The Girlfriend

Wydawnictwo: Pan Macmillan
The Girlfriend
angielski
Lenalee

The Girlfriend by Michelle Frances is a gripping and chilling debut psychological thriller, based on the fall-out following an unforgiveable lie. It looks at the potentially charged relationship between girlfriend, boyfriend and his mother, which most women can identify with, and locates it in an extreme but believable setting. A girl. A boy. His mother. And the lie she'll wish she'd never told. Laura has it all. A successful career, a long marriage to a rich husband, and a twenty-three year-old son, Daniel, who is kind, handsome, and talented. Then Daniel meets Cherry. Cherry is young, beautiful and smart but she hasn't had the same opportunities as Daniel. And she wants Laura's life. Cherry comes to the family wide-eyed and wants to be welcomed with open arms, but Laura suspects she's not all that she seems. When tragedy strikes, an unforgiveable lie is told. It is an act of desperation, but the fall-out will change their lives forever.

źródło opisu: https://www.panmacmillan.com/

źródło okładki: https://www.panmacmillan.com/

Aneta Wiola | 2018-02-21
Przeczytana: 21 lutego 2018

NIEWYBACZALNE KŁAMSTWO
Laura jest szczęśliwa. Ma kochającego syna Daniela, satysfakcjonującą pracę i pieniądze. Pomimo, iż w jej małżeństwie nie układa się najlepiej, syn wynagradza jej wszystkie smutki. Pewnego dnia chłopak poznaje dziewczynę, no właśnie… i od tego się zaczyna. Laura pragnie poznać ukochaną swojego jedynego dziecka. Po bliższym zapoznaniu, kobieta jest pewna, że dziewczynę interesuje jedynie majątek.

„(…) czasami czuję, że się rozpadnę i zacznę znajdować na podłodze kawałki siebie.”

Miałam chrapkę na tę powieść, jeszcze przed tym całym medialnym szumem. Przede wszystkim skusiła mnie historia, która wydawała się bardziej oryginalna od tych wszystkich bliźniaczo-podobnych na rynku.
Dwie bohaterki, które działały mi na nerwy przez całą akcję tu już zanadto. Narcyzm, snobizm, egocentryzm i wstyd za rodzoną matkę - furia, jaką ja osobiście odczuwałam do tej pijawki bez ani krztyny dumy, przekraczała wszelką normę. Mój "termometr wrzenia" przekraczał...

Izabela Pycio | 2018-02-15
Przeczytana: 15 lutego 2018

"...stworzył między nimi przepaść, której nigdy dotąd nie było... rodzony syn oddalał się od niej."

Dziewczyn w tytułach thrillerów ostatnio sporo się pojawiło, ale ta dziewczyna ma w sobie coś szczególnego. Przygoda czytelnicza z frapująco rozwijającym się scenariuszem zdarzeń, ciekawie zaplecioną intrygą, w której nie brakuje sprytnie przeprowadzonych zwrotów akcji i zaskakujących elementów. Trudno oderwać się od stron książki, oferuje pokaźną dawkę różnorodnych emocji, niejednoznacznych interpretacji, wciągające snucie domysłów i przypuszczeń, a przy tym narastające napięcie spełniające się w kulminacyjnej odsłonie.

Autorka poprowadziła dwa równorzędne wątki psychologiczne oscylujące wokół rozbudowanego punktu stycznego. Podążamy dwiema ścieżkami, odkrywamy dwie silne osobowości, dostrzegamy dwie różne perspektywy spojrzenia na te same zjawiska, epizody, gesty i słowa. Skrajności, które z założenia powinny zmierzać do wzajemnego zrozumienia, szacunku i akceptacji, za sprawą...

BagatElka | 2018-02-28
Przeczytana: 28 lutego 2018

Wyimaginowane problemy,drętwe,idiotyczne dialogi i toporni bohaterowie.
Puste życie pustych bab.Jedna znudzona,druga zakompleksiona ale też wyrachowana.
Obie irytujące i szukające przysłowiowej "dziury w całym".
Ich niekończące się przemyślenia przypominały słowa bohaterek z wenezuelskich seriali.Zaduma nad każdą pierdółką,gestem i bzdurnymi rozmówkami - doprowadzały mnie do szału.
Faceci są ale jakby ich nie było.Wszyscy razem papierowi,sztuczni i niewarci poświęconego im czasu.

miki24gr | 2018-02-18
Na półkach: 2018, Luty-2018, 1Banda, Przeczytane
Przeczytana: 18 lutego 2018

Książka świetnie napisana- podczas czytania narastał we mnie niepokój, który nie pozwalał przerwać lektury, chociaż na pozór nic takiego się nie działo...Eskalacja napięcia i dobrze nakreślone psychologiczne tło zapewniły mi całkowite oderwanie od rzeczywistości. Nie żałuję czasu spędzonego z tą powieścią- polecam!

eunice | 2018-02-23
Na półkach: 2018, Przeczytane, Legimi 📚
Przeczytana: 22 lutego 2018

A mnie się podobała...
Przy obecnym zalewie książek na rynku, gdy w zasadzie każdy może wydać książkę, tak trudno znaleźć coś, czego nie ma się ochoty rzucić po kilku stronach. Więc cieszę się, że przebrnęłam przez nieco ślamazarny początek i dałam się ponieść emocjom towarzyszącym bezpardonowej walce o serce jednego mężczyzny.

Bzibzioh | 2018-02-21
Przeczytana: 21 lutego 2018

Podobała mi się i wciągnęła mnie od początku. Miarą stopnia zainteresowania jest to, że 1) po wysłuchaniu darmowego fragmentu bez zastanowienia odpowiadam na pytanie „Czy chcesz dokonać zakupu ciągu dalszego?” – „tak!”, 2) po powrocie z biegania nie wyłączam audiobooka, ale dalej go słucham. Ocena na LC jest dość niska, więc ja ją podwyższę. :-) Bez trupów, krwi i rozbebeszania ciał też można napisać dobry thriller. Pojedynek dwóch kobiet: matki i synowej in spe. Intrygująca gra i walka o mężczyznę.

Miłka Kołakowska | 2018-03-18
Przeczytana: 14 marca 2018

Miłka Kołakowska | www.mozaikaliteracka.pl
___

Była już Dziewczyna z sąsiedztwa, później Dziewczyna z pociągu, Dziewczyna w walizce, a nawet Dziewczyna, która igrała z ogniem. Kobiety ponad wszelką wątpliwość dobrze czują się na okładkach książek, a ich domeną najwyraźniej stały się te tytuły, których fabuła nasączona jest chaotycznymi emocjami. Thriller psychologiczny Ta dziewczyna to kolejny przykład kobiecego trendu okładkowego, ale Michelle Frances wyraźnie odcina się od sztampowego przydziału gatunkowego i dostarcza czytelnikowi coś więcej – odpowiednio zarysowaną, pomysłową i bezsprzecznie dosadną analizę działania ludzkiej zazdrości. Okazuje się bowiem, że czasami wystarczy dosłownie zalążek egoizmu, aby obudzić w sobie nadzwyczaj parszywe demony.

Mężczyzna z przyszłością, nadopiekuńcza matka, a także wyjątkowo ambitna młoda kobieta. Podobny układ znany jest z wielu utworów literackich, a jednak Michelle Frances podjęła rękawicę i na łamach swojej debiutanckiej powieści...

Edyta | 2018-04-20
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: 19 kwietnia 2018

Mimo średnich recenzji i opinii - mi podobała się bardzo.

Praktycznie od razu wciągnęła mnie ta historia i przedstawiona intryga. Niby pomysł niespecjalny, bo już wyeksploatowany, zakończenie najbardziej przewidywalne z możliwych, ale czytało się szybko, lekko. Jest wciągająco, czasem przejmująco, momentami strasznie - autorka świetnie poradziła sobie z portretami psychologicznymi bohaterów, dzięki czemu można było poczuć panującą atmosferę fobii, zastraszania, chciwości czy dążenia do celu po trupach.

Jak już pisałam dla mnie super, miałam mieszane uczucia sięgając po tą lekturę - zdecydowanie niepotrzebnie. Polecam

Gośka | 2018-02-24
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 24 lutego 2018

Powiem szczerze, że spodziewałam się po tej książce czegoś innego, mocniejszego. Po pierwsze, strasznie długo się rozkręca. Po drugie, tak właściwie, to nic się w niej nie dzieje. Mamy tutaj dwie kobiety, które walczą o uwagę jednego mężczyzny. Matka, która dla syna zrobiłaby wszystko, sprawia wrażenie osoby ciepłej i miłej, jednak w ostateczności okazuje się nie taka idealna. Trochę ją rozumiałam. Cherry to harpia, która początkowo też sprawia miłe wrażenie, jednak aby osiągnąć cel zdolna jest do wszystkiego. Daniel jest rozdarty pomiędzy dwoma ukochanymi kobietami. Kreacja bohaterów skupia się wyłącznie na kobietach, mężczyźni w tej książce są tylko statystami. Wszystko rozgrywa się głównie na płaszczyźnie psychologicznej. Akcji jest niewiele. Właściwie powieść nie jest zła, czyta się ją szybko a autorka ma dobry styl. Zabrakło mi większej dynamiki i bardziej zaskakującego zakończenia.

Mocno przeciętna powieść, która docelowo miała być thrillerem, a okazała się całkiem dobrą opowieścią obyczajową.

Kiedy w życiu Daniela – ukochanego, jedynego syna Laury – pojawia się Cherry nic nie zwiastuje prawdziwego trzęsienia ziemi.
Daniel to oczko w głowie Laury, pięknej, bogatej, eleganckiej i pełnej klasy producentki filmowej.
Cherry to uboga, żeby nie powiedzieć biedna, ale piekielnie inteligentna i mocno zdeterminowana młoda dziewczyna.
No i między tymi dwiema babami on – Daniel – skromny, inteligentny lekarz stażysta.
Nie ma bata, aby tak różne kobiety się tolerowały. Nie ma szans, aby się bodaj zaakceptowały. Zaczyna się bardzo wyrównana walka o względy najważniejszego mężczyzny w ich życiu.

Teściowa. Dla mnie to słowo "zgrzyta", "teściowa" wypowiedziana na głos brzmi tak... nieprzyjemnie =D mam szczęście, że trafiłam na naprawdę sympatyczną teściową (i teścia), ale wiem, że zdarzają się i takie, przy których ogrom kawałów o teściowej to pikuś. Wredne, wścibskie,...

Patronaty tygodnia

Lubicie poniedziałki? My lubimy, bo możemy zaprezentowć wydawnicze nowości, które ukażą się w tym tygodniu pod naszym patronatem. Wśród nich znajdziecie między innymi: „Elegię dla bidoków” J. D. Vance'a – opowieść o dorastaniu w biednym miasteczku w „pasie rdzy”, „Na skraju załamania” – thriller B.A. Paris, autorki bestsellera „Za zamkniętymi drzwiami”, a także trylogię „Slammed” Colleen Hoover.