Trzynasta noc

Cykl: Gildia Błaznów (tom 1) | Seria: Powieść historyczna
Wydawnictwo: Rebis
Thirteenth Night
8375102079

Feste, drugoplanowy bohater w "Wieczorze Trzech Króli" Williama Szekspira, wprowadza nas w świat błaznów, bardów i kuglarzy. Tworzą oni organizację, która zza kulis pociąga za sznurki polityki w średniowiecznej Europie. W mistrzowsko pomyślanym świecie, którym rządzą makiaweliczne intrygi, błazen Feste ma do rozwiązania frapującą zagadkę kryminalną. Jeśli fascynują Cię średniowieczne...

Jeśli fascynują Cię średniowieczne tajemnice, teorie spiskowe i masz poczucie humoru - wpadłeś w sidła Gildii błaznów.

"Kontynuacja opowieści Szekspira to wyzwanie, które zamroziłoby atrament w kałamarzach większości pisarzy, ale Alan Gordon podołał zadaniu z godną pochwały odwagą i zadziwiającą swobodą. To niezwykle zabawna historia przedstawiona przez urodzonego gawędziarza, pełna urokliwego szaleństwa i humoru".
Michael Kurland

"Pomysłowość, z jaką Gordon stworzył zawiłe reguły Gildii błaznów, jest zachwycająca, a dialogi są perfekcyjne".
"Publishers Weekly"

Alan Gordon jest prawnikiem pracującym dla Legal Aid Society. Napisał kilka powieści ujętych w cykl "Gildia błaznów" (w tej chwili cykl liczy 6 książek) i wiele opowiadań, które ukazały się m.in. w "Alfred Hitchcock's Mystery Magazine", "Ellery Queen's Mystery Magazine" oraz "Isaac Asimov's Science Fiction Magazine".

źródło opisu: [Rebis, 2008]

Beremis | 2013-06-21
Przeczytana: 2013 rok

Książkę nabyłem skuszony opisami z okładki i bardzo niską ceną "wyprzedażową" w sieci jednego z hipermarketów.
I się zawiodłem. Przeczytałem bez problemów i bez wstrętu,dobra na zabicie czasu, ale spodziewać się trzeba raczej średniaka. A ja innej książki się spodziewałem. Nie wiedzieć czemu spodziewałem się czegoś bardziej w stylu i klimacie trylogii husyckiej Sapkowskiego.
I tylko jedna rzecz z opisów zamieszczonych na tylnej okładce się potwierdziła. Autor mocno nawiązuje do opowieści Szekspira. Reszta już jest mocno naciągana.
Tajna organizacja błaznów pociągająca za kulis sznurkami polityki średniowiecznej europy - Gordonowi jeszcze daleko to twórców dobrych teorii spiskowych i opisywania tajnych organizacji. Makiaweliczne intrygi? Intrygi są, ale część z nich mocno naciągana, część dopchana żeby zapełnić kolejne strony. Frapująca zagadka kryminalna? Raczej taka z serialu kryminalnego i to niskobudżetowego, fani kryminałów się zawiodą. Zabawna to ta pozycja też nie jest, jak...

Wiedźma | 2010-09-16

Bardzo przyjemna lektura, w której zapadłam się na długie godziny. Miłość, intrygi, zbrodnie, konspiracje, a to wszystko w otoczce postaci szekspirowskich, jak zwykle niebywale barwnych i tragicznych zarazem.

Tajemnica oczywiście jest możliwa do rozwikłania, zwłaszcza dla czytelników znających Wieczór Trzech Króli, ale przyznam szczerze, że zastanawiając się, jaką rolę w tym wszystkim odegra Feste pozwoliłam samej sobie unieść się biegowi opowieści i nie wyprzedzałam (za bardzo) jej nurtu.

Książka godna polecenia nie tylko ze względu na fabułę, ale również dobry styl, który dość niefortunnie ujmę jako "melodyjny".
Chwilami miałam wrażenie, że książka sama się czyta i opowiada mi historię zawartą na jej stronach.

Beata | 2014-10-05
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Papierowe

Piętnaście lat później…

Czy pamiętacie scenę pożegnania Williama z Violą w zakończeniu filmu „Zakochany Szekspir”, gdy oboje wymyślają fabułę komedii, którą młody Szekspir ma zadebiutować przed Elżbietą I? To właśnie „Wieczór trzech króli” (Twelfth Night, Or What You Will), początek tej historii…
Viola, po katastrofie statku, odzyskuje przytomność na nieznanym wybrzeżu. Jest sama, nigdzie nie może natrafić na ślad brata bliźniaka, Sebastiana. Przekonana, że tylko ona ocalała i niepewna swego losu, postanawia przebrać się za mężczyznę. Rozpoczyna służbę na dworze księcia Orsino, zakochanego w pięknej damie, Oliwii, do której z kolei zaleca się Malwolio, a ten ostatni jest obiektem nieustannych dowcipów i żartów błazna, Feste. Zresztą Malwolio – ze względu na prezentowane cechy charakteru – nie jest lubiany przez nikogo. Oliwia nie kocha Orsina, lecz on – nie tracąc nadziei na pozyskanie jej względów – postanawia użyć rozbitka jako posłańca miłości. Tymczasem Viola zakochuje się w...

Tomasz | 2015-03-01
Przeczytana: listopad 2014

Całkiem niezła książka. Ciekawy temat o sekretnej gildii błaznów, która zza kulisów pociąga za sznurki na politycznej scenie średniowiecznej Europy. Kryminał z nutką humoru. Bardzo udana powieść. Pierwsza z części o gildii błaznów i zarazem pierwsza książka, tego autora, którą przeczytałem. I na pewno nie ostatnia.

Polaris | 2013-02-13
Przeczytana: 09 lutego 2013

Trzynasta noc powstała jako kontynuacja Wieczoru Trzech Króli. Znajomość dzieła Szekspira nie jest konieczna, aczkolwiek znacznie ułatwia orientację w powieści Gordona. Bez wcześniejszej wiedzy, mnie osobiście ciężko byłoby się połapać w relacjach między postaciami (na szczęście autor przy okazji przypomina wydarzenia z dramatu Szekspira).

Na pochwałę zasługuje język, który udanie oddaje mowę średniowiecza. Oczywiście nie ma tu archaizmów, z którymi przeciętny czytelnik nie mógłby sobie poradzić, ale styl wyraźnie odróżnia się od współczesnego. Podobnie zachowanie bohaterów w moim odczuciu wypadło naturalnie, jak na tamte czasy.

Pełna recenzja: http://krotkie-recenzje.blogspot.com/2013/02/trzynasta-noc.html

tivrusky | 2012-06-29
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2012
Przeczytana: 28 czerwca 2012

Największa niespodzianka ostatnich miesięcy, bezsprzecznie - od jakiegoś czasu żadna książka mnie nie "wessała" tak bardzo jak właśnie "Trzynasta noc" z cyklu "Gildia Błaznów". To cudowne uczucie kupować coś w ciemno i tak niezwykle się zaskakiwać!

Całość rozgrywa się na przełomie XII i XIII wieku w Europie. Autor opisuje tajne bractwo, działające w podziemiach i za kulisami średniowiecznych miast i dworów, niejednokrotnie za pomocą sprytnych manipulacji i pociągania za sznurki przesądzając o losach całych monarchii. Głównym bohaterem jest błazen, ma wiele imion - Teofil, Oktawiusz... akcja pcha go do odwiedzenia miasta Orsyno, gdzie przed laty błaznował na usługach księcia (gdzie przyjął kolejne imię - Feste), który, jak dowiaduje się już na początku - zginął w tajemniczych okolicznościach. Feste natychmiast postanawia wyruszyć do Orsyno, gdzie przybiera kolejną fałszywą rolę - nie jest błaznem - występuje jako kupiec Oktawiusz.

Rozpoczyna badanie całego miasta, wszyscy są...

Kaga | 2013-06-27
Przeczytana: 27 czerwca 2013

"Średniowiecze" widziane oczami współczesnego pisarza. Lekka, przyjemna i wesoła książka, zaprawiona szczyptą kryminału oraz szekspirowskiej epiki. Czy Feste, znany z "Wieczoru Trzech Króli" błazen rozwiąże sekret śmierci dawnego przyjaciela? Ot, pytanie...
Jeśli nie przeszkadza wam bardzo naciągana wizja średniowiecza, wyobrażona na kształt współczesności, ale bez technologi nam znanej - zapraszam do czytania ;) ogólnie, pozycja lekka, prosta i przyjemna, w sam raz na dwa, może trzy popołudnia, w czasie których zapoznacie się z kontynuacją szekspirowskiego utworu.

Mad | 2013-09-19
Przeczytana: 18 września 2013

Za zakończenie książki do ogólnej oceny dodaję jedną gwiazdkę. Ogólnie rzecz biorąc, całość dość niemrawa, akcja trochę bez tempa i polotu, ale końcówka książki wraz z ostatecznym rozstrzygnięciem łata te mankamenty. Dość ciekawy jest też sam pomysł gildii błaznów wraz ze swoimi zasadami, strukturami i członkami - zdecydowanie oryginalny i wyróżniający się na tle innych książek. Nieco denerwujący jest za to język książki z masą niepotrzebnych zdrobnień i zdziecinniałych słówek, ale to może akurat kwestia tłumaczenia. I choć może to brzmieć jakbym narzekał, to w sumie ogólnie książka mi się podobała. W dwóch słowach to taki 'średniowieczny kryminał', który powinien trafić i do miłośników 'średniowiecza' jak i do miłośników 'kryminału'.

aleksandraczyta | 2012-02-25
Przeczytana: 25 lutego 2012

Bardzo przyjemnie się czyta. Fajny pomysł i dobrze zrealizowany. Na pewno sięgnę po kolejne tomy z cyklu.

kiricella | 2011-03-02
Na półkach: Ulubione, Posiadam, Przeczytane
Przeczytana: 2010 rok

Przyznaję, że po "Trzynastą noc" sięgnęłam przez przypadek. I zakupu książki nie żałowałam :)
Pomysł istnienia Gildii Błaznów - sprawnie działającej, ponadnarodowej organizacji zrzeszającej błaznów, których rolą nie jest tylko zabawianie wielkich tego świata, ale też ciche prowadzenie polityki, zbieranie informacji, tworzenie historii... Błazen był wykształconym przez cech człowiekiem posiadającym nie tylko popisowe umiejętności, ale też bystry umysł i cięty język.
To właśnie ten motyw ujął mnie najbardziej. Dodajmy do tego kryminalną zagadkę i niezwykły klimat i możemy zatopić się w przyjemnej lekturze.