nuvolau

Najsłynniejszy polski melodramat. Był wielokrotnie wznawiany i czterokrotnie ekranizowany. W nieśmiertelny schemat "księcia i kopciuszka" autorka wpisała romantyczny dramat, rozgrywający się w środowisku polskich wyższych sfer. "Kopciuszkiem" jest skromna szlachcianka Stefcia Rudecka pracująca jako guwernantka w pałacu hrabiny Elzonowskiej, "księciem" ordynat Waldemar Michorowski, krewny hrabiny. Miłość tych dwojga napotyka kolosalny opór arystokratycznego środowiska, dla którego ich związek to niemożliwy do zaakceptowania mezalians. Niezasłużone szykany, jakim poddawana jest Stefcia w trakcie przygotowań do ślubu, wieszcząś tragiczny finał.

źródło opisu: Edipresse, 2013

źródło okładki: http://www.ksiazka.net.pl/uploads/RTEmagicC_Tredowata.okladka.jpg.jpg

szura | 2019-09-28

Czytałem wiele lat temu. Wciągnęła od początku. Niesamowity klimat dawnych czasów. Ludzie, którzy potrafią umrzeć na złamane serce, co dziś zdarza się może tylko w filmach. Ryczałem jak głupi na końcu książki.
Książka to prawdziwa polska dobra literatura.

mircia | 2019-09-28
Przeczytana: 27 września 2019

Stary, dobry, klasyczny romans, z wyidealizowanymi i jaskrawymi bohaterami, trochę niedzisiejszy. Główny temat to związek Stefci i Waldemara - mezalians pozornie nie do przyjęcia. Poza tym przedstawiono tu obraz wyższych sfer tamtych czasów, ich wad, jak zamknięcie na innych, i zalet, jak dobre gospodarowanie majątkiem, które prowadzi do rozwoju własnego posiadania jak i bytu swoich pracowników.
Warto przeczytać czasem coś z tego gatunku.

kama_211 | 2019-08-20
Przeczytana: 15 sierpnia 2019

Fajna, choć jak dla mnie nie porywająca. Momentami przewlekła i mozolna akcja. Wzniosłe ideały i mezalians znany od wieków. Klasyka.

Eponine | 2019-08-13
Przeczytana: 11 sierpnia 2019

Nie wszystko złoto, co się świeci i nie każda książka napisana dawno to perła literatury. Już dawno nie miałam na to tak jaskrawego dowodu jak powieść "Trędowata", zaliczana bądź co bądź do kanonu polskiej literatury.

Doprawdy nie wiem, co w tej książce tak natchnęło filmowców, że powstały aż dwie ekranizacje. Historia jest oklepana, bohaterowie nijacy, a fabuły tyle, co kot napłakał. Ot, naiwne dziewczę ze szlacheckiego domu zostaje porzucone przez ukochanego i aby uciec od wspomnień, najmuje się w magnackim pałacu jako nauczycielka. Pałac ten gromadzi paletę jednowymiarowych bohaterów, wśród których jest ordynat Michorowski. Wykształcony, nieziemsko przystojny, doskonały gospodarz i łamacz serc niewieścich, początkowo wzbudza w Stefci niechęć, a jednak traktując ją jak najcenniejszy klejnot, powoli rozkochuje ją w sobie. Wielu wysoko postawionych arystokratów widzi jednak Michorowskiego w roli swojego zięcia i nie może znieść widoku zwykłej szlachcianki. Stefcia, początkowo...

Kryanka | 2019-06-01
Przeczytana: 27 maja 2019

Jeśli kwieciste opisy są zaletą książki (choć w pierwszej połowie śmieszą), to nie świadczy o niej dobrze. Nie pomagał też histeryczny albo prześmiewczy sposób czytania, jakby lektorka znała zachowanie dorosłych tylko z MTV. Główna bohaterka, przecudna Mary Sue, wymarzone alter ego autorki, może wzruszać chyba tylko młodsze czytelniczki, nieuodpornione jeszcze na rzewliwy kicz.

O czym to jest?
Autorkę/bohaterkę prześladuje jej płytki, wredny, niewychowany były facet, który wzgardził jej gorącą, czystą jak poranek, młodzieńczą miłością. Broni Stefci wspaniały, bajecznie bogaty magnat, wzór cnót wszelakich, najlepszy dosłownie we wszystkim.

Rozprawiwszy się z eksiem, autorka wczuwa się w piękność i mądrość i niewinność idealną, uwielbianą przez wymieniony wcześniej ideał męski. Kolejnym wrogiem zostaje klasa wyższa, do której on należy. Ba, jeszcze nawet go nie lubiła, a już "kolory rzucały się na jej płeć" pod wzrokiem magnaterii, czy to żywej czy malowanej na obrazach....

Ellolina | 2019-05-23

Bardzo długo zabierałam się za przeczytanie tej powieści i w końcu po nią sięgnęłam. Ach, szkoda, że tak późno! Nie wiedziałam, że mamy swoją polską Jane Austen i to na takim poziomie!
Wyjątkowa książka, napisana pięknym językiem z malowniczymi opisami a przy tym niesamowicie daje do myślenia. Polecam z całego serca.

Mirek | 2019-03-06

Piękna epicka opowieść o zakazanej miłości międzyklasowej. Doskonale ukazuje charakter wyższych sfer z epoki. Dokładne opisy przyrody oraz poszczególnych scen przenoszą nas głęboko w tamtą rzeczywistość. Gdy obejrzałem adaptację filmową odniosłem wrażenie, że pokazano ułamek tej powieści. Polecam.

madelain_mp | 2018-12-01
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Romans

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

niebywały romans. polska wersja kopciuszka bez heppy endu

Oliwia | 2018-11-28
Przeczytana: kwiecień 2014

Niby porusza temat uniwersalny (miłość), ale jednak kompletnie niedopasowaną do realiów współczesności, trudno było mi przebrnąć przez tę książkę.

olaszka | 2018-11-04
Przeczytana: 04 listopada 2018

Może dlatego, że mam trochę taką duszę romantyczną, ale bardzo mi się podobała. Niektórzy taką powieść potraktują z przymrużeniem oka i z politowaniem pokiwają głową nad jej tematyką i treścią, ale mnie historia wzruszyła. Może po prostu brakuje mi w świecie takiej "prawdziwej" miłości, takich bohaterów...wyraźnie dobrych, szlachetnych. Wiem, to tylko fikcja literacka, ale jakoś urzekła mnie ta opowieść, szkoda mi Stefki, Waldemara. Podziwiam ich, ale też Ritę, i tych, którzy zdobyli się być "ponad". Pewnie będę jeszcze o nich myśleć, chociaż, ktoś mógłby powiedzieć: nie myśl o głupotach, pomyśl o czymś ważniejszym. A co mi tam, ja tak lubię...