rozwińzwiń

Smok i Jerzy

Okładka książki Smok i Jerzy Gordon R. Dickson
Okładka książki Smok i Jerzy
Gordon R. Dickson Wydawnictwo: Amber Cykl: Smok i Jerzy (tom 1) Seria: Fantasy fantasy, science fiction
256 str. 4 godz. 16 min.
Kategoria:
fantasy, science fiction
Cykl:
Smok i Jerzy (tom 1)
Seria:
Fantasy
Tytuł oryginału:
The Dragon and the George
Wydawnictwo:
Amber
Data wydania:
1991-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1991-01-01
Data 1. wydania:
2011-09-29
Liczba stron:
256
Czas czytania
4 godz. 16 min.
Język:
polski
ISBN:
8385079572
Tłumacz:
Andrzej Śluzek, Izabella Śluzek
Tagi:
cykl smok i jerzy fantasy
Średnia ocen

6,7 6,7 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Moonrise: The Golden Age of Lunar Adventures Mike Ashley, Arthur C. Clarke, Charles Cloukey, Gordon R. Dickson, Paul Frederick Ernst, George Griffith, Edmond Hamilton, Judith Merril, William F. Temple, Herbert George Wells, John Wyndham
Ocena 0,0
Moonrise: The ... Mike Ashley, Arthur...
Okładka książki X Minus One 2 Isaac Asimov, James Blish, Ray Bradbury, Frederic Brown, Algis Budrys, Mark Clifton, Philip K. Dick, Gordon R. Dickson, James Gunn, Robert A. Heinlein, Fritz Leiber, Murray Leinster, Katherine MacLean, H. Beam Piper, Frederik Pohl, Frank M. Robinson, Ross Rocklynne, Michael Shaara, Robert Sheckley, Clifford D. Simak, Theodore Sturgeon, L. Sprague de Camp
Ocena 8,0
X Minus One 2 Isaac Asimov, James...
Okładka książki Rakietowe Szlaki tom 1: Antologia klasycznej SF Brian W. Aldiss, Barrington J. Bayley, Dmitrij Bilenkin, Gordon R. Dickson, Alexander Jablokov, Cyril M. Kornbluth, Tuli Kupferberg, Henry Kuttner, Raphael A. Lafferty, Ursula K. Le Guin, Jurij Nagibin, Robert Sheckley, Theodore Sturgeon, William Tenn, John Varley, Ilja Warszawski, Ian Watson, James White, Gene Wolfe, Robert Zacks, Roger Zelazny
Ocena 7,5
Rakietowe Szla... Brian W. Aldiss, Ba...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,7 / 10
373 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
4369
741

Na półkach:

To nie jest opinia, ale nowa wersja portalu wymaga wpisania kilku słów, by dołączyć książkę do biblioteczki.
Pozdrawiam

To nie jest opinia, ale nowa wersja portalu wymaga wpisania kilku słów, by dołączyć książkę do biblioteczki.
Pozdrawiam

Pokaż mimo to

avatar
15
16

Na półkach:

Na tę powieść natknąłem się kiedyś na ulicznym straganie z tanimi książkami. Swego czasu chętnie zatrzymywałem się przy takich straganach i kupowałem wszystko, co mnie zainteresowało - to była fajna sprawa, bo za 5 czy 3 zł można było nabyć książkę w całkiem niezłym stanie. Wziąłem „Smoka i jerzego”, bo lubię smoki jak wszyscy, a poza tym dziwne tytuły łatwo przyciągają moją uwagę. A „Smok i jerzy” to bez wątpienia dziwny tytuł. No bo czemu „jerzy” jest napisany małą literą? I skąd ten przestawny szyk? Legenda mówi o Jerzym i smoku, więc czemu te wyrazy są zamienione miejscami? To tak, jakby napisać „Lolek i Bolek”. Albo „Flap i Flip”. Albo „Dale i Chip”. Albo „Pumba i Timon”. Albo „Kamień filozoficzny i Harry Potter”. „Templariusze i Pan Samochodzik”! „Jego chłopiec i koń”! Widzicie? Tego się po prostu nie robi.

Biorąc się do lektury, nie wiedziałem, z czym właściwie będę mieć do czynienia. A okazuje się, że to wcale nie jest jakieś nieznane powieścidło, jak mi się wydawało. Toż to pierwsza część cyklu o Smoczym Rycerzu! Oprócz „Smoka i jerzego” jest jeszcze dziewięć następnych części! I jest to podobno klasyka fantasy, którą trzeba znać i w ogóle!

Kiedy zasiadałem do czytania, nie byłem świadomy statusu tego dzieła. Oczywiście mógłbym po powrocie z książkowych zakupów wejść do internetu i sprawdzić, jakież to rarytasy wpadły w moje ręce, ale zwykle tego nie robię. Wolę podchodzić do książki, wiedząc o niej jak najmniej. W ten sposób podczas lektury czeka mnie więcej niespodzianek. No i dzięki temu nie wyrabiam sobie na zapas opinii i nie mam konkretnych oczekiwań. Podchodzę do książki z otwartym umysłem.

No dobrze, to o co chodzi w „Smoku i jerzym”? Na skutek niefortunnego eksperymentu na uczelni dziewczyna głównego bohatera przenosi się w przeszłość. Główny bohater, Jim, przenosi się również, aby ją ratować i sprowadzić z powrotem. A tam w tej przeszłości są smoki! A ponieważ podróż w czasie wyszła nie do końca tak jak miała, świadomość Jima zostaje uwięziona w ciele jednego ze smoków.

Pomysł wyjściowy jest spoko i daje duże pole do popisu, musicie to przyznać. Człowiek (czy też raczej „jerzy”, bo tym słowem smoki określają wszystkich przedstawicieli ludzkiego gatunku) uwięziony w ciele smoka, poznaje od środka smoczą społeczność i musi zachowywać się tak, by nie zostać zdemaskowanym przez otaczające go zewsząd groźne gady. Tak więc jest potencjał.

Kłopot w tym, że na niewiele tego potencjału wystarcza, bo Jim spędza wśród smoków tylko jeden rozdział. Słownie jeden! A potem co? Potem cała opowieść zmienia się w coś na kształt gry komputerowej. Takie przynajmniej jest moje wrażenie - jakby jakaś gra komputerowa została żywcem przeniesiona na karty książki. Co jest tym dziwniejsze, że „Smok i jerzy” został wydany w 1976, a wtedy gry komputerowe dopiero raczkowały.

No ale popatrzcie! Ukochana Jima zostaje porwana i zamknięta w mrocznej twierdzy. Jim musi wyruszyć na daleką wyprawę do owej twierdzy, ale najpierw musi skompletować ekipę. Takie dosłownie dostaje polecenie: Nie idź do twierdzy zła, dopóki nie uzbierasz ekipy. Więc mamy, jak w jakiejś grze, zadanie, z którym trzeba się uporać, zanim odblokuje się kolejna misja. Drużyna Jima powiększa się kolejno o nowych towarzyszy, z których oczywiście każdy ma inne skille, przydatne w walce z innym typem przeciwników.

Kto jest głównym przeciwnikiem? Kto stoi za porwaniem ukochanej Jima? Oczywiście, jak zwykle, są to jakieś ciemne moce, mające swą siedzibę we wspomnianej twierdzy. Tylko że w „Smoku i jerzym” występują one po prostu jako Ciemne Moce. Autorowi nie chciało się nawet wymyślać, kto będzie reprezentantem zła w jego książce. Nie że jakiś tam Sauron, albo, kurde, Biała Czarownica, Szkieletor czy choćby książę Igthorn. Nie, no po co! Ciemne moce w tej książce to zwyczajnie Ciemne Moce i nie drąż tematu. Nie pytaj, czym tak w ogóle są i skąd się wzięły. Są potężne i złe, czego chcesz więcej? Tylko tyle musisz o nich wiedzieć.

To zagranie ze strony autora jest albo bardzo leniwe albo bardzo sprytne. No bo może wcale nie poszedł na łatwiznę? Może tylko uznał, że w sumie czytelnik i tak wie, że w takich opowieściach czarny charakter pełni rolę pretekstową - ot, musi być ktoś, kto da pozytywnym bohaterom powód do działania i będzie ich przeciwnikiem - więc w sumie nie ma znaczenia, jak sobie go nazwiemy, zatem równie dobrze mogą to być po prostu Ciemne Moce i git.

Książka jest więc oparta na konstrukcji prostej jak budowa cepa (i przywodzącej mi na myśl, raz jeszcze powtórzę, grę na komputer). Bohater musi uzbierać ekipę, następnie wyruszyć do twierdzy, w której Ciemne Moce więżą jego ukochaną, pokonać po drodze iluś przeciwników, a po dotarciu na miejsce... No, co on i jego towarzysze powinni zrobić po dotarciu do twierdzy złych sił? Jak myślicie? W jaki sposób zwalcza się Ciemne Moce? Oczywiście pokonując kilku bossów! A ponieważ każdy towarzysz Jima ma umiejętności, dające mu przewagę w walce z innym typem potwora, to i każdy bierze na siebie innego bossa. No i tyle. W drodze musisz pokonać kilka potworów, a jak dotrzesz do twierdzy zła, to musisz pokonać kilka większych potworów. Jak ci się uda, wygrałeś. Rozwaliłeś Ciemne Moce. Podobało się? To zagraj kiedyś na Hard Mode.

Dalszy ciąg tej recenzji możesz poznać tutaj:

https://mowisietrudno.blogspot.com/2021/01/smok-i-jerzy-gordona-r-dicksona.html

Na tę powieść natknąłem się kiedyś na ulicznym straganie z tanimi książkami. Swego czasu chętnie zatrzymywałem się przy takich straganach i kupowałem wszystko, co mnie zainteresowało - to była fajna sprawa, bo za 5 czy 3 zł można było nabyć książkę w całkiem niezłym stanie. Wziąłem „Smoka i jerzego”, bo lubię smoki jak wszyscy, a poza tym dziwne tytuły łatwo przyciągają...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1252
603

Na półkach: ,

Takie fantasy lubię. Tyle czasu leżała gdzieś na półce a dzięki pandemii doczekała się. Warto.

Takie fantasy lubię. Tyle czasu leżała gdzieś na półce a dzięki pandemii doczekała się. Warto.

Pokaż mimo to

avatar
1553
465

Na półkach: ,

Wracam do starej fantastyki. Pełna szczególnego humoru i ciekawej fabuły. Nie ma tu tego, co jest we współczesnych powieściach (głównie pędu, napięcia). Czyta się bardzo spokojnie.

Wracam do starej fantastyki. Pełna szczególnego humoru i ciekawej fabuły. Nie ma tu tego, co jest we współczesnych powieściach (głównie pędu, napięcia). Czyta się bardzo spokojnie.

Pokaż mimo to

avatar
338
196

Na półkach: ,

Smok i Jerzy cierpi na podobny problem jaki otacza cykl Kroniki Amberu. Fantasy pisane w latach 70-tych zatrzymało się jakością w tamtych latach i nie można go zreformować na współczesne realia gatunku. W odróżnieniu jednak od powieści Amberu Zelazny'ego, Smok i Jerzy bawi czytelnika aurą nostalgii i magicznego świata wyjętego rodem z najlepszych baśni. W książce, na wskroś brytyjskiej - co jest wielokrotnie podkreślane, znajdziemy częste odniesienia do historii Anglii, powieści o Robin Hoodzie czy mitów arturiańskich, co okraszone zostaje wspaniałym humorem Monthy Pythona wyjętym z kinowego Świętego Graala. Fabuła, często nieprzewidywalna w zamyśle i bogata w ciekawy bestiariusz jak harpie, olbrzym, piaszczomroki, ciemne moce czy tytułowe smoki, przypomina konstrukcją pierwszy tom Władcy Pierścieni Tolkiena, a jej drużyna składa się nie tylko z rycerzy i łuczników, ale też smoków i mówiącego wilka wyruszających po porwaną „księżniczkę". Jedynym zawodzącym elementem jest brak ukazania szerszego spektrum bitew o zamki, co obserwujemy tylko z punktu widzenia bohatera przemienionego w tytułowego smoka. Pozycja mocno osadzona w realiach Średniowiecza, pomimo upływu ponad 40 lat dalej zachwyca swoją lekkością i zabawą konwencją.

Smok i Jerzy cierpi na podobny problem jaki otacza cykl Kroniki Amberu. Fantasy pisane w latach 70-tych zatrzymało się jakością w tamtych latach i nie można go zreformować na współczesne realia gatunku. W odróżnieniu jednak od powieści Amberu Zelazny'ego, Smok i Jerzy bawi czytelnika aurą nostalgii i magicznego świata wyjętego rodem z najlepszych baśni. W książce, na wskroś...

więcej Pokaż mimo to

avatar
502
238

Na półkach: , , , , , ,

Po jakichś 3 latach wróciłem zostawić recenzje. Dla mnie jest to bardzo sentymentalny cykl. Sporo mu zawdzięczam. Bo właśnie dzięki niemu polubiłem czytanie książek. I bardzo ciesze się z tego powodu. Może aktualnie nie zrobiłby na mnie takiego samego wrażenia jak kiedyś ale i tak warto go przeczytać bo na prawdę jest wspaniały.

Po jakichś 3 latach wróciłem zostawić recenzje. Dla mnie jest to bardzo sentymentalny cykl. Sporo mu zawdzięczam. Bo właśnie dzięki niemu polubiłem czytanie książek. I bardzo ciesze się z tego powodu. Może aktualnie nie zrobiłby na mnie takiego samego wrażenia jak kiedyś ale i tak warto go przeczytać bo na prawdę jest wspaniały.

Pokaż mimo to

avatar
22
12

Na półkach:

Świetna książka szczególnie dla młodszych odbiorców. Jedna z tych, które pokazały mi, że fantastyka może być przyjemna i zabawna.

Świetna książka szczególnie dla młodszych odbiorców. Jedna z tych, które pokazały mi, że fantastyka może być przyjemna i zabawna.

Pokaż mimo to

avatar
83
51

Na półkach:

Podobała mi się, szybko przeczytałem. Klasyka fantastyki, postacie przeniesione ze świata współczesnego do świata równoległego ze smokami, wilkami, czarodziejami, rycerzami. Niczego mi tutaj nie brakło. Historia nie skomplikowana, dialogi ciekawe i postacie różnorodne. Zakończenie też nietypowe co lubię.

Podobała mi się, szybko przeczytałem. Klasyka fantastyki, postacie przeniesione ze świata współczesnego do świata równoległego ze smokami, wilkami, czarodziejami, rycerzami. Niczego mi tutaj nie brakło. Historia nie skomplikowana, dialogi ciekawe i postacie różnorodne. Zakończenie też nietypowe co lubię.

Pokaż mimo to

avatar
549
174

Na półkach: ,

Lekka, łatwa i przyjemna lektura. Dla fanów fantasy, smoków i bajek :)

Lekka, łatwa i przyjemna lektura. Dla fanów fantasy, smoków i bajek :)

Pokaż mimo to

avatar
118
82

Na półkach: ,

Smok i Jerzy to fantastyka klasyczna. Nie ma co do tego wątpliwości.
Książka bardzo luźna, pisana lekkim tonem z barwnymi postaciami i całkiem przyzwoitym poczuciem humoru.
Jednak brakuje w niej tego 'czegoś'.
Spowoduje to, że nie sięgnę po następne tomy, bo całość została dla mnie odpowiednio zamknięta.
Plusem są niewielkie gabaryty książki - można wszędzie zabrać :)

Smok i Jerzy to fantastyka klasyczna. Nie ma co do tego wątpliwości.
Książka bardzo luźna, pisana lekkim tonem z barwnymi postaciami i całkiem przyzwoitym poczuciem humoru.
Jednak brakuje w niej tego 'czegoś'.
Spowoduje to, że nie sięgnę po następne tomy, bo całość została dla mnie odpowiednio zamknięta.
Plusem są niewielkie gabaryty książki - można wszędzie zabrać :)

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    524
  • Chcę przeczytać
    180
  • Posiadam
    160
  • Fantastyka
    35
  • Fantasy
    27
  • Ulubione
    26
  • Teraz czytam
    7
  • Smoki
    6
  • 2014
    4
  • 2013
    2

Cytaty

Więcej
Gordon R. Dickson Smok i Jerzy Zobacz więcej
Gordon R. Dickson Smok i Jerzy Zobacz więcej
Gordon R. Dickson Smok i Jerzy Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także