An Anthropologist on Mars
978-83-7506-286-1
zdrowie, medycyna
czupirek

"Pacjenci z problemami natury neurologicznej - napisał kiedyś Oliver Sacks - to podróżnicy po niezwykłych krainach". Zbiór opowiadań „Antropolog na Marsie” przedstawia portrety siedmiu takich podróżników. Choć zranieni i okaleczeni, potrafią znaleźć w sobie siłę, która zmienia ich tożsamość i życie, a tym samym ułatwia przetrwanie w nowych warunkach. Świata tych ludzi nie da się poznać na szpitalnej sali, więc Sacks zdejmuje biały kitel i towarzyszy swoim pacjentom w ich codziennym życiu. Czuje się - jak sam mówi - jak neuroantropolog, ale przede wszystkim jak lekarz wzywany na domowe wizyty, wizyty na skraj egzystencji.

_fantasquemagorie_ | 2016-04-15
Przeczytana: 13 kwietnia 2016

"Pacjenci z problemami natury neurologicznej to podróżnicy po niezwykłych krainach". Ten cytat idealnie oddaje klimat i charakter "Antropologa...".

Książka przedstawia siedem opowieści o "naturze i ludzkiej duszy", siedem fascynujących podróży lekarza do krainy pacjenta, siedem historii o "metamorfozach wywołanych neurologiczną zmianą, metamorfozach w alternatywne stadia bytu, inne formy życia, i mimo że tak różne od „normalnych", to nie mniej ludzkie".

Sacks po 25 latach opuszcza gabinet i (idąc w ślady ojca) postanawia spotykać, obserwować i badać swoich pacjentów w ich otoczeniu "w części jak naturalista, który bada rzadkie formy życia, w części jak antropolog, neuroantropolog — przede wszystkim jednak jak lekarz, wzywany tu lub tam na wizyty domowe, wizyty na krańcach ludzkiej egzystencji". Czyni to z wielką uwagą i wrażliwością. W pacjencie widzi przede wszystkim człowieka nie zaś tylko nie przypadek medyczny.

Pierwszym bohaterem jest mężczyzna, który wskutek wypadku...

allison | 2012-11-15

Zbiór siedmiu niezwykłych historii przedstawiających świat ludzi niepełnosprawnych. Autor opisuje swoich pacjentów i znajomych nie przez pryzmat klinicznych doświadczeń lekarza - obserwatora, lecz z pozycji przyjaciela, który stara się zrozumieć to, co trudne do pojęcia.

Sacks nie zmusza chorych do tzw. "normalności", lecz próbuje poznać mechanizmy i prawa rządzące "innością". Okazuje się, że osoby dotknięte różnymi zaburzeniami neurologicznymi mogą być fascynujące, kochane i podziwiane, mogą poprzez swoją "nietakość" uczyć piękna i refleksji. Mogą być twórcami oryginalnych dzieł sztuki oraz nieprzeciętnych teorii i wynalazków.

Autor przedstawia czytelnikom siedem niecodziennych portretów osób, które - według niego - są podróżnikami po niezwykłych krainach. Chcąc poznać ich świat, trzeba wejść do tajemniczej przestrzeni, ale nie w fartuchu lekarza, tylko w codziennym, zwyczajnym stroju wrażliwego człowieka.

Książka nie tylko pozwala poznać złożoność neurologicznych...

flameleaf | 2014-11-12
Przeczytana: 13 listopada 2014

"Antropolog na Marsie" zatrzymuje cię w pół kroku, skłania do refleksji, każe na nowo zdefiniować jakość własnego życia w świetle tego, jak diametralnie życie innych może różnić się od twojego.

Potrzeba czasu, żeby oswoić się z tym, czego się dowiadujesz i starać zrozumieć to, o czym dotychczas nie miało się pojęcia.
Ludzie tacy jak Oliver Sacks budzą mój podziw swoją pasją, mądrością, wrażliwością i angażowaniem się w pomoc innym.

Kwintesencją tego, jak traktuje swoich pacjentów jest zdanie, nie bez przyczyny zacytowane na stronie pierwszej: "Nie pytaj jaką chorobę ma dany człowiek-zapytaj raczej jakiego człowieka ma dana choroba."

Szczególne wrażenie sprawia fakt, że to, o czym czytamy, nie trzyma nas na dystans, wręcz przeciwnie, wciąga nas w ten świat, choć obcy, a jednak dla innych będący codziennością i pozwala doznać nam jego złożoności.

Jest w tej książce jakiś paradoksalny spokój, czy nawet harmonia, która zmienia moje spojrzenie, poszerza horyzont, daje lepsze...

Majkel | 2014-06-20
Przeczytana: 18 czerwca 2014

Fantastyczna podróż przez zakamarki ludzkiego umysłu. Mimo iż tematyka nie była mi do końca obca, to wielokrotnie otwierałem oczy ze zdziwienia. Na co dzień nie zastanawiamy się jak wiele mechanizmów pracy naszego mózgu odbywa się automatycznie, bez jakiegokolwiek użycia naszej woli, a nawet świadomości, że istnieją.
I rzeczywiście problemy opisane przez autora tej publikacji nie mogą być nazwane defektami, bo przecież towarzyszą im inne zdolności, które niejednokrotnie czynią osobami o wyjątkowej naturze, predyspozycjach, czy wręcz nigdzie indziej niespotykanym geniuszu.

wildfemale | 2011-08-25
Przeczytana: 25 sierpnia 2011

Książka przedstawia kolejną porcję ciekawostek neuropsychologicznych. Szczególnie poruszające okazują się historie o osobach autystycznych, szczególnie o pani, która była tytułowym antropologiem na Marsie i mimo ograniczeń, jakie stawiał jej autyzm, potrafiła realizować się w pracy naukowej na poziomie wyższym niż niejedna osoba bez całościowych zaburzeń rozwoju. Myślę, że morałem płynącym z tej książki jest to, że każdy z nas ma jakieś szczególne zdolności i mocne strony. Sztuka polega na ich odkryciu i dobrym wykorzystaniu. Każdy z nas może być wielki.

Ewa | 2012-09-14
Na półkach: Przeczytane, Biblioteka mbp
Przeczytana: 14 września 2012

Oliver Sacks jest jest neurologiem i psychiatrą - mało zachęcająca charakterystyka autora - a jednak. Sacks jest nie tylko lekarzem, ale także erudytą i wyjątkowym obserwatorem. Jak sam pisze, aby lepiej poznać pacjenta należy towarzyszyć mu w zwykłym życiu, a nie na szpitalnej sali. W książce przedstawia historie ludzi, którzy postrzegają świat inaczej niż my. Poznajemy więc ludzi z autyzmem i zespołem Tourette, nie przez pryzmat ich choroby, ale poprzez ich odczuwanie, widzenie, słyszenie. Pasjonująca książka, nie rażąca nadmiarem terminów medycznych, bardzo ludzka, chwilami zabawna, a chwilami smutna - pokazująca nam "normalnym", że każdy człowiek jest inny ani gorszy ani lepszy.

deprywacja | 2014-11-28

Nie pierwszy to raz po lekturze felietonów Sacksa nasuwa mi się myśl, że przecież każdy z nich to gotowy materiał na powieść albo film. Na szczęście nie tylko ja na to wpadłem (cóż za prztyczek dla mojej próżności) i na przestrzeni lat powstało kilka filmów, które albo zahaczają o opowieści Sacksa, albo są wręcz ich ekranizacjami: 'Przebudzenia' z De Niro i Williamsem, 'Dotyk miłości' z Valem Kilmerem, 'Temple Grandin' z Claire Danes (dwa ostatnie opowiadają o losach osób opisanych z Antropologu na Marsie).

Ale dość o filmach. Antropolog na Marsie opisuje losy siedmiu osób dotkniętych różnymi przypadłościami: autyzmem, zespołem Tourette'a, problemami z pamięcią, obsesjami, chorobami mózgu, ślepotą, daltonizmem. Nie mogę zagwarantować, że wszystkie są równie ciekawe, bo sam jedne uznałem za bardziej inne za mniej interesujące, ale na pewno każda może przypaść do gustu - a to dzięki ładunkowi emocjonalnemu, a to już za sprawą bardzo ciekawych spostrzeżeń dotyczących świadomości czy...

Rena | 2011-04-26

" Nie pytaj, jaką chorobę ma dany człowiek- zapytaj raczej jakiego człowieka ma dana choroba."

Ta książka to trochę neurologia dla laików, opisane przypadki są nie tylko bardzo ciekawe, ale także miejscami zabawne, często wzruszające. Nie jest to książka, którą po przeczytaniu się zapomina. Hmm... czas przejść do czytania następnej pozycji Olivera Sacksa :-)

Meg | 2010-09-21

Gdybym tę książkę przeczytała parę lat temu, pewnie chciałabym zostać neurologiem. Fascynująca.

hania ciebiera | 2011-04-13

Autor znakomicie przeplata opisy życia swoich pacjentów z obrazem ich neurologicznych zaburzeń. Miałam wrażanie, ze czytam dobrą powiesc, a nie książkę właściwie naukową.

Koniec opowiadania - Oliver Sacks nie żyje

Neurolog, wykładowca, pisarz książek popularnonaukowych zmarł wczoraj rano w Nowym Jorku w otoczeniu rodziny i przyjaciół, w wieku 82 lat. Sławę przyniosły mu książki zawierające historie jego byłych pacjentów: „Mężczyzna, która pomylił swoją żonę z kapeluszem” czy „Oko umysłu”.