Księżna de Clèves

Tłumaczenie: Tadeusz Boy-Żeleński
Wydawnictwo: Jasieńczyk
La princesse de Clèves
dla kobiet, romans, de Cleves, miłość
klasyka
Anezka

"Nienaganna analiza duszy kobiecej, historia jednego uczucia we wszystkich jej fazach".

Tadeusz Żeleński - Boy

źródło opisu: Jasieńczyk, 1997

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

książek: 2031
Wojciech Gołębiewski | 2015-01-11
Przeczytana: 11 stycznia 2015

Maria de la FAYETTE - “Księżna de Cleves”
7 gwiazdek za opis francuskiego dworu i jako wyraz empatii dla młodych Francuzów

Książka Marii de la Fayette /1634-93/ uznawana za prototyp francuskiej powieści psychologicznej jest obowiązkową lekturą we francuskich szkołach średnich i jej znajomość jest wymagana przy egzaminie na stanowisko urzędnika państwowego. Już z tych powodów warto przeczytać książkę, by wiedzieć do czego są zmuszani młodzi ludzie we Francji.
Dodatkowo mamy motyw polski, bo Andrzej Żuławski zrealizował uwspółcześnioną adaptację tej książki w 2000 roku i nadał filmowi tytuł „Wierność”.
Bo o tym jest ta książka: o wierności dotrzymanej mimo miłości. Rzecz się dzieje na dworze Henryka II, od pażdziernika 1558 do listopada 1559. Wulgaryzując to mamy trójkąt, mąż i ten drugi kochają ją, ona kocha tego drugiego, lecz jej lojalność wobec męża sięga ...

Kachusek | 2016-07-17
Przeczytana: 17 lipca 2016

Mała objętość, ale jakże dużo treści.. na początku gubiłam się w opisywanych postaciach z dworu, za dużo było tam danych, miejsc i powiązań. Wstępnie czytało się więc opornie. Natomiast, kiedy autorka skupia się na nieszczęśliwej miłości - męża, żony i kochanka - rozkręcają się emocje, czuje się to niespełnienie każdym nerwem. I aż nerw bierze, że kończy się tak, a nie inaczej ;)

Anezka | 2017-07-29
Przeczytana: 30 sierpnia 2017

Ciężka książka, może to przez dialekt.

Karolina | 2014-05-25
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Powieści
Przeczytana: 25 maja 2014

Dobra, aczkolwiek nieco ciężka książka.
Tematem przewodnim jest - miłość.
Nieodwzajemniona miłość księcia de Cleves do żony. I odwzajemniona miłość pani de Cleves i księcia de Nemours.
Aczkolwiek cóż to za miłość, skoro jedno wzmaga się przed nią?
Cnotliwa księżna de Cleves, która do końca swojego życia nie daje sobie poczuć szczęścia, dać odczuć magii miłości.
Książę de Nemours, który usilnie walczy z przeszkodami wymyślanymi przez księżną.
I pan de Cleves, który jest w najgorszej sytuacji.

W książce nie dochodzi do większych romansowych scen. Tylko słowa i najdelikatniejsze gesty.
I nerwy, które biorą człowieka tuż po skończeniu ksiażki.
Ale literatura ma wywoływać emocje, prawda?
Więc cel osiągnięty.

Heatcliff | 2014-02-03
Przeczytana: 03 lutego 2014

Chociaż powieść pani de Lafayette powstała w drugiej połowie siedemnastego wieku, a więc dobrych kilka wieków temu, temat poruszony przez nią jest jak najbardziej aktualny, bo czy może być coś bardziej uniwersalnego niż miłość i wszelkie dylematy z nią związane? Być może, jednak dla bohaterki książki miłość stanowi zarówno najważniejszy cel, do którego dąży, nie zważając na przeszkody, które po części sama sobie stwarza, jak i czymś nieosiągalnym, bo zamiast spełnienia i szczęścia doznaje z czasem coraz większych wątpliwości oraz wyrzutów sumienia. W rezultacie traci obydwu mężczyzn, którzy coś dla niej znaczą, jednego, męża, nieodwracalnie, drugi, mimo, że księżna odsuwa się od niego, żywi cichą nadzieję, że jeszcze kiedyś będą razem. Zakończenie może wydawać się poniekąd zaskakujące, ponieważ Księżna porzuca dwór na rzecz klasztoru, można by pomyśleć, iż zamiast miłości do mężczyzny wybrała miłość do Boga. Nic bardziej błędnego - jak wspomina Boy-Żeleński, taka była ówczesna...

Barbarzyńca | 2018-03-17
Przeczytana: 2003 rok

Powieść czyta się lekko, podoba mi się ona pod kątem czysto literackim. Fabuła książki jest również ciekawa, zakończenie niewątpliwie zaskakuje. Za to daję jej wysoką notę. Co mnie w tej książce irytuje jest postawa głównej bohaterki, która kieruje się w życiu rygorystycznymi do bólu zasadami. Z własnego wyboru poślubia mężczyznę którego nie kocha, czego kompletnie nie rozumiem. W końcu spotyka prawdziwą miłość. Mimo to nie chce zdradzać męża - co jej się niewątpliwie chwali. Ale już dalsze jej postępowaniem wzbudza mój zdecydowany wewnętrzny sprzeciw. Z jednej strony jej postawa jest niewątpliwie szlachetna, z drugiej miałam wrażenie, że bohaterka jest więźniem własnych (a właściwie wpojonych jej przez matkę) norm i ograniczeń. Zamiarem autorki była pochwała wierności zasadom. Czy udało jej się przemycić wartości, które są dla niej istotne, każdy czytelnik powinien ocenić sam.

jabajbaj | 2015-03-05
Przeczytana: 04 marca 2015

"Księżna de Cleves" jest książeczką cieniutką, a przy tym jakże wartościową i przełomową dla literatury francuskiej. Przede wszystkim podjęcie tematyki miłości kobiety zamężnej, i to miłości wcale nie występnej, a po prostu zwykłego uczucia, samo w sobie było sporą nowością jak na tamte czasy. Autorka umiejętnie wykreowała problemy postaci, tworząc niezwykle ciekawą pozycję obyczajową.

książek: 1935

Akcja utworu toczy się między październikiem 1558 a listopadem 1559 na dworze Henryka II. Piękna, zaledwie szesnastoletnia panna de Chartres zostaje po raz pierwszy przedstawiona na dworze królewskim. Jej niezwykła uroda sprawia, że natychmiast zakochują się w niej hrabia de Guise i książę de Clèves. Dziewczyna nie darzy uczuciem żadnego z nich, zgadza się jednak na małżeństwo z drugim. Przed ślubem matka prosi ją, by zachowała uczciwość małżeńską i aby nigdy – w odróżnieniu od wielu kobiet z dworu – nie wikłała się w romanse.

Młoda księżna de Clèves szanuje i ceni okazywaną jej dobroć męża, jednakże wkrótce zakochuje się z wzajemnością w cieszącym się opinią uwodziciela księciu de Nemours. Choć postanawia ukrywać swoje uczucie, ostatecznie wyznaje prawdę mężowi, gdy ten nie pojmuje jej chęci usunięcia się z dworu. Mimo iż do końca nie zdradza nazwiska swego adoratora, zazdrosny książę sam je odkrywa niedługo przed swą śmiercią. Księżna wstępuje wówczas do klasztoru.

yootsuu | 2014-08-24
Przeczytana: 20 maja 2014

jedna z ciekawszych lektur z tej epoki, przeczytałam ją w jeden dzień, w dodatku na komputerze - nie cierpię tego, ale terminy goniły, a ilość stron nie jest tak straszna. w dodatku książka, o dziwo, wciąga, nawet, jeśli zna się fabułę, zakończenie i większość ważnych informacji. :)

'Księżna de Cleves' to jedna w pierwszych książek psychologicznych, w których kobiety mogły odnaleźć siebie - opisy swoich emocji, dylematów, problemów moralnych. w dodatku, pisana przez kobietę, jest jeszcze bardziej atrakcyjna dla kobiet. mimo że pisana kawał czasu temu, czyta się bardzo szybko. styl nie jest ciężki, autorka unika rozwodzenia się na kilka stron o niczym. opisy stanów emocjonalnych i przeżyć są typowe dla epoki - napisane w piękny, subtelny sposób, klimatyczne i takie obce dla nas, żyjących w XXI wieku, w którym ludzie zapomnieli o pięknie języka. uwielbiam czytać tego typu książki i wyobrażać sobie, że żyję w tamtych czasach. ;)

myślę, że większość czytelników nawet nie zauważy,...

Agnieszka | 2011-11-14
Przeczytana: 13 listopada 2011

Psychologiczna powieść, w naszych czasach ciężko jest wzruszyć i poruszyć czytelnika takimi relacjami kochanków, jak jedno mimochodem wypowiedziane zdanie, czy spojrzenie, bicie serca bohatera a jednak to, iż jesteśmy w stanie to przeżywać świadczy o ponadczasowości tego dzieła.