Księżna de Clèves

Wydawnictwo: Książka i Wiedza
La princesse de Clèves
klasyka
Róża_Bzowa

Tematem tej bardzo starej powieści jest po prostu miłość. Intryga erotyczna rozwija się między trójką głównych bohaterów: księżną de Cleves, jej mężem i księciem Nemours. Mroczne drogi zawiłych uczuć, nieodparta moc namiętności, a z drugiej strony siła przywiązania, poczucie obowiązku i szacunek dla złożonej przysięgi - oto dylemat tej wzruszającej i romantycznej miłości. Tom 93 serii Koliber...

Tom 93 serii Koliber wydawnictwa Książka i Wiedza.

źródło opisu: Książka i Wiedza, 1985

ontheisland | 2019-09-07
Na półkach: 2019, Przeczytane
Przeczytana: 30 sierpnia 2019

Napiszę tylko tyle: czytanie tej książki to droga przez mękę.

Cathy Cat | 2019-07-26
Przeczytana: 18 lipca 2016

Panna de Chartnes została wychowana na cnotliwą osobę. Poślubiła ona księcia de Cleves. Cleves, dowiedziawszy się, że Nemours odwiedził jego żonę, choruje i umiera. Księżna de Cleves czuje się z tego powodu winna mimo, że nigdy nie zdradziła męża.

Jest to powieść psychologiczna, również należąca do barokowego nurtu literatury wykwintnej.

golteria | 2018-10-18
Przeczytana: 1993 rok

Oblałam przez tą książkę egzamin ;-( Niestrawne to było dla mnie kompletnie!

książek: 2083

Akcja utworu toczy się między październikiem 1558 a listopadem 1559 na dworze Henryka II. Piękna, zaledwie szesnastoletnia panna de Chartres zostaje po raz pierwszy przedstawiona na dworze królewskim. Jej niezwykła uroda sprawia, że natychmiast zakochują się w niej hrabia de Guise i książę de Clèves. Dziewczyna nie darzy uczuciem żadnego z nich, zgadza się jednak na małżeństwo z drugim. Przed ślubem matka prosi ją, by zachowała uczciwość małżeńską i aby nigdy – w odróżnieniu od wielu kobiet z dworu – nie wikłała się w romanse.

Młoda księżna de Clèves szanuje i ceni okazywaną jej dobroć męża, jednakże wkrótce zakochuje się z wzajemnością w cieszącym się opinią uwodziciela księciu de Nemours. Choć postanawia ukrywać swoje uczucie, ostatecznie wyznaje prawdę mężowi, gdy ten nie pojmuje jej chęci usunięcia się z dworu. Mimo iż do końca nie zdradza nazwiska swego adoratora, zazdrosny książę sam je odkrywa niedługo przed swą śmiercią. Księżna wstępuje wówczas do klasztoru.

Barbarzyńca | 2018-03-17
Przeczytana: 2003 rok

Powieść czyta się lekko, podoba mi się ona pod kątem czysto literackim. Fabuła książki jest również ciekawa, zakończenie niewątpliwie zaskakuje. Za to daję jej wysoką notę. Co mnie w tej książce irytuje jest postawa głównej bohaterki, która kieruje się w życiu rygorystycznymi do bólu zasadami. Z własnego wyboru poślubia mężczyznę którego nie kocha, czego kompletnie nie rozumiem. W końcu spotyka prawdziwą miłość. Mimo to nie chce zdradzać męża - co jej się niewątpliwie chwali. Ale już dalsze jej postępowaniem wzbudza mój zdecydowany wewnętrzny sprzeciw. Z jednej strony jej postawa jest niewątpliwie szlachetna, z drugiej miałam wrażenie, że bohaterka jest więźniem własnych (a właściwie wpojonych jej przez matkę) norm i ograniczeń. Zamiarem autorki była pochwała wierności zasadom. Czy udało jej się przemycić wartości, które są dla niej istotne, każdy czytelnik powinien ocenić sam.

Robert | 2017-11-15
Przeczytana: 25 stycznia 2016

Powieść ciekawa z punktu widzenia XVII-wiecznej obyczajowości. Trudności w odbiorze i zrozumieniu książki może przysparzać dość anachroniczny język. Nie ma jednak co się dziwić - jest to dzieło na miarę epoki, w której było pisane.

Anezka | 2017-07-29
Przeczytana: 30 sierpnia 2017

Ciężka książka, może to przez dialekt.

Wabi | 2016-12-11
Przeczytana: 10 grudnia 2016

Bohaterka cały czas szuka ucieczki od księcia de Neomoursa.

Michaela | 2016-10-09

Nie dziwię się, że powieść jest obowiązkową lekturą we Francji, ponieważ główna bohaterka stanowi wzór wszystkich cnót. Księżna de Claves dokonuje w życiu wyborów moralnie słusznych.
Bardzo cenię fakt, że bohaterka nie kieruje się narzuconym jej z góry kodeksem, nie ma tam słowa o religii czy Bogu, a wewnętrznymi, własnymi zasadami. Uparcie trwała przy swoim, mimo że otoczenie wydawało się być totalnie zepsute i pozbawione moralnego kręgosłupa.
Obowiązek ponad własne szczęście i miłość - słuszne, aczkolwiek nie do końca wiem czy takie ludzkie, bo przecież człowiek ma swoje słabości, które według przesłania tej powieści byłyby nieakceptowane.
Choć autorka nie ocenia w żaden sposób jej postępowania, to po przeczytaniu tej pozycji odnosi się wrażenie, że księżna jest kobietą idealną i ma stanowić dla nas, wątpiących, niestabilnych, zagubionych, rozpustnych - przykład, z którym się nie dyskutuje.

Bacha85 | 2016-07-23
Przeczytana: czerwiec 2016

Księżna de Cleves Marii de Lafayette to po wieloma względami bardzo wyjątkowa powieść. Jest to jedno z niewielu dzieł autorki i mimo że zaraz po opublikowaniu cieszyło się sporym uznaniem, ona nie czerpała z tego zbyt wielkich korzyści. Ponadto jest to powieść, która wyłamała się zupełnie ze schematu współczesnej jej literatury.

Akcja powieści osadzona jest na dworze Henryka II i znajdziemy w niej wszystkie najważniejsze postacie z ówczesnego dworskiego życia. Dworzanie z otoczenia króla, królowej, królowej matki i kilku niewiele mniej znaczących osób toczą między sobą nieustanną grę o wpływy. Wśród nieustannych intryg i ciągłych knowań poznajemy troje bohaterów, uwikłanych w miłosnym trójkącie.

Główną postacią kobiecą jest tytułowa księżna de Cleves. Młodej, pięknej pannie, dość szybko po wejściu na dwór zaangażowano małżeństwo z panem de Cleves, pieczętując rodzinne koligacje. Mąż od początku zapałał namiętnym uczuciem, jednak księżna przez cały czas trwania związku nie potrafi...