Śmierć w dzielnicy weneckiej

Okładka książki Śmierć w dzielnicy weneckiej Alan Gordon
Okładka książki Śmierć w dzielnicy weneckiej
Alan Gordon Wydawnictwo: Rebis Cykl: Gildia Błaznów (tom 3) Seria: Powieść historyczna kryminał, sensacja, thriller
Gildia Błaznów (tom 3)
Powieść historyczna
A death in the Venetian quarter
Rebis
2009-01-01
2009-01-01
9788375102093
Paweł Korombel

Nie jest zła ale dupy nie urywa

Nie jest zła ale dupy nie urywa

Ostatni tom trylogii "Gildia błaznów" to oprócz intrygi osnutej wokół śmierci weneckiego kupca, również udział w wojnie. Na Konstantynopol najeżdżają krzyżowcy. Feste z żoną i pomocnikami musza dokonać rzeczy niemożliwych. Czy im się uda? Jest rok 1203, czwarta krucjata przybywa pod mury...

Nasza para małżeńsko-błazeńska, Feste i Aglaja, będzie usiłowała nie dopuścić do wybuchu wojny, to znaczy uratować Konstantynopol przed atakiem zgromadzonych pod murami wojsk IV krucjaty. Ponieważ udało im się zbliżyć do cesarza i jego żony Eufrozyny mogą liczyć na to, że ich propozycje zostaną wysłuchane. Czy nie pomylą się w swoich przekonaniach? Czy otrzymają pomoc od innych członków cechu? A przede wszystkim czy rozwiążą zagadkę tajemniczej śmierci kupca jedwabnego w dzielnicy weneckiej? W książce znajduje się całkiem solidna porcja wiedzy historycznej obejmującej początek trzynastego wieku. Wszystkie fakty się zgadzają, wzbogacone są tylko o postaci błaznów, które dodają powieści kolorytu, ze względu na ich uwielbienie dla występów przed publicznością, każdą publicznością, nawet tą czytelniczą. A przeznaczeniem trefnisia jest bawić widza i rzeczywiście to czyni. Niejednokrotnie na obliczu czytelnika pojawi się uśmiech. Dużym ułatwieniem w obcowaniu z książką jest mapa ówczesnego Konstantynopola, która pozwala bez problemu umiejscowić wszystkie opisywane wydarzenia. Polecam.

Polityka Bizancjum w rękach błazna

Nastało lato roku 1203, a wraz z nim wojska IV krucjaty obległy Konstantynopol. Sytuacja polityczna jest nad wyraz skomplikowana – miastem rządzi Aleksy III Angelos, który obalił swego brata, Izaaka. Oślepiony Izaak przetrzymywany jest w lochu, zaś jego syn – Aleksy IV, przez krzyżowców uznany za prawowitego cesarza, domaga się tronu Bizancjum dla siebie. Całą krucjatą manipuluje doża wenecki, Enrico Dandolo, który żywi do cesarstwa wieloletnią urazę. Choć jego poprzednie knowania zostały udaremnione, tym razem Dandolo nie zamierza się ugiąć nawet przed ekskomuniką…
Tymczasem w Konstantynopolu popełniono morderstwo w dzielnicy, oddanej w zarząd Wenecjanom. I pewnie sam fakt niewyjaśnionej śmierci cudzoziemca nie wzbudziłby zainteresowania cesarskich urzędników, gdyby nie to, że cudzoziemiec ów był ich informatorem. Wobec weneckiej floty za murami, uzasadnione staje się podejrzenie, że mieszkający w Bizancjum Wenecjanie planują dywersję i dlatego szpieg został usunięty. Ale, zgodnie z odwiecznymi zasadami gier wywiadowczych, urzędnicy cesarscy nie mogą się w sprawę angażować wprost, dlatego do przeprowadzenia śledztwa delegują Feste.
Osią fabularną książki jest śledztwo kryminalne w sprawie morderstwa, oplecione skomplikowaną siecią wywiadowczych domniemań, których istnienia żadna ze stron oficjalnie nie potwierdza; Bizantyjczycy wiedzą, że Wenecjanie coś knują, ale nie wiedzą – co, Wenecjanie wiedzą, że zwrócili na siebie uwagę, ale nie wiedzą – w jakim stopniu, Feste zaś wie, że Bizantyjczycy odkryli jego podwójną grę. Na szczęście chwilowo cele Feste są zbieżne z planami cesarskich urzędników – obu stronom zależy na oddaleniu widma wojny, tym bardziej, że na wojskowe talenty panującego cesarza raczej nie mogą liczyć. Feste ma również prywatną motywację – jego żona, Viola, jest w ciąży i pobyt w szturmowanym mieście z pewnością nie wyszedłby jej na zdrowie.
Tym razem autor nie ogranicza się do jednoosobowej narracji – poza relacją pochodzącą z ust Feste, czytelnik otrzymuje kilka rozdziałów opowiedzianych przez Violę. Ta zmiana ożywczo wpłynęła na książkę. Dzięki niej mamy okazję spojrzeć na wydarzenia z dwóch różnych punktów widzenia: część wypadków poznajemy dzięki relacji zuchowatego i buńczucznego Feste, a część oglądamy oczami Violi – zaniepokojonej żony i partnerki w błazeńskim rzemiośle.
Przyznaję, że trzeci tom Gildii błaznów pozytywnie mnie zaskoczył. Po bardzo dobrej pierwszej części, która urzekła mnie głównie szekspirowskimi odniesieniami oraz znacząco gorszym drugim tomie cyklu, z przewidywalnym rozwiązaniem i nieco wymuszonym humorem, trochę się martwiłam o jakość kontynuacji. Jak się okazało – zupełnie niesłusznie. Wątek śledztwa jest poprowadzony bardzo dobrze, a rozwiązanie naprawdę zaskakuje. Ponadto autor zręcznie wykorzystał historyczny przebieg wypadków do podbudowania wersji, na której oparł konstrukcję całego cyklu: za kształt dziejów średniowiecznej Europy w znaczącym stopniu odpowiadają członkowie gildii błaznów, którzy zza kulis pociągali za odpowiednie sznurki. W Konstantynopolu prawdziwym architektem wydarzeń był Feste, który nie dość, że wymyślił polityczny plan opóźnienia weneckiej inwazji i sprawił, że wprowadzono go w życie, to jeszcze – manipulując głównymi uczestnikami – zdołał ukryć swoją rolę w tym przedsięwzięciu. Lubię takie przewrotne zabawy z Historią.
Podsumowując, w moim prywatnym rankingu książka Alana Gordona plasuje się na drugiej pozycji, zaraz po „Trzynastej nocy” – tomie otwierającym serię.

Recenzja ukazała się 2009-04-20 na portalu katedra.nast.pl

Polityka Bizancjum w rękach błazna

Ostatnia część trylogii o błaznach. To ciekawe, ale moim zdaniem chyba najciekawsza. Bardzo mnie wciągnęła. No i sympatyczny Feste, który dodawał uroku całej książce.

Książka trafiła mi się na wyprzedaży i zainteresowała już samym tytułem. Oceniam ją wysoko, bo strasznie mi się podobała opowieść z punktu widzenia błazna i styl, w jakim została napisana. Z pewnością sięgnę do wcześniejszych części by poznać historię Feste i jego przyjaciół z cechu.

Po raz kolejny miałam przyjemność wejść w świat średniowiecznych intryg i tajemnic opatrzonych ciekawym tłem historycznym- w tym tomie są to wyprawy krzyżowe. Tym razem błazen Feste musi rozwiązać zagadkę śmierci jednego z kupców weneckich. Pozornie błaha w obliczu zbliżającej się wyprawy krzyżowej sprawa, okazuje się być jedną z części o wiele ważniejszej układanki.
Polecam!

Polecam!

Wszystkie trzy książki autora są świetne. Szkoda, że w Polsce nie wydano kolejnych części.

• Historyczne

Alan Gordon Śmierć w dzielnicy weneckiej Zobacz więcej