Na skraju załamania

1 488
1 552
The Breakdown
Cabro

Deszczowa noc, głuche telefony i to okropne poczucie winy... Wszystko zaczęło się tamtej nocy. W lesie. Cass Anderson nie zatrzymała się, by sprawdzić, czy siedząca w zaparkowanym na leśnej drodze samochodzie kobieta nie potrzebuje pomocy. Teraz nieznajoma nie żyje. Od tamtej feralnej nocy Cass nie może się pozbierać – regularnie powtarzające się głuche telefony mącą jej spokój, a ona sama...

Deszczowa noc, głuche telefony i to okropne poczucie winy...
Wszystko zaczęło się tamtej nocy. W lesie.
Cass Anderson nie zatrzymała się, by sprawdzić, czy siedząca w zaparkowanym na leśnej drodze samochodzie kobieta nie potrzebuje pomocy. Teraz nieznajoma nie żyje. Od tamtej feralnej nocy Cass nie może się pozbierać – regularnie powtarzające się głuche telefony mącą jej spokój, a ona sama czuje, że nieustannie jest obserwowana. Nawet najmniejszy dźwięk przyprawia ją o przyspieszone bicie serca i ciarki. Nękana wyrzutami sumienia zaczyna miewać kłopoty z pamięcią. Coraz częściej nie może sobie przypomnieć, czy zażyła lekarstwa, jaki kod odblokowuje alarm, gdzie zaparkowała samochód, dlaczego zamówiła dziecięcy wózek, skoro nie jest w ciąży, i czy leżący na blacie w kuchni nóż na pewno nie był pokryty krwią… Jedyne, czego nie może wyrzucić z pamięci, to twarz zamordowanej kobiety.

Autorka "Za zamkniętymi drzwiami", bestsellera, który wywołał sensację na międzynarodowym rynku wydawniczym, a w Polsce gościł na listach bestsellerów przez ponad 30 tygodni, powraca z nowym elektryzującym thrillerem psychologicznym!
Zaskakujące zwroty akcji i ciągłe napięcie przyprawią Was o gęsią skórkę!

JEŚLI NIE MOŻESZ UFAĆ NAWET SOBIE, TO KOMU MOŻESZ WIERZYĆ?

źródło opisu: http://www.wydawnictwoalbatros.com/

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Oficjalna recenzja
nan1989 książek: 500

Moja wina, moja wina, moja bardzo wielka wina

W życiu prawie każdego człowieka są takie chwile, że jedyne, czego pragnie, to obudzić się za rok, dwa lub nie obudzić się wcale. Jeżeli nie, to jest wielkim szczęściarzem i ewenementem na skalę światową. Nawet niepoprawni optymiści miewają okresy, gdy znajdują się u kresu wytrzymałości, czy to z powodu tego, co ich samych spotkało, czy tego, co sami zrobili. Nic chyba tak nie wyniszcza człowieka jak poczucie winy. A Cass Anderson czuje się winna. Czuje się winna do tego stopnia, że wpada w głęboką depresję, gdyż bardzo trudno jest pozbyć się tego uczucia, gdy już zagnieździ się w naszym umyśle. I powoli zabija od wewnątrz...

Poza nieustannym poczuciem winy Cassie zmaga się z ogromnym strachem przed chorobą, która zabiła jej matkę, a której symptomy zaczyna dostrzegać także u siebie. I mimo że ma wielkie oparcie w mężu, to wzbrania się przed wyznaniem mu całej prawdy zarówno o demencji matki, jak i o swoim, zdawałoby się, karygodnym zachowaniu w lesie. Na domiar złego zaczyna dostawać głuche telefony, przez co popada w paranoję. Cierpi na tym jej małżeństwo, bo tylko anioł miałby tyle cierpliwości, a mąż Cass jest jedynie człowiekiem. Psują się także jej relacje ze znajomymi, a praca na stanowisku nauczycielki pozostaje pod wielkim znakiem zapytania. Innymi słowy, jej życie jest w całkowitej rozsypce.

„Na skraju załamania” należy bezwzględnie zaliczyć do kategorii thrillerów psychologicznych. Żeby je jednak docenić, trzeba takie książki po prostu lubić. Nie ma tu bowiem mocnej akcji czy dreszczyku charakterystycznego dla horrorów. Jest to natomiast napięcie i niepewność, które – biorąc pod uwagę postać głównej bohaterki – dają iście piorunujący efekt, zwłaszcza gdy objawia się nam złożoność całej intrygi. Kuleje jednak trochę charakterystyka postaci, bo nie wiadomo o nich nic poza informacjami wtrąconymi jakby mimochodem oraz tym, co sami wywnioskujemy z przebiegu fabuły. Ale mając do wyboru opis historii życia bohatera z najdrobniejszymi szczegółami lub drobne wzmianki, to zdecydowanie wolę drugie rozwiązanie. Świadczy to bowiem o tym, że autorka ma oszczędny styl i raczej nie będzie posługiwać się tzw. zapychaczami tylko po to, żeby na siłę zwiększyć objętość książki.

Trudno opisać to, przez co przechodziła Cass. Przez prawie trzy miesiące nieustannie znajdowała się na skraju załamania, co wyniszczyło ją zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Mimo to w kluczowym momencie okazała się na tyle silna, by doprowadzić sprawę do końca. Czy po tym wszystkim zdoła się jednak pozbierać? Czy świadomość, że odkrycie prawdy było dziełem wyłącznie przypadku, pozwoli jej odbudować swoje życie? Tego nie można być już pewnym, ale Cassie z pewnością spróbuje. I choćby za to ją podziwiam, gdyż koszmar, jaki przeżyła, niejednego pozbawiłby zdrowych zmysłów, a nawet wpędził do grobu.

Choć wiele thrillerów ma dość przewidywalne zakończenie, to z czystym sumieniem mogę powiedzieć, że w tym wypadku powieść B.A. Paris kompletnie mnie zaskoczyła. Z tego też powodu „Na skraju załamania” dołącza do książek, które mogę spokojnie polecić zarówno starym wyjadaczom, jak i czytelnikom dopiero zapoznającym się z gorszą stroną ludzkiej natury.

Natalia Neisser

Magdalena | 2019-10-21

Kolejna książka którą przeczytalam tej autorki zaraz po "Za zamkniętymi drzwiami". Była to fajna pozycja i mimo że momentami była mniej interesująca niż wyżej wymieniona książka to i tak mogę ją zaliczyć do książek, które mi się podobały i zakończenie mimo wszystko było zaskakujące, nie spodziewałam się takiego końca całej historii naszej głównej bohaterki.
Podsumowując mogę z czystym sumieniem polecić tą pozycję :).

poprawna | 2019-10-20
Przeczytana: 20 października 2019

Zachęcona pozytywnymi opiniami i będąc pod wrażeniem przeczytanej wcześniej "za zamkniętymi drzwiami", sięgnęłam po nią z wielką nadzieją na coś zaskakującego i... wcale się nie zawiodłam ;) momentami sama popadałam w obłęd razem z bohaterką. Wspaniałe zakończenie. Polecam!

LaLoba | 2019-10-18
Przeczytana: 18 października 2019

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Czytając tę książkę zaczęłam się zastanawiać czy Pani Paris ma coś do mężów, ponieważ już druga książka przedstawia w złym świetle męża. Niestety muszę przyznać, że tym razem się rozczarowałam. Czytając "Za zamkniętymi drzwiami" byłam ciekawa jak Grace uwolni się od męża. Niestety w tym przypadku praktycznie od samego początku wiedziałam skąd się wzięły luki w pamięci Cass. Jedyną zagadkę stanowiła dla mnie śmierć, ale ponieważ śmierć Jane nie jest w tym wszystkim najważniejsza nawet szczególnie się nad tym nie zastanawiałam. Uważam więc, że książkę da się przeczytać, ale moim zdaniem autorkę stać na więcej co pokazała pisząc "Za zamkniętymi drzwiami"

live_butterfly1 | 2019-10-17
Przeczytana: 17 października 2019

Książka wciąga od pierwszych stron. Styl pisarki pochłonął mnie już od jej debiutanckiego dzieła i jest w nim strasznie zakochana. Historia podobna do innych tylko w zarysie, nadaje powiewu świeżość, a jednocześnie nutka starych wzorów, wciąż jest wyczuwalna.

kaska2301 | 2019-10-17
Przeczytana: 11 października 2019

Naprawdę o niebo lepsza od I części. Zastanawiałam się nad przyznaniem oceny pomiędzy bardzo dobra a rewelacyjna. Fabuła naprawdę świetna - mnie samej nie udało zgadnąć się kto był mordercą, i szczerze naprawdę wierzyłam w urojenia głównej bohaterki. Cieszę się, że autorce udało się tak poprawić styl pisania i wciągnąć czytelnika w historię załamania nerwowego Cass. Już zabieram się za 3. książkę tej autorki i mam nadzieję, że będzie jeszcze lepsza!

anakene | 2019-10-17

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Jest to przyzwoity kryminał. Niektórzy powiedzą, że akcja za bardzo się wlokła. Owszem, nie jest to utwór, w którym dzieje się jedna rzecz za drugą. Najbardziej trzymające w napięciu w nim są opisy przeżyć głównej bohaterki. Jednak mimo tego jest w nim coś, co spowodowało, iż spędziłam przy tej książce kilka godzin z rzędu.

Jednak nie jest to książka rewelacyjna - fabuła nie jest odkrywcza, zakończenie jest przewidywalne. Irytacji można ulec pod wpływem zachowania głównej bohaterki, która nie kontaktuje się z policją w sprawie tego, iż otrzymuje nieustannie głuche telefony, ale dzwoni na policję, ponieważ ktoś rzekomo do włamał się do jej domu i włożył kubek do zmywarki (?). Takich nielogicznych "smaczków" znajdzie się trochę w tej książce.

unirosbooks | 2019-10-16
Przeczytana: 03 października 2019

Na skraju załamania to typowy thriller psychologiczny. Nie każdy lubi powieści tego gatunku, a wiele osób po prostu ich nie rozumie. Nie jest to powieść z szybką akcją, ogromem bohaterów i zaskoczeniem na każdej stronie.
Akcja płynie swoim rytmem, a czytelnik towarzyszy głównej bohaterce cały, czas razem z nią odkrywając tajemnicę.Uwielbiam pióro B.A. Paris i spędziłam świetny czas z powieścią.

Anna | 2019-10-12

To moja pierwsza książka B.A Paris i od razu w niej utonęłam . Przeczytałam w jedno popołudnie przy czym od razu nabrałam ochoty na kolejną pozycję . " Na skraju załamania" bardzo dobrze się czyta , nie mogłam się oderwać zaciekawiona co wydarzy się za moment i jak zaskakujące okaże się zakończenie..Szczerze polecam !

Marta3833 | 2019-10-11
Przeczytana: sierpień 2019

Nastawiłam się na coś więcej, a tutaj takie rozczarowanie. Przez większość czasu denerwowałam się tym, że jest to takie naiwne. Zakończenie dość fajne.

annet_ | 2019-10-09
Przeczytana: 09 października 2019

Cass Anderson wraca pewnego wieczoru ze spotkania pedagogicznego. Jest ulewa, błyska się z każdej strony, jednak postanawia wracać do domu skrótem. Cass widzi samochód stojący w zatoczce, staje obok niego i dostrzega w nim kobietę, jednak nie chce zostać złapana w pułapkę, więc nie wysiada z samochodu i czeka na sygnał wołający o pomoc. Po obserwacji Cass odjeżdża, zamierza zadzwonić po pomoc z domu, o czym wkrótce zapomina. Niestety następnego ranka okazuje się, że kobieta w samochodzie została zamordowana.

Cass Anderson po wydarzeniu feralnej nocy zaczyna czuć się coraz gorzej. Ma zaniki pamięci, ogromne wyrzuty sumienia, tym bardziej, kiedy dowiaduje się kto został zamordowany. Po morderstwie Cass dostaje regularnie powtarzające się głuche telefony, a ona sama czuje, że nieustannie jest obserwowana. Nawet najmniejszy dźwięk przyprawia ją o przyspieszone bicie serca i ciarki.

Czy odzyska spokój ducha sprzed zabójstwa? Od kogo pochodzą głuche telefony? Czy Cass będzie kolejną...