Księżna de Clèves

1985-01-01
Tadeusz Boy-Żeleński
powieść psychologiczna XVII wiek
Inne

Bardzo przyjemna książka, której wartość podbijają jej data i kontekst wydania – gdyż czynią ją jeszcze ciekawszą.

Jak tytuł wskazuje, główną bohaterką powieści jest księżna de Cléves – piękność, która (wtedy jeszcze o panieńskim nazwisku) pojawia się na francuskim dworze króla Ludwika II. Zanim to się dzieje, autorka ilustruje nam jednak dynamikę tych kręgów – strategię zalotów, sieć połączeń, intryg i zależności. Faktycznie, ciężko jest przebrnąć przez pierwszych kilka stron ociężałych od nazwisk i tytułów, ale proszę się nie zrażać, gdyż zaledwie garstka tych postaci będzie istotna w powieści. Tak czy inaczej, może taki właśnie cel miała autorka w przeładowaniu tych stron społecznymi zależnościami – ich poziom skomplikowania dla kogoś z zewnątrz wydaje się jak wyboisty tor przeszkód. W tymże świecie pojawia się nasza bohaterka, ale jako wyborowa partia znakomicie się w nim odnajduje. W końcu jej rękę, choć nie jej serce, zdobywa książę de Cléves. Nowo upieczona księżna traktuje męża z szacunkiem, choć nie potrafi odwzajemnić jego miłości.

Wkrótce na scenie pojawia się pan de Nemours, który z wzajemnością urzeka księżnę. Między dwójką rozkwita emocjonalny romans opierający się na gorących spojrzeniach, domysłach, fantazjach i potajemnych schadzkach. Po drugiej stronie tego romansu stoi książę de Cléves, mężczyzna niezwykle cnotliwy, godny i kochający swoją żonę najprawdziwszą miłością. Można współczuć bohaterce tego tragicznego wyboru jej serca, które było niezdolne pokochać jej męża. Księciu de Cléves można natomiast współczuć, że ktoś potrafiący kochać tak prawdziwie, nie może odnaleźć wzajemności. Ciężko obrać w tej powieści jedną stronę. Łatwiej pokłonić się w refleksji nad złożonością ludzkich emocji.

Ewidentnie w tym romansie dużą rolę odgrywa psychologia. Dzięki przedmowie Tadeusza Boya-Żeleńskiego wiem, że to jedna z pierwszych powieści zaliczająca się do tego gatunku. Ponoć pierwsza też, która nie jest aż tak pompatyczna jak jej poprzednicy i pierwsza, która nie ciągnie się przez kilka grubych tomów. Doceniam też spostrzeżenie, że mąż (tak często portretowany w tej konwencji jako idiota),u Marii de Lafayette jest niespotykanie wręcz wielkodusznym człowiekiem. Kolejną ciekawostką z prologu była historia samej autorki – opis jej życia na salonach i w odosobnieniu oraz prawdopodobnej historii powstania powieści.

I finalnie, w samej książce bardzo interesowały mnie opisy dworu króla i społecznych zależności w tych kręgach. Dużo można się dowiedzieć o ich codzienności i zainteresowaniach. Maria de Lafayette opisywała wydarzenia poprzedzające jej czas o sto lat, ale zakładam, że wiele z tych historii miało miejsce – i to było świetne okno na te odległe już wydarzenia. Swoista kapsuła czasu.

Polecam zajrzeć do tej powieści. Przede wszystkim z ciekawości! No… A jeśli ktoś lubi klimat Bridgertonów (ale jest w stanie poświęcić gorące sceny ;)) to polecam jeszcze bardziej.

miejscami nieco nużąca, a miejscami bardziej ciekawa. Raczej jako ciekawostka. Przeczytałem, bo jest to jedna z książek z serii arcydzieł literatury.

Historia młodziutkiej dziewczyny na francuskim dworze, szybciutko wrzucanej w wielki świat, zepsucia i romansów, a wychowanej w skromności i cnocie. Panna de Chartnes wzbudza natychmiastowy zachwyt, a ślub z księciem de Claves jest na tyle pośpieszny, że panna nie ma chwili na rozeznanie się w świecie ani w swoich uczuciach.
To romans, klasyka, gdzie wszyscy schną lub umierają z miłości - jednak dość wdzięczny. Mimo moralizatorskiego tonu, co jest oczywistością w czasach powstania powieści, jest ona przyjemną lekturą.
Po raz kolejny zwracam uwagę na świetne tłumaczenie Boya – Żeleńskiego.

To romans, klasyka, gdzie wszyscy schną lub...

Na półkach: , , , , , , ,

Historia o młodej dziewczynie wrzuconej w życie małżeńskie bez rozpoznania jeszcze własnych uczuć. Bardzo przyjemny obraz epoki, który pozwala lepiej zrozumieć życie ówczesnej arystokracji. Nie odebrałam powieści jako moralizatorskiej, w końcu to utwór z epoki, więc naturalnie, że będzie odzwierciedlał ówczesny sposób myślenia. Bohaterki bardzo szkoda, ale jednocześnie można ją podziwiać, ponieważ wybrała drogę najtrudniejszą, a jednocześnie najbardziej zasługującą na szacunek. Nie jest to pozycja obowiązkowa dla nikogo oprócz romanistów albo wielbicieli literatury francuskiej.

Świetna książka! Na tle epoki na pewno powiew świeżości i prekursorskie wręcz podejście do powieści, nie czuć, że to aż tak stara powieść. Zaskakujące zakończenie, dające spore pole do rozważań.

"Czemuż cię nie poznałam dopiero wówczas, gdy jestem wolna, lub czemuż cię nie poznałam, zanim byłam związana? Czemu los nas rozdziela tak niezwyciężoną przeszkodą?" Księżna (główna bohaterka) wypowiada te słowa pod koniec książki. Wypowiada je do człowieka, mężczyzny, w którym jest zakochana. On kocha ją także. A jednak razem być nie mogą...
Księżna ma zasady niezłomne. Choć jej życie "było dość krótkie, pozostawiło niedoścignione wzory cnoty". Zakochana jest, ale nie zdradzi męża i nawet po jego śmierci nie zwiąże się z obiektem swych westchnień. Wielu czytelników współczesnych może jej postępowania nie rozumieć, może skrytykować jej niezwykłe decyzje, życiowe postawy lub etyczne poglądy. Ja ją rozumiem i szanuje jej niełatwe wybory. Książka ciekawa, może pobudzić do dyskusji, skłonić do refleksji.
To rewelacyjna książka, która jest bardzo ważna dla rozwoju literatury francuskiej i ma swoje zasłużone miejsce w jej historii. Powieść obyczajowa, psychologiczna, historyczna. Trzy w jednym, w znakomitym, harmonijnym połączeniu.

Księżna ma zasady niezłomne....

Książka ta, jak na swoje czasy, była dość nowatorska, gdyż przedstawiała pogłębione studium psychiki bohaterów. Niestety stylistyka i sposób prowadzenia narracji charakterystyczny dla epoki, w której rzeczona opowieść powstała, nieco trąciła myszką.
Trudno było mi się wczuć w bohaterów mimo długich opisów stanu ich duszy. Zdaje mi się, że częściowo rozumiem ostateczną księżnę de Clèves, jednak w pełnił jej nie pojmuję... Nie lepsze nawet chwilowe szczęście i spełnienie niż wieloletnia męka? Spośród bohaterów spodobała mi się jedynie postać Widama de Chartres.

Czytając „Księżnę de Cleves” czułam się jakbym oglądała stary, kostiumowy film. Postaci, stroje, wnętrza zamków, ogrody, język i sposób prowadzenia dyskusji dopełniały obraz tej bardzo starej powieści.

Akcja powieści rozgrywa się w latach 1558 – 1559 na dworze króla Francji, na który przybywa wraz z matką, piękna, zaledwie szesnastoletnia panna de Chartres. Jej uroda sprawia, że zaczyna ją adorować wielu młodych szlachciców. Za namową matki wychodzi za mąż za księcia de Cleves, którego darzy ogromnym szacunkiem. Małżeństwo nie uwalnia jej jednak, od adoracji innych mężczyzn. Na wszystkie oznaki zainteresowania jej osobą, stara się być obojętna. Książę de Nemours jest nieustępliwy w swoich zabiegach o miłość pięknej księżnej de Cleves.

Jest to romans historyczny, ale również uznawany jest za pierwszą powieść psychologiczną. Autorka dość wnikliwie analizuje uczucia bohaterów. Postaci
w niej opisywane są autentyczne: król, królowa, delfin i jego małżonka,
a także książę de Nemours. Również w głównej postaci doszukiwano się przedstawienia osoby prawdziwej szlachcianki. Akcja rozgrywa w autentycznie istniejących miejscach. I do tego język, stary, wyszukany, wykwintny.

Książkę czyta się dość wolno ze względu na język, rzadko już spotykane słownictwo, przedłużające się wywody na temat miłości i dylematów moralnych – czy wypada?
W mojej ocenie warto sięgnąć po tę starą powieść z jej niespotykanym klimatem.

Klasyka literatury francuskiej, jak głosi napis na okładce. Autorka żyła w XVII wieku.
Rozwiązłe życie na francuskim dworze było normą. Małżeństwa były traktowane jako interes, sposób poprawy statusu lub osiągnięcia wpływów. A te były niezbędne.
Pewnego dnia na dworze pojawiła się piękna panna de Chartres. Olśniła wiele osób. Wyjątkiem była wpływowa pani de Valentinois (Diana de Poitiers) i jej poplecznicy, którzy udaremniali korzystne dla młodej kobiety związki.
Zbieg korzystnych okoliczności pozwolił Panu de Cleves na oświadczyny. On był zakochany. Ona... niekoniecznie. Ślub się odbył. Przewodniczką i doradczynią młodej księżnej była jej matka, mądra kobieta, która wychowała wyjątkową córkę. Bohaterka odbiega bowiem swoim zachowaniem od innych. Jest skromna, szczera i oddana mężowi a przede wszystkim wierna (chociaż pokochała innego).

Książka o miłości. Nieszczęśliwe. Niespełnionej. Miłości, która przegrała z cnotą, rozumem i obowiązkiem.

"Księżna de Cleves" to cienka książeczka, która okazała się pewnego rodzaju przełomem w literaturze francuskiej.
Po pierwsze: fabuła choć klasyczna, bo skupiona na trójkącie: żona, niekochany mąż i on- ten trzeci, na widok którego drżą kobiece serca, wcale nie traktuje o miłości występnej i zdradzie, lecz jest pochwałą cnoty i wierności na przekór ówczesnym dworskim trendom.
Po drugie: książka opowiada o uczuciu kobiety zamężnej, statecznej i starej (oczywiście jak na standardy Francji XVII wieku),bo ponad 25- letniej, słowem takiej, dla której cały dramatyzm życia powinien się już skończyć.
Po trzecie wreszcie: autorka zrywa ze stereotypem ukazywania męża jako skąpego i głupawego starca, którego łatwo oszukać. Książę de Cleves ma wcale nie mniej zalet niż "ten trzeci"; niestety ma też pecha, że nie potrafi wzbudzić w swojej żonie gorących uczuć.
No i po czwarte: jest to powieść wyjątkowa ze względu na swoją skromną objętość (dotąd powieści liczyły sobie nawet po kilka opasłych tomów) oraz akcję, której... praktycznie nie ma. Brak w niej spektakularnych ucieczek, niewiarygodnych przygód, dalekich podróży i cudownych ocaleń od których roiło się we wcześniejszej literaturze popularnej. Tutaj mamy zwykłe dworskie życie, codzienność wypełnioną balami, spotkaniami, asamblami, pisaniem listów i wymienianiem niezliczonej ilości plotek.
Wszystkie te cechy sprawiają, że "Księżna de Cleves" to rewolucja literacka, z którą warto się zapoznać. Bardziej jednak w formie ciekawostki niż licząc na pasjonującą lekturę gdyż z opisów dworskiego życia powiewa lekką nudą.
Ponadto z perspektywy współczesnego czytelnika dylematy oraz ostateczne wybory życiowe tytułowej bohaterki ciężko zrozumieć, szczególnie te z ostatnich stron książki.

• Klasyka
  • Literatura francuska