Wszystko na swoim miejscu. Pierwsze miłości i ostatnie opowieści

Okładka książki Wszystko na swoim miejscu. Pierwsze miłości i ostatnie opowieści
Oliver Sacks Wydawnictwo: Zysk i S-ka reportaż
344 str. 5 godz. 44 min.
Kategoria:
reportaż
Tytuł oryginału:
Everything in Its Place. First Loves and Last Tales
Wydawnictwo:
Zysk i S-ka
Data wydania:
2021-05-18
Data 1. wyd. pol.:
2021-05-18
Data 1. wydania:
2019-04-19
Liczba stron:
344
Czas czytania
5 godz. 44 min.
Język:
polski
ISBN:
9788382020168
Tłumacz:
Jerzy Łoziński
Dodaj do pakietu
Dodaj do pakietu
Średnia ocen
7,4 7,4 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Poczekaj, szukamy dla Ciebie najlepszych ofert

Pozostałe księgarnie

Informacja

Reklama
Reklama

Książki autora

Podobne książki

Reklama

Oceny

Średnia ocen
7,4 / 10
28 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
995
982

Na półkach: ,

#888 - Wszystko na swoim miejscu. Pierwsze miłości i ostatnie opowieści - Oliver Sacks - Zysk i S-ka Wydawnictwo
#38/52/2022

Książka ma 344 strony. Swoją premierę miała dnia 18.05.2021 roku i jest to reportaż.

Autor książki jest neurochirurgiem.

Opowiada on o swoim dzieciństwie, zainteresowaniach, oraz o świecie w jakim dorastał.

Składa się ona z trzech części - Pierwsze miłości, Opowieści kliniczne, oraz Życie toczy się Dale Earnhardt Jr.
Ta książka jest bardzo interesująca i wyzwala wiele emocji.

Warto po nią sięgnąć, by snuć refleksje nad tematami takimi jak miłość, śmierć, czy upływ czasu.

Bardzo dziękuję za ten egzemplarz do recenzji Zysk i S-ka Wydawnictwo.

https://www.facebook.com/zaczytanaeliza/photos/a.1656801191286441/2830472877252594/

#888 - Wszystko na swoim miejscu. Pierwsze miłości i ostatnie opowieści - Oliver Sacks - Zysk i S-ka Wydawnictwo
#38/52/2022

Książka ma 344 strony. Swoją premierę miała dnia 18.05.2021 roku i jest to reportaż.

Autor książki jest neurochirurgiem.

Opowiada on o swoim dzieciństwie, zainteresowaniach, oraz o świecie w jakim dorastał.

Składa się ona z trzech części -...

więcej Pokaż mimo to

2
avatar
3258
2364

Na półkach:

Każdy z nas chce, aby w jakimkolwiek momencie swego życia móc powiedzieć, że wszystko jest na swoim miejscu. Właśnie o takim nastawieniu i doświadczeniach jest książka Olivera Sacksa, w której z jednej strony oprowadza nas po swoim życiu, z drugiej po doświadczeniach zawodowych, z trzeciej przemyśleniach i obserwacjach przyrody. Autor esejów był profesorem neurologii na Uniwersytecie Columbia. Przez całe życie fascynował go świat z naciskiem na umysł. W swoich publikacjach wprowadza w zadziwiające labirynty ludzkiego mózgu. Własne doświadczenia przełożył na poszukiwania naukowe i w poszczególnych publikacjach zabiera w świat poszukiwań.
„Wszystko na swoim miejscu” to książka podsumowująca doświadczenia z całego życia. Jest jedną z ostatnich publikacji, które napisał pod koniec życia. Mamy tu bardzo szerokie i różnorodne spojrzenie na różne wydarzenia, śmieszne anegdoty pozwalające zdystansować się do trudów rodzicielstwa, ale też i zachęcające do pracy, dokształcania się, wędrówek po zadziwiającym świecie nauki, niezwykłych przypadkach, zadziwiającemu sposobowi działania naszych organizmów. Sacks zabiera nas w świat swoich emocji, fascynacji, doświadczeń rozwijania poszczególnych umiejętności, pierwszych obserwacji naukowych, ale też w obszar problemów zawodowych, doświadczaniu kontaktu z przyrodą, patrzeniu na człowieka jak na element większej układanki. Zabierając nas w podróż po własnych doświadczeniach, pisząc nietypową autobiografię przemyca sporą dawkę wiedzy, ciekawostek, opisów zderzenia ze specjalistami także z własnej dziedziny. Widzimy wizerunek lekarza otwartego na człowieka i krytycznie patrzącego na swoją grupę zawodową pacjenta, który poszukuje przyczyn innego działania swojego mózgu. Jego publikacje zwykle krążą wokół jego własnych doświadczeń. Mamy książki o migrenie, halucynacjach, różnorodnych sposobach doświadczania bodźców zewnętrznych, sposobów, w jaki mózg radzi sobie z otoczeniem oraz jak determinuje nas chemia tego organu, w jaki sposób kształtowane są nasze myśli. Podobnie jest właśnie w książce, która do polskiego czytelnika trafiła dzięki Wydawnictwu Zysk i s-ka.
Zwykle jestem niesamowicie sceptyczna do książek, na których okładkach widnieje informacja „Światowy bestseller”. Tym razem sięgnęłam właśnie ze względu na autora. I po raz kolejny się nie zawiodłam, bo jego opowieści z życia to z jednej strony piękna podróż do przeszłości, a z drugiej niesamowicie duża dawka wiedzy. I to wiedzy nie byle jakiej, bo właśnie o nas, tym, co może nas determinować, w jaki sposób mózg może wywrócić nasze życie do góry nogami. Wchodzimy w labirynty chorób neurologicznych, zadziwiających doświadczeń, uświadamiania, że empiryzm może nas zawodzić, a przywrócenie do normalnego funkcjonowania uśmiercić. Całość podzielona jest na trzy części. W pierwszej poznajemy dzieciństwo, młodość, świat, w którym autor dorastał, spojrzenia na jego liczne i często bardzo niebezpieczne zainteresowania, w drugiej skupia się na chorobach układu nerwowego z naciskiem na mózg, osobistych doświadczeniach, ciekawych przypadkach u pacjentów. Ostatnia zabiera nas w świat naukowych ciekawostek, tego jak otoczenie wpływa na nasze funkcjonowanie, obserwacji zmian zachodzących w naturze. W każdej opowieści dostrzeżemy dziecięcą fascynację światem, otwartość, chęć lepszego poznania i zrozumienia otoczenia. Poważny profesor z wielkim dorobkiem i bagażem doświadczeń otwarcie pisze nie tylko o ułomnościach własnego umysłu, ale i wyzwaniach jakie ciągle stoją przed nauką.
Sacks w swój świat wprowadza nas stopniowo. Oswaja z różnymi fascynacjami, sposobami funkcjonowania ciała, rozwijania osobowości dziecka, podsycania zainteresowań, dawania przestrzeni do rozwoju, nawiązywaniu znajomości w oparciu o podobne zainteresowania. Zobaczymy zadziwiającą ścieżkę edukacji, podążanie drogą własnych predyspozycji, prostowanie ścieżki narzucanej przez innych (determinacji społecznej) by przejść do spraw bardzo poważnych i ciągle niezrozumiałych, wejść do świata funkcjonowania mózgu, problemów pacjentów. Odkryjemy jak pozornie błahe rzeczy mogą nas zmieniać, wpływać na sposób tego, w jaki sposób funkcjonujemy, jakie mamy zdolności intelektualne. Zrozumiemy, że mózg bardziej niż inne organy zależy od tego, co jemy i w jakich ilościach. I nie będzie to spojrzenie osoby, która próbuje nam wepchnąć suplementację tylko specjalisty, który pokaże, że niektóre objawy chorób wcale nie muszą świadczyć o tym, że jesteśmy chorzy, a zadaniem lekarza jest zrobienie solidnego wywiadu z pacjentem, aby mógł znaleźć przyczynę i pomóc pacjentowi. Wchodzimy w świat bolączek pośpiechu w medycynie, pobieżnego diagnozowania.
„Wszystko na swoim miejscu” to publikacja pokazująca nam, że wszystko, co dzieje się w naszym życiu jest na swoim miejscu, zależy od innych elementów. Ludzki los jest tu pokazana jako składowa różnych elementów: od determinacji społecznej (kulturowej) po dietę i klimat. Większość opowieści kończy się tu źle, ale są po to, aby wskazać nam drogę, byśmy wyciągnęli wnioski, oswoili się z niepełnosprawnością wynikającą ze źle działającego układu nerwowego. Dużo miejsca poświęcono tu starości i dochodzeniu, ale to nie znaczy, że nie ma tematów ważnych i dotyczących także osoby młodsze. Sacks przybliża nam świat depresji, autyzmu, halucynacji, hibernacji, manii, euforii, szaleństwa, zaburzeń snu, a nawet tak banalnych rzeczy jak czkawka. Uświadamia nas, że choroby neurologiczne dotyczą każdego z nas, bo każdy z nas dla siebie samego jest puszką Pandory, która nie wiadomo, kiedy się otworzy, a jak już to się stanie będziemy dużym wyzwaniem do otoczenia. Pokazuje, że czasami pomoc potrafi zabić.
Oliver Sacks to postać, która może wiele nas nauczyć, zachęcić do aktywności, samoobserwacji. Zmarły w 2015 roku naukowiec do końca swoich dni był aktywny, otwarty, zaangażowany i zafascynowany nauką. Jego publikacja napisana jest z perspektywy specjalisty i pacjenta. Właśnie to drugie doświadczenie stało się punktem wyjścia do tego, aby opisać, w jaki sposób należy podejść do chorych, jak przeprowadzać z nimi i ich bliskimi wywiad, jak traktować, aby widzieć w nich ludzi, a nie przypadki. Autor uczy nas delikatności, wyrozumiałości, ale też uświadamia, że czasami potrzebna jest stanowczość, aby pomóc choremu.
Świetna i bardzo pouczająca publikacja. Zdecydowanie polecam.

Każdy z nas chce, aby w jakimkolwiek momencie swego życia móc powiedzieć, że wszystko jest na swoim miejscu. Właśnie o takim nastawieniu i doświadczeniach jest książka Olivera Sacksa, w której z jednej strony oprowadza nas po swoim życiu, z drugiej po doświadczeniach zawodowych, z trzeciej przemyśleniach i obserwacjach przyrody. Autor esejów był profesorem neurologii na...

więcej Pokaż mimo to

16
avatar
120
31

Na półkach: , ,

Ciekawa pozycja z punktu widzenia neurochirurga o szeroko pojętych pojęciach w licznych esejach. Mamy dzieciństwo autora, świat w jakim dorastał, zainteresowania.. poprzez główną (środek książki) część dotycząca chorób układu neurokogicznego i ciekawych przypadków z którymi mierzyl sie autor w zyciu. Ostatnia część "Życie toczy sie dalej" to luźno niepowiazane rozdziały z życia autora o ciekawych sprawach. Naprawde warto się zapoznać.

Ciekawa pozycja z punktu widzenia neurochirurga o szeroko pojętych pojęciach w licznych esejach. Mamy dzieciństwo autora, świat w jakim dorastał, zainteresowania.. poprzez główną (środek książki) część dotycząca chorób układu neurokogicznego i ciekawych przypadków z którymi mierzyl sie autor w zyciu. Ostatnia część "Życie toczy sie dalej" to luźno niepowiazane rozdziały z...

więcej Pokaż mimo to

0
Reklama
avatar
159
158

Na półkach:

"Wszystko na swoim miejscu" to miła odmiana po thrillerach i powieściach obyczajowych ostatnimi czasy. Czas na literaturę faktu. Dobrze sięgać po książki, które wbrew pozorom nie interesują nas na pierwszy rzut oka, bo można się miło zaskoczyć. Polecam taką metodę- raz na jakiś czas sięgam po gatunki, które mnie niezbyt interesują.

IG: Czytomanka

👉Sięgając po tę książkę nie miałam oczekiwań. Celowo nie czytałam nic na jej temat, żeby przeczytać i być obiektywną względem siebie. To był genialny pomysł! Wszystko na swoim miejscu to zbiór esejów, gdzie możemy przeczytać o bardzo ważnych dla człowieka wartości takich jak docenianie czasu, śmierć, miłość, to co czyni nas ludźmi. Przeczytamy również o samym autorze, jego dzieciństwie to jak doszedł do tego jakim jest człowiekiem. Dla mnie najtrudniejsze tematy były typowo chorobowe jak alzheimer, depresja, halucynacje, omamy, choroby psychiczne i neurologiczne, to jak funkcjonuje wtedy mózg. Najtrudniejsze momenty podczas czytania.

👉Książka momentami była trudna, czasami emocje brały górę i zwyczajnie czułam się źle, przybita. Mimo wszystko książka jest bardzo wartościowa, interesująca i mocno emocjonalna!

Dziękuje @zysk_wydawnictwo za egzemplarz!

❗Ocena: 7/10

"Wszystko na swoim miejscu" to miła odmiana po thrillerach i powieściach obyczajowych ostatnimi czasy. Czas na literaturę faktu. Dobrze sięgać po książki, które wbrew pozorom nie interesują nas na pierwszy rzut oka, bo można się miło zaskoczyć. Polecam taką metodę- raz na jakiś czas sięgam po gatunki, które mnie niezbyt interesują.

IG:...

więcej Pokaż mimo to

1
avatar
1063
1063

Na półkach:

Czasem człowiek trafia na książkę, która coś w nim zmienia. Nie zdarza się to bardzo często, ale zdarza się, a to już samo w sobie jest argumentem za tym, by czytać więcej, by czytać dużo. "Wszystko na swoim miejscu", to zbiór esejów, rozważań Olivera Sacks'a, słynnego neurologa, którego "Przebudzenia" zekranizowano i nominowano do Oscara.
Gdy sięgałam po tę pozycję, nie wiedziałam, czego się spodziewać. Podeszłam do niej więc z czystym umysłem, bez oczekiwań i ostatecznie wyszłam z tego spotkania zachwycona. Sacks rozpoczyna od wspomnień z dzieciństwa, od pierwszych miłości (tu w znaczeniu pasji, hobby, zainteresowań), by w płynny sposób przejść do spraw ludzkich, do rozważań na tematy trudne, bo dotyczące chorób, śmierci, ale i znaczenia życia, jak najlepszego wykorzystania danego nam czasu.
Ta książka bywa trudna, smutna i ostateczna. Czasem nie mogłam pogodzić się z tym, że opowieści tego neurologa kończą się tak, jak kończą - czyli źle, a jeśli bym miała nie użyć słowa "źle", to musiałabym użyć słowa "śmierć". Lekarz opisuje nam różne przypadki, pokazuje losy ludzi, którzy zmagają, lub zmagali się z przypadłościami tyle niezwykłymi, co strasznymi. Opowiada o halucynacjach, o maniach, euforii, depresji, szaleństwie, ale i o starzeniu się, o Alzheimerze i o tym, co ta choroba robi z mózgiem, z życiem, ze wspomnieniami. Smutne... przerażająco smutne i ostateczne.
Jest jednak w tej książce nadzieja. Przebija się wręcz z każdego akapitu, bo pisze to człowiek, który kocha ludzi i chce im pomagać. Oliver Sacks, który zmarł w 2015 roku, przez niemal całą swą egzystencję był ciekawy. Ciekawy świata, drugiej osoby, ciekawy i szukający i nie poddawał się. Miał swoją filozofię, która objawiała się umiłowaniem natury, ogrodów, roślin, zwierząt. Zaraża nas swoimi pasjami i tym, byśmy byli - ciekawscy. Nauka, jaka płynie z jego tekstów polega na ciągłym myśleniu, na byciu czynnym, dopóki to tylko możliwe - bo ruch, to życie.
Zachwycił mnie podejściem do pacjentów - ludzkim, nie przedmiotowym, bo ten chory człowiek, czekający na diagnozę, jest osobą, ma marzenia, nadzieje, nie chce umierać, nie chce chorować... a choruje i umiera. Sacks uczy nas delikatności, ale i stanowczości. Piękne eseje, które czasem łamią barierę miedzy życiem a śmiercią, pokazują światło w tunelu - wzruszają i bywa, że i ograbiają ze złudzeń, ale pozostawiają decyzję. To my, ja i Ty, mamy postanowić : czy żyć? czy tylko oddychać?
Dajcie szansę tej książce! Koniecznie dajcie jej szansę! Z rzeczy trywialnych dlatego, że została pięknie wydana (uwielbiam okładkę, kolory na niej, taki wakacyjny, egzotyczny charakter), a z rzeczy poważnych, bo zadaje pytania, kąsa i uczy miłości do siebie i do świata. Jesteśmy kosmosem, a nasze ciała są niezgłębioną otchłanią, zaś umysł - odwieczną zagadką.

życie aż do śmierci
8/10
Wydawnictwo Zysk i S-ka

Czasem człowiek trafia na książkę, która coś w nim zmienia. Nie zdarza się to bardzo często, ale zdarza się, a to już samo w sobie jest argumentem za tym, by czytać więcej, by czytać dużo. "Wszystko na swoim miejscu", to zbiór esejów, rozważań Olivera Sacks'a, słynnego neurologa, którego "Przebudzenia" zekranizowano i nominowano do Oscara.
Gdy sięgałam po tę pozycję, nie...

więcej Pokaż mimo to

5

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Wszystko na swoim miejscu. Pierwsze miłości i ostatnie opowieści


Reklama
zgłoś błąd