Drabina Dionizosa

2008-01-01
2008-01-01
Karolina Dyjas-Fezzi
kryminał morderstwo XIX wiek

Mam wrażenie po przeczytaniu, że ja już gdzieś to widziałem i miało tytuł "Z piekła rodem".

"31 grudnia 1899 roku. Boski morderca realizuje swój okrutny plan, a świt nowego stulecia spływa krwią."
Chwytliwa zajawka na okładce, szkoda, że napisana przez ignoranta, który nie wie, że świt nowego stulecia przypada po sylwestrze roku 1900, a nie 1899. Ten sam błąd robiło wielu w sylwestra roku 1999 (nawet wirusa związanego z przejściem na rok 2000 nazwano "pluskwą milenijną (sic!). Ten sam błąd utrwalono w świadomości widzów w filmach takich jak "Osaczeni", czy "Dziwne dni".

Mimo trudności z przebrnięciem przez pierwsze 70 stron, Drabinę Dionizosa oceniam pozytywnie. Jest to powieść mroczna, zagadkowa i wciągająca.

Chyba najstraszniejszy horror. Opisy są makabryczne od pierwszej strony.

Chyba najstraszniejszy horror. Opisy są makabryczne od pierwszej strony.

Mroczny XIX wiek, czas fabryk i początek Nowej Ery...
Piękna książka, fabuła wciąga, bohaterzy wyjątkowi (doktor Noverre - najlepsza, według mnie, postać). Jedna rzecz, która mi się nie podobała to krótkie, zdawkowe opisy obłędnego planu oprawcy opisywane przez wykonawcę tegoż planu (coś w stylu biblijnego "I widział Bóg, że było dobre. Nastał dzień trzeci."). Może to jest celowe?

Mroczny XIX wiek, czas fabryk i początek Nowej Ery...

Wypożyczyłam tę książkę z biblioteki sugerując się opisem. Oczekiwałam ciekawego kryminału z intrygującymi opisami dziejów. I zawiodłam się srodze. Odpowiedź na pytanie "Kto zabił?" nie było trudne, postacie niezbyt rozwinięte osobowościowo. Sam inspektor Germinal nie wykazał się w moim odczuciu niczym szczególnym, a znalezienie odpowiedniej książki w taki a nie inny sposób było zbyt dużym zbiegiem okoliczności, by mogło być prawdziwe. Podejrzewam, że autor napisał tę książkę właśnie pod wpływem "Bakchantek" Eurypidesa, ale niestety strasznie spłycił całą historię. Połączenie greckiej tragedii z kryminałem retro okresu przełomu wieku nie wyszło tej książce na dobre.

Największą siłą tej pozycji jest jej klimat - mroczny, ciężki, skupiający się wokół zepsutego, brudnego miasta i takich samych mieszkańców. Główne postacie w ogóle są ciekawe i intrygujące poprzez swoją niejednoznaczność. Fabuła nie powala na kolana, ale trzyma solidny poziom.

Tajemnicę makabrycznych zabójstw próbuje rozwikłać zdolny, lecz pochłonięty osobistymi problemami inspektor Milton Germinal. Okoliczności nie sprzyjają, giną kolejne osoby, a czytelnikowi ciężko zorientować się kto stoi za całym zamieszaniem.

Akcja jest wielowątkowa, wpleciono w nią także wątek miłosny, który jest świetnym urozmaiceniem w ponurym świecie robotniczego miasta, którym rządzi niewielka grupa właścicieli lokalnej cukrowni.

Bardzo ciekawa kreacja bohaterów, każdy z nich skrywa jakieś tajemnice z przeszłości, które czytelnik odkrywa z wypiekami na twarzy strona po stronie.

Świetny, trzymający w napięciu kryminał z nutką analizy psychologicznej. Niedoceniany, poniżany mężczyzna, którego życie nie oszczędzało właściwie od urodzenia przypisuje sobie rolę boga, a sensem jego życia staje się wypełnienie makabrycznej misji. To jednocześnie zemsta i przygotowania do nadejścia nowego stulecia, jako że akcja dzieje się na przełomie XIX i XX wieku....

Nie mój typ.

Nie mój typ.

Nudy. Jedynie co mnie wciągnęło to "Szesnaście szczebli" - końcówka książki. Przeszłość Chemika i hrabiego Noverre.

• 2011
  • Kryminał