Książka Roku 2018

Żyć w rodzinie i przetrwać

Tłumaczenie: Anna Dodziuk
Seria: Psychologia na Co Dzień
Wydawnictwo: Jacek Santorski & Co
Families and how to survive them
rodzina
poradniki

z okładki: Jeśli myślicie, że są sprawy, do których nie da się podejść z humorem mylicie się! Słynny psychoterapeuta Robin Skynner i nie mniej słynny komik John Cleese z wdziękiem dowodzą, że nie ma problemu bez rozwiązania, a rozwiązanie najczęściej znajduje się... tuż pod ręką. Żyć w rodzinie i przetrwać to znakomita lektura nie tylko dla tych, którzy potrzebują skutecznej porady, ale także dla tych, którzy po prostu lubią dobrą, skrzącą się dowcipem literaturę. Ta książka sprawi, że świat wraz z zamieszkującymi go sześcioma miliardami człekokształtnych oraz nasza własna rodzina dadzą się znieść! Polecamy również inne książki z serii Psychologia na co dzień.

atimere | 2017-11-09
Przeczytana: 09 listopada 2017

Jeśli chodzi o treść książka jest bardzo ciekawa, pouczająca i na prawdę warto ją przeczytać, a dzięki temu zrozumieć ciut bardziej siebie i swoich najbliższych. Nie szczególnie nawet umniejsza jej istotność to, że jest nieco szowinistyczna. Problemem za to jest jest jej forma. Pomysł na poradnik w formie dialogu autorów wydaje się genialny, o ile jednak pomysł jest świetny, o tyle jego realizacja pozostawia sporo do życzenia. Dialog jest sztuczny, wypowiadane kwestie są "drewniane", co niestety skutkuje tym, że przez książkę dość trudno przebrnąć. Jeśli jednak komuś wystarczy do tego samozaparcia, to treść z pewnością wynagrodzi włożony wysiłek.

Spikeless_Hedgehog | 2010-11-16
Na półkach: Psychologia, Przeczytane
Przeczytana: 2009 rok

Przez wielu jest to pozycja wychwalana za humorystyczne ujęcie zagadnień związanych z 'życiem rodzinnym' w formie lekkiego dialogu pomiędzy psychoterapeutą i komikiem. Dla mnie - pozycja nieciekawa, banalna, bez interesujących treści i co gorsza mało zabawna.
Lektura mianem "przeczytać i przetrwać", którą zmęczyłam chyba tylko dzięki wrodzonej determinacji. Jako, że gusta są różne, najwyraźniej po prostu nie trafiła w moje.

Karolina | 2013-12-02
Przeczytana: 02 grudnia 2013

Dlaczego łączymy się w pary z takimi a nie innymi osobami? Co kieruje naszymi wyborami? Muszę przyznać, że teoria ukazana przez autorów sprawdza się - widzę to nie tylko u siebie ale i u innych znajomych osób. Książka zaczyna się ciekawie, dużo jednak czasu poświęca dzieciom - nie tylko tym prawdziwym ale również tym siedzącym wewnątrz nas. Muszę jednak przyznać, że po połowie zaczęła mnie nudzić ponieważ dzieci jak na razie nie posiadam :)Mimo wszystko, kiedy na jej podstawie zaczęłam analizować różne przypadki potwierdziło się, że tak na prawdę złączeni jesteśmy podobnymi odczuciami i przeżyciami - nawet nieświadomie, które lgną do siebie nie widoczne gołym okiem :)

| 2012-06-19

Czy kiedykolwiek zastanawialiście się jak bardzo stresującym wydarzeniem jest ślub... zwłaszcza w okolicach Bożego Narodzenia? Czemu, w kategoriach profesjonalnych, psychoterapeuta nie jest niczym więcej, jak tylko wypchanym królikiem? A może czy Basil Fawlty nie jest przypadkiem osobowością paranoidalną? Nie? Nic nie szkodzi!
"Żyć w rodzinie i przetrwać", autorstwa genialnego duetu - Robina Skynnera (brytyjskiego psychoterapeuty) i Johna Cleese'a (tego pana chyba nikomu nie trzeba przedstawiać) powinien przeczytać każdy.
Książka porusza problemy, z którymi (w większym lub mniejszym stopniu) boryka się każda normalna rodzina. Mamy też okazję prześledzić kolejne etapy rozwoju dziecka i przekonać się jak ogromny wpływ ma ich przebieg na jego dorosłe życie.
Dowiadujemy się z niej m.in. tego, że każdy z nas ma w sobie wewnętrzne dziecko, któremu od czasu do czasu powinien poświęcić nieco uwagi, czy też, że w pewnych sytuacjach swoim zachowaniem bardzo przypominamy słynnego właściciela...

Mateusz | 2018-12-12
Przeczytana: 12 grudnia 2018

Psychiatra jest nastawiony wyłącznie psychoanalitycznie, "starej daty" i dogmatyczny.
Jednak warta jest przeczytania.
Humoru tu nie zauważyłem, skąd taka opinia o tej książce, że z komikiem rozmowa?

sekunda | 2014-01-27
Przeczytana: 24 stycznia 2014

Wymęczyła mnie ta pozycja. Jak dla mnie opis niezbyt pasuje do tego, co w środku. Nie wiem gdzie ten humor? Niewiele z tej książki wyniosłam i raczej szybko o niej zapomnę.

Doucee | 2019-01-04
Przeczytana: październik 2018

Ksiązka interesujące ale odniosłam wrażenie, że jest to bardzo szybki przegląd rożnorodnych zaburzeń i teorii psychologii. Znalazłam tam kilka bardzo wartościowych informacji ale niestety spodziewałam się książki znacznie bardziej zabawnej. Może moje oczekiwania były po prostu niedostosowane. Polecam raczej w kategorii poszerzania wiedzy niż przyjemnej lektury dla rodziców.

nati | 2018-03-02

Książka sprzed 30 lat. Z wieloma poglądami w niej zawartymi nie zgadzam się. Zasmuciło mnie przypisania ojcem bardzo małej roli w życiu rodziny i wychowaniu dzieci. Książka momentami zabawna, dobrym pomysłem było robienie podsumowań przez John'a. Forma dialogu dla mnie była sztuczna. Reasumując: niewiele nowych rzeczy się dowiedziałam, jeszcze mniej nauczyłam.

Mmm | 2016-07-04
Przeczytana: 04 lipca 2016

Trudna i mądra książka. Niby wszystko takie oczywiste, ale trzeba było to przeczytać, aby sobie uświadomić i pamiętać.
Pozycja warta uwagi.
Dobrze, że jest trochę humoru, ponieważ gdyby była pisana typowo oschle psychologicznie byłaby nieprzystępna.
Więcej treści niż słów.

akacjaa | 2016-07-13
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 13 lipca 2016

Nudna. W jednym rozdziale piszą kilka razy o tym samym.
Nie podbili mojego serca, a tak na to liczyłam...