Cień

Cykl: Smoky Barrett (tom 1)
Wydawnictwo: Amber
Shadow man

Najbardziej przerażający zbrodniarz od czasów Hannibala Lectera Wie, co ona robi. Smoky Barrett, agentka specjalna FBI, schwytała niejednego seryjnego mordercę. Ale po straszliwych przejściach przysięga sobie, że już nigdy nie weźmie broni do rąk. Wie, co ona myśli. Nęka ją listami podpisanymi aCieńa. Jak cień podąża jej śladem. I chce, żeby wróciła do makabrycznej gry. Wie, kogo ona koch

denudatio_pulpae | 2016-02-27
Przeczytana: 26 lutego 2016

To jest naprawdę dobry kawałek krwistego mięcha, nawet momentami bardzo dobry! Ale twórcy reklamy trochę się zapędzili z porównaniami do Hannibala Lectera, może po prostu nie zdarzyło im się przeczytać "Milczenia owiec", a takie nazwisko świetnie pasowało im do promocji, dla mnie pomysł zupełnie nietrafiony, bo wręcz zmuszał mnie do porównywania obu zbrodniarzy. Wynik tej rywalizacji jest z góry przesądzony - Lecter to klasa sama w sobie, a nasz morderca wypełzający z "Cienia" to owszem może i brutalny świr, ale nic poza tym. Do tego pomysł na przywołanie z piekła Jacka the Rippera jest tak samo uroczy jak i oklepany.

Smoky Barrett, główna bohaterka, to agentka po przejściach, bardzo trudnych przejściach. To nie są niestety moje klimaty, ja rozumiem jakieś tam bliskie spotkania z mordercami, blizny itd., ale nie takie akcje jakie mieliśmy tutaj - zanoszenie się płaczem, utraty przytomności, szok i niedowierzanie. Nie chcę być złośliwa, ale w połowie książki większość z tych...

Bożena | 2014-08-27
Przeczytana: sierpień 2014

Razem z agentką FBI Smoky Barret wskakujemy do pędzącego pociągu gdzie kierownikiem jest najbardziej przerażający zbrodniarz od czasów Hannibala Lectera.
Cody McFadyen napisała niezwykle przerażającą historię gdzie akcja pędzi wręcz w ekspresowym tempie a autorka wprowadza czytelnika w wir wydarzeń tak realistycznie, że ma on wrażenie, że razem z głównymi bohaterami włącza się w grę z psychopatą, razem z agentką Barret reaguje, odczuwa strach, niepokój i obawy, czuje ból i boryka się z przeszłością a każda radość, nadzieja i sukces wzbudza uśmiech na jego ustach. Chociaż wytypowanie mordercy nie jest trudną zagadką to emocje i napięcie w tym thrillerze są na najwyższym poziomie.
Bardzo polecam! "Cień" to niesamowicie mroczny i krwawy thriller psychologiczny, pełen drastycznych scen z dynamiczną akcją, naprawdę świetna pozycja dla miłośników gatunku!. Tak o tej książce nie da się szybko zapomnieć.

neta | 2014-01-16
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 15 stycznia 2014

A ostrzegano mnie!
Czytałam przecież, że ładunek emocjonalny „Cienia” może porażać i przerażać… Myślałam: niemożliwe, thrillera można się bać co najwyżej w oczywisty sposób.

I co? I się myliłam!
Bo oto mamy do czynienia z pozycją napisaną w tak niesamowity i sugestywny sposób, że wszystkie emocje bohaterów czujemy dosłownie na własnej skórze, tak że niejednokrotnie potrafią nas mocniej dotknąć niż dokonywane morderstwa.
Przez ten ogrom odczuć lekturę musiałam sobie dawkować. Efektem początkowym była masa kłębiących się myśli i dwie nerwowo przespane noce. Ale gdy Smoky Barrett wciągnęła mnie na dobre w swój pościg „ciemnym pociągiem” nie było już odwrotu – pędziłam razem z nią na oślep, nie zważając nawet na późną porę czytania, byle tylko jak najprędzej dopaść ten cień…
Niestety zaliczyłam też rozczarowanie gdy rozwiązanie zagadki okazało się być zgodne z moimi domysłami. Ale to jedyny (chociaż spory) minus, i przy ogromie plusów, ostatecznie mogę go McFadyen’owi wybaczyć.

Ja i...

Do przeczytania książki „Cień” Cody’ego McFadyena zachęciły mnie wysokie oceny i ciekawe recenzje na temat tej lektury. To moje pierwsze spotkanie z tym autorem i muszę przyznać, iż kryminał napisany przez tego twórcę przerósł moje najśmielsze oczekiwania. Nie wiem czy jakakolwiek dotąd przeczytana przeze mnie książka w tym gatunku, wywarła na mnie tak duże wrażenie i pobudziła tak skrajne emocje… od głębokiego wzruszenia, które wywoływało łzy, aż do olbrzymiego szoku, gniewu i ogromnej pogardy.

Przeczytanie tej książki było olbrzymim wyzwaniem dla mojej psychiki i momentami dotykało moich najczulszych punktów, historia wydobyła moje najgłębiej skrywane lęki związane z utratą, czy krzywdzeniem moich najbliższych. Nie chcę streszczać tej historii, aby nie zdradzić, ani odrobiny z tej wstrząsającej i mrożącej krew w żyłach pogoni za psychopatycznym szaleńcem, który nie cofnie się przed niczym i nie zepsuć Wam lektury. Zacytuję tylko mały fragment:

„Zabójcy, których tropię, nie...

VenusInFur | 2015-03-28
Przeczytana: 27 marca 2015

„Z pozdrowieniami z piekła”

Po raz kolejny hasła wydawcy wyrządziły dobrej książce sporą krzywdę – porównanie zabójcy z debiutu Cody’ego McFadyena do Hannibala Lectera od początku nasuwa przypuszczenia co do jego tożsamości, przymiotniki „brutalny” i „wstrząsający” są nad wyraz, każdy fan gatunku z pewnością zanurzał się w nieco mroczniejszych fabułach. Owszem, McFadyen ma potencjał, który być może raźnie wykiełkował w jego kolejnych powieściach, jednak „Cień” gubi swój impet, finał nie wbija w fotel….

Z całą pewnością należy stwierdzić, że „Cień” – tom otwierający serię o perypetiach agentki Smoky Barrett – to zgrabnie skonstruowany thriller psychologiczny. Fabuła nie jest skomplikowana i dość przewidywalna, jednak rozbudowane tło, w którym zanurzeni są bohaterowie sprawia, że powieść czyta się naprawdę z zainteresowaniem. Pomysł, na który wpadł autor – by sprawę morderstw nowoczesnych, prostytuujących się kobiet spleść z legendarnymi poczynaniami zabójcy sprzed wieków – jest...

| 2014-05-30
Przeczytana: 30 maja 2014

Czy to, że książka "Cień" była tak długo przeze mnie czytana oznacza, że pozycja ta nie jest ciekawa? Nie warta uwagi?
Ależ skąd.
Ta książka jest tak przepełniona emocjami, że chciałam jak najdłużej z nią obcować. Świadomie przeciągałam moment jej zakończenia.
Rewelacyjni bohaterowie, w szczególności postać agentki Smoky Barrett.
Genialnie skonstruowana akcja i ani na chwile nie słabnące napięcie.
Język jakim posługuje się Cody McFadyen to kolejny atut tej książki.
Powiem tak ( z pełną świadomością ;), "Cień" to jeden z lepszych thrillerów jaki miałam okazje przeczytać w ostatnim czasie. Pokusiłabym się nawet o stwierdzenie, że chyba najlepszy.
To książka o której długo jeszcze po przeczytaniu będę pamiętać.
Cody McFadyen jest mistrzem w tym co robi, w tym jak pisze.
Wielka szkoda tylko, że jak na razie mamy okazje poznać tego autora tylko dzięki trzem pozycjom, które do tej pory się ukazały.

Cóż, nie pozostaje mi nic innego jak zachęcić Was do tego abyście wraz ze Smoky wsiedli...

Przebudzona | 2016-11-14
Przeczytana: 14 listopada 2016

Powieść jest zarazem bardzo CIEKAWA jak i PRZYTŁACZAJĄCA.

Gdy ją czytałam to czułam się tak jakbym "taplała się, babrała" w psychice, szczególnie głównej bohaterki - Smoky i nie było to przyjemne zważywszy na to co ona przeżyła. Jest to jak najbardziej thriller/kryminał psychologiczny, bo tylko w tym gatunku wewnętrzne monologi bohaterów i ich rozterki są tak RAŻĄCO UZEWNĘTRZNIONE. Trzeba się z tym liczyć, że z początku przez to fabuła jest spowolniona, później bliżej 200 str. jest już więcej AKCJI. Za to na początek SESJA TERAPEUTYCZNA nas nie ominie i trzeba przez ten natłok emocji jakoś przebrnąć.

Gdy już nasza Smoky dostała się do prywatnego odrzutowca razem ze swoją starą ekipą to od razu wysunęło mi się skojarzenie z serialem "Criminal Minds" i w sumie jest ono jak na miejscu bo i oni wnikają bardzo głęboko w psychikę zwyrodnialców, by ich złapać i zrozumieć czymś się kierują gdy popełniają te niewybaczalne akty przemocy. Tutaj było BRUTALNIE. Nawiązanie do Kuby Rozpruwacza...

Madi | 2014-06-18
Przeczytana: 17 czerwca 2014

Książka sama w sobie jest dobra.
Świetnie przedstawione postacie ,a przede wszystkim główna bohaterka.
Fabuła mocna i trzymająca w napięciu-wieje grozą i na prawdę można się bać.
Jedyne do czego można się doczepić ,to zbędne niektóre opisy,które nie wnosiły nic do sprawy,a jedynie przedłużały powieść.
Na pewno warta przeczytania -szczególnie polecam wielbicielą mocnych thrillerów.

wiejskifilozof | 2014-07-11

No nie,takiego ekstra thrillera to ja dawno nie czytałem.
Zastanawiam,się jak on(pisarz),to zrobił.Bo niby,historia jakich wiele,a tu proszę państwa.
Szok i przerażenie,maluję się na twarzy,gdy to się czyta.
Morderca przekracza wszelkie granice.Brutalnie morduję kobiety,to ciała jednej z ofiar przywiązuję jej córkę.
Smoky Barrett,w życiu wiele przeszła ale w tej książce czeka ją istny hardcor.
Ja osobiście,nie mogłem wpaść na trop mordercy,myślałem kto to,lecz mi nie udało się.
Czytajcie Cień,jak lubicie krwawe historie.

emindflow | 2014-09-13
Przeczytana: 12 września 2014

Znakomita książka, absolutne mistrzostwo w tym gatunku literatury.
Żadna z entuzjastycznych opinii nie jest przesadzona.
Jestem pełen podziwu dla autora (to moje pierwsze spotkanie z panem McFadyenem), który fantastycznie zrealizował starą zasadę Hitchcocka, czyli zaczyna się od trzęsienia ziemi, a potem napięcie nieprzerwanie rośnie.
Fabuła obfituje w niezwykle drastyczne opisy zbrodni, ale w tym przypadku nie jest to celem samym w sobie. W gruncie rzeczy mamy do czynienia z przejmującym studium psychologicznym agentki FBI Smoky Barrett, która po niewyobrażalnej tragedii, jakiej doznała z rąk psychopatycznego mordercy próbuje odzyskać równowagę i wrócić do życia. Jedynym sposobem okazuje się bezlitosne ściganie zbrodniarza kryjącego się w cieniu jej osobistej tragedii.
Nie jest to może lektura dla ludzi o słabszych nerwach, ale gwarantuję, że każdemu pozostanie na długo w pamięci.
Na mnie ta książka zrobiła większe wrażenie niż "Milczenie owiec" i już się cieszę na myśl o...