Trędowata

Okładka książki Trędowata
Helena Mniszkówna Wydawnictwo: Ex Libris literatura obyczajowa, romans
592 str. 9 godz. 52 min.
Kategoria:
literatura obyczajowa, romans
Wydawnictwo:
Ex Libris
Data wydania:
2005-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2005-01-01
Liczba stron:
592
Czas czytania
9 godz. 52 min.
Język:
polski
ISBN:
8389913321
Tagi:
romans miłość dla pań
Średnia ocen

                6,6 6,6 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,6 / 10
827 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
700
202

Na półkach: ,

„Trędowata” to najbardziej znany polski romans, w którym występuje znany schemat „kopciuszka” oraz „księcia”. Tytułową postacią jest Stefania Rudecka, szlachcianka, która po perypetiach miłosnych postanawia „odpocząć” od domu i wyjeżdża do domu hrabiny Elzonowskiej, w którym zostaje guwernantką oraz z czasem przyjaciółką jej córki Lucii. Mieszkając tam poznaje Waldemara Michorowskiego (hrabina jest jego ciotką), którego początkowo darzy niechęcią, ale z czasem zakochuje się w nim z wzajemnością. Przeciwko ich związkowi jest cała arystokracja, jednak Waldemar, dla którego najważniejsze jest szczęście, postawia ożenić się ze Stefcią. Niechęć i nienawiść ze strony „sfery” ostatecznie prowadzi do tragedii.

Powieść jest na tyle znana, że większość z was wie, jak ona się kończy. A jeśli ktoś nie wie, wystarczy zajrzeć na Wikipedię (i zdradzę to za 2 akapity). Tak naprawdę to właśnie ono jest najważniejszym wydarzeniem, kwintesencją powieści. Wszystko prowadzi do tego konkretnego wydarzenia.

Jako niepoprawną romantyczkę sama historia przypadła mi do gustu, aczkolwiek jest trochę oklepana i nudzi. Stefcia, ładna i młoda dziewczyna z „niższych sfer”, uciekająca przed przeszłością do domu arystokracji, gdzie przez rok ma się opiekować Lucią. Szybko zyskuje sympatię domowników, Lucii, jej matki oraz dziadka Macieja. Początkowo wydaje się tylko, że nie przepada za nią Waldemar, który lubi jej dokuczać. Wszystko zmienia się, kiedy w domu pojawia się, jako pracownik Waldemara, Prątnicki, przed którym Stefcia uciekała. I wtedy
młody hrabia staje w jej obronie oraz zmienia zachowanie w stosunku do niej, co ona również zauważa. Z czasem ich relacja przeradza się w miłość, przed którą oni początkowo się bronią (w szczególności Stefcia, świadoma, że ze swoim pochodzeniem jej związek z arystokracją jest niemożliwy), jednak miłość wygrywa.

Oczywiście początkowo. Powieść nie byłaby tak znana, gdyby był happy end. I co prawda rozbawiło mnie trochę, jak dziewczyna była delikatna, co ją doprowadziło do choroby, a później śmierci. Poprzez nienawiść kilku arystokratów wypowiedzianą za pomocą anonimów, zachorować na zapalenie opon mózgowych… W każdym razie sceny jej choroby, a przede wszystkim śmierci były wzruszające, co u mnie jest plusem. I czywiście jej pogrzeb oraz rozpacz Waldemara.

Samego stylu pisania nie ma się co czepiać. Jak na powieść debiutantki, nawet na tamte czasy, jestem zdumiona tak dokładnym opisem bohaterów, wydarzeń, miejsc. Pojawiał się cały ogrom opisów przyrody, niestety większość z nich mnie osobiście nudziła. Lekką przesadą było kilka rozdziałów, które miały z 2-3 strony i w całości zawierały głównie opis przyrody. Przez to po prostu zniechęcało się do czytania dalej i męczyłam się. Później je nawet pobieżnie przeglądałam wzrokiem i ostatecznie omijałam.

Do całości mam mieszane uczucia. Z jednej strony przypadło mi to do gustu, ale z drugiej strony męczyłam się podczas czytania ogromu wydarzeń, długich i często niepotrzebnych opisów. Niby mi się podobała, ale jednak nie mam ochoty wracać do niej w przyszłości.

„Trędowata” to najbardziej znany polski romans, w którym występuje znany schemat „kopciuszka” oraz „księcia”. Tytułową postacią jest Stefania Rudecka, szlachcianka, która po perypetiach miłosnych postanawia „odpocząć” od domu i wyjeżdża do domu hrabiny Elzonowskiej, w którym zostaje guwernantką oraz z czasem przyjaciółką jej córki Lucii. Mieszkając tam poznaje Waldemara...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    2 967
  • Chcę przeczytać
    1 419
  • Posiadam
    873
  • Ulubione
    178
  • Teraz czytam
    49
  • Literatura polska
    36
  • Klasyka
    30
  • Romans
    21
  • 2023
    18
  • Chcę w prezencie
    15

Cytaty

Więcej
Helena Mniszkówna Trędowata Zobacz więcej
Helena Mniszkówna Trędowata Zobacz więcej
Helena Mniszkówna Trędowata Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także