Miasteczko kłamców

Okładka książki Miasteczko kłamców Megan Miranda Patronat Logo
Patronat Logo
Okładka książki Miasteczko kłamców
Megan Miranda Wydawnictwo: Znak kryminał, sensacja, thriller
All the Missing Girls
Znak
2017-07-19
2017-07-19
Tomasz Bieroń
Tomasz Bieroń

Kogo tak naprawdę wyzwala prawda?

Długimi fragmentami było po prostu bardzo nudno i przewidywalnie

Długimi fragmentami było po prostu bardzo nudno i przewidywalnie

Taka średnia książka, można przeczytać, ale niespecjalnie ujmująca czy wciągająca. Ciekawa sprawa z odwróconą chronologią, rzeczywiście pasowała do zamysłu miasteczka kłamców, chociaż największym kłamcą i tak była tutaj główna bohaterka, Nicolette, okłamująca przede wszystkim samą siebie.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Na półkach: , , , , , , , ,

Ciekawa główna bohaterka. Niespodziewane rozwiązanie akcji i zakończenie. Można by dyskutować o moralności wszystkich ludzi w mieście.

Jest to historia o przyjaźni, rodzinie, poświęceniu, miłości i zaufaniu.
Każdy tu kłamie dla kogoś, z miłości i chęci ochrony swoich bliskich.

Jest to historia o przyjaźni, rodzinie, poświęceniu, miłości i zaufaniu.
Każdy tu kłamie dla kogoś, z miłości i chęci ochrony swoich bliskich.

Zwykły thriller. Napisany bardzo prostym językiem. Szkoda czasu. Znajdą się ciekawsze pozycje.

Podczas czytania "Miasteczka kłamców" Megan Mirandy w głowie bez przerwy słyszałam głos dr Housa wypowiadającego jego słynne "Everybody lies". Jego maksyma idealnie opisuje mieszkańców miasteczka Cooley Ridge, w którym każdy ma coś do ukrycia, każdy stara odciąć się od tragicznych wydarzeń sprzed lat i na nowo ułożyć sobie życie. Jednak czy jest to możliwe pozostając w Cooley Ridge? Miasteczku, które wie o Tobie tak wiele i stale przywołuje nie zawsze chciane wspomnienia?

Odmienną drogą od pozostałych mieszkańców miasteczka podążyła w życiu Nicolette uciekając z Cooley Ridge. Poznajemy ją jednak w momencie, gdy powraca do rodzinnego miasta, aby uporać się ze swoją przeszłością oraz uporządkować sprawy rodzinne. Wraz z jej powrotem odżywają wspomnienia związane z do dziś niewyjaśnionym zaginięciem jej najlepszej przyjaciółki. Na domiar złego niedługo po pojawieniu się w Cooley Ridge Nicolette, znika kolejna młoda dziewczyna. Czy oba zaginięcia są ze sobą powiązane? Co łączy Nicolette oraz jej bliskich z całą sprawą? Co takiego wydarzyło się w miasteczku 10 lat temu i czemu miało wpływ na losy tak wielu jego mieszkańców?

Podczas lektury w czytelniku mnożą się kolejne pytania, na które odpowiedzi poznajemy dopiero na ostatnich stronach powieści. Ciekawym zabiegiem zastosowanym przez autorkę było cofanie się w fabule od wydarzeń bieżących do bezpośrednio je poprzedzających. Dotąd nie spotkałam się z tego typu konstrukcją w żadnym thrillerze, czy też powieści kryminalnej i początkowo byłam do niego dosyć sceptycznie nastawiona. Ostatecznie jednak pomysł się sprawdził i idealnie wpasował w przebieg wydarzeń rozgrywających się w miasteczku pełnym kłamców. Co bardziej dociekliwi i wnikliwi czytelnicy z pewnością doszukają się w powieści kilku niedociągnięć, całościowo jednak zabieg sprawdził się dużo lepiej niż można by się było spodziewać.

Po pierwszym spotkaniu z twórczością Megan Mirandy wiem już, że warto było się z nią zapoznać i mam jeszcze większą ochotę na sięgnięcie po jej najnowszy thriller "Dziewczynka z Widow Hills", który swoją premierę będzie miał już 11 sierpnia.

Ogólnie bardzo dobra , ale nie podobało mi się , że większość książki jest napisana od tyłu

Jakoś nie zachwyciła mnie ta książka. Zupełnie przemieszana chronologia zdarzeń powoduje chaos i zmęczenie przy czytaniu. A i koniec mnie nie zachwycił.

Sam pomysł fabuły ciekawy jednak wykonanie dużo gorsze. Na poczatku akcja toczy się powoli, a jak zaczyna się rozkręcać to następuje przerwanie i powrót do przeszłości. Przeskoki czasowe bardzo trzeba się skupić żeby wszystko zrozumieć, momentami nudna.
Słaba książka, a zapowiadało się inaczej.

Słaba książka, a zapowiadało się inaczej.

Pierwszy thriller jaki czytałam. Moja koleżanka mi ją poleciła +opis był całkiem ciekawy. Książka była okej , ale zakończenie trochę przesadzone ; zbyt wyimaginowane..

Świetna, trzyma w napięciu, a pomysł z narracją wstecz jest rewelacyjny, intryga nic na tym nie straciła.

• 2017
  • Thriller/sensacja/kryminał