Kaczyński i jego pajęczyna

Okładka książki Kaczyński i jego pajęczyna Tomasz Piątek
Okładka książki Kaczyński i jego pajęczyna
Tomasz Piątek Wydawnictwo: Arbitror reportaż
reportaż
Arbitror
2022-10-17
2022-10-17

Audiobook.
Nie przekonuje. Za dużo nazwisk, wątków, hipotez. Mętlik.

Audiobook.
Nie przekonuje. Za dużo nazwisk, wątków, hipotez. Mętlik.

Momentami zbyt szczegółowa, miałem też wrażenie, że autor porusza teorie spiskowe.

Czekam na ten najważniejszy nekrolog w Polsce - będę pił miesiąc ze szczęścia

Czekam na ten najważniejszy nekrolog w Polsce - będę pił miesiąc ze szczęścia

Książka jest wynikiem ogromnej pracy autora w dotarciu do faktów. Co do ich rzetelności nie można mieć wątpliwości, bo w przeciwnym razie rządzący z pewnością zadbaliby, abyśmy tej książki nie mogli przeczytać. Dla mnie najbardziej wartościowe w tej książce Tomasz Piątka jest to, że autor podjął się analizy motywacji J. Kaczyńskiego do decyzji i działań w zakresie sprawowanej władzy. Szczególnie opisanie wpływu studiów i okresu pracy akademickiej na kształtowanie Kaczyńskiego, jakiego dziś doświadczamy, było dla mnie bardzo poznawcze. Natomiast dotarcie do jego powiązań osobowych i wykazanie byłych pracowników SB w bezpośrednim otoczeniu Kaczyńskiego, na co dużo wskazuje, z intencji, a co najmniej osobistego przyzwolenia Kaczyńskiego, jest dla mnie szokujące. I niestety napawające obawą o przyszłość Polski, w której parcie na władzę dusi jakiekolwiek wartości. Polecam tę lekturę!

Bardzo ciekawa, dużo wyjaśnia i potwierdza moje spostrzeżenia po lekturze o Putinie i jego sieci, że to bardzo podobne.

Z pewnością jest to jeden z najbardziej rozbudowanych reportaży politycznych. Autor dogłębnie analizuje dokumenty pokazując sieć powiązań między służbami PRL, czy osobom związanych z udokumentowaną działalnością przestępczą. Myślę, że to obowiązkowa lektura przed nadchodzącymi wyborami.

Na początek muszę przyznać, że niezbyt lubię takie książki. Traktuję je jako zbiór przydatnych wiadomości, często tłumaczących nam rzeczywistość, z drugiej jednak strony wręcz przerażają mnie one właśnie tym nadmiarem i gęstością faktów, których nie jestem w stanie zapamiętać...
Ale do książek Tomasza Piątka staram się podchodzić przede wszystkim z ciekawością, co też udało mu się odkryć, a przede wszystkim w zaufaniu dla jego warsztatu, ogromu włożonej pracy, uczciwości i skrupulatności badawczej, które to cechy niejednokrotnie udowodnił. Wszystko jest poparte odniesieniem do źródeł, jeśli jakiś fakt czy interpretacja nie mogą być dostatecznie udokumentowane, jest to odnotowane jako tylko prawdopodobna hipoteza. Ponieważ z racji wieku dobrze pamiętam czasy PRL-u, w tym stan wojenny i całe lata 80. no i początek transformacji, treść osadzona jest w znanym mi kontekście, choć właśnie tym ciekawsze są odkrycia Autora.
Uważam książkę (także inne książki Piątka z tego nurtu) za bardzo wartościową lekturę, polecam wszystkim i czekam na ciąg dalszy (już się ukazał) opowieści o działaniach Kaczyńskiego. A fakt, że jest to głos osoby, która zazwyczaj nie przepada za taką literaturą, może być najlepszą rekomendacją.

Warto, nie można dać się omamić i oszukać.

Warto, nie można dać się omamić i oszukać.

Pasjonująca książka opisująca drogę Jarosława Kaczyńskiego od bycia nikim do szefa kancelarii L.Wałęsy i twórcy Porozumienia Centrum. Autor w sposób drobiazgowy pokazuje sieć powiązań i okoliczności jakie finalnie doprowadzają J.K. do pozycji hegemona polskiej polityki. Jeżeli wszystko co ukazuje autor jest prawdą to trzeba powiedzieć, że Polska niestety ma pecha do małych ludzi sterujących naszym krajem. Wszystko wskazuje na to, że treść książki jest zgodna z prawdą, bo autor praktycznie wszystkie procesy jakie ma wytaczane wygrywa przed jeszcze bezstronnymi sądami RP.

Wstrząsająca. A dlaczego? Jest doskonale udokumentowana, i trudno się z tym spierać. A poza tym - bez komentarza.

• Reportaż
  • Polityka

Dodaj cytat z książki Kaczyński i jego pajęczyna