Intryga i miłość

Tłumaczenie: Artur Maria Swinarski
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Biblioteka Narodowa: Seria II [Ossolineum]". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Zakład Narodowy im. Ossolińskich
Kabale und Liebe
utwór dramatyczny
klasyka
Iwona

Zakochany z wzajemnością w mieszczance, córce muzyka Luizie szlachcic Fryderyk zostaje poddany próbie przez swojego ojca, który pragnie ożenić go z angielską kochanką władcy – lady Mitford. Małżeństwo książęcej faworyty ma wzmocnić wpływy ojca naszego bohatera na dworze, nie wie on jednak, że lady Mitford potajemnie kocha się we Fryderyku. Mimo to młody szlachcic nadal nie chce się z nią żenić, więc ojciec z pomocą służalczego szambelana knuje intrygę preparując list, mający wzbudzić zazdrość zakochanego mężczyzny.

onika | 2018-05-06
Przeczytana: kwiecień 2018

„Intryga i miłość” Schillera to tragedia w całym tego słowa znaczeniu. Jest to utwór, w którym od samego początku czytelnikowi towarzyszy przeświadczenie, że cała historia nie skończy się źle, tylko gorzej. Sama fabuła jest trywialna i stara jak uwarunkowania społeczne. Dwójka młodych ludzi, wielka miłość – mogłoby być tak pięknie...Ale on jest arystokratą, a ona to mieszczka, córka nadwornego muzyka. Że mezalians – to jedno, ale że „miłostka” komplikuje plany szanownego pana ojca sentymentalnego młodzieńca – to jest dopiero prawdziwy powód, dla którego trzeba zabić tę miłość. A że jest więcej zainteresowanych rozdzieleniem zakochanych, niczym lokomotywa rusza grubego kalibru mechanizm intryg, które oplątując młodzież, pęta także intrygantów. I przyznam, że jest w tym dramacie dużo okrucieństwa i przemocy psychicznej. Naiwna młodość nie ma szans w starciu z dojrzałą, wyrafinowaną przebiegłością. Ale starsze pokolenie może się rozbić o rafy bezkompromisowości młodych. Jedni się...

Sabina | 2014-12-12
Przeczytana: 12 grudnia 2014

Całkiem ciekawy dramat, pozytywnie mnie zaskoczyła ta lektura, zwłaszcza zaskakujące zakończenie. Dużo się dzieje, czytając nie nudziłam się. Poza tym szybko się czyta, napisana zrozumiałym językiem :)

Efemeryda | 2018-02-23
Przeczytana: 23 lutego 2018

Klasyka przeczytana lata temu do dziś pamiętana. Mieć czy być? Praca czy zabawa? Miłość czy flirt?

goskrzys | 2015-09-09
Przeczytana: 09 września 2015

Gdy się czyta dzisiaj ten dramat, wszystko wydaje się takie sztampowe: mezalians, zakazana miłość ubogiej mieszczanki i arystokraty, spiski i knowania, by zakochanych ze sobą skłócić, przysięgi i tajemnice, których nie można złamać, choćby miało to uratować czyjś honor i życie, no i wreszcie: trucizna, podwójne samobójstwo, ukaranie (choćby tylko moralne) czarnych bohaterów... Nasza kultura chyba za mocno jest takimi historiami nasycona, stąd gdy czyta się ten utwór - który przecież w czasie swojego powstania miał posmak buntu i rewolucyjności - człowiek raczej się zżyma na naiwność bohaterów, na schematyczność ich myślenia i działania. Dopiero jeśli odniesie się odbiór tego dramatu do końca XVIII wieku - sprawa zaczyna wyglądać inaczej, widać krzyczącą z linijek tekstu krytykę skostniałej i pełnej hipokryzji obyczajowości tamtego okresu, krytykę ucisku biedniejszych przez bogatych, krytykę podwójnej moralności, zakłamania i stłamszenia człowieka.

Jest to więc raczej utwór dla...

32Polak | 2016-02-11
Przeczytana: 2013 rok

Pierwsza taka książka, jaką czytałem. Niemiecka wersja Romea i Julii. Polecam.

Asia | 2011-09-23

Johann Christoph Friedrich von Schiller to niemiecki poeta, dramaturg, przedstawiciel tzw. klasyki weimarskiej. W książce "Kabale und Liebe" ukazuje historię miłości arystokraty i dziewczyny z mieszczaństwa-konflikt dwóch światów: pełnego wartości i zasad świata mieszczańskiego i dążącego do władzy i uciech cielesnych świata arystokracji. Główni bohaterowie to: Präsident von Walter, Ferdinand, Hofmarschall von Kalb, Lady Milford, Wurm, Miller, Dessen Frau, Luise, Sophie, Ein Kammerdiener des Fürsten.

Antari | 2017-12-03
inykiel | 2017-11-21