Nicolas Eymerich, inkwizytor

Cykl: Eymerich (tom 1)
Wydawnictwo: Znak
Nicolas Eymerich, inquisitore
corrum

Trzy wątki, trzy światy, trzech ludzi połączonych odwiecznym snem o potędze. W czasie epidemii dżumy umiera inkwizytor generalny Aragonii Augustín de Torrelles. Na łożu śmierci swoim następcą czyni ojca Nicolasa Eymericha, bezwzględnego żołnierza inkwizycji. Lecz nominacja więdnącego starca nic nie znaczy w obliczu politycznych mechanizmów rządzących dworem króla Piotra IV. Eymerich, nie...

Trzy wątki, trzy światy, trzech ludzi połączonych odwiecznym snem o potędze.

W czasie epidemii dżumy umiera inkwizytor generalny Aragonii Augustín de Torrelles. Na łożu śmierci swoim następcą czyni ojca Nicolasa Eymericha, bezwzględnego żołnierza inkwizycji. Lecz nominacja więdnącego starca nic nie znaczy w obliczu politycznych mechanizmów rządzących dworem króla Piotra IV. Eymerich, nie przebierając w środkach, stanie do walki o należne mu stanowisko. Tymczasem niemal na oczach Świętego Oficjum odradza się starożytny kult bogini Diany...

Tysiąc lat później prom Malpertuis wyrusza z tajemniczą misją ku gwieździe Gamma Serpentis. Dowodzący nim opat Sweetlady nie cofnie się przed niczym, by zaspokoić obsesyjnie dręczące go pragnienie władzy.

Natomiast w rzeczywistości bliskiej naszej młody niedoceniany naukowiec Marcus Frullifer tworzy teorię, która pozwoli ludzkiemu umysłowi wykraczać poza czas i przestrzeń. Tymczasem gubernatorem stanu zostaje skrajnie prawicowy wielebny Mallory. Jakim celom posłużą odkrycia Frullifera?

Oto druga po "Zamku Eymericha" powieść z cyklu o aragońskim inkwizytorze. Mistrzowsko połączone plany czasowe, średniowiecze, mity i wizje przyszłości to znak rozpoznawczy serii Evangelistiego.

źródło opisu: [Wydawnictwo Znak, 2007]

Zuela | 2013-10-16

Lubie takie zagmatwane książki jak ten cykl o Nicolasie Eymerichu,pełne dziwnych sytuacji,spraw,w których tak do końca nie wiadomo,o co chodzi.Są to ksiązki pełne magii,czarów,o szukaniu samego siebie.Rewelacja dla wysublimowanych podniebień

Emma | 2015-05-10
Przeczytana: 10 maja 2015

Książka jak sen,koszmar,którego akcja dzieje się w trzech przestrzeniach czasowych. Wątki nakładają się i splatają w jedną całość. Pokazuje, że istnieje coś takiego, jak efekt motyla, wszystko to, co się kiedyś działo, ma wpływ na teraźniejszość.
Czyta się dobrze, akcja barwna, mocno oddziałuje na wyobraźnię. Nie spodoba się tym, którzy "mocno stoją na nogach" i niezbyt chętnie sięgają do świata marzeń.

Koval | 2014-10-04
Przeczytana: 04 października 2014

Druga z serii książek o inkwizytorze Eymerichu zapowiadała się naprawdę interesująco. Trzy epoki stanowiące de facto trzy różne światy połączone ze sobą uniwersalnymi ideami i splecione planem czasowym wydawały się ciekawym pomysłem. W założeniu miał z tego wyjść mariaż historii, współczesnej nauki i SF, który zadowoliłby każdego miłośnika fantastyki. O ile jednak w teorii wygląda to ładnie i pierwsze strony opisujące skutki zarazy w Aragonii potrafią zaintrygować, to pozostałe wątki ze sobą tak dobrze nie współgrają. Cała opowieść kręci się wokół pradawnego kultu, śledztwa związanego z dziwnymi zjawiskami oraz lekko muska problem potęgi i pozyskiwania władzy.
Sama historia nie jest zła i pod względem fabularnym wciąga, ale dotyczy to tylko „hiszpańskiej” części. Może razić tendencyjne potraktowanie Kościoła przez pryzmat krwawej i bezwzględnej inkwizycji, która nie robi nic poza tępieniem pogan (prawdziwych bądź wyimaginowanych) oraz nieco jednostronna konstrukcja samego...

Katarina | 2013-07-11
Przeczytana: lipiec 2013

Druga część przygód o inkwizytorze Nicolasie za mną. Książka krótka-tylko 270 stron.

Szczerze przyznam,że bardziej mi się podobała niż pierwsza część,mimo tego naukowego rozumowania (którego większej części nie zrozumiałam) i przygód w tak dalekiej przyszłości. Te dwa mankamenty jakoś udało mi się przełknąć ;)

Szczerze polecam :)

Klaus von Protzner | 2013-12-07
Przeczytana: 07 grudnia 2013

Książka interesująca, jeśli pominie się niezrozumiały naukowy bełkot o psytronach, na szczęście jest go niewiele. Inkwizytor wciąga i przyprawia o dreszczyk niepokoju swoimi wątkami okultystycznymi. Aż sam nie wiem, czy wolę Eymericha, czy naszego lokalnego Mordimera Madderdina. Co ciekawe, książka wydana we Włoszech w 1994, a w 2012 w naszych kinach wyświetlano film Ridleya Scotta "Prometeusz", który chyba zapożyczył pewne wątki z książki - kapitan Prometeusz, planeta, na której szukają naszych "stwórców", wielkie głowy tych bogów - brzmi znajomo?

Panajota | 2015-06-15

Dla mnie to byla najtrudniejsza ksiazka z calej serii, jednak ciekawa. Polecam

Sowinho93 | 2011-11-07
Przeczytana: 07 listopada 2011

Książka znacznie lepsza od poprzedniej części, tym razem udało się spleć 3 odległe od siebie czasowo historie w jedną całość i trzeba przyznać całkiem Ciekawie to wyszło.

żabka | 2011-10-03
Na półkach: Przeczytane, Fantasy/Sci-fi
Przeczytana: czerwiec 2008

Przerażająca i fascynująca zarazem. Jest to niesamowite połączenie trzech historii z różnych okresów i epok. Dla mnie było to coś niesamowitego.

Drita | 2012-07-13
Przeczytana: lipiec 2012

Słabe. 3 sfery czasowe i dość nudnawo.

GeeN | 2016-11-07
Przeczytana: 2005 rok