Ja. Dobra. Zła

Tłumaczenie: Magdalena Koziej
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Good Me, Bad Me
Ag2S

Międzynarodowy bestseller. Jak daleko pada jabłko od jabłoni? Matka Annie jest seryjną morderczynią dzieci. Sposobem na przerwanie tych krwawych łowów jest oddanie jej w ręce policji. I czyni to jedyna osoba, która o tym wie – Annie. Jednak nie zawsze co z oczu, to z serca. Im bliżej procesu matki, tym bardziej tajemnice przeszłości odbierają Annie spokój. Jest w rodzinie zastępczej, ma nową...

Międzynarodowy bestseller. Jak daleko pada jabłko od jabłoni?

Jednak nie zawsze co z oczu, to z serca. Im bliżej procesu matki, tym bardziej tajemnice przeszłości odbierają Annie spokój. Jest w rodzinie zastępczej, ma nową tożsamość i nowe imię – Milly. Nowe życie. Teoretycznie może zostać, kim zechce.
Ale jej matka jest seryjną morderczynią. Niedaleko pada jabłko od jabłoni?
Dobra ja, zła ja.
Jest przecież córką swojej matki.

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/

Gala | 2018-08-06
Przeczytana: 02 sierpnia 2018

Debiut Ali Land wydany we wrześniu 2017 roku, zdobył uznanie rzeszy czytelników, został obwołany międzynarodowym bestsellerem. Ostatnio sceptycznie podchodzę do tego typu rekomendacji, jednak wiedziona ciekawością postanowiłam dać kredyt zaufania autorce.
Czy książka, w której teoretycznie nic się nie dzieje może spowodować, że nie sposób jej odłożyć?
Muszę przyznać, że Ali Land się to udało. Napisała świetny, mroczny thriller, odsłaniający najciemniejszą stronę ludzkiej duszy. Autorka nie bez powodu sięgnęła po thriller psychologiczny, po ukończeniu studiów w dziedzinie zdrowia psychicznego pracowała przez dziesięć lat, jako pielęgniarka zarówno w szpitalach, jak szkołach w Wielkiej Brytanii i Australii. Zajmowała się głównie zdrowiem psychicznym dzieci i młodzieży. Zdobytą wiedzę i doświadczenie w tym zakresie wykorzystała pisząc swoją debiutancką powieść. Pewnie, dlatego tak świetnie dopracowała warstwę psychologiczną, udowodniła, że jest doskonałą obserwatorką i potrafi...

Arlet | 2018-05-14
Przeczytana: 15 maja 2018

Książka Ali Land rozłożyła mnie na łopatki. "Ja. Dobra. Zła." jest historią mroczną, drastyczną, dotyka najciemniejszych zakamarków ludzkiej duszy.
Annie wydaje policji swoją matkę - morderczynię dzieci i dostaje nową tożsamość. Od tej pory staje się Millie. Towarzyszymy jej w procesie adaptacji do nowych warunków. Nowe miasto, nowy dom, nowa rodzina, nowa szkoła. Z zewnątrz wszystko może się zmienić, ale w środku pozostaje ten sam strach i skrywane tajemnice. Jaka Millie jest tak naprawdę? Dobra czy zła?

Autorka zastosowała doskonały zabieg. Jedyną narratorką jest Millie, ona pokazuje nam swój sposób postrzegania otaczającego ją świata. Wypowiada się specyficznie, w zależności od tego jako ma nastrój, my również go odczuwamy. Krótkie zdania, powracające myśli, głos matki...
Millie zaznajamia też nas z niektórymi wypowiedziami bohaterów. To przez jej głowę one przelatują i wtedy dopiero ona nam je "udostępnia".

To nie jest typowy thriller. Ale przeraża bardziej i porusza...

Izabela Pycio | 2017-12-13
Przeczytana: 13 grudnia 2017

"Powinnam czuć, że mi się poszczęściło, ale tak naprawdę jestem przerażona. Przerażona, że odkryję, kim i czym mogę być. Przerażona, że oni również to odkryją."

Rewelacyjny pomysł na fabułę, nie tylko w kontekście intrygującego scenariusza zdarzeń, ale także w odniesieniu do zgłębiania tajników mrocznej natury ludzkiej. To także zanurzenie się w problematyce dziedziczenia negatywnych skłonności, jak i wpływu środowiska na wychowanie człowieka, przyjęte przez niego schematy, wzorce i wartości. I tu pojawiają się kluczowe pytania, na ile charaktery i zachowania zdeterminowane są przez czynniki wewnętrzne i zewnętrzne, biologiczne uwarunkowania i postawy bliskich osób. Czy faktycznie można odciąć się od złych pierwowzorów, zawalczyć o wyrobienie własnych reakcji stojących w kontrze do narzuconych standardów? A może z góry skazani jesteśmy na porażkę w starciu z genami i skutkami toksycznych relacji?

Ali Land wyśmienicie pokazuje procesy i zmiany jakie zachodzą w człowieku...

Ania | 2018-03-07
Przeczytana: 05 marca 2018

Łał... mało jest książek, które samą treścią bez nagłych zwrotów akcji, makabrycznych zbrodni, pościgów, zagadek itp wciągają na maksa.
Właściwie ciężko mi powiedzieć, dlaczego tak mi się spodobała- po prostu.
Mamy krótki opis aresztowania, a potem w sumie normalne życie nastolatek i adaptacja w rodzinie zastępczej/ nowej szkole, w której życie nigdy nie było i nie jest proste, szczególnie gdy pochodzisz znikąd i jesteś bez rodziców- pomijając ukrywane pochodzenie bohaterki. I wokół tego kręci się fabuła. Nawet rodzina, w której jest zawodowy psycholog pomagający tym 'patologicznym', nie jest przedstawiona jako ta idealna. Jak widać, czasem umiemy pomóc komuś, jednak sobie/ swojej rodzinie to już nie tak prosto. Milly, mimo iż jest córką morderczyni, jest inteligenta, ma talent i potrafi zjednać sobie ludzi- pytanie, jaki wpływ na to miała 'tresura' matki? Sama bohaterka się nad tym zastanawia. Dochodzi gdzieś w połowie książki do procesu- którego wynik jest oczywisty, podczas...

rudarecenzuje | 2017-10-03
Przeczytana: 03 października 2017

Matka Annie jest seryjną morderczynią, którą to właśnie córka skazała na więzienie. Odliczając dni do procesu dziewczyna zastanawia się, jak wiele jest w niej matki. Zwycięży dobro czy zło?

Sa takie tytuły, obok których nie sposób przejść obojętnie. Nęcą fabułą, kuszą okładką, skłaniają do refleksji już krótkim opisem. Jednym z takich tytułów okazała się dla mnie książki Ali Land. Po prostu musiałam ją przeczytać.

Matka Ali to psychopatka. Czuje nieustanną potrzebę krzywdzenia dzieci, a swoje zamiary potrafi świetnie ukrywać. Temat psychopaty daje autorowi niemalże nieograniczone możliwości, pozwalając utkać mroczną historię i poprowadzić ją w dowolnie wybranym kierunku. A mnie bardzo spodobało się, w jaki sposób zrobiła to autorka. Postać matki powraca do bohaterki we wspomnieniach, jej głos stale wnika do umysłu dziewczynki. I choć kobieta rzeczywiście nie pojawia się na stronach książki, przez cały czas odnosiłam wrażenie, że jest zaledwie krok za córką.

Land szokuje, ale...

Sandra Jasona | 2017-12-16
Przeczytana: 15 grudnia 2017

Thriller psychologiczny w którym nic się nie dzieje, a wciąga to rzadkość. Wszystko zaczyna się od wiadomości, że 15-letnia Milly umieszczona jest w rodzinie zastępczej, ma oczekiwać na proces swojej matki, oskarżonej o zamordowanie w okrutny sposób kilkorga małych dzieci. Narratorem jest właśnie Milly, opisuje ona swoje relacje z matką, bez epatowania brutalnością, my jedynie możemy się domyślać, co przeżywała z sadystyczną rodzicielką. Opowiada o nowej rodzinie, nikt tutaj nie jest jednoznaczny, próby uzyskania przyjaźni od przybranej siostry, prześladowania w nowej szkole, nowa koleżanka. Wszystko to zmierza do określonego finału, a autorka zostawia nas z niejednoznacznym pytaniem: czy cechy się dziedziczy, czy jednak środowisko nas kształtuje. Dobra pozycja polecam

WMagdalena | 2018-01-10

Chyba nie jestem zwolennikiem thrillera psychologicznego. Książka mnie trochę nudziła, z każdą kartką czekałam na to "coś" i nic.... Atutem są wykreowane przez autorkę postacie, jak najbardziej rzeczywiste, choć momentami przerażające. Pokazuje brutalny świat, taki jaki jest. Trudne relacje między nastolatkami, między rodzicem a dzieckiem.

Matylda Saresta | 2017-11-02

Już motto bardzo mi się spodobało i zapowiadało niezłą historię:)
"Dla pielęgniarek psychiatrycznych na całym świecie.
To prawdziwe gwiazdy rocka.
Ta książka jest dla Was."

Potem jest już coraz lepiej!
Hipnotyzująca opowieść 15-letniej dziewczyny, córki 9-krotnej morderczyni dzieci.
Czy aby na pewno?
Gdzie kończy się normalność, a zaczyna szaleństwo? Jak rozpoznać moment przełomowy? Jak dotrzeć do prawdy?

Rewelacyjna, czytana z podskórnym niepokojem i niedowierzaniem!
Polecam - kolejna świetna historia przeczytana w tym roku!

Muminka | 2018-04-09
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 04 kwietnia 2018

Niesztampowy, diabelnie wciągający thriller. Bohaterką jest nastoletnia Annie, której matka okazałą się seryjną morderczynią dzieci. Po paru latach patrzenia, jak matka przyprowadza do piwnicy chłopców, i tylko kilka dziewczynek, dziewczyna ecyduje sie zadenuncjować ją i poinformować policję. Zresztą ich związek też był patologiczny, skażony rozchwianiem emocjonalnym i nieobliczalnością matki. Annie starała się wspierać uwięzione dzieci, dawała im pluszaki, by czuły się bezpiecznie.
Potem dostaje nową tożsamośc jako MIłly i trafia do rodziny zastęczej, gdzie spotyka się z wrogością biologicznej córki państwa domu, Phoebe. Musi chodzić do nowej szkoły i mieć nadzieję, ze nikt nie połączy jej ze sprawą oczekującej na proces morderczyni. Phoebe sprawia, że większość klasy w najlepszym razi ją ignoruje. Wredna nastolatka rozsyła komputerowo zmodyfikowane ulotki z podobizną Annie, z jej nr telefonu, więc napaleni na szybki numerek obleśni faceci wydzwaniają do niej. Mobbing i wizja...