Komplikacje. Zapiski chirurga o niedoskonałej nauce

Wydawnictwo: Magnum
literatura piękna
Monika Adamczyk

Pasjonująca opowieść znanego amerykańskiego chirurga o przypadkach, z którymi zetknął się w swojej pracy. O tajemnicach ludzkiego organizmu, dramatycznych decyzjach lekarzy, porażkach i triumfie współczesnej medycyny. Atul Gawande, chirurg w Brigham and Women’s Hospital w Bostonie oraz profesor w Harvard Medical School and Harvard School of Public Health, jest autorem wielu bestsellerów, wyróżnionych prestiżowymi nagrodami. Komplikacje znalazły się na liście książek nominowanych do National Book Award.

źródło opisu: Wydawnictwo Magnum

źródło okładki: Wydawnictwo Magnum

Patrycja | 2019-08-13
Przeczytana: 12 sierpnia 2019

"Pasjonująca opowieść znanego amerykańskiego chirurga o przypadkach, z którymi zetknął się w swojej pracy". W moim odczuciu hasło "pasjonująca" jest trochę nad wyrost. Z początku książka nawet wciąga, jednak dalej już jest tylko gorzej. Kilka opisów przypadku z którymi się zetknął autor rozciągnięte jak flaki z olejem. Dużo zbędnych opisów i wywodów. Tytuł książki zupełnie nie przekłada się na to, co jest w niej zawarte.

Andrzej2020 | 2019-07-29
Przeczytana: 29 lipca 2019

Opowieść amerykańskiego chirurga o medycynie. O uczeniu się bycia lekarzem. O uczeniu się "techniki", "trenowaniu" intuicji i rozwijaniu etyki (lekarskiej).
Opowiadając o kilkunastu przypadkach porusza tematy odpowiedzialności lekarza, dlaczego to żywi ludzie nas diagnozują, mimo, że komputery są bardziej niezawodne także i w tej dziedzinie. O stosunkach między lekarzem a pacjentem.
Jednak nie powiedziałbym, że to rzecz pasjonująca. Wiadomo, że to bardziej bliskie prawdy niż Doktor House, ale to nie literatura trzymająca w napięciu. Niespecjalnie też bulwersująca czy wywracająca czyjeś poglądy, choćby na medycynę.
Z pewnością wartościowe, jako spojrzenie "od środka". Co prawda amerykańskie, ale niektóre rzeczy są uniwersalne lub bardzo podobne.

Gabi Zet | 2019-04-23
Na półkach: Przeczytane, Różne, 2019
Przeczytana: 21 kwietnia 2019

Lubię książki pisane przez lekarzy o ich doświadczeniach zawodowych, o ile lekarze ci mają lekkie pióro i zdają sobie sprawę, że przeciętny czytelnik nie dysponuje wybitną wiedzą lekarską. Gawande potrafi opowiadać w taki sposób, że nawet nie znając medycznego tła historii, czytelnik może wczuć się w sytuację pacjenta lub lekarza.
Tytułowe komplikacje to nie tylko nagłe problemy podczas operacji. To też podejście lekarzy do badań i pacjentów, to polityka - zarówno krajowa, jak i władz szpitalnych, to brak właściwego przygotowania młodych lekarzy, to nieufny stosunek pacjentów albo ich przekonanie, że z pomocą internetu są mądrzejsi od lekarzy... Gawande w ciekawy sposób łączy te historie z interesującymi przypadkami medycznymi, pokazując, jak niewiele czasem trzeba, by sukces chirurga zmienił się w porażkę - i odwrotnie. "Komplikacje" to opowieść o tym, że choć rozwój medycyny i technologii ma ogromny wpływ na poprawę jakości naszego leczenia, to wciąż będzie istniała tu pewna...

matylda_3 | 2018-11-02
Przeczytana: 02 listopada 2018

Bardzo rzeczowe ujęcie chirurga-pisarza o systemie zdrowotnym, jego funkcjonowaniu, problemach oraz sukcesach. Jednak głównym przesłaniem książki jest wszechobecne poczucie niepewności towarzyszące medykom oraz ich pacjentom w całym procesie leczenia oraz rekonwalescencji. Rozważania na temat podejmowania właściwych decyzji oraz ich konsekwencjach. Rozebrane na czynniki pierwsze poszczególne przypadki medyczne mają charakter typowo poznawczy i dydaktyczny.Godna polecenia!!

Malk | 2018-10-09
Przeczytana: 05 października 2018

Bardzo ciekawa książka. Spodziewałam się opowieści o kolejnych przypadkach, trochę jak u Nolena ("Jak zostałem chirurgiem"), a dostałam serię rozważań na temat pacjentów, problemów, z jakimi borykają się lekarze (i co środowisko może z tym robić), przeplatane ciekawymi przypadkami medycznymi.
Autor nieźle pisze, więc chętnie sięgnę po jego inne książki. Tę polecam, zwłaszcza jeśli kogoś interesuje medycyna i - przede wszystkim - problemy lekarzy jako ludzi i jako zawodowców.

leśna | 2018-07-01
Przeczytana: 29 czerwca 2018

Świetna. Przemyślanie skonstruowana. Wyważona. Pełna ważnych przemyśleń, wspomnień, wniosków wysuwanych z zawodowych doświadczeń.
Jak najbardziej lektura wskazana dla każdego przyszłego lekarza.

Aggy | 2018-02-15
Przeczytana: 14 lutego 2018

Atul Gawande podejmuje w "Komplikacjach" trudny temat. Błędy w sztuce lekarskiej budzą niemałe kontrowersje. Czy powinny kojarzyć się jedynie z zaniedbaniem ze strony lekarzy? Zdecydowanie nie. Owszem, bywają oni omylni, ale organizm ludzki to nie otwarta księga. Autor udowadnia, że nawet przypadki, które brane są za oczywiste potrafią zadziwić personel medyczny i oszukać nowoczesne technologie. Niewątpliwie pewną rolę przy stawianiu diagnozy i wyborze metod leczenia pełni intuicja, czasem decyduje przypadek. Książka ta wywołuje uśmiech, przeraża i chwyta za serce. Opowiada o niedoskonałości nauki, walce z czasem, niekiedy o bezsilności wobec nieuchronnej śmierci pacjenta, ale i o szczęśliwych zakończeniach. Zdecydowanie polecam.

Narodzona | 2018-01-21
Przeczytana: 04 października 2017

Książka przedstawia bardzo ciekawe przypadki medyczne, pokazuje tą gorszą stronę medycyny. Z pewnością wzmaga w czytelniku świadomość, że lekarz to tylko człowiek i również popełnia błędy (nawet ten najlepszy). Również zwraca uwagę, że komplikacje mogą powstać z powodu mnóstwa przeróżnych przyczyn, na które lekarz nie ma wpływu.

Polecam ją każdemu, ale przede wszystkim przyszłym lekarzom, by pewność siebie ich nie zgubiła, a jednocześnie, żeby wiedzieli, że każdy miał gorsze momenty w szpitalu.

Patrycja | 2017-12-29
Przeczytana: 29 grudnia 2017

Autor nie boi się przedstawiać lekarzy jako ludzi - takich, którzy popełniają błędy. Oddaje rozgoryczenie po stracie pacjentów, cierpienie oraz nierdzewne sobie z emocjami i nazwałem pracy. Każdy dział składa się z opisu przypadku/ów z którymi spotkał się autor oraz rozwinięcia na temat danego schorzenia. Zaliczyłam książkę pod popularnonaukowe. Polecam :)

jerry | 2017-11-04
Przeczytana: 01 listopada 2017

Szanowny Pacjencie.!!!!!!!!

Przed podjęciem decyzji o leczeniu chirurgicznym oraz podpisaniem świadomej zgody na leczenie operacyjne ------- KONIECZNIE PRZECZYTAJ !!!!!