Historia Manon Lescaut i kawalera des Grieux

L'histoirie de Manon Lescaut et du chevalier des Grieux
8372206007
klasyka
Ines

Opowieść o namiętnej i tragicznej miłości, jakże charakterystycznej dla epoki romantyzmu. Kawaler des Grieux, młodzieniec z dobrego domu, kocha piękną, choć płochą Manon Lescaut. Mimo jej kolejnych zdrad i wielu bogatych protektorów, od których dziewczyna wyłudza pieniądze, młody człowiek nie potrafi uwolnić się od fatalnego uczucia, zmuszającego go do coraz większych poświęceń.

Grot | 2017-06-05

Opowieść o perypetiach miłosnych młodego, wrażliwego i honorowego kawalera oraz pewnej rozwiązłej, wygodnej oraz cynicznej, choć uczuciowej hultajki, szelmy, ladaco.

Niby prosta, niedługa powiastka, lecz przepojona romantyzmem, emfazą, cierpieniem, wzniosłością uczuć, gwałtownymi porywami emocjonalnymi, zwrotami akcji. To po prostu trzeba przeczytać, tak jak pisze we wstępie – tej książki się raczej nie zapomina.

„Miłość, mimo, że zwodzi, daje same zadowolenia i rozkosze, gdy religia żąda smutku i umartwień”

„Ze wszystkich rozkoszy najsłodsze są te, które płyną z miłości”

Mimo, iż temat miłości jest mocno oklepany w literaturze, to uczciwie trzeba stwierdzić, że Prevost w oryginalny sposób się do niego odniósł. Przyznam, że rzadko w książkach spotkałem się z tak szaleńczą miłością jaką w sobie wytworzył główny bohater tej powieści. Można to śmiało porównać z „Cierpieniami młodego Wertera” oraz „Don Kichotem”.

boziaczek | 2012-07-31

Ciekawa lektura:) Opowieść o miłości niespełnionej, która tylko wymaga, a nie daje nic w zamian. Żal mi kawalera des Grieux, który poświęca się dla swojej ukochanej, wierząc, że Manon w końcu odwzajemni jego uczucia. Niestety na próżno....

anek7 | 2011-04-14
Przeczytana: 08 kwietnia 2011

Jakiś czas temu czytałam powieść Aleksandra Dumasa syna pt. „Dama kameliowa”. Dosyć istotną rolę w tej książce pełni XVIII-wieczny romans księdza Antoniego Prevosta „Historia Manon Lescaut i kawalera des Grieux”. Kiedy odkryłam, że w mojej gminnej bibliotece jest ta książka postanowiłam ją przeczytać.

Zanim przejdę do treści książki wypadałoby powiedzieć kilka słów o autorze, którego życie mogłoby być fabułą nie jednego a kilku romansów. Urodzony pod koniec XVII wieku w szlacheckiej rodzinie, ukończył kolegium jezuickie i postanowił zostać księdzem. Dosyć szybko jednak zmienia plany i wstępuje do wojska. Tam również nie zagrzewa długo miejsca, wraca do klasztoru, znów z niego ucieka do wojska gdzie zdobywa patent oficerski aby wreszcie zdecydować się ostatecznie na karierę duchowną. Niestety jego przełożeni nie do końca mu ufają, tak, że w wyniku nieporozumienia ksiądz Prevost ucieka do Anglii a stamtąd przeprawia się do Holandii, gdzie wydaje swoje pierwsze dzieła. Z powodu...

Dwojra | 2014-06-06
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 04 czerwca 2014

Recenzja pochodzi z: www.papierowa-komnata.blogspot.com

Czym jest Historia Manon Lescaut i kawalera des Grieux? To przede wszystkim pochwała namiętności; pasji tak wszechpotężnej i nieprzejednanej, że miast uszlachetniać jednostkę, doprowadza do jej stopniowej deprawacji, do upadku w świadomości najokrutniejszego upodlenia.

Kawaler des Grieux to dobry chłopiec, któremu pisana jest przyszłość pod znakiem Krzyża Maltańskiego. Przewrotna fortuna pragnie jednak, by ten czysty młodzieniec spotkał na swojej drodze uroczą Manon – kobietkę próżną i frywolną, której największą przyjemność sprawia zbytek wszelaki. Młodzi zapalają się ku sobie, postanawiają razem zbiec do Paryża i tam wieść życie bez węzła małżeńskiego i – jak się z czasem okazuje – bez jakichkolwiek widoków na szczęście.

Manon nie jest złą osobą. Kocha swego kawalera miłością szczerą i niewinną. Jej problem polega na tym, że nad swojego mężczyznę przedkłada bogactwo, choć sama raczej nie zdaje sobie z tego sprawy. To dla...

ira | 2015-10-06
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 04 października 2015

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Prevost chyba musiał zarobić na długi, więc opisał lekko podbarwiony epizod ze swojego życia i zaliczył sukces wydawniczy. ;)
Mnie to tylko cieszy, bo lubię czytać starocie, które nie nudzą. Manon święta nie była, ale też kawaler był takim idiotą, że przejść i nie kopnąć to stracona okazja, co w moich oczach usprawiedliwia ją całkowicie. Zresztą, jakieś tam chyba uczucia do niego żywiła, no i skończyła marnie... Wypadałoby się więc może przestać wreszcie pastwić nad jej skrzywioną moralnością. :)

Kasia | 2012-06-17
Przeczytana: 16 czerwca 2012

Lektura sama w sobie jest dobra, bohaterowie są dobrze przedstawieni i dlatego też przeżywamy wraz z nimi historię nieszczęśliwej miłości. Manon doprowadzała mnie do szewskiej pasji. Miałam ochotę ją wyciągnąć z książki i nieźle sprać po pupie. Nie ukrywam kawalera des Grieux też miałam ochotę sprać za jego naiwność i bezgraniczną miłość do swojej jakże bardzo "uczciwej" oblubienicy. Jednemu i drugiemu po prostu należy się niezłe lanie;).

Gabrielle | 2013-08-07
Na półkach: Przeczytane, XVIII wiek

Prawdę mówiąc, to sama jestem zaskoczona faktem, że "Historia..." mi się spodobała. I nie zgadzam się z tymi, którzy twierdzą, że Manon nie kochała des Grieux. Na początku kochała go na równi ze sobą, ale potem widać wyraźnie, że wygrała w niej miłość do kochanka. To nie tylko powieść o tym, jak niszczycielska potrafi być miłość, ale także o tym, jak bardzo potrafi być silna.

| 2013-04-09
Na półkach: Przeczytane, Proza

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Pierwszym skojarzeniem, jakie nasuwa mi się na myśl w związku z tą lekturą, jest "Dama Kameliowa" Aleksandra Dumasa. Nierozsądny, szalejący z miłości młodzieniec oraz piękna, uzależniona od dóbr materialnych kobieta... Wszyscy znamy tę historię.

Prévost zabiera czytelnika w świat niemożliwej do spełnienia miłości, zmuszonej borykać się z trudami natury zarówno materialnej, jak społecznej; ukazuje uczucia zmienne niby morskie fale, wahające się od szczytu szczęścia po dno rozpaczy. Ta krótka powieść stanowi jeden wielki wyścig: wyścig z czasem, którego wiecznie jest za mało, wyścig z czyhającymi za każdym rogiem niebezpieczeństwami... wyścig z coraz to nowymi kandydatami ubiegającymi się o wdzięki panny Manon.

Chyba nie muszę udowadniać, że klęski dotykające młodych zakochanych powodowane były głównie niezaspokojonym apetytem Manon Lescaut. Jej umiłowanie kosztownych rozrywek oraz pysznego zbytku przysparzało nieustannych problemów materialnych, pociągających za sobą nie tylko...

Para zaliczana do klaski literatury. Młody kawaler stracił głowę dla panny. Panna mu sprzyjała ale jak pojawiło się ubóstwo szukała bogatszego. Kochała ale bała się nędzy i była gotowa do oszustwa aby zdobyć pieniądze. On pomimo licznych skrupułów nie mógł z niej zrezygnować. Był wierny i gotowy na wszystko. Nie opuścił jej pomimo jej płochości.

xmdln | 2011-07-25
Przeczytana: lipiec 2011