Zima w Edenie

Okładka książki Zima w Edenie Harry Harrison
Okładka książki Zima w Edenie
Harry Harrison Wydawnictwo: Amber Cykl: Eden (tom 2) Seria: Wielkie Serie Fantasy fantasy, science fiction
Eden (tom 2)
Wielkie Serie Fantasy
Winter in Eden
Amber
1992-01-01
1987-01-01

Drugi tom trylogii, no bo to fantastyka, i czytelnicy pewnie wymarliby jak dinozaury, gdyby musieli czytać pojedyńcze powieści zamiast nieszczęsnych trylogii. To jest świetna powieść, której rozciągnięcie na trzy tomy zaszkodziło. Nie zniszczyło, ale woda do zupy nie poprawia smaku.
Autor wykonał świetną pracę, stworzył dopracowany świat, który wiele mówi o naszym świecie i o naszych wyborach. Bez wody do zupy byłoby to dzieło na miarę może nawet Tolkiena, a tak - dobra powieść, tylko za długa.

Trochę słabsza pozycja niż jej poprzedniczka. Być może wynika to z faktu, że czytając poprzedni tytuł, kluczową rolę odgrywał element zaskoczenia wykreowanym światem. Tym razem zaczynamy historię dokładnie w tym miejscu, gdzie skończyliśmy poprzednio i po prostu brniemy dalej.

Na szczęście autor pokazał, że ma jeszcze kilka niezłych pomysłów w zanadrzu. Mamy tutaj nowe lokacje, nowych bohaterów, nowe zwierzęta i wynalazki, nowe ludy - a więc wszystko, co sprawia, że czytamy tę historię i nadal chcemy odkrywać te nowości jedna po drugiej. Oczywiście nie zabraknie też kilku starych znajomych.

Harrison nie zawodzi i serwuje nam kolejną porcję fantastycznego cyklu pełnego detali i dopracowanego w każdym szczególe. Nie ma tu ryzyka, że jakiś element tego alternatywnego ekosystemu się nie zepnie, ale coś nam nie będzie pasowało. Pozostaje tylko czytać, bo i tym razem książka jest dość grubawa.

Pozdrawiam

Pozdrawiam

Rewelacyjna. Jedyna taka powieść jaką znam, opowiadająca o rozwoju na Ziemi innej (poza ludzką),ale rodzimej ziemskiej cywilizacji (cywilizacji gadów). Druga część trylogii Eden.

1953

Dalszy ciąg „Na zachód od Edenu”. Po wygranej bitwie z jaszczurami ludzie usiłują dostosować nowo zdobytą technologię do swoich potrzeb, ale nie wiedzą, że ich przeciwnicy szykują się do odwetu. Jednocześnie wszystkim zagraża nowy lodowiec. Książka nie zrobiła na mnie takiego wrażenia jak poprzednik. Autor wprawdzie wprowadza pewne nowości do świata przedstawionego, a bohaterowie są świetnie przedstawieni w swojej różnorodności, ale niestety powtarzają się pewne motywy. Nie wiem jak to było w wersji oryginalnej, ale w polskim wydaniu, który czytałem zostają użyte częściowo te same materiały dodatkowe, co w poprzednim tomie- wolałbym, żeby skupiono się bardziej na nowych elementach. Pomijając to jest to jednak dalej dobra książka z ciekawym konceptem świata.

Kolejna część, która przenosi nas w świat jakiego sobie nigdy nie moglibyśmy wyobrazić. Główny bohater musi walczyć o życie, ale nie z żywiołem, ale z czymś o wiele gorszym.

Kolejna bardzo dobra część sagi o edenie, subiektywnie oceniając część pierwsza jest troszeczkę lepsza, pewnie dlatego, że tam poznajemy Tanu, Yliane. Wszystko jest nowe. Polecam.

Oto historia przetrwania: nic nie jest łatwe.

Drugi tom z cyklu i tak samo dobry. Jestem pod ogromnym wrażeniem kreacji Harry'ego Harrisona. Kolejna część pozostawia takie same pozytywne emocje w jakie wprawiła mnie pierwsza.

Kerrick, jak sam siebie opisuje pół Tanu (człowiek) pół Yilane (jaszczur),po udanym ataku na Alpeasak - miasto jaszczuroludu - prowadzi swoje życie wśród dziwnie złożonego sammadu (nazwijmy to grupy plemiennej) składającej się z niego i jego kobiety, Armun, ich syna....

Oto historia przetrwania: nic nie jest łatwe.

Kerrick, jak sam siebie opisuje pół Tanu (człowiek) pół Yilane (jaszczur),...

Świetne po prostu! Harrison doskonale opisuje otoczenie, bohaterów, wydarzenia, uczucia! Fabuła książki jest niesamowita i chyba jedyna w swoim rodzaju, opowiadająca o zmaganiach między prehistorycznymi ludźmi (Tanu, Sasku i Paramutanie - każda rasa z innej przestrzeni geograficznej, łączą swoje siły mimo różnic kulturowych i fizycznych) a Yliane, inteligentnym gatunkiem dinozaurów. W związku z postępującą epoką lodowcową Yliane są zmuszone do zmiany miejsca swoich osad, gdyż będąc stworzeniami zimnokrwistymi (jaszczurki) nienawidzą zimna. Spotykają na swej drodze inną inteligentną rasę, ludzi. Pierwszy tom ukazał niewolę i ucieczkę Kerricka z miasta Yliane. Kerrick jest obecnie jedynym człowiekiem, jedyną istotą która zna język zarówno ludzki, jak i gadzi. Jedynie on zna zwyczaje, mechanizmy oraz słabe punkty w cywilizacji Yliane. Problem w tym, że od wielu lat ściga go mściwa jaszczurzyca, Vainte...

Harrison zaskakuje bogactwem kreacji świata, w kompleksowy i niespotykany sposób dokładnie opisał, w sposób nienużący i rozbudowany, całość cywilizacji Yliane. Opisał strukturę polityczną (eista - królowa, fargi - służące itd itd),wygląd miast, wynalazki ułatwiające ich życie (tu ciekawostka - Yliane nie posługują się narzędziami, tylko stwarzają i wykorzystują genetycznie modyfikowane zwierzęta - od łodzioryb (Uruketo),poprzez zwierzę z powiększającą soczewką do badań mikroskopijnych, poprzez ptaki rejestrujące topografię zapisujące wygląd map na błonach, do płaszcza - żywego koca ) oraz cały, skomplikowany język (Yliane posługują się kompleksowym językiem złożonym z komunikacji werbalnej, ruchowej i zmian barw ciała).

Wszystkie te elementy, wraz z niepowtarzalną i trzymającą w napięciu historią powodują, że cykl o Edenie Harrisona czyta się z zapartym tchem, nie znajdując nudy w żadnym rozdziale. Widzimy historię z wielu punktów widzenia, Paramutanów, Sasku, Tanu, Yliane, Kerricka, Vainte... Zdecydowanie nie jest to książka do "przeczytania i zapomnienia" - jestem pewny że historia Kerricka i Vainte zostanie mi w głowie na dłuugi długi czas.
Do zobaczenia po przeczytaniu 3 tomu! :)

Druga część trylogii przygód Kerricka.
Zimy stają się coraz cięższe tak jak i wojna z gadami. Młody myśliwy udaje się daleką podróż za ocean, aby znaleźć spokojne miejsce do życia dla swojego plemienia.

Druga część trylogii przygód Kerricka.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

• Science Fiction
  • Biblioteczne