Wielkie łowy Kaczyńskiego

Arbitror
2023-06-28
2023-06-28
Jarosław Kaczyński PiS III Rzeczpospolita

To moja pierwsza książka tego autora. Sięgałam po nią z lekką obawą czy bez znajomości poprzednich uda mi się połapać w pajęczynach powiązań.
Aż nie chce się wierzyć, że te macki sięgają tak rozlegle i tak głęboko. Ciężko mi pojąć, że wiele osób nadal pozostaje ślepa na te połączenia.

Obawy okazały się bezpodstawne. Książkę czyta się bardzo szybko. Wciąga od pierwdzych stron i do końca utrzymuje poziom. Autor zręcznie opisuje połączenia i wplata w opowieść kolejne nazwiska, przy okazji przypominając poprzednie....

Tomasz Piątek pokazuje powiązania Jarosława Kaczyńskiego i jego otoczenia z Rosją. Widać, że autor wykonał ogromną pracę, zbierając materiały. Książka byłaby ciekawsza, gdyby nie była tak rozwlekła.

Umęczyłam się okrutnie. Rozpisana niczym nowy podręcznik do historii współczesnej. Owszem fajnie przedstawiona sieć spółek i powiązań, z tym, że z tego nic nie wynika. Każda partia ma swoją sieć spółek i banków.
Dalsza część książki nie obfituje w żadne fakty (!)- tu paradoks tej książki. Niestety to nie jest dziennikarstwo śledcze, autor wmawia czytelnikowi co myślał J. Kaczyński i jakie był jego pobudki emocjonalne! No gratuluję świata w swojej głowie.

Tomasz Piątek „Wielkie łowy Kaczyńskiego 1995-2023”
Tomasz Piątek kontynuuje dziennikarskie śledztwo opisane w poprzedniej książce „Kaczyński i jego pajęczyna. Tkanie sieci 1949 – 1995”. Przedstawia, co doprowadziło do przejęcia władzy w roku 2005 i jej utracie za sprawą rządu mniejszościowego w schyłkowym okresie w 2007. Piątek śledzi tropy zewnętrznych sojuszników, którzy doprowadzili Kaczyńskiego na wyżyny władzy, bez których nigdy nie stałby się autorytarnym władcą Opisuje mobilizację do ponownego przejęcia władzy oraz czynniki, które umożliwiły jej przejęcie. Rządy Kaczyńskiego od 2015 zmieniły Polskę w kraj antyzachodni, antydemokratyczny, antykobiecy i antygejowski. Piątek opisuje w jaki sposób do tego doszło, jak pajęczyna Jarosława Kaczyńskiego oplotła polskie społeczeństwo i jak je omamia. Jak demoralizuje naród, jak szarga autorytety szanowane przez wieki, jak naukowcy, lekarze, nauczyciele, wojsko – a wszystko po to, by jedynym uczciwym autorytetem, ostatnią instancją była partia rządząca.
Znamy to? Oczywiście. Ci, którzy pamiętają PRL rozpoznają te sztuczki bez problemu. Na wschodzie te metody działają nadal i są na bardziej zaawansowanym etapie. Z putinowskiej Rosji władza czerpie garściami nie próbując nawet przypudrować czy skroić na polską miarę wschodnich wzorców. Piątek wysuwa śmiałą tezę, że aparatczycy PiS są jak zdobywcy, którzy grabią obce terytoria, a nie jak patriotyczny rząd, który dąży do dobrobytu swojego kraju. Teza ta jest poparta wieloma przekonującymi argumentami. Wszystkie opiera na dowodach i dokumentach źródłowych, który łatwo sprawdzić. Najlepszym dowodem na rzetelność dziennikarstwa Tomasza Piątka jest to, że wielokrotnie był pozywany przez osoby przedstawione w jego publikacjach, ale nie przegrał żadnego procesu! Nawiasem mówiąc, autora nie pozwał żaden z głównych bohaterów jego publikacji. Powodami były jedynie osoby wspomniane w wątkach pobocznych. To chyba najlepiej świadczy o faktach zawartych w książkach Piątka.
To nie jest książka, w której znajdziemy plotki czy opinie o Jarosławie Kaczyńskim. Piątek nie zajmuje się osobowością Kaczyńskiego i nie bawi się w psychologa. To na podstawie faktów czytelnik ma wysnuć swoje własne opinie i się z nimi zmierzyć.
„Wielkie łowy Kaczyńskiego 1995-2023” to kompendium faktów. Przewija się tu wiele postaci, które zatarły się w pamięci starszych czytelników, a młodsi mogli o nich nawet nie słyszeć. Jednak autor zdaje sobie sprawę, że bohaterów trudno spamiętać i mogą się czytelnikowi mylić, dlatego krótko przypomina postaci, które przewinęły się wcześniej. Pozwala to uniknąć kartkowania książki wstecz, kiedy kojarzymy nazwisko, ale nie możemy sobie przypomnieć, w jakim kontekście się pojawiło. To świetny pomysł na ułatwienie lektury. Już przy pierwszej części wspominała, że byłoby jeszcze korzystniej, gdyby autor zamieścił kilka fotografii najistotniejszych postaci.
Dla mnie lektura obu tomów o Kaczyńskim jest bardzo trudna. I nie chodzi zupełnie o łatwość czytania. Wbrew pozorom „Wielkie łowy” czyta się dobrze. Sęk w tym, że Tomasz Piątek pokazuje kulisy polityki i trudno tam znaleźć choćby pozory przyzwoitości. Lektura pozwoliła mi zrozumieć, że osoba za wszelką cenę chcąca badać rosyjskie wpływy w Polsce za pomocą ustawy rodem z wczesnego PRL-u, robi to stosując klasyczną sztuczkę odwracania uwagi od własnych powiązań, co do których po lekturze „Wielkich łowów” nie można mieć wątpliwości. Tezy Tomasza Piątka mogą zwolennikom partii rządzącej wydać się kontrowersyjne i będą chcieli je natychmiast odrzucić. Jednak warto odpowiedzieć sobie na pytanie, czy to nie przypadkiem Putin odnosi największe korzyści z działań Zjednoczonej Prawicy, poza oczywistymi i niezaprzeczalnymi korzyściami majątkowymi osób z kręgów władzy. Polska słaba, skłócona wewnętrznie, niewydolna gospodarczo i coraz gorzej radząca sobie na arenie międzynarodowej to niewątpliwie cel rosyjskiej agentury.

Tomasz Piątek „Wielkie łowy Kaczyńskiego 1995-2023”

Istny thriller.

Istny thriller.

W pewnym sensie książka podsumowująca cały cykl publikacji ujawniających podejrzane karty w życiorysach głównych postaci obecnej władzy. Wielkie podziękowania dla autora za tytaniczną pracę jaką musiał wykonać żeby to wszystko zebrać oraz powiązać. Szacunek Panie Tomku!

Książka rzetelna, konkretna, obiektywna i przerażająca. Oby przyczyniła się do zmiany władzy, ukarania winnych w uczciwych procesach i unormalnienia Polski. Oby wszyscy Polacy, którzy wyemigrowali lub przenieśli firmy za granicę - pwrócili, znowu płacili podatki w Polsce i przyczyniali się do jej innowacyjności i rozwoju. Oby nie trzeba było sprowadzać niezweryfikowanych robotników muzułmańskich... Oby legalni imigranci, uciekający przed prześladowaniami, znaleźli pomoc na polskiej granicy. Oby Polki nie obawiały się zajścia w ciążę. Oby Spółki Skarbu Państwa nie były przechowalnią i "skarbem" dla pisowskich i prawicowych nieudaczników. Oby samorządy otrzymały pieniądze z KPO i inwestowały na swoje potrzeby. Oby wszyscy porządni ludzie (bez wzgledu na orientację seksualną itp) czuli się bezpiecznie. Oby Sądy orzekały szybko i sprawnie wg prawa a nie wg PiS i Suwerennej Polski... Trzeba "tylko" przekonać wyborców, że należy głosować na mądry rozwój, uczciwość, praworządność, a nie na fobie i uwikłania starego człowieka, któremu peron już dawno odjechał...

Tomasz Piątek i jego fobie
Niedawno nakładem wydawnictwa Arbitror, którego współzałożycielem jest Tomasz Piątek, ukazał się reportaż ,,Wielkie Łowy Kaczyńskiego'', stanowiący kontynuację książki Kaczyński i jego pajęczyna. Drugi tom obejmuje lata 1995-2023, a więc czas sukcesów i porażek prezesa PiS.

Wbrew szumnym zapowiedziom, dziennikarz nie ujawnia żadnych informacji mogących wywrócić do góry nogami polską scenę polityczną. Tym razem Tomasz Piątek, nieudolnie zresztą próbuje powiązać braci Kaczyńskich z licznymi aferami politycznymi, gospodarczymi. Wyjątkowo łaskawy zaś jest dla polityków lewicy.
Wywody autora nie są odkrywcze, koncentrują się raczej na subiektywnej interpretacji opowieści Jarosława Kaczyńskiego zawartej w publikacji ,,Porozumienie przeciw monowładzy''. Tomasz Piątek, wyraźnie niechętny polskiemu politykowi, pisze: ,,Wskazałem ludzi, którzy ze sprytnego i upartego mola książkowego zrobili wodza Polski PiS-u. Polski antyzachodniej, antydemokratycznej antykobiecej, antygejowskiej, która jest agresywna, a zarazem słaba, bo skorumpowana''. W tym miejscu należy zgodzić się z pisarzem, że agresja i przemoc są przejawem bezsilności, tylko kto tu jest słaby?

Publicysta powtarza się, w co drugim akapicie, nużąc czytelników banałami, oklepanymi sformułowaniami, iż Prawo i Sprawiedliwość jest rosyjską agenturą. Tomasz Piątek kreśli własną ocenę wydarzeń, doszukując się inspiracji ze Wschodu. Ze zdumieniem przeczytałam, że to były premier z ramienia PO sprzeciwiał się polityce Władimira Putina: ,,Donald Tusk przekonuje liderów Zachodu [których?- przyp. mój.], że konieczne są sankcje. Woła, że nie można ulegać retoryce Moskwy''. Bez komentarza.

Co stanowi największą słabość reportażu, którego treść w żadnej mierze nie jest do obrony:

mało znaczące ogólniki;
antypolska narracja, której celem jest zdyskredytowanie obozu patriotycznego, wpisującego się w stałą strategię zohydzania Polski Polakom;
wątłe źródła, na które powołuje się dziennikarz: tabloidy, dziwne strony internetowe;
niechlujna kwerenda archiwalna, szatkowanie źródeł;
surrealistyczne wnioski.

Reasumując, książka ,,Wielkie Łowy Kaczyńskiego'' niczym nie różni się od wcześniejszych. Treść jest tak samo paranoiczna, trudno wyłuskać z niej coś konkretnego, poza obelgami wobec osób, których Tomasz Piątek nie lubi.

Tomasz Piątek i jego fobie

Wbrew szumnym zapowiedziom, dziennikarz nie ujawnia żadnych informacji...

• Polityka
  • Niesamowite książki