Kult

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Literatura Nowej Generacji". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
Kult

Debiutancka powieść młodego autora szybko zdobyła rozgłos wśród czytelników, a w niektórych kręgach, jakby uzasadniając swój tytuł, zyskała miano kultowej. Rozmigotana tkanka fabuły rozpięta jest między wymiarem rzeczywistym a fantastycznym. Na poziomie rzeczywistości jej młody bohater, Jurko Banzaj, przyjeżdża do tajemniczego, zagubionego wśród gór miasteczka, by w ramach praktyk studenckich uczyć biologii w szkole średniej, której grono pedagogiczne składa się z samych dziwaków. Zakochuje się w swojej uczennicy Darci Borges i zaprzyjaźnia z dwoma uczniami outsiderami. Wystawiają razem performance, dający wyraz niechęci do homogenizacji kultury, palą haszysz, czytają dobre książki, słuchają starego rocka i alternatywnej muzyki i dają odpór zrusyfikowanym hopnikom - czcicielom muzyki pop i dresów. Jurka łączy z Darcią nie tylko niewinne uczucie, lecz również „świadome śnienia”, które przenoszą bohaterów w inny wymiar, rządzony przez Wielkich Pradawnych. Wygnani na odległe planety bogowie zamierzają wtargnąć w rzeczywistość bohaterów, gdzie chcą stoczyć decydującą bitwę z siłami dobra. Fantastyczna warstwa powieści jest inspirowana twórczością Howarda Phillipsa Lovecrafta i Carlosa Castanedy. Wielkimi zaletami powieści, poza wartką akcją, są bogactwo stylistyczne, absurdalne poczucie humoru i nieujarzmiona wyobraźnia autora, który błyskotliwie balansuje pomiędzy liryzmem, groteską a grozą. Deresz to głos młodego pokolenia odrodzonej Ukrainy. Pokolenia, które pod pomarańczowym sztandarem opowiedziało się za wolnością i prawdą. A przy tym piekielnie błyskotliwe pióro.

Świetny debiut literacki 17-letniego chłopaka. Książka łatwa w czytaniu. Niesamowita atmosfera. I nawet fakt, że pełnymi garściami czerpie z "Bezsenności" Kinga a także opowiadań Lovecrafta nie przeszkadza - może dlatego, że wszystko jest podane w sposób błyskotliwy i z dużą dozą ironicznego poczucia humoru. Kiedyś przypadkiem się na "Kult" natknęłam w bibliotece, zaciekawiła mnie okładka i fakt, że napisał ją właśnie 17-letni chłopak z Ukrainy, wypożyczyłam i skończyło się na tym, że regularnie do niej wracam. Polecam.

morgengretten | 2010-07-11
Przeczytana: lipiec 2010

pełnymi garściami czerpie z Andruchowycza. zakończenie słabe, zepsuło mi całe wrażenie.

chezmollard | 2013-02-21

Na tę książkę wreszcie przyszedł czas, po 5 latach leżenia na półce i po moich 3 nieudanych podejściach do jej przeczytania, należało jej się. Debiut Deresza, 17 - letniego w momencie jego pisania, opowiada o Jurko Banzaju, studencie biologii, który w ramach studenckich praktyk przyjeżdża do małego górskiego miasteczka wykładać swój przedmiot. Tutaj zakochuje się w Darcii Borges, jednej ze swych uczennic, z którą łączy go zjawisko "świadomego śnienia", w którym to przenoszą się do innego wymiaru, pełnego pradawnych bogów, którzy za ich pomocą chcą przejść do ludzkiej rzeczywistości i stoczyć do końca - odwieczną walkę z dobrem.
Niepodważalnym atutem "Kultu" jest język, błyskotliwy, sprawiający, że książka sama się czyta. Po mimo tego, książka nie do końca mnie urzekła, Lubko umie pisać, ale historia sama w sobie mnie nie wciągnęła, nie przewracałam z niecierpliwością kartek, nie czekałam na to, co będzie dalej. Brakowało mi jakiegoś napięcia, nie przywiązałam się do postaci. Co...

Barbasia Krupka | 2012-02-20
Przeczytana: 15 lutego 2012

Początek książki był dla mnie pozytywnym zaskoczeniem (zwłaszcza kiedy zobaczyłam wiek autora w czasie tworzenia "Kultu"). Świetny język, świetne pomysły narracyjne, intertekstualność. Ale dalsza część jest dla mnie dość specyficzna. Nie mogłam się oprzeć wrażeniu, że równolegle czytam "Bezsenność" Kinga. I do tej pory nie wiem, czy była to celowa aluzja literacka, podświadome naśladownictwo czy też czysty przypadek. Jednak sposób prowadzenia narracji w dwóch ostatnich częściach jest łudząco podobny. Poza tym u Kinga świat miał zostać uratowany przez staruszka cierpiącego na bezsenność. U Deresza mamy podobną sytuację, lecz bohaterem jest młody człowiek mający "śnienia". Ale ostatecznie to nie on okazuje się wybrańcem. Poza tym w "Kulcie" złym jest Wielki Robak. Czytam to jako nieco prześmiewcze podejście do thrillerów pokroju Kinga. Nie wiem jednak, czy to nie jest moja nadinterpretacja. Szczerze mówiąc, wolałabym, żeby główną częścią książki stanowiła stylistyka z pierwszych...

| 2010-07-22

Wciągająca i sprawnie napisana historia - łatwa i niewstydliwa lektura na wakacje.

The_Enemy | 2012-05-16

psychoza, psychoza i psychoza..

Nioy | 2016-09-18
Sebastian Kordasiński | 2016-08-29