Dewiant

Tłumaczenie: Dariusz Ćwiklak
Cykl: Smoky Barrett (tom 3)
Wydawnictwo: Amber
The Darker Side
Ag2S

Sto czterdzieści zabójstw. Tyle razy zadał śmierć morderca, który nazywa siebie Kaznodzieją. Dlaczego zabija? Za jakie grzechy karze? I skąd dowiaduje się o najbardziej mrocznych ludzkich tajemnicach? Smoky Barrett, agentka FBI kierująca wydziałem zabójstw dokonanych ze szczególnym okrucieństwem, raz jeszcze musi wniknąć w umysł zbrodniarza, jeśli chce zapobiec kolejnemu morderstwu. I nie dopuścić, by Kaznodzieja poznał jej własny straszliwy sekret...

denudatio_pulpae | 2016-03-01
Przeczytana: 01 marca 2016

"Dewiant" to trzecia i w mojej ocenie najsłabsza z serii o agentce specjalnej FBI Smoky Barrett. Tym razem przyjdzie jej ścigać wielokrotnego mordercę, który nazywa siebie Kaznodzieją. Jak się szybko można domyślić jego zbrodnie powiązane są z religią. Ktoś postanowił wymierzać sprawiedliwość na własną rękę? Jakie grzechy popełniły jego ofiary? Przekonacie się, jeżeli sięgniecie po tę książkę, ale jakoś specjalnie Was do tego nie namawiam ;)

Dlaczego nie namawiam? Bo "Dewiant" raczej nie wyróżnia się niczym specjalnym z szerokiego grona książkowych thrillerów. Morderca faktycznie do przyjemniaczków nie należy, ale spora dawka wszelkiej makabry to jeszcze nie wszystko. To nie jest gotowy przepis na sukces. Kolejny raz z okładki ktoś wciska nam, że McFayden przekroczył granicę, która dla innych twórców thrillerów jest barierą nie do pokonania. Trochę to przesadzone, ja przejścia tej wydumanej granicy w książkach autora nie widziałam wcześniej i nie zobaczyłam też w...

Pierwsze spotkanie z tym autorem i jakże udane. Cody McFadyen już trafił
na listę moich ulubionych pisarzy. A spotkanie było przypadkowe. Czekałam na tramwaj, a że czas mi się dłużył weszłam do księgarni,
wzięłam "Dewianta" z półki, zapłaciłam i... przepadłam na kilkanaście godzin. Tylko gdzie ja byłam? Odpowiem Wam na to pytanie.
W mrocznym świecie jaki stworzył Cody McFadyen. Świecie pełnym
okrucieństwa, przemocy i zła.
Książka może nie dla wszystkich z powodu ogromu brutalnych scen
i drastycznych opisów ale mimo to warto przeczytać.
Ja już poluję na "Cień" i "Maskę śmierci". No cóż, na razie bezskutecznie ale może kiedyś uda mi się je zdobyć.
"Dewianta" szczerze i gorąco polecam.

emindflow | 2014-10-11
Przeczytana: 11 października 2014

Cody McFadyen gaśnie z książki na książkę. "Dewiant" jest jedynie słabym cieniem doskonałego "Cienia"
Mam wrażenie, że autor wystrzelał się z pomysłów w pierwszej książce i kolejne zaczynają przypominać sequele filmowych hitów.
Zupełnie nie przypadł mi do gustu pomysł z multiseryjnym mordercą, który robi wszystko, by zostać schwytanym. Efekt jest taki, że praktycznie nie ma żadnego dochodzenia, a zespół Smoky Barrett w zasadzie wszystko dostaje podane na tacy. Motywy, a zwłaszcza sposób działania sprawcy są tak naciągane, że trudno je brać serio. Mimo nieprawdopodobnej ilości ofiar i momentami drastycznych opisów zniknął gdzieś bezpowrotnie nastrój lęku i grozy z pierwszej części. Przez litość pominę pseudofilozoficzne dywagacje na temat religii.
Autor kontynuuje dalsze losy Smoky i pozostałych bohaterów, ale i tu wszystko rozwija się w przewidywalny sposób.
Najmocniejszym punktem tym razem jest ekscentryczna Kirby i tylko ze względu na nią daję gwiazdkę więcej.
Niestety, dla mnie...

"Dewiant" będąc trzecią częścią cyklu kontynuuje wątki dotyczące życia Smoky Barrett, jednak to nie przeszkadza wtopić się w akcję kolejnej zagadki sensacyjnej, ponieważ , jak to często bywa w takich sytuacjach, dostajemy i tutaj informacje o tym co działo się wcześniej z agentką. Przy czym zaprzyjaźnienie się tu z jakkolwiek postacią jest mało prawdopodobne, jak chęć kibicowania nie wiarygodnym postaciom.
Czytam i czuję, jak się napinam, bo wszystko jest tu sztucznie wykreowane. Począwszy od agentki FBI, jej sposobu prowadzenia rozmów i przemyśleń, po stworzoną sytuację i prowadzenie śledztwa. Jeśli fikcja literacka tak bardzo odbiega od rzeczywistości, a jest to kryminał, to nie sposób nim się w żadnym stopniu zachwycać. Akcja wymaga tu uwiarygodnienia, rzetelnego potraktowania wnikania w psychikę mordercy, jeśli już agentka jest taka super hiper w tym co robi, a nie powielania za innymi tego co już było wykorzystane do stworzenia postaci. Skutkuje to tylko tym, że po odłożeniu...

biomycha85 | 2014-04-23
Przeczytana: 28 marca 2014

Jakże ja lubię tego autora. Szkoda, że nie ma więcej książek. Fajnie skonstruowana fabuła, ciekawe postacie, precyzyjnie dopracowany pomysł na zbrodnie .

| 2016-05-05

Zdecydowanie nie moje klimaty. Zaczęło się wręcz niewinnie zaskakująco, a skończyło się niesmacznie.

Agentka FBI po przejściach (trochę za dużo tego użalania się i powrotów do przeszłości) poproszona jest o poprowadzenie śledztwa w sprawie śmierci syna kandydata na prezydenta. Sprawa komplikuje się- wspomniane dziecko polityka było w takcie zmiany płci.

Morderca jak zawsze nietuzinkowy (makabryczny fanatyk religijny) mający misje oczyszczenia społeczeństwa z jednostek, którym udało się ukryć brudne sekrety.

Każdy ma tajemnice, niektóre nigdy nie wychodzą na światło dzienne, a wspomnianemu Kaznodziei zależy żeby winnego spotkała kara. Modus operandi- umieszczenie w ciele ofiary srebrnego krzyżyka a po jej śmierci wrzucenie do Sieci filmiku. Materiał wideo zawiera makabryczną prawdę i zmarłej osobie.

Nie lubię tego typu pozycji (nie da się ukryć, że są wciągające, ale jak dla mnie za ciężkie). Pierwsze dwa tomy były 'lepsze', lub inaczej- w innym klimacie.

Agro | 2015-02-21
Przeczytana: 20 lutego 2015

Po „Cieniu” i „Masce śmierci” liczyłem że i „Dewiant” pochłonie mnie całkowicie i wciągnie w mrok bestialskich zbrodni..Mrocznie było ale już nie tak. Widać gołym okiem że tu autor wypadł z torów jakie wcześniej wyznaczył. Wypadł i jest słabiej. Całość niby zwięzła , prosta i na temat..baaa nawet się nie nudziłem ani przez chwilę ale poczułem że to już było..
Zbrodniarz nie przyciągał już tak uwagi, nie nakręcał tak akcji, brakło elementów zaskoczenia i czegoś naprawdę mocnego. Jedyny mocny akcent to tajemnice jakie skrywa Smoky i postać nieobliczalnej Kirby. Jest dobrze ale to tyle. Nic nie urywa.

Lilian | 2015-01-31

Do trzeciej części przygód agentki Barrett mam mieszane uczucia. Właściwie możemy się tu dowiedzieć dużo o niej i jej przeszłości, Smoky jest wciąż twardą kobietą, dążąca wszystkimi sposobami do odnalezienia psychopatycznego mordercy. Zabrakło mi tu jednak tego efektu co był w Cieniu - tego pociągu, do którego trzeba wskoczyć ...
Nie ma już tu też tak zwartej i sprawnej grupy śledczej, przesłuchań podejrzanych przez Allana, rola James'a też jest ograniczona....
Mało przekonywujące motywy i geneza zachowań psychopaty.
Najciekawiej wykreowaną postacią był dla mnie w tej części ksiądz i za niego podnoszę wartość książki...

BeataBe | 2013-03-05
Przeczytana: 05 marca 2013

Odnoszę wrażenie, że autorowi nie bardzo chciało się popracować nad tą książką. Pomysł z seryjnym zabójcą, który chce być złapany dość dziwny. Agenci w zasadzie nie musieli prowadzić śledztwa, bo zabójca sam im się pchał w ręce. Cała historia jakaś skrótowa i powierzchowna
Nie zmienia to jednak faktu, że najbardziej lubię agentkę Smoky Barrett. I jej w tej powieści nie zabrakło. I właśnie dzięki niej ta książka - mimo swoich oczywistych wad i niedociągnięć - ma u mnie nadal wysokie noty.

Wioletta | 2015-01-03
Przeczytana: 03 stycznia 2015

I przyszedł czas na trzecią część. Nie ma w niej może tak wartkiej akcji jak w pierwszej, ale to dla mnie w niczym nie umniejsza jej charakteru, a wręcz uważam, że przez to odpowiedni klimat został osiągnięty. Opisy zbrodni opowiadane przez Frances, nie mogę nawet o nich pomyśleć. Najmocniejszy dla mnie moment całości to scena z Kirby. Napięcie towarzyszyło mi do samego końca.