawo dla autora za celne przedstawienie kobiecej psychiki! Polecam!

księgozbiór | 2018-03-21
Przeczytana: 21 marca 2018

Nie wiem jak wy, ale je ostatnio odnoszę nieodparte wrażenie, że Stephen King więcej pisze tekstów polecających na okładki innych książek niż swoich własnych powieści. Tak jest i w przypadku książki „Raj nie istnieje”. Wielki Stephen twierdzi, że jest to „książka, od której trudno się oderwać”. Już wiele razy zdarzyło mi się z panem Kingiem nie zgodzić, a jak będzie tym razem? ;)
Agatha jest w ciąży. Pracuje w supermarkecie, mieszka sama i jeszcze nie powiadomiła ojca dziecka, że zostanie tatą, ale Agatha ma plan. Ma też w życiu pasję. Jest nią obserwacja Meg – idealnej żony z idealnym mężem oraz idealną dwójką dzieci i trzecim w drodze. Agatha jest fanką Meghan. Kobieta śledzi ją, hołubi i zazdrości jej życia szytego na miarę, ale w sumie dlaczego? Czemu Agatha nie potrafi docenić tego co ma?
Im bliżej terminu rozwiązania tym więcej „trupów wypada z szafy” i to nie tylko w nie do końca udanym życiu Agathy, ale również i w zgoła perfekcyjnym związku Meghan.
„Każdy, kto twierdzi,...

Historia opowiedziana na przemian przez Agathę i Meghan. Agatha to pracownica sklepu spożywczego układa towary na sklepowych półkach.Dręczy ją bolesna przeszłość i obsesyjne pragnienie, posiadania dziecka miłości, rodziny własnej.
Agatha żyje życiem Meghan podglądając ją, wie o niej wszystko.Obserwuje Meghan kobietę, która ma wszystko rodzinę, dwójkę dzieci, prowadzi swojego bloga, ma perfekcyjne, idealne życie.
Obie kobiety są w ciąży spodziewają się dziecka . Agatha hołubi ją, obserwuje, śledzi, zazdrości jej życia uszytego na miarę,
ale dlaczego? Powoli zdobywa zaufanie Meghan, z perfidią realizuje swój perfidny plan.
Dlaczego Agatha nie umie docenić tego co ma? Strasznie irytująca była główna bohaterka egoistka z niej była, a w sumie zazdrość do niczego dobrego nie doprowadza.
Uparcie ona dąży i wytrwale do osiągnięcia swojego celu, jest zdolna do najgorszego zła.
Będąc w księgarni zauważyłam tą książkę na półce, coś mnie pokusiło by ją kupić i nie żałuje, jestem zadowolona,...

Kasia Sobańska | 2018-07-31
Przeczytana: 30 lipca 2018

Gdyby przypadkiem naszym rodzimym autorom, nagle zachciało się napisać thiller psychologiczny to lektura dla nich zdecydowanie obowiązkowa. Świetnie skonstruowana fabuła, niesamowite emocje i ludzkie dramaty w jednym. Czyta się szybko z nie małym zaciekawieniem, i tak naprawdę czytelnik nie wie komu bardziej współczuć, bo każda z bohaterek po części jest zarówno ofiarą jak i niejako sprawcą swoje tragedii. Zabieg dwóch narracji, który autor zastosował w książce bardzo dobrze się sprawdza. Widzimy dane sytuacje z dwóch perspektyw, z dwóch różnych jakże innych spojrzeń, z pozycji dwóch bohaterek toczących walkę dobra ze złem. I o ile na początku śmiało mogłam się opisać za tą teoretycznie dobrą, to już w trakcie czytania nabierałam dystansu i nic nie było czarne ani białe, tylko dryfowało gdzieś w odcieniach szarości. Zdecydowanie polecam, lektura warta uwagi.

Mandarynka | 2018-03-10

Patrząc na innych z boku, obserwując ich z ukrycia, możemy uznać, że mają idealne życie. Takie, o jakim sami marzymy. Ale nie ma idealnych żyć, ani idealnych małżeństw. Świetnie skonstruowana, przemyślana fabuła, od której ciężko się oderwać!