Ordynat Michorowski (Trędowata. Tom 3)

Okładka książki Ordynat Michorowski (Trędowata. Tom 3) Helena Mniszkówna
Okładka książki Ordynat Michorowski (Trędowata. Tom 3)
Helena Mniszkówna Wydawnictwo: Wydawnictwo WasPos Cykl: Trędowata (tom 3) klasyka
klasyka
Trędowata (tom 3)
Wydawnictwo WasPos
2022-03-31
2022-03-31

Recenzja: 9/10. „Trędowata” tom 1 i 2, „ Ordynat Michrowski”. Autorka: Helena Mniszkowna. Klasyka gatunku. Dla osób wysokowrazliwych wyciskacz łez, na długo pozostający w głowie. Historia zbliżona do „Romeo i Julii”, książka znana od lat. Wreszcie i ja przekonałam się o jej piękności, przesłaniu i wrażliwości. Stefania pracując jako nauczycielka Lucii na dworze magnackim, poznaje ordynata Waldemara. Ona z tzw. niższych sfer, skupia się na swojej pracy, nie mając w głowie bliższej znajomosci z Michrowskim. Jednak los postanawia inaczej. Pojawia się wzajemne uczucie. Młodzi powtarzają historie swoich nieszczęśliwie zakochanych dziadków, zakończona śmiercią. Czy również ich historia znajdzie takie zakończenie-przeczytajcie sami. Książka ukazuje zawiść, ludzka, intrygę, ale uczy również pokory i pokazuje, ze pieniądze to nie wszystko. Bardzo polecam i dziekuje wydawnictwo WasPos za możliwość recenzji!

"Ordynat Michorowski" to ostania część opowiadająca dalsze losy bohaterów "Trędowatej".

Waldemar Michorowski ogarnięty żałobą wycofał się z życia śmietanki towarzyskiej, woli być sam w Głębowiczach. Niestety dopadła go choroba, która bardzo go wykończyła. Aby podreperować zdrowie, Waldy zmuszony jest wyjechać do Szwajcarii. Właśnie tam niespodziewanie spotyka swojego kuzyna — Bogdana Michorowskiego. Bohdan to młody chłopak, który nie stroni od kasyna i pięknych kobiet, sam jednak widzi, że ta droga nic dobrego mu nie przynosi. Ordynat chce pomóc młodemu Michorowskiemu, dlatego składa mu pewną propozycję.

Ta książka jest inna od "Trędowatej", bo romans schodzi na dalszy plan. Helena Mniszkówna skupiła się tu przede wszystkim na przemianie młodego chłopaka. Bohdan z bogatego i rozrzutnego hulaki staje się całkiem inną osobę. Z biegiem czasu poznajemy jego śmiałe pomysły i postawę. W swojej nowej odsłonie przypomina Waldemara. Spodobało mi się, że fabuła nie skupia się na ordynacie. Dobrze, że to Bohdan odgrywa tu pierwsze skrzypce. To świeża, ciekawa postać, która nadaje dynamiki. Oczywiście obok młodego Michorowskiego mamy również ordynata, pana Macieja i dobrze nam znaną pannę Lucię. Ich losy przeplatają się ze sobą, tworząc nową opowieść. W książce jest zdecydowanie mniej opisów i podniosłych scen opisujących uczucia bohaterów. Akcja jest szybka i zmierza do określonego celu. Podobało mi się zakończenie, a w szczególności przyszłość Waldemara. Dzięki takiemu obrotowi spraw historia "Trędowatej" została nienaruszona.

Mimo że bohaterowie są ci sami, to te dwie książki to całkiem odmienna historia. "Trędowata" to klasyczny romans, natomiast "Ordynat Michorowskiego" to opowieść poruszająca bardziej problemy społeczne i zwracająca uwagę na zmiany, jakie mają nadejść dla ówczesnego społeczeństwa. Obie historię bardzo mi się podobały, dlatego je polecam.

Dziękuję @waspos za otrzymany egzemplarz.

Kochani, dziś kilka słów o ponadczasowej powieści dotyczącej jakże nieszczęśliwej miłości nauczycielki Stefci, oraz Ordynata Michorowskiego. Przyznaję że znam już film i śmiało mogę rzec, że jest on z rodzaju tych, które nigdy się nie nudzą i jak tylko jest emitowany to zawsze go oglądam. Z książką natomiast miałam do czynienia po raz pierwszy. W majątku Słodkowce, jako guwernantka dla małoletniej Lusi zostaje zatrudniona panna Stefania Rudecka. W taki oto sposób dziewczyna poznaje ordynata Waldemara Michorowskiego, lecz zdaje się, że ta dwójka od samego początku niezbyt przypadła sobie do gustu. Mężczyzna z opinią lekkoducha i bawidamka ma zamiar uwieść i porzucić biedną dziewczynę, aczkolwiek los postanawia spłatać mu figla i panna Stefania trafia niespodziewanie w sam środek jego serca. Nauczycielka również z czasem zakochuje się w absztyfikancie. Lecz co na to rodzina pana Ordynata? Czy biedna nauczycielka według nich ma prawo do wdarcia się w ich wyższe sfery? No właśnie... Niestety potworne uprzedzenie, cynizm oraz egoizm otoczenia doprowadza do nieszczęścia.
Co do trzeciej części trylogii, to nie miałam pojęcia że w ogóle istnieje. Opowiada ona dalsze losy Waldemara oraz jego bliskich. Jest swoistym dokończeniem niektórych wątków z poprzednich tomów. Oczywiście nie chciałabym Wam za dużo zdradzać, wiec pozostaje mi polecić Wam serdecznie tę cudowną powieść. Myślę, że w szczególności do gustu przypadnie kobietom, lecz to tylko moja subiektywna opinia. Niezmiernie się cieszę że mam tę klasykę w swoim małym zbiorze.

Ordynat Michorowski to kontynuacja cyklu powieści o Stefanii Rudeckiej, tytułowej trędowatej. Trzecia część, i w moim odczuciu najsłabsza, taka napisana trochę na siłę, aby po śmierci Stefanii zaspokoić naszą ciekawość, jak radził sobie ordynat Michorowski.
Wydarzenia mają miejsce kilka lat po śmierci trędowatej. Ordynat nadal koi swój ból i nie może się pogodzić z odejściem ukochanej. Usunął się w cień i stroni od wszelkich spotkań i imprez. Całkowicie poświęcił się pracy. Pilnuje interesów i zmaga się z niepokornością pracowników. Po bardzo ciężkiej chorobie zostaje – dzięki uporowi Luci Elzonowskiej zostaje wysłany za granicę, aby podreperować swój stan zdrowia. Tam poznaje dalekiego kuzyna, Bohdana Michorowskiego, który jest uzależniony od hazardu, i który skutecznie roztrwonił swój majątek. Waldemar postanowił pomóc młodemu i zabrał młodego do siebie, do Głębowicz. Tam dostaje zajęcie i pod bokiem ordynata mężnieje i uczy się odpowiedzialności. Waldemar pokłada w nim wielkie nadzieje, i trochę widzi siebie samego w młodości. Po kilkuletnich podróżach z zagranicy powróciła Lucia Elzonowska, która żywi do Waldemara głębokie uczucia. Ale czy z wzajemnością? Nic na to nie wskazuje. Zawiedziona dziewczyna przyjmuje oświadczyny Jerzego Brochwicza. Czy wyjdzie za niego za mąż czy jednak się opamięta? Przecież nie kocha Jerzego, tylko rządzi nią chęć zemsty. Kto stanie się tym szczęśliwym, który będzie miał u boku Lucię?
W tej kontynuacji zabrakło mi świeżej i nieskazitelnej miłości, porywu serca i namiętności. Owszem, autorka nadal bardzo subtelnie i delikatnie przedstawia uczucia, zauroczenie czy pragnienie kochania. Ale trudno o większe emocje, ogromne przeżycia czy wypieki na twarzy. Nie porwała mnie ta lektura, nie zabrała do krainy marzeń i wzruszeń. Nie powiem, byłam ciekawa, jak się potoczą losy bohaterów, jednak miałam inne przewidywania. Ale cóż, życie często pisze nieoczekiwane scenariusze. Nie zawsze po naszej myśli. Ciekawość sprawiła, że pochłonęłam tę historię za jednym głębszym oddechem.
Helena Mniszkówna posługuje się plastycznym i pełnym wyrażeń właściwych dla okresu, w którym się dzieje opowiadana historia, językiem. Mnóstwo opisów natury, otoczenia, stanu ducha, pragnień i oczekiwań bohaterów. Dzisiaj trudno już o takie wrażenia estetyczne, mamy szczęście, że możemy sięgać po wznowienia powieści, które królowały wiele lat temu.
Zachęcam, godna spędzenia jednego majowego wieczoru w jej towarzystwie, mając w bliskości wspaniałych mężczyzn, którzy jak kochają, to już na całe życie.

• Recenzenckie
  • 2022 r.
  • Czerwiec 2022

Dodaj cytat z książki Ordynat Michorowski (Trędowata. Tom 3)