Profesor neuronauki, psychologii i filozofii w Dornsife College of Letters, Arts and Sciences oraz dyrektor Brain and Creativity Institute na University of Southern California w Los Angeles.
Otrzymał wiele prestiżowych wyróżnień, m.in. Nagrodę Księcia Asturii, w 2017 roku Królewska Holenderska Akademia Nauk i Sztuki przyznała mu Medal Freuda.
Jest członkiem National Academy of Medicine oraz American Academy of Arts and Sciences, a także Europejskiej Akademii Nauk i Sztuk Pięknych.
Jego książki, m.in. „Błąd Kartezjusza”, „Tajemnica świadomości”, „W poszukiwaniu Spinozy” oraz „Jak umysł zyskał jaźń”, weszły do kanonu podręczników uniwersyteckich na całym świecie.
Jak sam autor zaznacza we wstępie jest to próba zwięzłego wyjaśnienia czym jest świadomość i jak powstała. Książka faktycznie jest bardzo przystępna. Jej ogromnym plusem są krótkie rozdziały, nie wymagające bardzo dużego skupienia. Jest to zatem dobra pozycja dla kogoś, kto jest świeży w temacie, a chce w miarę szybko, bez sięgania po opasłe i trudne tomy, dowiedzieć się jak powstają świadome umysły i czy ludzki umysł jest w tym zakresie wyjątkowy.
No gdybym mógł dać 0, to bym dał. Jestem prawnikiem, umiem czytać trudne teksty, ale to jest coś... strasznego. Tak jakby autor nie miał nic do powiedzenia i międlił to nic w kółko na różne sposoby. Co tu mamy? Tezę i nic więcej. Wyjątkowo okropny sposób prowadzenia wywodu. Nie tego się spodziewałem po uznanym przecież naukowcu. A może to tłumaczenie aż tak spaprane? Nie, no chyba nawet tłumacz nie dałby rady tak zepsuć książki. Dziwię się, że toto w ogóle zostało zakwalifikowane do wydania w Polsce. Po co?