Elfy i ludzie

Cykl: Ukochani poddani Cesarza (tom 3)
Wydawnictwo: Agencja Wydawnicza RUNA
czupirek

Po Żmijach i kretach, po Szczurach i rekinach, przychodzi czas na prawdziwe bestie. Elfy i ludzie. Ostatni tom sagi Ukochani Poddani Cesarza. I ostatnia szansa, aby dowiedzieć się, co się stało z rudowłosą złodziejką Jongą, z tchórzliwym generałem Tundu Embroja, z pięknym majorem Hengistem... i z samym Cesarzem. Czy opowieść, która dzieje się w świecie gorszym niż nasz, może skończyć się dobrze?

Ukochani poddani Cesarza znajdują się w Rombie, gdzie torturowane są nawet rośliny, a cierpienia fizyczne i psychiczne są tak misternie kombinowane, aby połączyły się w doskonałą jedność. Tymczasem grupa gotowych na wszystko krasnoludów przekrada się do stolicy, aby zgładzić Cesarza. Ktoś musi ponieść karę za męczarnie wszystkich istot... Ale kto, jeśli to wszystkie istoty są winne?

Kevorkian | 2014-03-31
Na półkach: Przeczytane, Fantasy/s-f, 2014
Przeczytana: 31 marca 2014

Problem Tomasza Piątka jest taki, że mógł napisać wcale solidną dark fantasy z elementami humoru (krasnoludy), ale zamiast tego dał się ponieść i 3/4 tomów 2 i 3 wypełnił filozoficznymi rozważaniami. A raczej pseudofilozoficznymi, bo takie dysputy nad naturą dobra i zła, to ja pamiętam ze szkolnych korytarzy podstawówki. Więc z jednej strony mamy lejącą się ze stron książki grubo przesadzoną ohydę wszelkiej maści (która przez to robi się groteskowa a nie straszna) a z drugiej tę pseudofilozofię, która przez to "pseudo" też się robi groteskowa a nie poważna. Pomijając już fakt, że tej pseudofilozofii jest o wiele za dużo i o ile w niewielkiej ilości byłaby strawna, to tu wypełnia większość kartek okraszona opisami coraz bardziej absurdalnych tortur, z jakich nawet markiz de Sade śmiałby się do rozpuku (chociaż sam miał niepoślednią wyobraźnię).

Do tego nie mogę się pozbyć wrażenia, jakby fabuła powstawała bez ładu i składu. "O czym by tu dalej... Może wrzucimy krasnoludy do...

Fidel-F2 | 2016-03-12

Turpizm i absurd posunięty do granic mozliwości można by rzec. Nie to żeby mi to specjalnie przeszkadzało, tyle tylko, że brak w tym jakiegoś głębszego sensu. Po jakimś czasie kolejne obrzydliwości serwowane przez autora stają się po prostu nudne. Trzeci tom wlókł mi się niemiłosiernie z powodu owej powtarzalności. Może też dlatego że był najobszernieszy, całe 170 stron. Owszem, tu i ówdzie można trafić na ciekawe spostrzeżenie czy błysk fajnego humoru, ale to zdecydowanie za mało by można polecać tę pozycję. W sumie autor machnął coś koło 450 stron. Gdyby to skrócić do połowy i zostawić wszystkie sympatyczne momenty to może książka byłaby coś warta, a tak, mimo wszystko strata czasu i pieniędzy.

idziepoziemi | 2013-12-05
Przeczytana: 2008 rok

Doskonała parodia wszystkiego co zaszufladkowano jako fantasy. Kpina z elfów, krasnoludów i innych baśniowych postaci. Można się doszukać podobieństwa opisywanego wymyślonego świata do Świata Dysku T.Pratchetta, lecz jeśli wspomniany T.Pratchett żartował sobie z fantasy, to T.Piątek brutalnie kpi sobie z gatunku. Doskonałe:) Książka zdecydowanie nie dla dzieci, ze względu na obrzydliwość i brutalność opisywanych tortur, i nie tylko...

AndromedaMirtle | 2015-12-12
Przeczytana: 12 grudnia 2015

W trzecim tomie wyjaśnia się, dlaczego w tym świecie jest tyle tortur i dlaczego państwo jest totalitarne. I właściwie wyjaśnia wszystkie zagadki, które były w poprzednich tomach. Trochę szkoda, że tę historię podzielono na trzy tomy po 150-160 stron - tak naprawdę można by to wydać w jednym 450-stronicowym tomie.
Język jest równie genialny jak w poprzednich tomach.
Co ciekawe, "Elfy i ludzie" to książka, w której chyba najwięcej jest o krasnoludach. Poza krasnoludami są praktycznie tylko tortury w Rombie, który jest w sumie dosyć rozczarowujący, bo po wzmiankach w poprzednich tomach spodziewałam się czegoś niesamowitego i nadprzyrodzonego, a to po prostu wielkie więzienie, w którym się torturuje ludzi (i nie tylko).

Kyouri | 2011-09-30
Przeczytana: 02 września 2011

Dla osób o mocnych nerwach. Wymyślność tortur stosowanych w Rombie (i poza nim również) jest wręcz porażająca. Lepiej sobie tego nie probować wyobrazić. Bardzo zawiodło mnie zakończenie.

Jod | 2011-04-22
Na półkach: Beznadziejne, Przeczytane

Absolutnie nikomu nie polecam tej książki. Niewarta czytania nawet jako makabreska i tekst w stylu gore.

Hopsztos | 2016-11-12
Przeczytana: 22 marca 2005