Córka

Albatros
2020-09-30
2020-09-30
Maria Gębicka-Frąc

To już kolejna książka w ostatnim czasie, która miała być thrillerem, a niestety nim nie była.

"Córka" Michelle Frances to pozycja, którą sklasyfikowałabym jako obyczajówkę. Zrozpaczona Kate próbuje się dowiedzieć, dlaczego jej córka zginęła, czy wypadek na pewno był tylko wypadkiem... i czym tak właściwie zajmowała się Becky w ostatnich tygodniach swojego życia? Czy mogło to mieć związek z jej śmiercią?

Akcja rozgrywa się bardzo powoli, jednocześnie przeplatając się z historią Kate - od momentu zajścia w ciążę przez trudności, jakich musiała doświadczyć podczas wychowywania swojej córki. Jak dla mnie, ten zabieg to tylko jeszcze większe spowolnienie fabuły.

Bardzo dobra książka! Warta przeczytania z wielu powodów.

Przeczytałam tej autorki dwie powieści, w których intryga grała pierwsze skrzypce. Niemniej, w powieści "Córka", intryga ma zgoła inny charakter, przez co powieść okazała się dla mnie niemałym, bardzo pozytywnym zaskoczeniem.

Nie do końca miałam ochotę na powieść o nowej Erin Brokovich, gdyż postać ta jednoznacznie sugeruje o czym będzie fabuła i jak się skończy. Ale to nic, wpadła w ręce, więc została przeczytana ;)
Naprawdę, szczerze od serca, warto po nią sięgnąć. Dlaczego?

Autorka stworzyła fikcję literacką opartą na faktach, na przerażających prawdziwych wydarzeniach. Mamy matkę i córkę. Dwoje zwykłych, przeciętnych, szarych ludzi zmagających się z trudami losu i egzystencji. Cała ich relacja, ich doświadczenia życiowe, otaczający ludzie i rzeczywistość przedstawiona, składa się na świetną powieść. Natomiast prawda zawarta w informacjach o szkodliwościach pestycydów, herbicydów i glifosatu, przyprawia o gęsią skórkę! Po lekturze zgooglałam tę tematykę i włosy się jeżą, gdy poczyta się co się na tej ziemi dzieje.

Osobiście rozumiem, że mentalność w stylu: plony, wydajność, zysk. Jasne, każdy chce zarabiać - w końcu pieniądz rządzi światem. I niech tak będzie. Ale to, co tu jest pokazane (i to nie jest fikcja literacka!),to jest zatrważające! Nie może być przyzwolenia na taką działalność. Jeśli coś ma być tworzone, to dla dobra ogółu, w rozumieniu wszystkich jednostek, a nie dla jednostki, którą jest gigakoncern idący (dosłownie!) po trupach do celu.

Wiele słów mogłabym tu jeszcze napisać, ale czasem im mniej, tym więcej, więc nie pozostaje mi nic innego, jak tylko ze szczerą chęcią zarekomendować tę powieść.

Ode mnie 10/10 - za fikcję literacką i odwagę użycia faktów (ogólnodostępnych) w celu zobrazowania problemów niszczących społeczeństwo i zwykłego człowieka oraz ukazania manipulacji, jakich dopuszczają się gigantyczne koncerny.

Bardzo dobra książka! Warta przeczytania z wielu powodów.

Nie do końca miałam ochotę na powieść o nowej Erin Brokovich, gdyż postać ta...

Odświeżona Erin Brokovic. Dlaczego więc taka ocena? Bo zasłużona. Książka napisana bardzo lekkim stylem, i pomimo, że dość przewidywalna, to trzyma w napięciu i ciekawości do samego końca. Wchłonęłam w dwa dni.

"Córka" to powieść z intrygującą fabułą. Doceniam wysiłek autorki w kreowaniu tajemniczego klimatu. Autorka porusza tu ważne tematy społeczne i ekologiczne, takie jak toksyny w rolnictwie i ich wpływ na zdrowie ludzi. Jest to ważne przesłanie w tej książce.

Niestety, muszę przyznać, że tej książki nie traktuję jako thriller. Dużo tu wątku obyczajowego, pokazania życia Kate, która w młodym wieku urodziła córkę i sama borykała się z jej wychowaniem.

Historia jest opowiedziana z perspektywy Kate oraz jej już dorosłej córki Becky, która stara się o stałą posadę dziennikarki. Becky pisze kontrowersyjny reportaż na temat toksycznych substancji używanych w rolnictwie i związanych z nimi chorób. Niestety przed publikacją ginie w tragicznym wypadku.

Matka rozpoczyna własne śledztwo, narażając się na niebezpieczeństwo.
Mimo dość ciekawej tematyki czułam się niezbyt związana emocjonalnie z głównymi bohaterami.

Jeśli nie oczekujecie wielkiego wow, a jesteście zainteresowani tematem poruszonym w książce to będzie to coś dla Was.

"CÓRKA" - MICHELLE FRANCESS
To trzecia książka autorki po którą sięgnęłam, wydana prawie trzy lata temu. Nie porywa, nie wciąga jak poprzednie, które czytałam, ale też nie pozwala odłożyć. Rebeka i jej mama, to dwie kobiety, które maja bardzo dużą więź. I ta książka pokazuje, jak silne potrafią być więzy córki z matką, ale nie tylko.
Ta książka pokazuje inspirowana prawdziwymi zdarzeniami i statystykami ( pominę jakimi, by nie psuć chęci przeczytania książki i nie zaspamować)
a by jednak zachęcić. Jest w niej poruszany problem społeczny, pomimo tego, że nie dzieje się to w Polsce, warto ją przeczytać. Nie jest tak fascynująca, ale jednak warta poznania, chociażby ze względu na temat, który porusza Rebeka jako ta co prowadzi śledztwo dziennikarskie. Akcja dzieje się na płaszczyźnie dwóch czasów, w jednym jest córka,
w drugim mama. Polecam sięgnijcie. Mnie zostały jeszcze dwie książki autorki, po które też sięgnę.
Dobry audiobook jest także polecam.

OCENA 08/10
94/23 (15/09)
ilość stron: 416
data wyd: 30.09.2020
czas przewidziany czytania: 6 h 56 min.
Czas słuchania 11 h 33 min
lektor: Kerth Anna
Anastazja
Skończona 24.09.2023 (słuch)

"CÓRKA" - MICHELLE FRANCESS
Ta książka pokazuje inspirowana...

Czytałam wcześniej dwie poprzednie książki autorki "Ta dziewczyna" i "Ta druga" - obie polecam.

Bardzo długo ją męczyłam. Moim zdaniem akcja wlecze się strasznie, jest właściwie jeden wątek, który przez większość książki stoi w miejscu. Ostatnie 100 stron nieco przyśpieszają tempo i skończyłam je w dwa dni. Nie można odmówić książce tego, że porusza ważny społecznie temat i jest on nawet ciekawie przedstawiony, jednak na pewno nie nazwałabym tego thrillerem. Mogłaby być o 100 stron krószta.

" Walka ze sprawcami krzywd była jej sposobem na zadośćuczynienie." (str. 228)

Bardzo interesująca lektura, trzymająca w napięciu do końca. Choć postacie i fabuła są fikcyjne, to książka powstała na podstawie dowodów, raportów i wywiadów dotyczących wpływu środków stosowanych do oprysków pól na zdrowie człowieka.

Bohaterką jest Kate, która jako nastolatka zaszła w ciążę i samotnie wychowała swoją córkę. Kosztem własnych wyrzeczeń, poświęciła się temu całkowicie, by zapewnić córce właściwe wychowanie, wykształcenie i dobry start w życiu. Jej samej nie było to dane, ani w spełnieniu marzeń , ani w miłości. Ciężko pracowała by zapewnić córce godziwy byt i zaspokoić jej potrzeby. Z tego zadania wywiązała się wzorowo, zdobywając miłość i wdzięczność jej dziecka, lecz zawsze miała wyrzuty, że zrobiła dla niej za mało. Z powodu wczesnej ciąży i braku wykształcenia miała mniejsze doświadczenie życiowe niż większość ludzi. Ale szybko się uczyła.

Akcja toczy się współcześnie, ale też cofa się w przeszłość, ukazując jak ciężkie życie miała matka kochająca bezgranicznie swoje dziecko, ile wyrzeczeń ją to kosztowało. Kiedy życie się w miarę ustabilizowało, bo córka pracowała dla poczytnego wydawnictwa i pracowała nad sprawą, która miała być przepustką do upragnionego stanowiska reportera, a w jej życiu pojawił się interesujący ją mężczyzna, życie jej się zawaliło, dowiadując się o śmierci ukochanego dziecka.

Prowadzone śledztwo przybrało dziwny obrót, uniewinniając winowajcę. Ból, tęsknota i bezsilność, od tej pory towarzyszyły jej w codziennym życiu. Dużym wsparciem w tych trudnych chwilach był dla niej partner i przyjaciółka.

Kate przypadkiem wpada na trop sprawy, którą zajmowała się jej córka i postanowiła się nią zająć nie zdając sobie sprawy z konsekwencji. Dotyczyła naruszania praw człowieka i wywoływania groźnych chorób. By pogłębić swoją wiedzę odbyła wieczorowy kurs postępowania cywilnego. Stopniowo poznajemy czym zajmowała się córka, później matka, Obie wykonywały ogrom pracy. Dla nich najważniejsze było ujawnienie prawdy o złu jakie się działo. Nie mogły znieść niesprawiedliwości. Jedna przypłaciła to życiem, druga była w niebezpieczeństwie. Szantaż, pogróżki, przekupstwo. Jką podjąć decyzję? Którą pójść drogą?

" Walka ze sprawcami krzywd była jej sposobem na zadośćuczynienie." (str. 228)

Bohaterką jest Kate, która jako nastolatka zaszła w...

Becky intensywnie pracuje nad artykułem dotyczącym szkodliwości pestycydów i herbicytów, które pryskane są na polach w pobliżu mieszkających i chorujących tam osób. "Ktoś" wie, że Becky ma zbyt dużą dawkę informacji. Dziewczyna ginie w wypadku. Jej zrozpaczona matka Kate, nie daje za wygraną i próbuję rozwiązać zagadkę.

Bardzo dobra książka. Porusza trudny temat, walki z mafią korporacyjną, z która dla pieniędzy nie cofa się przed niczym, nawet przed morderstwem, Polecam ludzi, którzy interesują się tematem skutków ubocznych stosowania herbicydów.

• Audiobooki

Dodaj cytat z książki Córka