Rajska jabłoń

Cykl: Dylogia warszawska (tom 2)
Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza RYTM
literatura piękna

Dalsze losy "Dziewcząt z Nowolipek", już nie naiwnych i wrażliwych nastolatek, lecz w pełni dojrzałych kobiet, pełnych goryczy spowodowanej zawiedzionymi uczuciami i utraconymi złudzeniami. Wielka miłość, której tak bardzo pragnęły, doprowadziła jedną z nich do śmierci, drugą do usunięcia ciąży i zawarcia z wyrachowaniem małżeństwa ze starym, ale za to bogatym człowiekiem. Trzecia, opuszczona przez ukochanego, ulega popędom własnego ciała i zachciankom mężczyzn by ukoić ból samotności. Czy potrafią jeszcze odzyskać wiarę w siebie i odnaleźć szczęście?

źródło opisu: www.wydawnictworytm.pl

źródło okładki: www.wydawnictworytm.pl

ira | 2018-08-02
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2018
Przeczytana: 29 lipca 2018

Kolejny przykład bzdurnego opisu.
"Wielka miłość, której tak pragnęły..." - nie wiem, o kogo chodzi, ale na pewno nie o bohaterki powieści Gojawiczyńskiej.
Dalsze losy Kwiryny, Amelki, Cechny i Bronki - dziewcząt, które na Nowolipkach wyrosły. Jedyna, która nigdy nie wyobrażała sobie życia gdzie indziej, jest jednocześnie jedyną, której udało się wyrwać z zaklętego kręgu nędzy i poczucia beznadziei.
Świetnie napisana powieść z gatunku realizmu depresyjnego. Polecam.

A tak przy okazji - mam inne wydanie, ale na LC ostatnio nic nie można dodać, podmienić, edytować. Zakładka "kontakt" to pic na wodę, bo odzewu się doczekać nie można. Szkoda.

allison | 2018-01-10
Przeczytana: 08 stycznia 2018

"Rajska jabłoń" nie dorównuje "Dziewczętom z Nowolipek", ale to bardzo dobra powieść, której akcja stopniowo się rozwija, by zaskoczyć zakończeniem.

Wśród przyjaciółek nie ma już Franki i Ireny. Fabuła skupia się na losach Kwiryny, Amelki, Bronki oraz kilku innych postaciach znanych z pierwszej części.

Akcja obejmuje kilkanaście lat, więc mamy okazję śledzić zmiany zachodzące w życiu kobiet, które znów zmagają się z różnymi problemami.
Nie są już one mieszkankami biednej dzielnicy, ale nigdy nie wyrzuciły tego miejsca z pamięci, co różnie wpływa na ich decyzje.

Dominują w tej części wątki miłosne, które obfitują w burzliwe wydarzenia. Jest w nich miejsce na smutki, kłótnie, rozstania, a nawet tragedie, ale są też radości i małe szczęścia.

Osobną zaletą powieści jest świetnie, realistycznie, przekonująco odmalowany obraz Warszawy dwudziestolecia międzywojennego.

Książkę polecam, ale nie w wersji audiobooka, bo lektorka Beata Rakowska jest fatalna.

HankaU | 2016-06-21
Przeczytana: czerwiec 2016

To była książka, którą czytałam prawie pół roku...

"Dziewczęta z Nowolipek" i "Rajska jabłoń" Poli Gojawiczyńskiej, powieści - klasyki, czyli "must read".

/Dziewczęta z Nowolipek/
"Nowolipki, warszawska ulica biedy, to "mała ojczyzna" sześciu przyjaciółek. Pochodzą one z ubogich rodzin, w których tradycja, Kościół oraz przykładne życie są wartościami nadrzędnymi. Opowieść o ich powikłanych losach rozpoczyna się przed wybuchem I wojny światowej, a kończy w 1918 roku, u progu niepodległości Polski. Każda z dziewcząt marzy o wielkiej, romantycznej miłości, która odmieni ich życie. Poszukują jej w eleganckim świecie warszawskiego Śródmieścia. Nie spotykają tam jednak wymarzonych książąt z bajki, tylko oszustów i cynicznych uwodzicieli./.../"

/Rajska jabłoń/
"Dalsze losy Dziewcząt z Nowolipek, już nie naiwnych i wrażliwych nastolatek, lcz w pełni dojrzałych kobiet, pełnych goryczy spowodowanej zawiedzionymi uczuciami i utraconymi złudzeniami./.../"

Bieda, nędza, zawiedzione...

Kachusek | 2015-08-01
Przeczytana: 29 lipca 2015

Trochę trudniejsza od "Dziewcząt z Nowolipek", ale też zaliczę ją do dobrych pozycji..

żabka | 2015-01-30
Przeczytana: 30 stycznia 2015

Muszę przyznać, że byłam niezbyt pozytywnie nastawiona do tej książki, bo opinie były, że gorsza od pierwszej części. Jednak cieszę się, że zaryzykowałam, bo opłacało się. Bardzo dobra powieść psychologiczna o czasach po i przed wojennych, bo przecież tym było 30-leci międzywojenne. Dla mnie była to wycieczka po warszawie, której nie znałam.

firanka | 2014-04-30
Na półkach: Przeczytane, Polskie, 2014
Przeczytana: 30 kwietnia 2014

Jedna z tych kontynuacji, które psuja wrażenia po pierwszej części. Te, jakże żywe postacie i ich poruszające losy zmieniły się w telenowele. Początek jeszcze jako tako, ale z każda strona coraz gorzej. Miłostki, romanse, kłamstwa. Miałam duże wymagania co do tej książki i bardzo się zawiodłam. Brak pięknie zarysowanego tła ówczesnej Polski (no niby coś tam jest ale jakoś inaczej), brak odnośników to polskiej literatury. Język nadal prosty ale już jakiś inny, za dużo opisów pięknej trawki tudzież drzewka, które zupełnie nie pasują do klimatu powieści.. Żałuje ze wzięłam do reki.

| 2013-02-14
Przeczytana: 13 lutego 2013

Czytając "Rajską jabłoń" zrozumiałam w pełni słowa mojego nieżyjącego już od wielu lat dziadka: "Wy nie wiecie, co to znaczy kapitalizm. Nigdy nie widzieliście takiej biedy, beznadziei, nie znacie sytuacji, kiedy miejsce urodzenia decyduje o waszych dalszych losach. Nie wiecie, jak to jest mieć jedną parę butów, jeść ziemniaki z solą na śniadanie, obiad i kolację" Myślę, że to doskonała recenzja tej książki. Ja od siebie dodam jeszcze realistyczny obraz Warszawy tamtych lat, odarty z blichtru i ukazujący bagno społeczne, polityczne, moralne.

Morgana1976 | 2012-11-06

2003

kawusiowa5 | 2012-08-19
Na półkach: Przeczytane, Obyczajowe

Ciąg dalszy "Dziewcząt...". I znowu - piękna i smutna zarazem.

Komediantka | 2012-07-16
Przeczytana: czerwiec 2012

Aż do bólu realistyczna powieść. Nie ma w sobie nic z bajki, tylko szarość dnia codziennego. A jednak magia jakaś jest. Książka wspaniale napisana i chociaż to kontynuacja, zrobiła na mnie większe wrażenie niż "Dziewczęta z Nowolipek". Ze wszystkimi bohaterkami serdecznie się "zaprzyjaźniłam" i teraz już chyba zawsze będę za nimi tęsknić.