rozwińzwiń

Tabula rasa. Spory o naturę ludzką

Okładka książki Tabula rasa. Spory o naturę ludzką Steven Pinker
Okładka książki Tabula rasa. Spory o naturę ludzką
Steven Pinker Wydawnictwo: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne (GWP) nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
664 str. 11 godz. 4 min.
Kategoria:
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Tytuł oryginału:
The Blank Slate. The Modern Denial of Human
Wydawnictwo:
Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne (GWP)
Data wydania:
2005-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2005-01-01
Data 1. wydania:
2003-01-01
Liczba stron:
664
Czas czytania
11 godz. 4 min.
Język:
polski
ISBN:
8389574772
Tłumacz:
Agnieszka Nowak
Tagi:
kultura psychologia socjobiologia antropologia podręcznik
Średnia ocen

8,1 8,1 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
8,1 / 10
136 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
168
23

Na półkach:

Kapitalna książka, którą powinien przeczytać każdy, kto próbuje zrozumieć współczesny świat., pełen nierównosci i społecznych i majątkowych. Must read!

Kapitalna książka, którą powinien przeczytać każdy, kto próbuje zrozumieć współczesny świat., pełen nierównosci i społecznych i majątkowych. Must read!

Pokaż mimo to

avatar
279
263

Na półkach:

Świetna polemika z doktrynami czystej tablicy i szlachetnego dzikusa, momentami dość trudna w odbiorze, jednakże bardzo polecam dla zainteresowanych tematem.

Świetna polemika z doktrynami czystej tablicy i szlachetnego dzikusa, momentami dość trudna w odbiorze, jednakże bardzo polecam dla zainteresowanych tematem.

Pokaż mimo to

avatar
1507
469

Na półkach:

Pinker to klasa sama w sobie.
"Jak pisał Czechow: Człowiek stanie się lepszy, jeśli pokażemy go takim, jaki jest".

Pinker to klasa sama w sobie.
"Jak pisał Czechow: Człowiek stanie się lepszy, jeśli pokażemy go takim, jaki jest".

Pokaż mimo to

avatar
613
125

Na półkach:

Daje do myślenia. Autor rozprawia się z mitami "czystej tablicy" i "szlachetnego dzikusa", które rozpowszechniły się wśród naukowców, polityków i ogólnie społeczeństwa i (zdaniem autora) szkodliwe wpływają na decyzje odnośnie całej rzeszy tematów: od wychowania dzieci, przez kierunki badań naukowych, aż do ustalania praw i kar za przestępstwa. Autor porusza nawet wątek taki jak dlaczego sztuka współczesna nie znajduje uznania u przeciętnego odbiorcy. W książce "dostaje się" przekonaniom zarówno z prawej, jak i z lewej strony (lub jak kto woli, tak konserwatystom, jak i liberałom),więc warto zachować otwarty umysł i nie porzucać lektury przed końcem, nawet jeśli jakieś stwierdzenia autora wywołują wewnętrzny opór.

Daje do myślenia. Autor rozprawia się z mitami "czystej tablicy" i "szlachetnego dzikusa", które rozpowszechniły się wśród naukowców, polityków i ogólnie społeczeństwa i (zdaniem autora) szkodliwe wpływają na decyzje odnośnie całej rzeszy tematów: od wychowania dzieci, przez kierunki badań naukowych, aż do ustalania praw i kar za przestępstwa. Autor porusza nawet wątek taki...

więcej Pokaż mimo to

avatar
38
2

Na półkach: ,

Autor przedstawia obecny (książka z 2002r.) stan badań naukowych i wiedzy na temat natury ludzkiej. Przedstawia też historyczne koncepcje na ten temat i sposób w jaki dziś oddziałują cały czas w rozmaitych obszarach ludzkiej działalności, od polityki, przez koncepcje naukowe po sztukę. Bezwzględnie tropi i piętnuje wypaczające myślenie doktryny czystej tablicy, szlachetnego dzikusa i ducha w maszynie.

Bardzo dobra książka, pokazująca jak właściwe rozumienie odkryć naukowych pozwala na odnajdywanie nieuzasadnionych dogmatów w naszym myśleniu i działaniu prowadząc do możliwości ich poprawiania w oparciu o zrozumienie rzeczywistej, opisywanej przez naukę, natury ludzkiej.

Autor przedstawia obecny (książka z 2002r.) stan badań naukowych i wiedzy na temat natury ludzkiej. Przedstawia też historyczne koncepcje na ten temat i sposób w jaki dziś oddziałują cały czas w rozmaitych obszarach ludzkiej działalności, od polityki, przez koncepcje naukowe po sztukę. Bezwzględnie tropi i piętnuje wypaczające myślenie doktryny czystej tablicy, szlachetnego...

więcej Pokaż mimo to

avatar
173
88

Na półkach: ,

R.I.P. dla szlachetnego dzikusa

R.I.P. dla szlachetnego dzikusa

Pokaż mimo to

avatar
144
21

Na półkach: ,

Coś wspaniałego!! I nawet nie chodzi o to, że autor dyskutuje, czasem wręcz rozprawia się z miłymi dla nas, jednak nieprawdziwymi postawami, czy też obrazami nas samych, ale jest to po prostu jedna książka, która jak multiwitamina pozwala chociaż w pewnym stopniu posmakować szerokiego spektrum i rozległości współczesnej nauki. Oddaję honory: za odwagę, za logikę wywodu, przystępność, przykłady, ogrom wiedzy i pracy włożonej w dzieło. Dla yntelygentów obowiązkowa.

Coś wspaniałego!! I nawet nie chodzi o to, że autor dyskutuje, czasem wręcz rozprawia się z miłymi dla nas, jednak nieprawdziwymi postawami, czy też obrazami nas samych, ale jest to po prostu jedna książka, która jak multiwitamina pozwala chociaż w pewnym stopniu posmakować szerokiego spektrum i rozległości współczesnej nauki. Oddaję honory: za odwagę, za logikę wywodu, ...

więcej Pokaż mimo to

avatar
107
11

Na półkach: ,

„Tabula Rasa” to jedna z tych książek, która wymaga solidnego przyłożenia się i dawkowania wiedzy, ponieważ zakres tematów, po których porusza się autor jest wyjątkowo obszerny i intelektualnie wymagający. Jednak niech nikomu nie przeszkodzi to w sięgnięciu po książkę - „Tabula rasa" zasługuje na wszystkie pochwały, jakie otrzymała.

Steven Pinker jest znanym lingwistą i psychologiem ewolucyjnym, wobec czego możemy spodziewać się, że forma będzie wysokiej jakości, a treść dotyczyć tego, co w życiu człowieka najważniejsze: jego natury i ewolucji.

Autor bada ideę tej natury i jej moralnych, emocjonalnych i politycznych konsekwencji. Na początku autor skupia się na przedstawieniu poglądów ludzi, którzy twierdzili, że ludzkie umysły są niezapisanymi tablicami, które kształtuje wyłącznie kultura i społeczeństwo oraz wynikający z tego dogmat o tzw "szlachetnym dzikusie", według którego ludzie mieliby być z natury przyjaźni i spokojni, a których miałoby psuć jedynie społeczeństwo. Kolejnym z poglądów wziętych pod lupę jest dość powszechny dogmat o "duchu w maszynie" - duszy, esencji, "Élan vital", którą miałby mieć każdy z nas, a która byłaby wolna od determinizmu biologicznego. Następnie autor rozbija je wszystkie gradem rzeczowych argumentów z zakresu biologii ewolucyjnej, kognitywistyki, neurobiologi i genetyki.

Ludzie we wszystkich kulturach rodzą się z wieloma wrodzonymi predyspozycjami: do nauki języka i muzyki, do faworyzowania krewnych nad obcymi, do pragnienia seksu i wstydzenia się tego, nawet do umiejętności transakcji i karania oszustów. Nasz wspólny charakter wypływa z naszej wspólnej biologii: nigdy nie było żadnych ludzkich kultur wolnych od wojen, chciwości lub określonych ról płciowych. Jednak z upływam lat moralna kondycja naszego gatunku poprawia się: "Ludzie stopniowo przesuwają linię przerywaną, która otacza istoty uznawane za godne moralnego traktowania, obejmując nią coraz większy obszar. Z biegiem czasu ów krąg rozszerzał się z rodziny na wioskę, klan, plemię, naród, rasę, a ostatnio - na całą ludzkość.(...) Postęp moralny jeszcze się nie zakończył. Niektórzy próbują dzisiaj włączyć do tego kręgu małpy człekokształtne, zwierzęta stałocieplne albo zwierzęta mające ośrodkowy układ nerwowy."

Zostaliśmy uwarunkowani w ostatnich dziesięcioleciach myśleć o tych twierdzeniach jako szokujące. Pinker wyjaśnia, starannie i przekonująco, dlaczego obawy te są bezpodstawne i dlaczego powinniśmy się raczej obawiać złego wpływu tłumienia tej nowej wiedzy na temat ludzkiej natury. Przechodzi po kolei po takich tematach jak nierówności, determinizm czy nihilizm i wyjaśnia, że nawet akceptując niedoskonałą naturę ludzką możemy zbudować dobrze funkcjonujące organy sprawiedliwości i systemy ekonomiczne. "Nic nie stoi na przeszkodzie temu, by bezbożny, amoralny proces doboru naturalnego ukształtował gatunek wyposażony w wielki mózg i wysoce rozwinięty zmysł moralny"

Następnie autor rozpisuje się w serii pojedynczych rozdziałów o najbardziej gorących tematach politycznych i społecznych:

- źródłach popierania określonych opcji politycznych: lewicy („wizji utopijnej”) bądź prawicy („wizji tragicznej”). Komunistyczne utopie nie będą nigdy funkcjonować ze względu na naturalny egoizm jednostek, a prawicowy wolny rynek ze względu na różnice we wrodzonych talentach, odziedziczonych środkach oraz ograniczonym systemie poznawczym: "myślenie i podejmowanie decyzji są biologicznymi adaptacjami, a nie siłą napędową racjonalności w czystej postaci. Owe systemy umysłowe dysponują ograniczoną liczbą informacji, muszą podejmować decyzje w ograniczonym czasie i służą ostatecznie celom ewolucyjnym, takim jak wysoki status czy bezpieczeństwo.(...) Te ograniczenia podają również w wątpliwość założenie o racjonalnym egoizmie, na którym opiera się klasyczna ekonomia i świecki konserwatyzm(...)Ludzie charakteryzują się wrodzoną żądzą wysokiego statusu. Pod wpływem pierwszego impulsu wydają pieniądze na dobra, które dają im przewagę nad sąsiadami (domy, samochody, ubrania, studia na renomowanych uczelniach),a nie na coś, o czym nie wiedziałby nikt oprócz nich (na przykład na opiekę zdrowotną, bezpieczeństwo pracy czy fundusz emerytalny)".

- przyczynach przemocy. Analizuje, skąd bierze się w nas zarówno nieustanna rywalizacja, jak i chęć do współpracy, powołując się nierzadko na filozofię Hobbsa: "Tak więc w naturze człowieka znajdujemy trzy zasadnicze przyczyny waśni. Pierwsza to rywalizacja; druga to nieufność; trzecia to żądza sławy". Nie poprzestaje jednak na filozoficznych dywagacjach, lecz śledzi historię ludzkości od czasów prehistorycznych, a wyciągnięte wnioski nie są wesołe: archeologiczne odkrycia jasno wskazują, że członkowie pierwotnych społeczności „zabijali się na wojnach z częstością, która znacznie przewyższa śmiertelne żniwo naszych wojen światowych”

- różnicach między płciami. Wyjaśnia, skąd biorą się w nas tak widoczne różnice, jednak stanowczo sprzeciwia się formie dyskryminacji jakiejkolwiek z grup: "Równość nie jest empirycznym twierdzeniem o jednakowości wszystkich grup ludzi. Jest zasadą moralną, zgodnie z którą jednostek nie można oceniać ani ograniczać ich praw na podstawie średnich właściwości, do jakich należą.(...) Nikt nie powinien też przywoływać różnic między płciami, żeby uzasadniać politykę dyskryminacji albo zmuszać kobiety do robienia czegoś, czego nie chcą robić"

- wpływu wychowania na zachowanie dzieci. Wskazuje na kolosalne błędy doktryny, która zrzuca całą odpowiedzialność na rodzicielskie wychowanie, zamiast na wrodzone mechanizmy poznawcze oraz środowisko rówieśnicze.

- niepopularności sztuki awangardowej. Analizuję sztukę oraz przyczyny szerszego niepowodzenia modernizmu i postmodernizmu, których przedstawiciele byli pewni, że ludzi kształtuje środowisko kulturowe. Ich dzieła architektoniczne czy inne formy stały w sprzeczności z tym, co większość ludzi ze swej natury uważają za piękne czy godne podziwu - jak komunistyczne osiedla, obrazy zaburzające elementy kompozycji, czy szokujące wystawy - a co mogą doceniać co najwyżej tylko inni "znawcy sztuki".

Nie sposób przedstawić i opisać każdego poruszanego w książce tematu bez przesadnego rozpisywania się na dobrych kilkadziesiąt stron – co może być jej jedynym minusem, gdyż rozpiętość tematyczna i ogrom wiedzy może niekiedy przytłoczyć czytelnika. Zakończę więc tylko podsumowaniem, iż jest to pozycja niezbędna nie tylko dla poszukiwacza źródeł i implikacji natury ludzkiej, ale dla wszystkich pasjonatów nauki w ogóle. Jest to lektura nie tylko fascynująca i dobrze uargumentowana, lecz przede wszystkim ważna.

„Tabula Rasa” to jedna z tych książek, która wymaga solidnego przyłożenia się i dawkowania wiedzy, ponieważ zakres tematów, po których porusza się autor jest wyjątkowo obszerny i intelektualnie wymagający. Jednak niech nikomu nie przeszkodzi to w sięgnięciu po książkę - „Tabula rasa" zasługuje na wszystkie pochwały, jakie otrzymała.

Steven Pinker jest znanym lingwistą i...

więcej Pokaż mimo to

avatar
77
79

Na półkach:

Esencja książki popularnonaukowej. Tematem jest szeroko pojęta natura ludzka.
Autor prócz tego, że porusza ważne tematy, niesamowcie wnikliwie argumentuje określone tezy. Nawet jeśli zdarzają się mniej ciekawe momenty to jest ich niewiele w gąszczu ważnych, świetnie ujętych informacji. Jest tylko jedno "ale". Książka wymaga skupienia na treści.
Komu bym polecił? Wszystkim, którzy interesują się człowiekiem i tym, którzy głodni są wiedzy.

Esencja książki popularnonaukowej. Tematem jest szeroko pojęta natura ludzka.
Autor prócz tego, że porusza ważne tematy, niesamowcie wnikliwie argumentuje określone tezy. Nawet jeśli zdarzają się mniej ciekawe momenty to jest ich niewiele w gąszczu ważnych, świetnie ujętych informacji. Jest tylko jedno "ale". Książka wymaga skupienia na treści.
Komu bym polecił?...

więcej Pokaż mimo to

avatar
419
391

Na półkach:

Arcydzieło, które powinno być omawiane w każdej szkole. Być psychologiem, socjologiem i nie przeczytać jej - wsryd!! :)

Arcydzieło, które powinno być omawiane w każdej szkole. Być psychologiem, socjologiem i nie przeczytać jej - wsryd!! :)

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    900
  • Przeczytane
    169
  • Posiadam
    56
  • Teraz czytam
    25
  • Psychologia
    17
  • Ulubione
    13
  • Chcę w prezencie
    7
  • Popularnonaukowe
    6
  • Chcę kupić
    4
  • Do kupienia
    3

Cytaty

Więcej
Steven Pinker Tabula rasa. Spory o naturę ludzką Zobacz więcej
Steven Pinker Tabula rasa. Spory o naturę ludzką Zobacz więcej
Steven Pinker Tabula rasa. Spory o naturę ludzką Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także