Angielka

Tłumaczenie: Olga Siara
Wydawnictwo: Insignis
The English Girl
venicet5

W kraju pełnym tajemnic sama ustalasz reguły gry… Rok 1958. Joan Seabrook, świeżo upieczona archeolożka, spełnia marzenie swojego życia o wizycie w Arabii i przybywa z Anglii do starożytnego miasta Maskat. Próbując zapomnieć o osobistej tragedii, chce zbadać pustynny fort Jabrin i odnaleźć ukryte w nim skarby. Lecz Oman to kraj zagubiony w czasie – surowy, pełen tajemnic i pogrążony w...

W kraju pełnym tajemnic sama ustalasz reguły gry…

Lecz Oman to kraj zagubiony w czasie – surowy, pełen tajemnic i pogrążony w krwawym konflikcie. Podróż do Jabrin może okazać się więc niemożliwa. Rozczarowanie Joan pogłębiają opowieści pionierki i odkrywczyni Maude Vickery, idolki z dzieciństwa, której dokonania rozpaliły fantazje i ambicje młodej archeolożki.

Spotkanie z niezwykłą samotniczką Maude wywraca życie Joan do góry nogami. Przyjaźń kobiet zacieśnia się, a Joan daje się wciągnąć w wir przygód. Gdy zaczyna zastanawiać się nad swoimi wyborami i motywami Maude, jest już za późno. Joan zdaje sobie sprawę, że stała się pionkiem w podstępnej grze, która ma wyrównać dawne porachunki. Teraz musi opowiedzieć się po którejś ze stron i znaleźć sposób na zatrzymanie lawiny wydarzeń, którą sama wywołała, nim dojdzie do straszliwych konsekwencji.

Czy dziewczyna, która opuściła Anglię dla tego pięknego, lecz niebezpiecznego miejsca, zdoła wrócić do domu?

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Oficjalna recenzja
Malwina książek: 1060

Pod słońcem pustyni

Chyba nie mnie jednej udziela się latem tęsknota za podróżami i niepohamowana chęć ich odbycia. Tymczasem w naszej szerokości geograficznej nawet słońce bywa latem towarem deficytowym. O tęsknocie za podróżami właśnie i o niezwykłej determinacji kobiet opowiada najnowsza powieść Brytyjki Katherine Webb. Moja lektura „Angielki” zbiegła się z pierwszymi tropikalnymi temperaturami tego lata i może dlatego bardzo szybko wsiąkłam w jej klimat, czując się na nadbałtyckiej plaży niemal jak w dusznym Omanie, w którym dzieje się akcja powieści. Ale jeszcze lepiej książka powinna się sprawdzić, gdy za oknem będzie padać i grzmieć. „Angielka” jest bowiem cudowną podrożą w czasie i przestrzeni, w miejsce, gdzie słońce prawie nigdy nie zachodzi, a o którym bardzo niewiele wiemy. Zapraszam w podróż do Omanu.

Katherine Webb – z czego jest znana swoim czytelnikom – fabułę swojej powieści rozciąga na dwa plany czasowe. Posługuje się retrospekcją, zabierając czytelnika pięćdziesiąt lat wstecz, by w ten sposób wzbudzić jego ciekawość i pozwolić mu odkrywać kolejne fakty z życia bohaterów. Ta powieść Webb mniej niż poprzednie okryta jest aurą tajemniczości, którą retrospekcje w dużej mierze budowały. Tym razem mają one na celu przede wszystkim pokazać motywacje bohaterów, a konkretnie jednej z nich. Ale zacznijmy od początku. Jest rok 1958. Tytułowa Angielka, Joan Seabrook, młoda archeolożka, przybywa do Arabii, konkretnie do Omanu, gdzie jej brat walczy po stronie sułtana w zbrojnym konflikcie. Marzenie Joan o wyprawie w to miejsce, do starożytnego miasta Maskat, staje się możliwe dzięki rodzinnym znajomościom. To także okazja, by Joan spotkała się ze swoją idolką – Maude Vickery, pierwszą kobietą, która przemierzyła Pusty Kwartał Arabii, czyli największą pustynię piaszczystą świata. Niegdyś pionierka, dziś popadła w zapomnienie, ale nie ze strony Joan, która pragnie iść w jej ślady i zobaczyć Pusty Kwartał oraz zbadać pustynny fort Jabrin, do którego nie dotarł jeszcze żaden Europejczyk. Lecz w ogarniętym konfliktem kraju nie jest to proste, tym bardziej dla kobiety. Jednak dzięki znajomości z Maude Joan zostaje wciągnięta w wir przygód, które z czasem stają się coraz bardziej niebezpieczne. Starsza kobieta wykorzysta Joan do wyrównania własnych rachunków. To jej życie poznajemy z retrospekcji, dowiadując się z kim i o co rywalizowała i kto oraz w jaki sposób tę rywalizację wygrał. Opowieść o Maude to opowieść o wielkiej pasji, ambicji, determinacji, a także zdradzie i nieszczęśliwej miłości. To samo można powiedzieć o historii Joan, trudno zresztą oprzeć się wrażeniu, że w pewien sposób jest ona kalką Maude, a bohaterki skonstruowano na zasadzie podobieństwa. To co je łączy to również odwaga i chęć przekraczania barier stawianych przed kobietami. Katherine Webb nie stworzyła jeszcze nigdy tak mocnych, silnych kobiecych bohaterek, a wydźwięk jej powieści jeszcze nigdy nie był tak profeministyczny jak w „Angielce”. Mamy tu też mocne przesłanie o dążeniu do własnych celów i nie rezygnowaniu z marzeń, o prawie do wyboru życia na własnych zasadach i według własnego planu.

Ważne tło „Angielki” stanowią wydarzenia historyczne i choć bohaterowie są całkowicie fikcyjni, umiejscowienie ich w tak konkretnym miejscu i czasie zdaje się być naprawdę świetnym posunięciem. Przypuszczam, że niewiele osób słyszało o walkach o Al-Dżabar al- Achdar i niewiele w ogóle wie o samym Omanie. A jednak jest taki kraj i była taka wojna i zadziwiające, ale i godne podziwu, jest, że właśnie o tym postanowiła opowiedzieć Katherine Webb. Czytelnik odkrywa nieznany ląd razem z Joan, a jego egzotyka jest zdecydowanie największym atutem powieści. Atmosfera gorącej Arabii jest tu niemal namacalna.

„Angielka” pozytywnie wyróżnia się na tle dotychczasowego dorobku Katherine Webb. Autorka „Dziedzictwa” i „Ech pamięci” tym razem postawiła nie na sagę rodzinną, lecz powieść przygodową i wyszła z tej próby obronną ręką. W „Angielce” mniej jest melancholii i sentymentalizmu niż w poprzednich dwóch powieściach, a więcej działania i „dziania się”, choć nie brakuje też rozliczania się bohaterów z przeszłością. Widać rozwój Brytyjki, która stworzyła swoją być może najbardziej ambitną i dojrzałą jak na razie powieść.

Malwina Sławińska

Mollinka_90 | 2018-08-11
Przeczytana: 11 sierpnia 2018

Zachwycająca opowieść Katherine Webb o pełnym tajemnic i uroku, lecz również rojącym się od czyhających wokół niebezpieczeństw Omanie, który staje się scenerią dla historii o pasji podróżowania i odkrywania oraz miłości, nienawiści i zdradzie.
Powieść, której nie da się połknąć w jeden wieczór, to literatura, którą trzeba się delektować, a na długo zapadnie nam w pamięć.

Lata 50.-te XX wieku, w odradzającej się po wojnie Anglii, 26-letnia Joan Seabrook, oczarowana snutymi przez ojca baśniami, marzy o podróży do Arabii. Jej idolką jest Maude Vickery, która na początku XX wieku była jedną z pionierek podróży krajoznawczych po krajach arabskich, a nade wszystko pociągała ją bezkresna i niezdobyta pustynia. Maude mieszka aktualnie w Omanie i jest blisko 80-letnią staruszką. Joan udaje się wyjechać z narzeczonym, Rorym, do tego kraju, dzięki znajomościom ojca, tuż po jego śmierci, będącej dla dziewczyny traumatycznym przeżyciem. Spotkanie z Maude początkowo nie przebiega po myśli Joan,...

Elżbieta | 2017-10-18
Przeczytana: 17 października 2017

Czytanie bajek i baśni w dzieciństwie ma ogromny wpływ na nasze dalsze funkcjonowanie. Całkowicie odmieniają naszą osobowość i psychikę. Pobudzają ciekawość i fantazję.Często gdzieś tam głęboko ukryte pragnienia i wyobraźnia powodują, że przez całe życie tęsknimy za tym baśniowym i magicznym światem.Niektóre baśnie zapadają nam tak głęboko w sercu, że w dorosłym życiu szukamy spełnienia i realizacji marzeń i tęsknot.

"ANGIELKA" to zachwycająca historia, pełna egzotyki niczym z arabskich baśni. To fascynująca opowieść o kobiecej sile oraz o tym jak ważne są marzenia dla , których jesteśmy w stanie poświęcić naprawdę prawie wszystko.

To lektura o złożoności ludzkiej natury i jej ułomnościach, o przezwyciężaniu swoich słabości, o rywalizacji, aby dotrzeć tam , gdzie nikt wcześniej nie dotarł, o poznaniu samego siebie. To książka o namiętnościach rządzących ludzkim życiem, które prowadzą do porażki lub do wygranej.
Namiętność, obsesja, prawdziwa miłość, strach, ambicja to uczucia,...

Pati_Ka | 2018-10-28
Przeczytana: 2018 rok

To książka o dwóch kobietach, których młodość przypada w różnym czasie. Łączy je natomiast walka z ograniczeniami, jakie narzuca społeczeństwo, zawiedzione uczucia i pustynia.
Książki nie czytało się łatwo, odkładałam ją kilka razy, by wrócić do niej dopiero po paru dniach. To chyba efekt niezbyt płynnej akcji i niedopracowania pewnych wątków.
Natomiast zaletą książki jest postać Maude. Wyrazista, chwilami irytująca, ale przykuwająca uwagę i budząca podziw swoją niezłomnością w dążeniu do realizacji celów. Dzięki temu część powieści poświęconą tej postaci czytało się o wiele lepiej.
Książka wymagająca cierpliwości, ale ogólnie warta przeczytania.

Wioleta Sadowska | 2017-08-07
Przeczytana: 07 sierpnia 2017

"Prawdziwymi przeszkodami są tylko mury i kajdany. Resztę pokonasz, jeśli tylko zechcesz".

Do tej pory pamiętam emocje, jakie wywołała we mnie lektura fenomenalnej powieści Katherine Webb pt. "Echa pamięci'. Gdy więc tylko otrzymałam informację o premierze nowej książki autorki, nie mogłam sobie odmówić jej przeczytania. Teraz, gdy jestem tuż po lekturze, zadaję sobie jedno pytanie - dlaczego pisarka nie wydaje swoich powieści częściej? Czyżby nie zdawała sobie sobie sprawy z tego, ile wrażeń zapewnia swoim czytelnikom?

Katherine Webb ukończyła studia na Uniwersytecie w Durham, swoje dzieciństwo spędziła na wsi w hrabstwie Hampshire. W swoim życiu wykonywała już wiele zawodów - była kelnerką, au pair, sekretarką, bibliotekarką i gospodynią domową. Obecnie mieszka w Berkshire, jest pisarką na pełny etat, uwielbiającą swoje dwa koty oraz jazdę konną. Zadebiutowała książką pt. "Dziedzictwo".

Joan od dziecka fascynowała się opowieściami o egzotyce Arabii. W roku 1958 postanawia...

elenkaa | 2017-07-18
Przeczytana: 18 lipca 2017

Recenzja znajduje się również na moim blogu: http://pasion-libros.blogspot.com/2017/07/239-angielka-katherine-webb-recenzja.html

Mogę śmiało powiedzieć, że jestem fanką twórczości Katherine Webb, mimo że w Polsce dotychczas zostały wydane tylko dwie książki - "Dziedzictwo" oraz "Echa winy". Teraz do tej kolekcji dołącza "Angielka", którą chciałam bardzo mocno przeczytać odkąd dowiedziałam się o jej zapowiedzi.

Joan Seabrook od najmłodszych lat z zafascynowaniem słucha opowieści swojego ojca o odległej i egzotycznej Arabii. Pan Seabrook snuje historie o magicznych dżinach, Sindbadzie i pustynnych tajemnicach, a mała Joan marzy o podróży w te zaczarowane zakątki. Gdy dorasta jej marzenie się spełnia - w 1958 roku, jako świeżo upieczona archeolożka wraz ze swoim narzeczonym Rory'm wybiera się w podróż do Omanu, gdzie stacjonuje jej brat David. Niestety już na początku spotyka ją zawód, gdy wszyscy traktują ją jak kolejną turystkę, która dla kaprysu chciała odwiedzić egzotyczny...

KsięgarniaWspomnień | 2017-11-02
Przeczytana: 02 listopada 2017

Myślę, że każdy z nas, niejednokrotnie sięgał po książki, w których motywem przewodnim jest podróż i wszystko co z nią związane. Takie książki zawsze dają wiele pozytywnych emocji. Raz na jakiś czas, w ciemno, bez zastanowienia zaczytuję się w nie, zawsze z wielką radością. Tak samo było z "Angielką". Nie zawiodłam się, a dodatkowo jesienna aura skłoniła mnie jeszcze bardziej w jej kierunku. Żar słońca i błękit nieba nad omańską pustynią, gdy za oknem deszcz i wiatr, rozgrzały moje serce. Może nie ma tutaj ogromnych fajerwerków, ale jest klimat, jest przygoda, niesamowita tajemnica i miłość. Dodatkowo ogromny plus za przedstawienie siły kobiet oraz pokazanie jak wiele uczuć mieści się w ich duszach. Jak walczą, analizują, pragną, poddają się i wygrywają ze smutkiem. Są silne - pięknie silne. Dodatkowo dodam, że bardzo zaprzyjaźniłam się z Joan Seabrook. Kolejny książkowy przyjaciel do kolekcji :) Tutaj nie kieruję się zasadą, że lepiej jest mieć ich mniej. Książkowych przyjaciół...

Anna-mojeksiążki | 2017-08-07

Katherine Webb napisała kolejną książkę, od której trudno się oderwać. Jest oryginalna, egzotyczna i ze względu na swój klimat, idealna na urlop - bo kto nie marzy o odkrywaniu dalekich egzotycznych lądów. Dzięki Kathrine Webb i jej opowieści o Arabii jest to możliwe. Autorka przenosi nas na terytorium Arabii, mamy 1958 rok..

Główna bohaterka Angielki, Joan Seabrook, jest młodziutką archeolożką. Pełną paski i wiary, że może osiągnąć wszystko. Jej głową jest pełna opowieści o Arabii, które snuł jej ojciec. Opowieści o niezwykłych miejscach, łyżkach i dżinach. Młoda kobieta po śmierci ojca postanawia zrealizować swoje marzenia i wraz z narzeczonym wyrusza w podróż z Anglii do Arabii, gdzie stacjonuje jej brat. W Omanie mieszka idolka naszej bohaterki, podróżniczka Maude Vickery, pionierka i odkrywczyni Arabii.

Na miejscu dochodzi do ich spotkania, które mocno rozczarowuje Joan. Maude okazuje się starą, zgryźliwą i rozgoryczoną kobietą, która mieszka samotnie, za towarzystwo mając...

wasilka | 2017-07-22
Przeczytana: 21 lipca 2017

Historia może być wspaniałą przygodą. Wiem o tym nie od dziś, dlatego niecierpliwie czekałam na powieść Katherine Webb "Angielka". Czekałam, ponieważ miałam ochotę na kolejne literackie spotkanie z historią w tle. Nie zawiodłam się. Otrzymałam świetną opowieść, podaną w bardzo atrakcyjnej formie, która zawiodła mnie aż na rozpaloną słońcem pustynię Omanu, na Półwyspie Arabskim. Pełna egzotyki rodem z Baśni tysiąca i jednej nocy, a jednak odpowiednio współczesna powieść Katherine Webb okazała się cudowną historią pełną tajemnic, dramatycznych wyborów i niezwykłych krajobrazów, które na długo pozostają w pamięci.

Fabuła powieści oparta jest na podwójnej narracji. Właściwie można by stwierdzić, że mamy do czynienia z dwoma opowiadaniami, rozgrywającymi się w różnych ramach czasowych. Występują obok siebie, ale mają kilka punktów zbieżnych, a najważniejszym z nich jest fascynacja Arabią.
Jest rok 1958, młoda Angielka Joan Seabrook, mająca ambicje, by pracować jako archeolożka,...

Chain | 2018-10-07
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 07 października 2018

"Angielka" okazała się dla mnie sporym rozczarowaniem.

Po opisie książki spodziewałam się klimatycznych scenerii (przede wszystkim rozgrzanej pustyni), przygód i emocjonującego rozwiązania głównej tajemnicy. Niestety nie odnalazłam tu tego wszystkiego. Intryga wydała mi się mało wiarygodna, nie wzbudziła też we mnie większych emocji.

Według mnie jest to książka przeciętnie napisana, z niesamowicie drażniącymi bohaterami i kiepskim tempem akcji.

Ewelina Małek | 2017-07-17
Przeczytana: 17 lipca 2017

Udało mi się przeczytać najnowszą książkę Katherine Webb " Angielka " przed jej oficjalną premierą. Bardzo lekko i szybko się ją czyta. Dawno żadna książka tak mnie nie wciągnęła! Każdy kolejny rozdział budził coraz większe emocje. Każda sytuacja opisana tak realistycznie jakby to wszystko działo się tu i teraz. Konfrontacja przeszłości z współczesnością i główni bohaterzy budują napięcie. Cały czas trzymałam kciuki za Joan główną bohaterkę - była bardzo ambitna taka jak ja. Zdradzę Wam,że Joan udało się wrócić po pełnym przeżyć pobycie w Omanie ,który stał się przygodą - w kraju w którym toczył się konflikt. Do ostatnich słów trzyma w napięciu, jest tajemnicza. Warto przeczytać bo jest tak prawdziwa! Postawy ludzi,które miały miejsce w książce wciąż są dziś aktualne.
Mnie pozytywnie zaskoczyła! Polecam! A Wy możecie ją kupić już 19 lipca!