Efekt Lucyfera. Dlaczego dobrzy ludzie czynią zło?

Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
7,75 (961 ocen i 102 opinie) Zobacz oceny
10
102
9
194
8
267
7
247
6
98
5
38
4
4
3
7
2
1
1
3
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
data wydania
ISBN
9788301194734
liczba stron
486
język
polski
dodał

Jedna z najważniejszych prac nurtu psychologii dobra i zła. Autor interesująco prezentuje analizę eksperymentu stanfordzkiego i wykazuje ścisły związek z tym, co później wydarzyło się w więzieniu w Abu Ghraib. Przedstawia mechanizmy i czynniki, które czynią ze zwykłego człowieka oprawcę i ofiarę systemu. Udowadnia możliwość zmiany lub zapobiegania niechcianym zachowaniom jednostki lub grupy,...

Jedna z najważniejszych prac nurtu psychologii dobra i zła. Autor interesująco prezentuje analizę eksperymentu stanfordzkiego i wykazuje ścisły związek z tym, co później wydarzyło się w więzieniu w Abu Ghraib. Przedstawia mechanizmy i czynniki, które czynią ze zwykłego człowieka oprawcę i ofiarę systemu. Udowadnia możliwość zmiany lub zapobiegania niechcianym zachowaniom jednostki lub grupy, dzięki zrozumieniu, jakie siły, wartości i skłonności przez nie przejawiane są wnoszone w daną sytuację. Uważa, że można mieć większy wpływ na zredukowanie niepożądanych indywidualnych reakcji przez wiedzę, pokazuje, jak ich unikać lub je modyfikować.
Zimbardo poszukuje wyjaśnienia dla stwierdzonych zależności, odwołując się do dotychczasowych badań nad jednostkowymi postawami (poczucie władzy, konformizm i posłuszeństwo), a także nad oddziaływaniami szerszego środowiska społecznego (odindywidualizowanie, odczłowieczenie i znieczulica). Książkę zamyka rozdział na temat oporu wobec niepożądanych nacisków ze strony sytuacji społecznych i analiza postawy heroicznej, którą autor uważa za remedium na grożące nam z różnych stron zło.

 

źródło opisu: Wydawnictwo Naukowe PWN

źródło okładki: Wydawnictwo Naukowe PWN

pokaż więcej

Brak materiałów.
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Dodaj dyskusję
Dyskusje o książce
pokaż wszystkie
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (6113)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 1674
denudatio_pulpae | 2015-08-16
Przeczytana: 16 sierpnia 2015

O SPE usłyszałam po raz pierwszy na zajęciach z psychologii klinicznej. Później obejrzałam film „Cicha furia. Stanfordzki Eksperyment Więzienny”, a teraz przyszedł w końcu czas na książkę. Pierwsze wrażenia po lekturze są trochę mieszane. Niby spodziewałam się jeszcze bardziej naukowego języka i nudnych psychologicznych opisów mało strawnych dla laika, a jednak książka po kilkudziesięciu stronach zaczynała męczyć i przez to czytałam ją naprawdę długo.

Sam eksperyment opisany jest bardzo dobrze, możemy dokładnie prześledzić jego przebieg i zobaczyć (mam nadzieję, że bez przypudrowywania) jak uczestnicy wchodzili w swoje role więźnia/strażnika i jakie były tego konsekwencje.
Oczywiście w książce pojawiły się nawiązania do Holokaustu czy "Władcy much" Goldinga, poza tym jednak autor przytacza kilka innych eksperymentów i wydarzeń, które mnie zaciekawiły i chętnie zapoznam się z ich szczegółami (szczególnie „Trzecia fala” Rona Jonesa, o której gdzieś coś słyszałam, ale nigdy nie...

książek: 374
Aesir | 2011-09-26
Przeczytana: 26 września 2011

Książka ta stanowi rekapitulację słynnego Eksperymentu Stanfordzkiego, którego echa rozbrzmiały donośnie w 2005 roku zza krat irackiego więzienia Abu Grahib, gdy ujawnione zostały daleko posunięte i przerażające nadużycia strażników z rezerwy armii Stanów Zjednoczonych na zatrzymanych weń Irakijczykach. Przeprowadzony w roku 1971 eksperyment więzienny, którego animatorem był Zimbardo, jest podstawą wywodu autora, wniesiony w którym został wielce istotny wkład zarówno w dziedzinę psychologii społecznej, jak i w ogólną dialektykę Dobra i Zła.
Zło, zdaniem Zimbardo, oznacza gorsze postępowanie, pomimo lepszej wiedzy, które, jak peroruje, polega na egzekucji władzy poprzez intencjonalne krzywdy psychologiczne (harm) oraz opresję fizyczną (hurt) wobec ofiary, ku jej duchowej, bądź somatycznej destrukcji. Kontradykcyjnie wobec, przykładowo Dostojewskiego, widzącego w Złu konsekwencję wolnego wyboru, dla Zimbardo, który poddaje analizie zmienne psychologiczne i systemowe, jawi się ono...

książek: 523
Okularnica | 2011-07-05
Na półkach: Przeczytane, Cynamonowo

Książka, którą powinien przeczytać każdy.
Od dawna nie czytałam naukowej książki, która tak bardzo wciąga...

Autor w części dzieła przedstawia po raz pierwszy, wnikliwą analizę swojego słynnego Stanfordzkiego eksperymentu więziennego, przedstawiając dokładny opis sytuacji i liczne komentarze osób biorących w nim udział. Ba! Zimbardo posuwa się o krok dalej nawiązując do innych eksperymentów oraz wielu niechlubnych wydarzeń z historii ludzkości (gwałty w Rwandzie, tortury w Abu Grahaib, masakra w Jonestown...).
Książka jest jedną wielką inspiracją, w przypisach jest mnóstwo odniesień do filmów, książek, postaci, badań naukowych, eksperymentów, które pozwalają szerzej spojrzeć na psychologię zła.

Ta książka to impuls do odpowiedzenia na pytanie:
na ile znasz siebie samego?
Polecam!

książek: 1029
Zuba | 2013-09-08
Przeczytana: 05 września 2013

Wiele już napisano tutaj o tej książce, dodam więc tylko, co dla mnie stanowi jej największą wartość. Jest to dla uświadomienie, że stanie się złym człowiekiem grozi także mnie, to nie jacyś szczególnie zwyrodniali psychopaci dokonali największych zbrodni. Nie jest to przyjemna myśl, ale przynajmniej wiedząc jak przebiega proces przejścia na ciemną stronę mocy, można się wycofać na czas.

książek: 2290

Jak to jest, że kiedy polski profesor bierze się do pisania książki na temat swojej naukowej dziedziny, to końcowy rezultat jest w stanie przeczytać ze zrozumieniem jedynie on sam, ewentualnie jakiś inny profesor. Koniecznie zajmujący się tą samą dziedziną.

A kiedy do opisywania swojej pracy bierze się profesor amerykański, wychodzi lektura faktu bardziej wciągająca niż niejeden bestseller beletrystyczny.

Autorowi mam za złe tylko jedno. Postawiwszy (skądinąd moim zdaniem słuszną) tezę, że wśród grupy ludzi postawionej w sytuacji ekstremalnej znajdzie się jedynie niewielki odsetek chorych sadystów, równie niewielki bezinteresownych altruistów, a większość zachowa się obojętnie... w ogóle nie wyjaśnia, jakie cechy/doświadczenia bądź inne powody wpływają na przynależność do którejś z tych grup.

A bardzo chciałam się tego dowiedzieć.

książek: 230
BookaOnBooks | 2010-03-20
Na półkach: Przeczytane

Bardzo mocna rzecz. Zaczynałam czytać z przekonaniem, że mnie to nie dotyczy. Jednak na koniec... Daje po głowie. Mocno. Zimbardo przekonał mnie, że przy sprzyjających warunkach znalazłby się we mnie prawdziwy potwór.

książek: 2060
AnnaSikorska | 2017-10-04
Na półkach: Przeczytane

Żyjemy w świecie ułudy przekonania o niezależności w podejmowaniu przez nas decyzji. Hannah Arendt pokazała jak bardzo struktury rządzenia ludźmi wpływają na to, co robimy i co o tym sądzimy. Jej kontrowersyjne książki oraz doświadczenia z II wojny światowej wstrząsnęły opinią publiczną i stały się punktem wyjścia do wielu badań nad zachowaniem społecznym, działaniem w grupie i czynieniem zła. Prace Stanleya Milgrama i Johna Michaela Steinera potwierdziły jej tezy o biurokratyczności i banalności zła, a także sile autorytetu, przekonaniu o nieczynieniu niczego złego. Philip Zimbardo – idąc tropem poprzedników – zorganizował badania wśród starannie wyselekcjonowanych studentów niemających skłonności sadystycznych oraz podzielających poglądy pacyfistyczne. Niewinnie wyglądający stanfordzki eksperyment więzienny (Stanford Prison Experiment – SPE) – miał za zadanie zbadać psychologiczne efekty symulacji życia więziennego oraz pokazać jak sytuacje wpływają na nasze czyny. Przeprowadzone...

książek: 1102
Ania | 2016-10-23
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 19 października 2016

Bardzo cenię Zimbardo za jego wkład w rozwój psychologii społecznej, przystępność, jasność i zrozumiałość.
Po przeczytaniu "Efektu Lucyfera" nadal tak jest, chociaż muszę przyznać, że z niedowierzaniem czytałam o przebiegu eksperymentu więziennego. Nie mogłam wyjść ze zdumienia, że tak doświadczony badacz i praktyk złamał tyle zasad eksperymentu psychologicznego przeprowadzanego na ludziach. Jego podwójna rola, manipulowanie więźniem i okłamywanie rodzin były dla mnie nie do przyjęcia. Tłumaczenie, że badanie było niemoralne w ujęciu etyki absolutnej, a moralne pod względem etyki relatywnej też mnie nie przekonało.
Wydźwięk książki jest przerażający w swojej prostocie. Zło jest banalne i zaczyna się niepostrzeżenie. A ja, w określonej sytuacji jestem zdolna...nawet nie chcę wiedzieć do czego.

książek: 2637
Monika | 2012-01-06
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 06 stycznia 2012

"Tyle wiemy o sobie na ile nas sprawdzono"- słowa Wisławy Szymborskiej są dla mnie najlepszym podsumowaniem tej książki.
Czytałam ją długo, bo dla kogoś nie będącego psychologiem to lektura ciężka i zbyt rozwlekła. Porusza jednak istotne sprawy i pozwala lepiej zrozumień zachowania ludzi.

książek: 2469
Jagoda | 2010-07-23
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam
Przeczytana: 2009 rok

Warto znać, by nie odsądzać od czci i wiary innych. I warto znać, by łatwiej zauważyć, kiedy Sytuacja zaczyna przejmować kontrolę nade mną i aby wiedzieć, jak tej kontroli nie stracić.

zobacz kolejne z 6103 
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.
Cytaty z książki
lista cytatów dodaj cytat
Inne książki autora
więcej książek tego autora
zgłoś błąd zgłoś błąd