Cherudek

Tłumaczenie: Joanna Wajs
Cykl: Eymerich (tom 5)
Wydawnictwo: Znak
Cherudek

Najbardziej oniryczna z książek o inkwizytorze Eymerichu. Wiara to herezja. Cnota to grzech. Rzeczywistość to pozór. Jest rok 1360. Na polach bitewnych wojny stuletniej panuje spokój. Jednak kruchy rozejm może się zakończyć, gdy orszak angielskich posłów zostaje wybity przez "tajemniczy oddział zbrojny". Przebiegły intrygant, inkwizytor Nicolas Eymerich, wyrusza, by rozwiązać zagadkę armii...

Najbardziej oniryczna z książek o inkwizytorze Eymerichu.

Wiara to herezja. Cnota to grzech. Rzeczywistość to pozór.

Jest rok 1360. Na polach bitewnych wojny stuletniej panuje spokój. Jednak kruchy rozejm może się zakończyć, gdy orszak angielskich posłów zostaje wybity przez "tajemniczy oddział zbrojny". Przebiegły intrygant, inkwizytor Nicolas Eymerich, wyrusza, by rozwiązać zagadkę armii najemników, o której krążą niewiarygodne pogłoski. Tymczasem w okolicy na sile zyskuje kult, którego przedstawiciele kontaktują się z duchami. W politycznym chaosie pojawia się wielu graczy, a szaleństwo, świętość i herezja przestają się od siebie różnić…

Sześć wieków później trzech jezuitów przybywa do pogrążonego we mgle sennego miasteczka. Wypełniając tajemniczą misję, poszukują ksiąg, znaków i śladów z przeszłości. Stopniowo orientują się, że rzeczywistość to tylko pozór, a prawda leży w mrocznej historii miasteczka, które powoli zamienia się w pułapkę.

Natomiast w Negentropii, miejscu poza czasem, mieszka pradawna istota, która w oczekiwaniu na upragnioną śmierć splata wątki cudzych snów.

"Cherudek" to mozaika przenikających się światów i planów czasowych, która odsłania się stopniowo przed oczami czytelnika. Mroczny klimat, jakby z pogranicza jawy i snu, przywodzi na myśl książki Philipa K. Dicka.

źródło opisu: [Znak, 2008]

książek: 2072
onika | 2016-10-14
Przeczytana: październik 2016

„Cherudek” to moje trzecie spotkanie z aragońskim inkwizytorem Nicolasem Eymerichem. I bardzo żałuję, że w języku polskim nie ukazały się wszystkie książki Valerio Evangelisti z tego cyklu. Gdyby chociaż była zachowana chronologia kolejnych części, ale nie. Dostępne są tomy: 1., 5., 7. i 8. Niby każda z książek jest zamkniętą całością, którą spokojnie można czytać w oderwaniu od pozostałych, ale po lekturze „Cherudka” widzę, że nieznajomość wcześniejszych dokonań inkwizytora nie pozwala wychwycić mi wszystkich szczegółów, które niczym przyprawy nadają niepowtarzalny smak tym książkom.

Valerio Evangelisti wypracował ciekawą formę swoich powieści, która jest fundamentem konstrukcji każdej z odsłon przygód Eymericha. Za każdym razem czytelnik zanurza się w trzech czasoprzestrzeniach, których punktem styczności jest gorliwy dominikanin. Pisarz swym wymyślonym światom daje solidne podstawy fizyki kwantowej, uzasadnia je działami wybitnych filozofów i teologów, i urealnia wydarzeniami...

Mil | 2011-03-15
Na półkach: Przeczytane, 2011
Przeczytana: 2011 rok

Po przeczytaniu "Zamku Eymericha" byłam ciekawa dalszych części przygód Inkwizytora Nicolasa. "Cherudek" rozczarowuje. Czytając, ma się wrażenie, że autor sam gubi się w opisywanej czasoprzestrzeni, a raczej "czasie zero". Ciekawie zastosowany podział na rożne rzeczywistości w "Zamku Eymericha", tutaj powoduje, że ciężko złapać rytm pisarza. Historia się po prostu "nie klei". Druga połowa książki jest znacznie lepsza, i mogłaby obronić całą pozycję, gdyby nie zakończenie. Fatalnie napisane (jakby autorowi się bardzo spieszyło), nieciekawe.

Podsumowując, V.Evangelisti miał ciekawy pomysł na tę część przygód Inkwizytora, ale totalnie się pogubił.

Kamil Olędzki | 2010-11-06

Bardzo ciekawe połączenie różnych epok jak w każdej części o inkwizytorze. Sam Cherudek jest bardzo intrygującym miejscem , a szczególnie na uwagę zasługuję niewątpliwie postać mnichów i ich pobyt w tajemniczym mieście pełnym robaków i mgły. Książka niewątpliwie warta uwagi.

Magdalena | 2012-10-08
Przeczytana: 08 września 2012

Pamiętam tę książkę, była bardzo dziwna. Czasoprzestrzeń była bardzo zagmatwana, czasami chyba sam autor się w tym wszystkim gubił, choć pomysł był nawet fajny.
Pożyczyłam kolejne dwie części przygód "świętego Złego", może będą lepsze.
Mam nadzieję...

pax | 2015-09-14

Warto doczytać do końca, wtedy wszystko staje się jasne

Ajza | 2013-04-18

naprawdę dobra...