Żyć w rodzinie i przetrwać

Tłumaczenie: Anna Dodziuk
Seria: Psychologia na Co Dzień
Wydawnictwo: Jacek Santorski & Co
Families and how to survive them
rodzina
poradniki

Inne wydania

z okładki: Jeśli myślicie, że są sprawy, do których nie da się podejść z humorem mylicie się! Słynny psychoterapeuta Robin Skynner i nie mniej słynny komik John Cleese z wdziękiem dowodzą, że nie ma problemu bez rozwiązania, a rozwiązanie najczęściej znajduje się... tuż pod ręką. Żyć w rodzinie i przetrwać to znakomita lektura nie tylko dla tych, którzy potrzebują skutecznej porady, ale także dla tych, którzy po prostu lubią dobrą, skrzącą się dowcipem literaturę. Ta książka sprawi, że świat wraz z zamieszkującymi go sześcioma miliardami człekokształtnych oraz nasza własna rodzina dadzą się znieść! Polecamy również inne książki z serii Psychologia na co dzień.

Karolina | 2013-12-02
Przeczytana: 02 grudnia 2013

Dlaczego łączymy się w pary z takimi a nie innymi osobami? Co kieruje naszymi wyborami? Muszę przyznać, że teoria ukazana przez autorów sprawdza się - widzę to nie tylko u siebie ale i u innych znajomych osób. Książka zaczyna się ciekawie, dużo jednak czasu poświęca dzieciom - nie tylko tym prawdziwym ale również tym siedzącym wewnątrz nas. Muszę jednak przyznać, że po połowie zaczęła mnie nudzić ponieważ dzieci jak na razie nie posiadam :)Mimo wszystko, kiedy na jej podstawie zaczęłam analizować różne przypadki potwierdziło się, że tak na prawdę złączeni jesteśmy podobnymi odczuciami i przeżyciami - nawet nieświadomie, które lgną do siebie nie widoczne gołym okiem :)

Spikeless_Hedgehog | 2010-11-16
Na półkach: Psychologia, Przeczytane
Przeczytana: 2009 rok

Przez wielu jest to pozycja wychwalana za humorystyczne ujęcie zagadnień związanych z 'życiem rodzinnym' w formie lekkiego dialogu pomiędzy psychoterapeutą i komikiem. Dla mnie - pozycja nieciekawa, banalna, bez interesujących treści i co gorsza mało zabawna.
Lektura mianem "przeczytać i przetrwać", którą zmęczyłam chyba tylko dzięki wrodzonej determinacji. Jako, że gusta są różne, najwyraźniej po prostu nie trafiła w moje.

Inis | 2012-06-19

Czy kiedykolwiek zastanawialiście się jak bardzo stresującym wydarzeniem jest ślub... zwłaszcza w okolicach Bożego Narodzenia? Czemu, w kategoriach profesjonalnych, psychoterapeuta nie jest niczym więcej, jak tylko wypchanym królikiem? A może czy Basil Fawlty nie jest przypadkiem osobowością paranoidalną? Nie? Nic nie szkodzi!
"Żyć w rodzinie i przetrwać", autorstwa genialnego duetu - Robina Skynnera (brytyjskiego psychoterapeuty) i Johna Cleese'a (tego pana chyba nikomu nie trzeba przedstawiać) powinien przeczytać każdy.
Książka porusza problemy, z którymi (w większym lub mniejszym stopniu) boryka się każda normalna rodzina. Mamy też okazję prześledzić kolejne etapy rozwoju dziecka i przekonać się jak ogromny wpływ ma ich przebieg na jego dorosłe życie.
Dowiadujemy się z niej m.in. tego, że każdy z nas ma w sobie wewnętrzne dziecko, któremu od czasu do czasu powinien poświęcić nieco uwagi, czy też, że w pewnych sytuacjach swoim zachowaniem bardzo przypominamy słynnego właściciela...

Mmm | 2016-07-04
Przeczytana: 04 lipca 2016

Trudna i mądra książka. Niby wszystko takie oczywiste, ale trzeba było to przeczytać, aby sobie uświadomić i pamiętać.
Pozycja warta uwagi.
Dobrze, że jest trochę humoru, ponieważ gdyby była pisana typowo oschle psychologicznie byłaby nieprzystępna.
Więcej treści niż słów.

WhiteRabbit | 2014-07-03

Mam mieszane uczucia co do tej książki. Po pierwsze - widząc na okładce "John Cleese" spodziewałam się czegoś zabawnego, pisanego z przymrużeniem oka. Po części moje oczekiwania się sprawdziły - tekst w formie dialogu, podzielony na krótkie części, bez fachowych terminów. Później pojawiały się już poważniejsze tematy, takie jak seksualność dziecka, kompleks Edypa, odchylenia seksualne. I o ile rozdziały o narzekaniu na żonę, czyta się lekko i przyjemnie, to jednak rozmowy o poważnych sprawach sprawiają chwilami wrażenie wymuszonych i sztucznych.
W zasadzie nie wiem, co autorzy chcieli osiągnąć - czy stworzyć dość zabawny poradnik psychologiczny, czy może opisać wszystkie ważniejsze zagadnienia z psychologii społecznej/rodzinnej w formie krótkiej pracy. Ostatecznie nie wyszła z tego ani poważna pozycja naukowa, ani specjalnie zabawna książka dobra na relaks.

akacjaa | 2016-07-13
Na półkach: 2016, Przeczytane
Przeczytana: 13 lipca 2016

Nudna. W jednym rozdziale piszą kilka razy o tym samym.
Nie podbili mojego serca, a tak na to liczyłam...

hashimoto | 2016-10-30
Przeczytana: 28 października 2016

Dobra, aczkolwiek rzeczywiście nie da się jej przeczytać szybko. Część teorii przypada do gustu, część nie, ale wiele wyjaśnia, szczególnie skupiając się na osobie 'dziecka'. Warto przeczytać.

adrjala | 2014-01-27
Przeczytana: 24 stycznia 2014

Wymęczyła mnie ta pozycja. Jak dla mnie opis niezbyt pasuje do tego, co w środku. Nie wiem gdzie ten humor? Niewiele z tej książki wyniosłam i raczej szybko o niej zapomnę.

Michał | 2013-03-31
Przeczytana: 2008 rok

Książkę uważam za swego rodzaju poradnik psychologiczny. Jak mamy się zachowywać, czemu nasze zachowanie jest takie, a nie inne (a także dlaczego wywołuje taką reakcję u osób w naszym otoczeniu)? Osobiście interesowały mnie relacje międzyludzkie (dlaczego zachowujemy się tak, a nie inaczej), lecz książka w dużej mierze poświęcona jest nowo narodzonemu dziecku. Jak wtedy czują się rodzice itd. Dzięki temu dowiedziałem się, dlatego w przyszłości będę czuł się odrzucony, gdy moja żona urodzi dziecko.

MoWi | 2011-01-07
Przeczytana: 06 stycznia 2011

Z tej książki dowiecie się m.in. czym kierują się ludzie w wyborze partnerów życiowych, dlaczego i co ukrywa wielu z nas za "kurtyną", skąd biorą się nasze frustracje, czego spodziewać się po narodzeniu dziecka,co powinni dać dziecku rodzice aby w przyszłości mogło nawiązywać zdrowe relacje, dlaczego warto mieć w dzieciństwie pluszowego misia a także wiele innych ciekawych rzeczy na temat rodziny i jej funkcjonowania. Do tego rewelacyjne humorystyczne rysunki.Polecam!