Na skraju załamania

Wydawnictwo: Albatros
The Breakdown
Cabro

Deszczowa noc, głuche telefony i to okropne poczucie winy... Wszystko zaczęło się tamtej nocy. W lesie. Cass Anderson nie zatrzymała się, by sprawdzić, czy siedząca w zaparkowanym na leśnej drodze samochodzie kobieta nie potrzebuje pomocy. Teraz nieznajoma nie żyje. Od tamtej feralnej nocy Cass nie może się pozbierać – regularnie powtarzające się głuche telefony mącą jej spokój, a ona sama...

Deszczowa noc, głuche telefony i to okropne poczucie winy...
Wszystko zaczęło się tamtej nocy. W lesie.
Cass Anderson nie zatrzymała się, by sprawdzić, czy siedząca w zaparkowanym na leśnej drodze samochodzie kobieta nie potrzebuje pomocy. Teraz nieznajoma nie żyje. Od tamtej feralnej nocy Cass nie może się pozbierać – regularnie powtarzające się głuche telefony mącą jej spokój, a ona sama czuje, że nieustannie jest obserwowana. Nawet najmniejszy dźwięk przyprawia ją o przyspieszone bicie serca i ciarki. Nękana wyrzutami sumienia zaczyna miewać kłopoty z pamięcią. Coraz częściej nie może sobie przypomnieć, czy zażyła lekarstwa, jaki kod odblokowuje alarm, gdzie zaparkowała samochód, dlaczego zamówiła dziecięcy wózek, skoro nie jest w ciąży, i czy leżący na blacie w kuchni nóż na pewno nie był pokryty krwią… Jedyne, czego nie może wyrzucić z pamięci, to twarz zamordowanej kobiety.

Autorka "Za zamkniętymi drzwiami", bestsellera, który wywołał sensację na międzynarodowym rynku wydawniczym, a w Polsce gościł na listach bestsellerów przez ponad 30 tygodni, powraca z nowym elektryzującym thrillerem psychologicznym!
Zaskakujące zwroty akcji i ciągłe napięcie przyprawią Was o gęsią skórkę!

JEŚLI NIE MOŻESZ UFAĆ NAWET SOBIE, TO KOMU MOŻESZ WIERZYĆ?

źródło opisu: http://www.wydawnictwoalbatros.com/

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Oficjalna recenzja
nan1989 książek: 501

Moja wina, moja wina, moja bardzo wielka wina

W życiu prawie każdego człowieka są takie chwile, że jedyne czego pragnie, to obudzić się za rok, dwa lub nie obudzić się wcale. Jeżeli nie, to jest wielkim szczęściarzem i ewenementem na skalę światową. Nawet niepoprawni optymiści miewają okresy, gdzie znajdują się u kresu swojej wytrzymałość czy to z powodu tego, co ich samych spotkało lub z tego, co sami zrobili. A nic chyba tak nie wyniszcza człowieka jak poczucie winy. A Cass Anderson czuje się winna. Czuje się winna do tego stopnia, że wpada w głęboką depresję, gdyż bardzo trudno jest pozbyć się tego uczucia, gdy już raz zagnieździ się w naszym umyśle. I powoli zabija od wewnątrz...

Poza nieustannym poczuciem winy Cassie zmaga się także z ogromnym strachem przed chorobą, która zabiła jej matkę, a której symptomy zaczyna dostrzegać także u siebie. I pomimo że ma wielkie oparcie w mężu, to wzbrania się przed wyznanie mu całej prawdy zarówno o demencji matki, jak i swoim, zdawałoby się, karygodnym zachowaniu w lesie. Na domiar złego zaczynają ją nękać głuche telefony, przez co zaczyna popadać w paranoję. Cierpi na tym jej małżeństwo, bo doprawdy jedynie prawdziwy anioł miałby na tyle pokładów cierpliwości, a mąż Cass jest jedynie człowiekiem. Psują się także jej relacje ze znajomymi a praca na stanowisku nauczycielki pozostaje pod wielkim znakiem zapytania. Innymi słowy, jej życie jest w całkowitej rozsypce.

„Na skraju załamania” bezwzględnie należy zaliczyć do kategorii thrillerów psychologicznych. Jednak żeby naprawdę je docenić, trzeba takie książki po prostu lubić. Nie znajdzie się tu bowiem żadnej intensywnej akcji, czy dreszczyku charakterystycznego dla horrorów. Dostanie się natomiast książkę pełną nieustannego napięcia i niepewności, które (biorąc pod uwagę osobę głównej bohaterki) dają iście piorunujący efekt, zwłaszcza kiedy na jaw wychodzi złożoność całej intrygi. Kuleje trochę sam zarys postaci, bo praktycznie nie wiadomo o nich nic poza szczątkowymi informacjami wtrąconymi jakby mimochodem oraz tym, co sami wywnioskujemy na podstawie przebiegu fabuły. Jednak mając do wyboru opis historii życia bohatera z najdrobniejszymi szczegółami lub drobne wzmianki, to zdecydowanie wolę drugie rozwiązanie. Świadczy to bowiem, że autorka ma oszczędny styl i raczej nie będzie posiłkować się tzw. zapychaczami, tylko po to żeby na siłę zwiększyć objętość książki.

Ciężko opisać przez co przechodziła Cass. Przez prawie trzy miesiące nieustannie balansowała na skraju załamania, co wyniszczyło ją zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Jednak mimo tego w kluczowym momencie okazała się na tyle silna, aby doprowadzić sprawę do końca. Czy jednak po tym wszystkim zdoła naprawdę się pozbierać? Czy świadomość że odkrycie prawdy było dziełem tylko i wyłącznie przypadku pozwoli jej odbudować swoje życie? Tego nie można być już pewnym, ale Cassie z pewnością spróbuje. I choćby za to ją podziwiam, gdyż koszmar jakiego doświadczyła niejednego pozbawiłby zdrowych zmysłów a nawet wpędził do grobu.

Choć wiele z thrillerów ma dość przewidywalne zakończenie, to z czystym sumieniem muszę przyznać, że w tym wypadku powieść B.A. Paris kompletnie mnie zaskoczyła. Z tego też powodu „Na skraju załamania” dołącza do listy książek, które mogę spokojnie polecić zarówno starym wyjadaczom jak i czytelnikom dopiero zapoznającym się z paskudniejszą stroną ludzkiej natury.

Natalia Neisser

Piotr | 2018-02-17
Przeczytana: 17 lutego 2018

Czekałem na tę książkę z niecierpliwością, gdyż autorka zachwyciła mnie w "Za zamkniętymi drzwiami".

Tym razem poznajemy Cass Anderson, kobietę wracającą do domu boczną drogą, lasem, miejscem rzadko uczęszczanym, w czasie, kiedy na zewnątrz rozpętała się burza. W trakcie podróży powrotnej spotyka samotną kobietę w samochodzie, w której rozpoznaje znajomą. Sama jednak nie zatrzymuje się ze względu na niesprzyjające warunki pogodowe i strach, związany z odludnym miejscem.

Kiedy kolejnego dnia otrzymuje wiadomość o morderstwie znajomej, uświadamia sobie, że jest ostatnią osobą, widzącą ją żywą. Sam z przerażeniem odkrywa, że dopada ją przypadłość matki, która odeszła w średnim wieku. Demencja starcza. Cass zapomina o wielu sprawach, do domu przychodzą kurierzy z paczkami, które jakoby zamawiała. Ze swojego stanu zwierza się najbliższej przyjaciółce, która wraz z mężem, stara się ją otoczyć troskliwą opieką. Pomyłki i dziwne przypadki zaczynają się mnożyć, do tego głuche telefony,...

Aneta Wiola | 2018-03-15
Przeczytana: 15 marca 2018

Jeden dzień, który zmienił wszystko.
Jedna osoba, która przywołuje tyle myśli.
Życie Cass zmienia się o 180 stopni, kiedy w jedną ulewną noc nie pomaga kobiecie, mijając ją w samochodzie.
Następnego dnia okazuje się, że ówczesna kobieta została zamordowana.
Cass ma wyrzuty sumienia, że nie pomogła ofierze. To ją zmienia, całkiem załamuje, zapomina kim jest…nie ma pojęcia kim może się stać.

To moja pierwsza przygoda z tą pisarką, dlatego byłam sceptycznie nastawiona.
Na szczęście nie rozczarowałam się.
NA SKRAJU ZAŁAMANIA to świetnie skonstruowana intryga, która trzyma w napięciu do ostatnich stron.
Autorka świetnie opisała etapy obłędu, dezorientacji, depresji, wszystkiego co wpędziło w skraj załamania główną bohaterkę.
Akcja dzieje się z perspektywy Cass, możemy utożsamić się z kobietą. Współczujemy jej, dziwimy się, aż wreszcie sami już nie wiemy do czego może być zdolna.
Ta powieść to świetny psychologiczny thriller, który może nie jest jakoś specjalnie brutalny, ale za to...

Szanowni czytelnicy witajcie w świecie paranoi do kwadratu, wróć! do potęgi n-tej!

Kolejny bestseller i ludzie dalej łapią się jak rybki na haczyk. Ja niestety również znalazłam się w tym gronie.
Tytuł jak najbardziej adekwatny nie tylko względem treści, ale i stanu do jakiego może doprowadzić potencjalnego czytelnika – właśnie na skraj załamania. ;/

W książce z pewnością znajdziemy paranoję, strach, osaczenie. Ale także nudę, zwątpienie, rozczarowanie oraz ogólne znużenie dłużyzną tu panującą. Mocnych emocji mamy znowu tyle co kot napłakał, a ponoć to thriller psychologiczny.

Aż miało się w niektórych momentach ochotę potrząsnąć główną bohaterką i zapytać: gdzie zgubiła pani mózg? Trzeba go znowu odnaleźć i zacząć racjonalnie używać. Taa, organ ten dopiero wrócił do łask pod sam koniec historii i nawet sprawnie zadziałał. ;) Ale zakończenie niestety podobne do wielu już znanych filmowych czy książkowych. Żadna nowość czy zaskoczenie przynajmniej dla mnie.

Mam wrażenie, że...

Elżbieta | 2018-05-16
Przeczytana: 15 maja 2018

Książka o ludzkich tajemnicach, lękach i podstępnej manipulacji. Jedno z pozoru nic nieznacząca decyzja odmienia życie głównej bohaterki. Niespodziewane zdarzenie powoduje u niej wyrzuty sumienia, poczucie leku, zaburzenia snu i pamięci. Nieustanny niepokój, głuche telefony, wrażenie, że jest obserwowana stwarza ponadto problemy ze zdrowiem psychicznym.

Zadziwiające i zarazem przerażające jest to jak można manipulować i brutalnie wdzierać się w umysł drugiego człowieka gdy przezywa stres i jest na skraju załamania.

Ciekawy thriller psychologiczny, który niepokoi i wzmaga emocje czytelnika.

Wioleta Sadowska | 2018-04-08
Przeczytana: 08 kwietnia 2018

"Tej nocy o moim życiu zdecyduje to, czy potrafię zachować spokój".

Autorka bestsellerowego thrillera psychologicznego pt. "Za zamkniętymi drzwiami", który wywołał sensację na międzynarodowym rynku wydawniczym, powróciła z kolejną książką. Debiut pisarki zrobił na mnie spore wrażenie, więc mój apetyt dotyczący następnej książki, był jeszcze większy. "Na skraju załamania" okazało się bardziej przewidywalnym thrillerem, ale za to trzymającym mocno w napięciu.

B. A. Paris to autorka, która dorastała w Anglii, jednak większość swojego dorosłego życia spędziła we Francji. Matka pięciu córek, pracowała w szkolnictwie oraz w finansach.

Pewnej deszczowej nocy, Cass Anderson wraca leśną drogą do domu. Widząc zaparkowany na poboczu samochód, nie decyduje się wysiąść, by sprawdzić, czy znajdująca się w nim kobieta nie potrzebuje pomocy. Następnego dnia okazuje, że ktoś ją zamordował. Cass nie może sobie tego wybaczyć, a do tego nawiedzają ją głuche telefony oraz postępujące kłopoty z...

B. A. Paris zasłynęła w Polsce w tamtym roku swoim debiutem „Za zamkniętymi drzwiami”, który okazał się rewelacyjnym thrillerem psychologicznym! Został nominowany do Książki Roku Lubimyczytać.pl i cieszy się dużą popularnością. Stąd wielu fanów pierwszej powieści z niecierpliwością czekało na tegoroczną premierę „Na skraju załamania”, która ma miejsce dokładnie rok po premierze debiutu!

Cass Anderson to nauczycielka, której życie zmienia się w piekło pewnej nocy, w której błyskawice rozjaśniają niebo. Podróż do domu przez las okazała się najgorszym wyborem jej życia, ale czy na pewno? W leśnej zatoczce zauważyła kobietę siedzącą w samochodzie, ale z obawy o własne bezpieczeństwo nie pomogła jej. Na następny dzień okazuje się, że kobieta została brutalnie zamordowana. Od tej pory nic nie jest takie samo. Cass powoli popada w depresję i rzeczywiście znajduje się na skraju załamania: ktoś nęka ją głuchymi telefonami, a kobieta czuje czyjąś obecność w domu, który przestał być już...

Książka może nie porywa, ale zaciekawia. Wiele osób ma zastrzeżenia do tempa akcji w początkowej i środkowej części książki, i tutaj nie będę wyjątkiem- mnie również miejscami się ona dłużyła. Muszę przyznać, że choć coś podejrzewałam- nie napiszę dokładnie co, nie chcąc spoilerować, dodam tylko, że pomimo moich jakichś tam domysłów, zakończenie tak czy inaczej było wreszcie takie, jaka powinna być cała książka- bardziej ekspresyjna i gwałtowna, może nawet lekko szokująca. Zaczynam zauważać pewne schematy wspólne dla dwóch dotąd wydanych książek Autorki. Czy jednak mam rację, przekonam się za pewne za jakiś czas. Choćby tryb życia obydwu kobiet- reprezentujące "wyższą klasę średnią", ciągle starają się by być "żoną idealną"- kochają gotować (i oczywiście doskonale umieją), są atrakcyjne lecz skromne, dążące do zadowolenia "pana i władcy" przedkładając jego dobro zamiast swojego. Taka też jest Cass, główna bohaterka powieści. Zachowuje się jak naiwna dwudziestolatka, ani razu...

xLadyInBlack | 2018-03-25
Na półkach: B.A. Paris, Przeczytane
Przeczytana: 25 marca 2018

Cass Anderson, wracając do domu po imprezie i wybierając drogę przez las nie zdaje sobie sprawy, jak bardzo wpłynie to na jej życie. Zauważa samochód stojący na poboczu, a w nim kobietę, ostatecznie jednak nie sprawdza, czy nie potrzebuje ona pomocy. A potem okazuje się, że kobietę zamordowano. Cass zaczyna dostawać głuche telefony i powoli popada w obłęd. Sytuacji nie poprawia fakt, że coraz częściej nie może przypomnieć sobie, czy danego dnia wzięła leki albo czy rzeczywiście umówiła się ze znajomymi.

"Na skraju załamania" to książka, która zachwyca wspaniałym klimatem. Poznajemy kobietę, która zaczyna powoli tracić zmysły. Coraz częściej zapomina o drobnych sprawach, a rzeczy w dziwny sposób zmieniają swoje położenie. B.A. Paris idealnie odwzorowała atmosferę izolacji oraz zagubienia. Główna bohaterka nie czuje się dobrze nawet we własnym domu, który przecież dla wielu ludzi jawi się jako azyl oraz ostoja. W pewnym momencie można odnieść wrażenie, że sami nie wiemy co jest...

katala | 2018-06-19
Przeczytana: 19 czerwca 2018

Książki Paris chyba mają to do siebie, że czytają się same. Bardzo szybko i bardzo płynnie. Tak było i tym razem. W sumie zaczęłam czytać by za chwilę skończyć.
Chyba po tych dwóch książkach mogę powiedzieć, że to nie mój ulubiony typ kryminału. Nie do końca przekonują mnie wielostronicowe wywody głównych bohaterek i świat skupiony wokół nich oraz tego co dzieje się w ich głowach. Wiem na ile był to ważny element całej historii, ale kiedy po raz kolejny czytałam o wyjściu na kawę do miasta, na lunch do miasta, na drinka do miasta, przyznaję miałam lekko dosyć. Zmęczyło mnie to ciągłe powtarzanie czynności, ciągłe opisywanie tych samych zachowań.
Powiedziałabym, że sama historia napisana jest ciekawie, choć przewidywalnie. Ciężko byłoby mi uwierzyć, że znalazł się ktoś, kto nie podejrzewał jakie jest rozwiązanie kryminalne tej opowieści. Skoro mówię to ja – osoba, która nigdy nie szuka, nie rozważa, kto jest tym złym i niedobrym, znaczy – widać było to stosunkowo szybko.
Dla mnie...

Izabela Pycio | 2018-02-14
Przeczytana: 14 lutego 2018

"Widzę twarz kobiety, zamazaną w strugach deszczu."

Bardzo cieszyłam się, że będę mogła zapoznać się z kolejną książką B.A. Parish, gdyż wcześniejsza przygoda czytelnicza "Za zamkniętym drzwiami" dostarczyła mi sporo satysfakcji, to był silnie oddziałujący, fascynujący i porywający thriller psychologiczny. Jednak "Na skraju załamania" nie ukazało mi się już w tak mocnej odsłonie, miałam wrażenie jakby powieść wyszła spod pióra kogoś innego, albo właśnie to ona, a nie jej poprzedniczka, była debiutem literackim. Owszem, wciągnęła mnie, ale nie w mocno intensywny sposób, dobrze mi się ją czytało, błyskawicznie przerzucałam strony, lecz nie towarzyszył mi pożądany silny dreszczyk emocji i ekscytacji. Wolę, kiedy scenariusz zdarzeń jest mniej przewidywalny, kiedy zmuszona jestem do poszukiwania ukrytej pod wieloma warstwami prawdy, kiedy nie za szybko wpadam na właściwe tropy i rozwiązania. Wówczas znacznie lepiej bawię się, angażuję w snucie domysłów, dokonuję interpretacji postaw i...