Mater Terribilis

Tłumaczenie: Joanna Wajs
Cykl: Eymerich (tom 8)
Wydawnictwo: Znak
Mater terribilis

W świecie szaleństwa i perwersji przetrwają tylko ludzie o duszy z żelaza. Inkwizytor Nicolas Eymerich na specjalne życzenie papieża rusza z misją do francuskiego biskupstwa Cahors, by rozwiązać zagadkę śmierci dwóch dominikanów. Opanowane przez Anglików tereny plądrują maruderzy i niszczy plaga chrząszczy. Wysłanników dręczą wizje i diabelskie majaki. W dodatku do grupy przyłącza się...

W świecie szaleństwa i perwersji przetrwają tylko ludzie o duszy z żelaza.

Inkwizytor Nicolas Eymerich na specjalne życzenie papieża rusza z misją do francuskiego biskupstwa Cahors, by rozwiązać zagadkę śmierci dwóch dominikanów. Opanowane przez Anglików tereny plądrują maruderzy i niszczy plaga chrząszczy. Wysłanników dręczą wizje i diabelskie majaki. W dodatku do grupy przyłącza się bezczelna dziewczyna Éliane, która burzy spokój myśli inkwizytora... Prawda okaże się gorsza od sennego koszmaru.

Pół wieku później Joanna d’Arc wiedzie Francję ku zwycięstwu w wojnie stuletniej. Otoczona przez rozpustników i intrygantów, nawiedzana wizjami świętych dziewczyna stopniowo staje się zabawką w rękach sił tego... i innego świata.

W odległej przyszłości toczy się wojna o media i władzę nad światem, w której na polach bitewnych walczą demony i monstra, a supernowoczesne technologie przenikają się z okultyzmem.

"Mater Terribilis" jest najbardziej monumentalną z dotychczas wydanych książek o inkwizytorze Eymerichu. Mistrzowsko splecione plany czasowe, średniowiecze, wykorzystanie magii i mitów to znaki rozpoznawcze Evangelistiego.

źródło opisu: [Społeczny Instytut Wydawniczy Znak, 2007]

Meszuge | 2014-02-13
Przeczytana: 12 lutego 2009

Kiedy poznałem Pisarza, a zwłaszcza, kiedy poznałem go bliżej (przez jakiś czas mieszkaliśmy w jednym pokoju), zdobyłem się na oczywiste chyba w tej sytuacji pytanie, które, jak się wydaje, prędzej czy później paść musiało: jak się pisze książki?
Pisarz rozbawiony odpowiedział pytaniem na pytanie: a czy ty masz jakiś pomysł na książkę? Oczywiście – odparłem zgodnie z prawdą – ze dwadzieścia, ale… może nadawałyby się na krótką nowelkę lub jakieś niewielkie opowiadanie, ale na prawdziwą książka? Nie… nie sądzę.
Bo widzisz – zdradził mi największą chyba tajemnicę swego warsztatu – tak ma każdy, ale jeśli chcesz być pisarzem, odnieść sukces, to musisz nauczyć się, jak tych dwadzieścia pomysłów połączyć w jedną całość.

Podczas lektury „Mater Terribilis” przekonałem się, że Valerio Evangelisti najwyraźniej też zna tą tajemnicę, metodę i sposób, z tym, że w jego wykonaniu efekt końcowy pozostawia jednak nieco do życzenia.

Rzecz dzieje się w czterech nurtach czasowych. Jeden jest mniej...

Emma | 2015-06-18
Przeczytana: 18 czerwca 2015

Tym razem zawiodłam się na autorze.
Na początku nawet dobrze mi się czytało, ale im dalej, tym gorzej.
Temat ciekawy: jak można manipulować ludźmi, jak można zmienić historię przez sterowanie myślami innych:"Nad marzeniami nie da się panować, nad koszmarami-owszem. Przewroty i terroryzm rodzą się z tych pierwszych, choć na ogół przemieniają się w te drugie", lecz całość jest przesadnie nafaszerowana mistycyzmem i symbolizmem. Na dłuższą skalę, było to męczące.
Przemęczyłam się, gdyż chciałam się dowiedzieć, jak autor rozplącze dzieje inkwizytora Eymericha, Dziewicy Orleańskiej i wojowników żyjących w XXI wieku.

Paweł_B | 2014-05-31

Czy da się połączyć kryminał, fantastykę i niesamowity mroczny świat klasztornego życia, żywcem przeniesionego z "imienia róży" Umberto Eco? Jednak się da i jak widać można z tego stworzyć ciekawą książkę którą wciąga na długie godziny.

eR_ | 2014-06-19

Kolejna opowieść o przygodach inkwizytora Eymericha,która przypadła mi do gustu.
Tym razem nasz bohater bada sprawę śmierci dwójki dominikanów.
Tereny opanowane przez Anglików,plagi owadów,diabelskie majaki i zwidy dręczą naszego wysłannika.

Panajota | 2015-06-15

Dobra, mroczna, godna polecenia :)

Magdalena | 2012-10-12
Przeczytana: 12 września 2012

Najlepsza książka o Inkwizytorze, najbardziej mroczna i wciągająca. Eymarich nie jest tutaj "głupcem", który ciągle powtarza, żeby nie bluźnić, choć jak w każdej książce, kogo spotyka, tego od razu chce torturować.

GeeN | 2016-11-07
Przeczytana: 2005 rok