Zamek Eymericha

Cykl: Eymerich (tom 7)
Wydawnictwo: Znak
Il Castello di Eymerich
corrum

Oszałamiająca mikstura: średniowiecze, fantastyka i mity. Wejdź do krainy, gdzie przenikają się światy. Oto mistrzowska układanka wątków i planów czasowych. Historia łączy się tu z wizjami przyszłości i obrazami onirycznych krain. W centrum wydarzeń stoi inkwizytor Nicolas Eymerich, bezwzględny intrygant i przebiegły żołnierz Boga. Eymerich zostaje wysłany, by rozwikłać zagadkę kastylijskiej...

Oszałamiająca mikstura: średniowiecze, fantastyka i mity.

Eymerich zostaje wysłany, by rozwikłać zagadkę kastylijskiej twierdzy Montiel, rezydencji króla Piotra Okrutnego. Widma w ciemnościach, twarze wyłaniające się ze ścian i przypadki nawiedzeń są przejawem mrocznej tajemnicy zamku. Inkwizytor stanie wobec potęgi żydowskiej kabały i machinacji uzurpatorów. Napotka też przeciwnika groźniejszego od magów i spiskowców: kobietę... i własne tłumione uczucie.

Historia Eymericha ma konsekwencje w przyszłości. Grupa naukowców pod rozkazami SS przeprowadza makabryczny eksperyment. Mistyczny związek łączy oddalone o sześć wieków wydarzenia...

I pamiętaj. Nikt nie jest niewinny.

źródło opisu: [Znak, 2007]

Meszuge | 2014-03-17
Przeczytana: 11 stycznia 2009

O tron średniowiecznej Kastylii walczą Piotr Okrutny i jego przyrodni brat Henryk Trastamara. Pierwszy schronił się w twierdzy Montiel, drugi bezskutecznie ją oblega, co wydaje się zupełnie niezrozumiałe zważywszy na to, że po stronie Henryka stoją tzw. białe kompanie Bertranda du Guesclin.

Jak się łatwo domyślić, tajemnica tkwi w samym zamku zbudowanym przez Żydów w dość… specyficzny sposób.

Powieść dzieje się w trzech nurtach czasowych, z czego środkowy – misja inkwizytora Nicolasa Eymericha mająca na celu odkrycie zagadki zamku – jest zdecydowanie najważniejszy, natomiast trzeci, okres drugiej wojny światowej (obóz koncentracyjny w Dorze), momentami wydaje się doklejony „na siłę” i właściwie zupełnie zbędny.

Kawałek niezłej historii średniowiecznej Hiszpanii (co może się wydawać intrygujące u pisarza Włocha), wzbogacony przygodą i czystą fantazją zbudowaną na bazie wierzeń kastylijskich Żydów: tajemnice kabały, golemy, Lilith itp.

Całkiem niezłe „czytadło” i sporo dobrej...

buschka | 2011-01-13

Przyznam szczerze, że nie przepadam za literaturą fantastyczną, fantasy, choć nie bronię się przed nią jakoś szczególnie zaciekle. Za to uwielbiam powieści historyczne lub przygodowe, osadzone na tle znanych mi wydarzeń historycznych. Chyba jak każdy, lubię powieści trzymające w napięciu, powieści tajemnicze, w których coś się dzieje, akcja jest wartka, język dowcipny, a postaci dość wyraźnie narysowane. W końcu – pewnie jak wielu z nas – pociąga mnie tajemnica, rzeczy i sprawy nadprzyrodzone. Nie baśniowe, tylko właśnie nadprzyrodzone, które istnieją, ale ich istnienia nie da się pojąć rozumem. Trzeba w nie uwierzyć. I wszystko to znalazłam w powieści zupełnie mi nieznanego pisarza, Valeria Evangelistiego.

Starałam się dowiedzieć czegoś więcej o pisarzu, ale poza spisem jego powieści, poza tym, co on sam mówi o sobie w posłowiu recenzowanej przeze mnie historii, nie znalazłam nic. Evangelisti twierdzi, że jest pisarzem, który odniósł sukces dzięki postaci historycznej, której...

Emma | 2015-04-14

Pierwsza książka Evangelisti, która wpadła mi w rękę.
Akcja książki rozgrywa się w XIV i w XX wieku. Autor pokazuje, jak niektóre (niestety również złe) ludzkie cechy nie ulegają zmianie na przestrzeni wieków.
Świetna, mroczna, gotycka książka. Kto lubi takie klimaty, to powinien po nią sięgnąć, a na pewno się nie zawiedzie.

Yumeka | 2014-12-09
Przeczytana: 20 listopada 2014

Szczęśliwie się złożyło, że nie miało absolutnie żadnego znaczenia, który tom czytam jako pierwszy. Mimo sygnałów, że mogło być coś wcześniej, "Zamek..." jest samodzielną, zamkniętą całością.

Początek nie był zbyt udany, ale to potknięcie rodem z "Gry o Tron": pierwsze strony atakują z zaskoczenia inkwizytorską ideologią, co jest dość odpychające, jeśli jest się na to zupełnie nieprzygotowanym. Ale później ideologia Eymericha zostaje zdrowo przeciwstawiona bardziej sadystycznym postawom jego towarzysza i przez pryzmat średniowiecznych realiów sytuacja daje się ogarnąć.
Warto wytrwać, bo książka jest niesamowitym przykładem fantastyki religijnej w służbie książki sensacyjno-historycznej.

Nie wiem, ile Evangelisti przemycił prawdziwej kabały, ale książka bardzo rozjaśniła mój światopogląd na temat Żydów. Lubię motywy tworzenia i kabała bardzo przypadła mi do gustu.

Główny bohater jest niezwykle charyzmatyczny, ma silną osobowość, aktywnie rozwiązuje problem i sprytnie wciela w...

Scarlett | 2012-11-19
Przeczytana: 18 listopada 2012

Zazwyczaj nie czytam fantastyki, bo jej po prostu nie lubię. Po "Zamek Eymericha" sięgnęłam, gdyż byłam przekonana, że to zwyczajna powieść historyczna. W trakcie czytania okazało się jednak, że jest inaczej. Mimo to, książkę czytało mi się świetnie. Akcja osadzona w średniowieczu, zagadkowe odgłosy w starym zamczysku, ciekawi bohaterowie- to wszystko złożyło się na to, że książka naprawdę mnie wciągnęła. I pomimo, że to co zapewne miało budzić strach i przerażenie, mnie po prostu bardzo bawiło, to powieść oceniam jako dobrą.

Paweł_B | 2014-05-31

Średniowiecze, kryminał, fantastyka, mity i tajemnice chrześcijańskiego świata. Niesamowita układanka wątków i zagadek.

I warto pamiętać. Nikt nie jest niewinny.

Maaciej83 | 2013-10-19

Niektórzy widzą tu demonizowanie Judaizmu, ja widzę prawdę historyczno o stosunkach katolików z Żydami. Dla mnie ta książka jest świetna, może po części dlatego, że tak lubię Inkwizycję.

Panajota | 2015-06-15

Moim zdaniem najlepsza z calej serii, swietnie i szybko sie czyta!

Magdalena | 2012-10-09
Przeczytana: 09 września 2012

eeehh, no chciałabym napisać, że jest to dobra książka i taka fantastyczna, ale jakoś nie bardzo mi się podobała.
Główny bohater, początkowo nawet fascynujący, okazuje się głupcem, który ciągle powtarza to samo. Główny wątek jest, ale akcja do osiągnięcia celu jest lekko rozciągnięta. Wątków pobocznych kilka, rozbudowanych, które są takie średnie i miałam wrażenie,że odciągają moją uwagę od sedna sprawy.

Aneczka | 2013-10-15

Po pierwszych kilku, kilkunastu stronach byłam pewna, żę w końcu natrafiłam na cos dobrego.
Średniowieczny zamek, wyniosły inkwizytor i okropne eksperymenty nazistów. No brzmi super.
Szkoda tylko,że dalej książka opiera się na demonizowaniu judaizmu i lekko erotycznych wstawkach( niestety, w sposób zupełnie niesmaczny).
Miało być miło i wciągająco, a wyszło banalnie.. szkoda.