Tabula Rasa. Spory o naturę ludzką

Wydawnictwo: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne
The Blank Slate. The Modern Denial of Human
83-89574-77-2
Agnieszka

Steven Pinker omawia moralne, emocjonalne i polityczne zabarwienie pojęcia natury ludzkiej we współczesnym świecie. Próbuje odtworzyć bieg historii, który doprowadził do tego, że naturę ludzką zaczęto spostrzegać jako pojęcie niebezpieczne. Zaprzeczanie istnieniu natury ludzkiej porównuje do wiktoriańskiego zażenowania w sprawach seksu. Uważa je jednak za znacznie bardziej szkodliwe - zniekształca bowiem współczesną naukę i oświatę, wypacza dyskusje publiczne i wpływa na nasze życie codzienne. Teoria, zgodnie z którą własne dzieci można kształtować jak glinę, narzuciła rodzicom nienaturalne, a czasem nawet okrutne metody wychowawcze. Spotęgowała cierpienia rodziców, których dzieci nie spełniły pokładanych w nich nadziei. Przekonanie zaś, że ludzkość można przemodelować dzięki prowadzonym na wielką skalę projektom inżynierii społecznej, doprowadziło do okrutnych zbrodni w historii naszego gatunku.

Socjologos | 2017-09-03
Przeczytana: 03 września 2017

Ta książka jest jak intelektualne orzeźwienie. Wyobraź sobie uczucie, kiedy po ciężkim dniu, wyjątkowych zmaganiach fizycznych i umysłowych w upalny letni dzień wracasz wycieńczony do domu, by wziąć zimny prysznic i napić się zmrożonego koktajlu.

Ten ciężki dzień reprezentuje tutaj postmodernistyczną papkę intelektualną, która opanowała współczesne nurty polityczne, akademickie, społeczne. Dzieło Pinkera działa jak prysznic i antygen. Jest to kontra wobec wszelkiego dogmatyzmu i postawy pseudonaukowej. Autor przypuścił atak wprost na najcięższe fundamenty współczesnych dywagacji społeczno-kulturowych. Bez skrupułów i bez żadnych złudzeń na podstawie wyłącznie nauki, faktów i logiki obala masę mitów narosłych wokół wyjątkowo drażliwych dziś tematów.

Z tej książki dowiesz się, że nikt nie rodzi się pustą księgą, którą można dowolnie przemodelować. Że dziecko to nie plastelina. Że kobieta to kobieta, a mężczyzna to mężczyzna. Że nauka to nauka, a zabobon to zawsze będzie zabobon...

żabot | 2013-08-08
Przeczytana: 08 sierpnia 2013

Spór o to, co ma większy (lub jedyny) wpływ na ludzkie zachowania – geny czy wychowanie (szerzej: środowisko) ma już bardzo długą brodę, choć oczywiście z niezależnych przyczyn kilkaset lat temu nic nie wiedziano o genach czy jakichkolwiek czynnikach dziedzicznych, o samym dziedziczeniu nie wspominając. I ma mniej więcej taki sam sens, jak dyskusja, czy szklanka jest do połowy pełna czy pusta. Ujmowano problem na miarę ówczesnego stanu wiedzy, a raczej niewiedzy i po prostu ignorancji. Zabrzmi to paradoksalnie, ale z perspektywy XX i XXI wieku takie potęgi myśli ludzkiej, potęgi filozofii jak Kartezjusz czy Rousseau byli ignorantami. Nauki przyrodnicze dopiero zaczynały się rozwijać, przy czym nauki o człowieku, medycyna, biologia na swój faktyczny boom musiały właściwie poczekać do drugiej połowy XX wieku. Niestety miało i ma to nadal (ten późny rozwój biologii i medycyny w stosunku do humanistycznych koncepcji człowieka z XIX wieku) doniosłe, często szkodliwe konsekwencje na...

Regis | 2016-07-25
Na półkach: Przeczytane, Non-fiction

„Tabula Rasa” to jedna z tych książek, która wymaga solidnego przyłożenia się i dawkowania wiedzy, ponieważ zakres tematów, po których porusza się autor jest wyjątkowo obszerny i intelektualnie wymagający. Jednak niech nikomu nie przeszkodzi to w sięgnięciu po książkę - „Tabula rasa" zasługuje na wszystkie pochwały, jakie otrzymała.

Steven Pinker jest znanym lingwistą i psychologiem ewolucyjnym, wobec czego możemy spodziewać się, że forma będzie wysokiej jakości, a treść dotyczyć tego, co w życiu człowieka najważniejsze: jego natury i ewolucji.

Autor bada ideę tej natury i jej moralnych, emocjonalnych i politycznych konsekwencji. Na początku autor skupia się na przedstawieniu poglądów ludzi, którzy twierdzili, że ludzkie umysły są niezapisanymi tablicami, które kształtuje wyłącznie kultura i społeczeństwo oraz wynikający z tego dogmat o tzw "szlachetnym dzikusie", według którego ludzie mieliby być z natury przyjaźni i spokojni, a których miałoby psuć jedynie społeczeństwo....

Zet | 2018-02-22
Przeczytana: 22 lutego 2018

Coś wspaniałego!! I nawet nie chodzi o to, że autor dyskutuje, czasem wręcz rozprawia się z miłymi dla nas, jednak nieprawdziwymi postawami, czy też obrazami nas samych, ale jest to po prostu jedna książka, która jak multiwitamina pozwala chociaż w pewnym stopniu posmakować szerokiego spektrum i rozległości współczesnej nauki. Oddaję honory: za odwagę, za logikę wywodu, przystępność, przykłady, ogrom wiedzy i pracy włożonej w dzieło. Dla yntelygentów obowiązkowa.

zyzax | 2014-06-30
Przeczytana: 30 czerwca 2014

Jedna z najlepszych książek popularnonaukowych jaką kiedykolwiek czytałem. Świetne pióro, precyzyjne wnioskowania i niezwykle interesująca treść.

swordmaster | 2013-09-01

Bardzo dobra pozycja. Zresztą Pinker to uznany popularyzator. Jedyną "wadą" tej książki jest dość suchy, oficjalny język, brak mu nieco swady. Myślę, że to stąd, żeby Pinkerowi nie można było zarzucić stronniczości, dlatego stara się bardzo rzeczowo przedstawiać fakty i argumenty. Mimo to pogląd, za którym się opowiada jest i tak dość oczywisty ;)
Początek książki nudny i cięższy - samo wprowadzenie w zagadnienie, potem robi się lepiej i ciekawiej (choć gdy przychodzi do zagadnień politycznych to znów, przynajmniej dla mnie, jest ciężko).
Generalnie bardzo solidna pozycja i mimo, że bardzo obszerna to da się odczuć, że wiele zagadnień zostało tylko liźniętych i ledwie zasygnalizowanych.

Vincent | 2015-02-19

Esencja książki popularnonaukowej. Tematem jest szeroko pojęta natura ludzka i wiążące się z nią różnego rodzaju emocje.
Autor prócz tego, że porusza ważne tematy, niesamowcie wnikliwie argumentuje określone tezy. Nawet jeśli zdarzają się mniej ciekawe momenty to jest ich niewiele w gąszczu ważnych, świetnie ujętych informacji. Jest tylko jedno "ale". Książka wymaga skupienia na treści.
Komu bym polecił? Wszystkim, którzy interesują się człowiekiem i tym, którzy głodni są wiedzy.

Piotr | 2018-03-07
Na półkach: Przeczytane, Kindle