Księżna de Clèves

8320544394
Tadeusz Boy-Żeleński
dla kobiet romans de Cleves
Inne

"Księżna de Cleves" to cienka książeczka, która okazała się pewnego rodzaju przełomem w literaturze francuskiej.
Po pierwsze: fabuła choć klasyczna, bo skupiona na trójkącie: żona, niekochany mąż i on- ten trzeci, na widok którego drżą kobiece serca, wcale nie traktuje o miłości występnej i zdradzie, lecz jest pochwałą cnoty i wierności na przekór ówczesnym dworskim...

W naszych czasach trudno jest się identyfikować z główną bohaterką. Warto przeczytać, jeśli ktoś chciałby poznać te różnice.

Napiszę tylko tyle: czytanie tej książki to droga przez mękę.

Panna de Chartnes została wychowana na cnotliwą osobę. Poślubiła ona księcia de Cleves. Cleves, dowiedziawszy się, że Nemours odwiedził jego żonę, choruje i umiera. Księżna de Cleves czuje się z tego powodu winna mimo, że nigdy nie zdradziła męża.

Jest to powieść psychologiczna, również należąca do barokowego nurtu literatury wykwintnej.

Oblałam przez tą książkę egzamin ;-( Niestrawne to było dla mnie kompletnie!

Na półkach: , , , , , , , , , , , ,

Akcja utworu toczy się między październikiem 1558 a listopadem 1559 na dworze Henryka II. Piękna, zaledwie szesnastoletnia panna de Chartres zostaje po raz pierwszy przedstawiona na dworze królewskim. Jej niezwykła uroda sprawia, że natychmiast zakochują się w niej hrabia de Guise i książę de Clèves. Dziewczyna nie darzy uczuciem żadnego z nich, zgadza się jednak na...

Powieść czyta się lekko, podoba mi się ona pod kątem czysto literackim. Fabuła książki jest również ciekawa, zakończenie niewątpliwie zaskakuje. Za to daję jej wysoką notę. Co mnie w tej książce irytuje jest postawa głównej bohaterki, która kieruje się w życiu rygorystycznymi do bólu zasadami. Z własnego wyboru poślubia mężczyznę którego nie kocha, czego kompletnie nie...

Powieść ciekawa z punktu widzenia XVII-wiecznej obyczajowości. Trudności w odbiorze i zrozumieniu książki może przysparzać dość anachroniczny język. Nie ma jednak co się dziwić - jest to dzieło na miarę epoki, w której było pisane.

Ciężka książka, może to przez dialekt.

Bohaterka cały czas szuka ucieczki od księcia de Neomoursa.

• Literatura francuska
  • Studia