Rzeka świadomości

Okładka książki Rzeka świadomości Oliver Sacks
Okładka książki Rzeka świadomości
Oliver Sacks Wydawnictwo: Zysk i S-ka nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
The River of Consciousness
Zysk i S-ka
2018-03-05
2018-03-05
Jerzy Łoziński
medycyna neurologia autyzm zaburzenia teoria ewolucji teoria Darwina

Na pewno to nie jest czas stracony, bo jest wiedza, jest fajna rozrywka, mnóstwo ciekawostek, ale... zgadzam się ze wcześniejszymi opiniami, że jest to książka bardziej gawędziarska. Nie ma takiego jednego tematu przewodniego, taka rzeka świadomości po prostu.

RZEKA ŚWIADOMOŚCI, to moje drugie, a właściwie trzecie spotkanie z Oliverem Sacks'em. Pierwsze zdarzyło się za sprawą filmu "Przebudzenia", a drugie za sprawą książki "Wszystko na swoim miejscu. Pierwsze miłości o ostatnie opowieści". Film zrobił na mnie duże wrażenie, a książka bardzo mi się podobała... a jak z RZEKĄ ŚWIADOMOŚCI?
Z perspektywy kogoś, kto ma już za sobą pewne doświadczenie z twórczością Sacks'a RZEKA ŚWIADOMOŚCI nie była już tak dobrą lekturą. Nie zmienia to jednak faktu, że jest to bardzo ciekawa pozycja dla każdego kto rozpoczyna przygodę z literaturą popularnonaukową z dziedziny neurologii, choć nie tylko neurologii.
Sacks ma wielką zdolność do opowiadania w interesujący sposób trudnych, dziwnych i niepojętych tematów. Pisze w fascynujący sposób o chorobach swoich pacjentów, jak i podaje przykłady własnych dolegliwości. Te osobiste części, to zarazem najlepsze części w książce. W RZECZE ŚWIADOMOŚCI dostajemy dużo historii, a także faktów z życia idoli Sacks'a, takich jak Darwin, czy Freud. Niekoniecznie mnie to interesowało, bo biografie można wyszukać gdziekolwiek, zdecydowanie wolę konkretne przykłady i ich historię.
Sack's jest trochę tym dla literatury popularnonaukowej, czym Coelho dla literatury fikcji, choć Sacks'a naprawdę lubię, a do Coelho mam stosunek... z dystansem. Sama RZEKA ŚWIADOMOŚCI jest miejscami interesująca, a miejscami nużąca. Zauważyłam także pewną powtarzalność i nagminne wracanie do wcześniej już opisanych przypadków bez wyraźnego rozwinięcia tematu.
To wszystko brzmi tak sobie, ale tak naprawę to bardzo polecam tę książkę. Wiele się dowiedziałam i dała mi sporo tematów do rozmów ze znajomymi (można zabłysnąć). Sacks jest świetny, bo zrozumiały dla każdego. Nie używa naukowego języka i wszystko prosto tłumaczy. Najlepszym świadectwem, że mimo może stłumionego zachwytu polecam i doceniam tę książkę jest fakt, że czeka na mnie kolejna i na pewno ją przeczytam.
Książka jest ładnie wydana, pasuje do innych Sacksa, ma twardą okładkę i dobry papier, Dobrze też zwrócić uwagę na tłumaczenie Jerzego Łozińskiego, bo jest dobre i łatwo się czyta. RZEKA ŚWIADOMOŚCI mówi o dziwnych i trudnych do pojęcia schorzeniach takich jak zespół Tourette'a, zaskakujące zwolnienia i przyspieszenia ruchowe, zaburzone postrzeganie czasu, niedostrzeganie ruchu i in.

nasz umysł, to kosmos
Wydawnictwo Zysk i S-ka

Z perspektywy kogoś, kto ma już za sobą...

hmm... jakoś mnie te przemyślenia Sacksa nie porwały.

hmm... jakoś mnie te przemyślenia Sacksa nie porwały.

Sacks ma w sobie to coś, że potrafi oczarować człowieka swoimi opowieściami i przemyśleniami. Nie jest to książka na konkretny temat, więc bez problemu można przeczytać jedynie interesujący nas rozdział. Bardzo przyjemna książka, gdzie Sacks nie traktuje czytelnika za głupka.

"Rzeka świadomości" płynnie i z lekkością przeprowadza czytelnika przez fascynujące teorie i odkrycia które, choć dziś są śmiało popularyzowane, nie miały łatwych początków. Książkę czyta się, a właściwie pożera, z wielką przyjemnością. Dotyczy m.in. teorii ewolucji, postrzegania czasu, chemii, zaburzeń neurologicznych. To interdyscyplinarne spoiwo dla wszystkich osób ciekawych świata, zapewne nie rozczarują się też bardziej doświadczeni pasjonaci nauki. Autor zaraża entuzjazmem, oferuje intrygujący punkt widzenia i wgląd w swoje osobiste doświadczenia, przy okazji znacznie wydłużając listę kolejnych książek do upolowania.

Książka ciekawa. Niestety nie podoba mi się zastosowany tu nieuczciwy uważam chwyt marketingowy, jakim jest użycie w tytule książki bardzo ostatnio modnego i popularnego tematu związanego z neurolobiologią i świadomością. Książka ma z tym baaardzo niewiele wspólnego. Jako, że szukałam książki związanej akurat z tematyką neurobiologii i świadomości a Oliver Sack jest autorem poruszającym się w takich tematach, sięgnęłam po tą książkę z entuzjazmem i wielkimi nadziejami na znalezienie interesującej mnie wiedzy. Niestety, z kolejnymi stronami, byłam coraz bardziej sfrustrowana i zła. Poczułam się bardzo oszukana i mam poczucie, ze skradziono mój cenny czas, który chciałam poświęcić na zgłębianie interesującego mnie tematu. Nie znalazłam tam prawie nic na temat który sugeruje tytuł książki! Bardzo się zawiodłam, tym bardziej, że do tej pory bardzo szanowałam książki tego autora. Książka jest ciekawa ale nieuczciwy chwyt marketingowy przyćmił jej wartość w moich oczach. Smutek i niesmak :(

WSPANIAŁA KSIĄŻKA, szkoda, że już ostatnia. Był wspaniałym gawędziarzem, który w prosty i dowcipny sposób potrafi opowiadać o skomplikowanych sprawach psychologii, psychiatrii i neurologii.. W tej książce zanurzamy się w rzekę świadomości Sacka, w jego dociekliwy umysł, a także miłość do nauki. Przedstawia swoich mistrzów Darwina i Freuda i to co jego w nich zafascynowało. Opowiada barwnie o Darwinie jako botaniku i Freudzie jako neurologowi . Opowiada o czasie i dlaczego ten czas czasami dla nas różnie biegnie. Zagłębia się w pamięć. Czy zdarzenia odtwarzamy z pamięci jak z taśmy kiedyś zapisanej? A może jest zupełnie inaczej? Czy można pamiętać zdarzenia których nie doświadczyliśmy? Co to jest plagiat? Czy każdy z nas codziennie plagiatuje ? Jak widzimy świat? Czy jest on rozdzielony jak film na klatki, czy jest ciągły jak rzeka? Co to jest świadomość i jak się tworzy? To wszystko podaje przytaczając przykłady z własnego życia, ale też badania innych naukowców. Zastanawia się na „drzewem nauki” i jego gałęziami. Dlaczego niektóre odkrycia ulegały zapomnieniu na długie lata, aby kto inny je na nowo odkrył. Zastanawia się , dlaczego uczeni im starsi, tym są mniej plastyczni na zmiany i nie chcą brać po uwagę tych zmiany. Opisuje w jaki sposób wprowadzenie jednolitej nomenklatury psychiatrycznej zubożyło karty pacjentów.
Naprawdę warto sięgnąć po tę książkę, aby dowiedzieć się zaskakujących rzeczy o nas samych. Ta książka uczy , bawi, dostarcza wiele refleksji i wciąga w swój nurt jak rzeka. Po przeczytaniu jej ręczę, że sięgnięcie po inne książki tego autora.
PRZECZYTAJCIE, WSPANIAŁA KSIĄŻKA.

Rzeka świadomości to ostatnia książka w dorobku Oliviera Sacksa. Autor to światowej sławy neurolog, uznany popularyzator wiedzy na temat mózgu. W Rzece świadomości Olivier Sacks ze znaną sobie dociekliwością rozprawia o naturze nie tylko ludzkich doświadczeń. Książka podzielona jest na rozdziały prezentujące największe odkrycia naukowe ostatnich kilku wieków, stanowiące źródła intelektualnej fascynacji autora.

Pierwsze rozdziały skupiają się wokół badań Karola Darwina. Sacks przedstawił pokrótce zarys teorii ewolucji z uwzględnieniem jej roli dla rozwoju nauki. Na podstawie licznych przykładów autor wykazuje istotę procesów zmysłowych u roślin i bezkręgowców. W dalszej części książki Sacks przybliża postać Zygmunta Freuda, który co ciekawe pełnymi garściami czerpał z dorobku Darwina. Barwna opowieść o losach twórcy psychoanalizy przeplatana jest kolejnymi odkryciami w z zakresu neurologii i psychiatrii.

Oliver Sacks odpowiednio dozuje przekazywane informacje. Stopniowo wprowadzane zostają pojęcia percepcji, pamięci, żeby na końcu przejść do tematu świadomości. Autor nie szczędzi czytelnikowi barwnych opisów przeplatanych licznymi przykładami z własnego doświadczenia i nie tylko. Sacks zaskoczył mnie swoim sposobem formułowania myśli. Skomplikowane treści przedstawione zostały w prosty , a co najważniejsze- bardzo zrozumiały sposób. Nie da się ukryć, że Sacks dysponuje ogromną wiedzą z zakresu wielu naukowych dziedzin, a do tego dokładnie wie co zrobić, żeby zainteresować czytelnika. Mnie osobiście szczególnie zaintrygowały opisy zachowań chorych z zaburzeniami neurologicznymi.

Gdyby wszystkie podręczniki naukowe były formułowane w taki sposób przyswajanie wiedzy byłoby niewysłowioną przyjemnością. Rzeka świadomości uczy, bawi, a co najważniejsze skłania do dogłębnych refleksji nad istotą ludzkiego życia. Polecam!

„Rzeka świadomości”, ostatnia książka Olivera Sacksa, jest hołdem złożonym nauce i jej wielkim indywidualnościom, jakimi byli Karol Darwin i Zygmunt Freud. To również fascynująca opowieść o ludzkiej pamięci.

Oliver Sacks jest doskonale znany polskim czytelnikom, nie tylko jako wybitny neurochirurg, ale także (a może przede wszystkim) jako autor takich bestsellerów jak: „Przebudzenia”, „Mężczyzna, który pomylił swoją żonę z kapeluszem”, „Antropolog na Marsie”.

W swoich książkach autor zawsze dzielił się wiedzą pozornie zastrzeżoną dla wybitnych specjalistów – potrafił jasno, przystępnie, a przy tym ciekawie i nieraz dowcipnie pisać o takich schorzeniach jak autyzm, syndrom sawanta czy śpiączkowe zapalenie mózgu, którego efektem była katatonia. Tym pragmatycznym spojrzeniem na świat Sacks zdobył wielu fanów na całym świecie, także w Polsce.

„Rzeka świadomości” jest jego ostatnią książką, pisaną podczas walki z chorobą Charlesa Bonneta, która objawia się przede wszystkim skomplikowanymi halucynacjami wzrokowymi. Jak się okazało, wybitny lekarz potrafił przekuć nieuleczalną dolegliwość w sukces, gdyż wykorzystał ten temat w drugiej części swojej publikacji.

W pierwszych rozdziałach Sacks składa hołd Darwinowi i Freudowi, swoim mistrzom, wybitnym naukowcom, którzy musieli nie tylko przecierać szlaki dla nowych teorii, ale i walczyć z uprzedzeniami i strachem przed tym, co dotąd niezbadane.
Autor pokazuje nieznane powszechnie oblicza obu badaczy. Okazuje się, że Darwin, którego kojarzymy przede wszystkim z teorią ewolucji, ma na koncie duże osiągnięcia w zakresie botaniki, a konkretnie odkryć dotyczących zapylania kwiatów. Z kolei Freud, twórca psychoanalizy, może poszczycić się także zasługami w zakresie neurochirurgii, która w jego czasach dopiero raczkowała.

W kolejnych rozdziałach Sacks pisze o własnych fascynacjach naukowych i zaskakujących doświadczeniach dotyczących pamięci i wspomnień, które nieraz ujawniają się po wielu latach.
Jednocześnie uczony stawia pytania o to, co pamiętamy naprawdę, co faktycznie przeżyliśmy, a co jest jedynie zapisem zapamiętanych przez nas przekazów, zasłyszanych z cudzych ust. Jako przykład podaje własne wspomnienie dotyczące bombardowania Londynu podczas drugiej wojny światowej – bardzo szczegółowe, pełne emocji i trwale zapisanych obrazów. Jak się później okazało, w tym czasie małego Olivera wcale nie było w mieście!
Jak to się zatem stało, że potrafił on – jako dorosły człowiek – z detalami opisać dramatyczne wydarzenie? Żeby się o tym przekonać, trzeba przeczytać „Rzekę świadomości”.

Naprawdę warto sięgnąć po tę lekturę, gdyż wyjaśnia ona w bardzo przystępny, a jednocześnie fascynujący sposób różne procesy, jakie zachodzą w ludzkim mózgu.

Poza tym jest to książka podsycająca ciekawość, zachęcająca do bogacenia wiedzy i podkreślająca doniosłą rolę nauki, która może (i powinna) być narzędziem w rękach człowieka. Narzędziem wykorzystywanym tylko w dobrych, szczytnych celach.

To pełne humanizmu przesłanie „Rzeki świadomości” na pewno jest jedną z jej największych i najszlachetniejszych zalet.

• Popularnonaukowe
  • Psychologia