W pułapce

Wydawnictwo: Znak
thriller psychologiczny
Książniczka

Klara budzi się rano na klatce schodowej. Nie pamięta, co się działo w nocy, nie wie, jak wróciła do domu. Z przerażeniem orientuje się, że od imprezy, na którą wyszła w sobotę, minęły dwa dni. Odkrywa dziwne ślady na swoim ciele. A później dowiaduje się, że parę miesięcy wcześniej inną kobietę spotkało coś bardzo podobnego. Postanawia się z nią skontaktować. I wtedy ktoś podrzuca jej dziwny...

I wtedy ktoś podrzuca jej dziwny prezent.

Co stało się z tamtą dziewczyną?
Czy Klara będzie następna?
I co tak naprawdę jej grozi?

Mistrzyni thrillera psychologicznego wraca z nową powieścią,
która przeraża i uzależnia jak nigdy.

źródło opisu: www.empik.com

źródło okładki: www.empik.com

Oficjalna recenzja
Natalia-Lena książek: 2648

Jak uwolnić się z pułapki, czyli książkowy escape room

Boimy się wielu rzeczy i na wiele sposobów. Czasem strach jest irracjonalny, czasem to jedyne, co podpowiada rozsądek, a czasem to nasz wybór. Od obaw przez silną fobię aż do paraliżującej paniki, od zastrzyku adrenaliny do ogłuszającej ciszy, gdy toniemy w strachu… to nadal tylko początek. Zaledwie sygnał. Potem robimy krok i po spojrzeniu w dół skaczemy na bungee. Szukamy pająka, który niespodziewanie zniknął nam z oczu. Odbieramy połączenie, które zbudziło nas w środku nocy. Osoba idąca za nami w środku nocy przyśpiesza. Czujemy uścisk na ramieniu i zapada ciemność. Gdy odzyskujemy przytomność, ślady na naszym ciele i otoczenie sprawiają, że znów zaczynamy się bać. Bez względu na to, co widzimy, boimy się. Nawet jeśli nie otacza nas urzeczywistniony koszmar, wcale nie mamy pewności, że nie tkwiliśmy w nim, zanim otworzyliśmy oczy.

Klara budzi się na klatce schodowej w swojej kamienicy i nie ma pojęcia, co się z nią działo przez ostatnie dwa dni. Ostatnie, co pamięta, to impreza ze znajomymi. Zapisem straconych dni są tajemnicze ślady na jej ciele. Próbując odtworzyć kolejne godziny, natrafia na informację, że wcześniej podobna sytuacja przydarzyła się kobiecie mieszkającej w innym mieście, jednak ślad urywa się na kilku doniesieniach o jej zaginięciu i odnalezieniu. Co się z nią stało później? Prywatne śledztwo Klary nie pozostaje niezauważone – ktoś zostawia jej tajemniczą, z pozoru niewinną przesyłkę, która jednak kryje w sobie niewypowiedzianą groźbę. Czy jej przebudzenie bez pamięci było końcem koszmaru, czy zaledwie jego początkiem? Klara zaczyna się bać – a to tylko wstęp do historii. Czas na konsekwencje.

Dla Magdy Stachuli strach nie ma granic, a zbrodni nie da się zamknąć w czterech ścianach. Przechodząc od klaustrofobicznie małych pokoi aż do wielkich, otwartych przestrzeni i miast rozrzuconych na mapie, udowadnia, że niepokój można znaleźć wszędzie. Blisko, daleko, to nie ma znaczenia, zło pokona każdą odległość. Widzieliśmy to już w „Idealnej”, debiucie, który mocno zaznaczył obecność autorki na rynku i nie brakuje tego w najnowszych tytule, „W pułapce”. Autorka zadaje pytanie, jak daleko można się posunąć, dosłownie i w przenośni. Testuje różne miejsca i okoliczności, by przesunąć dalej granice, znaleźć nowy sposób, by opowiedzieć o najciemniejszych zakamarkach ludzkiej natury. Łączenie takich skrajności pozwala ukazać różne oblicza strachu oraz oblicza samej pułapki. Czy to umysł Klary uwięziony w niepewności, czy mówimy o fizycznej niewoli? Zawsze mamy do czynienia z próbą spojrzenia na dany element pod innym kątem. A potem autorka i tak wywraca wszystko do góry nogami. Szukanie skrajności i różne interpretacje są również nieodłączną częścią relacji między bohaterami. Widać, że siłą intrygi są u Stachuli ludzie oraz tworzące się między nimi więzi. Bez nich nie ma zagadki; bez tajemnic, kłamstw, prawdy i reszty pomniejszych gierek. Co łączy osobę X z Y, dokąd zmierza historia A i co ma wspólnego z B – śledzimy plątaninę losów, próbujemy zrozumieć, czego jesteśmy świadkami, a nasza opinia może się diametralnie zmienić wraz z kolejnymi elementami układanki.

Na pierwszy rzut oka powieściowa intryga wygląda jak pudełko pełne przypadkowych przedmiotów, których nie sposób ze sobą połączyć. Albo jak gra w Story Cubes, gdy musimy ułożyć historię w oparciu o dziewięć obrazków, które wypadły po rzuceniu kostkami. Trzeba autorce oddać, że z fantazją podchodzi do tego zadania i z polotem łączy kolejne elementy, budując sens tam, gdzie wcześniej były same znaki zapytania. Dzięki temu „W pułapce” jest powieścią, którą się wprost pożera – na plaży, w pociągu, w ogrodzie czy domowym zaciszu. W opisie powieści czytamy: „Klara […] z przerażeniem orientuje się, że od imprezy, na którą wyszła w sobotę, minęły dwa dni” – w podobnym stanie znajduje się czytelnik, gdy dociera do książkowych podziękowań i orientuje się, że wcale nie minęło kilkanaście minut, tylko kilka godzin.

„W pułapce” pożera czas i skutecznie pozwala oderwać się od rzeczywistości. A właściwie to przemocą odrywa nas od rzeczywistości, nie dając wyboru. Właściwie nie ma w powieści dobrego momentu na przerwę. Zawsze chcemy wiedzieć więcej, jeszcze jedna strona, jeszcze jeden rozdział. Jeśli przerwiemy lekturę, myślami i tak tkwimy, nomen omen, w pułapce. Świat tej powieści, tak samo jak escape room, można opuścić dopiero po rozwiązaniu serii zagadek. W tym przypadku pokój ma wielkość książki, która wciąga czytelnika do rzeczywistości wykraczającej daleko poza te cztery ściany. Jednak w pułapkę wpadła też sama autorka. A może nie tyle wpadła, ile niebezpiecznie się do niej zbliżyła.

Finał w pewnym stopniu został nadszarpnięty przez zabieg, za którym nie przepadam – czy to w powieściach, czy w filmach. Chodzi o rodzaj końcowego streszczenia, które opowiada od początku do końca przebieg intrygi, porządkując wszystkie dowody i elementy. Bez domysłów, bez pola do wyobraźni, wyjaśnia wszystko krok po kroku, od A do Z, jakby upewniając się, czy wszyscy zrozumieli wszystko. To poniekąd niweczy wysiłek czytelnika, który wcześniej próbował na własną rękę rozwiązać zagadkę. Wielu czytelników-detektywów czerpie mnóstwo satysfakcji z prowadzenia własnego śledztwa, a kawę wyłożoną na ławę lubią popijać z kubka, żeby móc dłużej czytać w nocy.
Jeśli strach to dopiero początek, to ja z dużym zainteresowaniem czekam na kontynuację w postaci dalszej twórczości Magdy Stachuli. Jeśli są rzeczy gorsze niż strach, to w tym przypadku mam nadzieję, że kolejne książki będą równie dobre jak przerażenie.

Znalazła się w samym środku thrillera, rozwiązuje zagadkę, ale sprawa jej osobiście nie dotyczy. Gwarancja emocji bez ryzyka śmierci. Szkoda, że ja nie mogę się tak wspaniale bawić (s. 131).

Ależ możesz…

Aneta Wiola | 2018-07-05
Przeczytana: 04 lipca 2018

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

„ - Podobno najprzyjemniejsza jest śmierć z zamarznięcia. Halucynacje, stan niebytu - wymienia. - Nie zasługujesz na to - dodaje. – Będziesz cierpieć, każda komórka twojego ciała będzie żałować, że w ogóle została stworzona”.

Klara obudziła się na klatce schodowej. Nie pamięta co jej się przydarzyło, wie tylko, że uciekły jej dwa dni. Co wtedy robiła? Kto wykasował jej wspomnienia i dlaczego?
Prześladowca jednak o niej nie zapomniał. Podrzuca pod drzwi Klary dziwny prezent…
Kobieta wkrótce odkrywa, że podobny przypadek łączy ją z Lisą. Bohaterka planuje się spotkać z nieznajomą.
Kim jest nieznajomy porywacz?
Skąd wie o upodobaniach Klary?

Wow. Owacje na stojąco dla pisarki.
Przyznam, że byłam sceptycznie nastawiona do tej lektury.
To moja pierwsza przygoda z piórem pisarki, nie znałam jej stylu, nie wiedziałam czy jest w stanie mnie zaskoczyć, czy może zanudzić na śmierć.
W PUŁAPCE poznajemy trzy kobiety; Klarę, Lisę i anonimową postać. Możemy poznać ich myśli, dowiedzieć się,...

Gala | 2018-11-09
Przeczytana: 27 października 2018

„ W pułapce „, jest trzecią powieścią w dorobku autorki, a drugą po „ Idealnej” przeczytaną przeze mnie. Na zakończenie recenzji napisałam wtedy, że sięgnę po kolejną książkę Stachuli. „ Idealna” na swój sposób mi się podobała, chociaż miałam parę zastrzeżeń, ale debiutom można wiele wybaczyć i przymknąć oko na małe niedociągnięcia. Natomiast, co do powieści „ W pułapce „, moje oczekiwania były już dużo większe. Książka reklamowana, jako wciągający mroczny thriller psychologiczny, niezbyt obszerna, bo zaledwie trzysta stron, którą czytałam tydzień czasu. Dlaczego?

Wciągnęła mnie na samym początku i czytałam z bijącym sercem, chyba udzieliła mi się psychoza bohaterek, ale później stopniowo emocje opadały, a historia już tak nie trzymała w napięciu. Trudno mi się było skupić, gdyż przeskakiwanie z jednej bohaterki na drugą nie ułatwiało mi czytania. Lektura była coraz mniej wciągająca i zwyczajnie zaczęła mnie nużyć.

W powieści mamy trzy bohaterki, których narracja jest...

Dawno żadna książka tak mną nie wstrząsnęła jak "W pułapce". Ale ja właśnie tego oczekuję od naprawdę dobrego, ba świetnego thrillera. Brawa dla Pani Stachuli. Ta książka okazała się według mnie chyba najlepsza z całego jej (póki co) małego dorobku autorskiego.

Mroczna, klaustrofobiczna historia ukazana w książce, od której nie sposób jest się oderwać, bo chce się jeszcze troszeczkę więcej doczytać, jednocześnie dawkując sobie tą jakże słodką przyjemność przebywania w towarzystwie tejże pozycji.

Wedle powiedzenia im dalej w las, tym więcej drzew, im dalej brniemy razem z bohaterami w fabułę, tym bardziej zawiła i skomplikowana się ona staje. W pewnych momentach jako czytelnik mamy wrażenie osaczenia, strachu, niemocy, bezsilności i nie wiemy już komu mamy ufać, komu warto zaufać i kto okaże się być tym złym, czarnym charakterem. A może jednak cały czas źle obstawiamy? Może to nie ta osoba jest winna całej sytuacji, a inna?

No, no pani Stachula w przypadku tej książki według...

Angelic | 2018-08-01
Przeczytana: 01 sierpnia 2018

Po tej lekturze, muszę z przykrością stwierdzić, że czuję się wymęczona. Dziwią mnie też trochę tak wysokie oceny, ale po kolei.

Poznajemy historię Lisy, dziewczyny polskiego pochodzenia, mieszkającej na stałe w Berlinie, która po trzech dniach, których nie pamięta, budzi się na ławce w środku lasu. Jest też Klara, której rok później przydarza się coś podobnego, kiedy to po kompletnej utracie pamięci z dwóch ostatnich dni, budzi się na klatce schodowej swojego mieszkania. Czego możemy się dowiedzieć i co łączy te dwie historie?

Po pierwsze, książka jest pisana w najbardziej denerwującej w moim mniemaniu narracji, a mianowicie w pierwszej osobie czasu teraźniejszego - daję minus numer jeden. Lisa jest irytująca, podkochuje się obsesyjnie w swoim terapeucie i siedzi w domu, nic nie robiąc. Druga dziewczyna panikuje i jest ciepłymi kluchami. Obie niezdolne do wzięcia się w garść i działania. Oprócz rozdziałów z pozycji obu kobiet, mamy też fragmentaryczne opisy uwięzienia pewnej...

Arlet | 2018-06-30
Przeczytana: 30 czerwca 2018

Magda Stachula udowadnia, że można napisać dobry i trzymający w napięciu thriller bez konieczności rozwlekania akcji na miliony stron.
Wypadki dzieją się szybko, naprzemienne rozdziały trzech narratorek nie pozwalają się nudzić, a choć do zakończenia miałam pewne podejrzenia, nie odgadłam go i zostałam mile zaskoczona.
Od początku towarzyszymy w wydarzeniach Klarze - młodej dziewczynie, która budzi się na klatce schodowej przy mieszkaniu swoich rodziców z czarną dziurą w pamięci i kompletnie nie wie jak się tam znalazła. Wie, że w sobotę była na imprezie, a gdy dociera do domu i okazuje sie, że od zabawy minęły dwa dni, jest w totalnym szoku. Gdzie była? Co się z nią działo? Zwierza się swojej przyjaciółce, która przypomina sobie podobną historię dziewczyny z Berlina. Czy naprawdę te sprawy może coś łączyć? Klara i Nina rozpoczynają prywatne śledztwo.
Oprócz rozdziałów Klary, mamy też wydarzenia z życia Lisy, które działy się rok wcześniej oraz fragmenty napisane kursywą, które...

magia_stron | 2018-06-14

Autorka stworzyła niesamowicie realistyczną powieść, wciągającą dosłownie od pierwszej strony.
▶▶▶ Fabuła poprowadzona jest pierwszoosobowo ( tak jak lubię najbardziej ) z perspektywy dwóch kobiet - Klary i Lisy. Na początku poznajemy Klarę - dziewczyna budzi się zdezorientowana na klatce schodowej pod mieszkaniem rodziców. Wróciła z imprezy, okazuje się jednak, że minęły całe dwa dni od sobotniej nocy. Mocno ją to zaniepokoiło, zaczyna snuć domysły. Co się stało z dwoma zagubionymi dniami? Poruszona dziewczyna, postanawia więc odkryć co się wydarzyło w czasie, w którym była w " niepamięci " . Surowe wychowanie wykształciło w niej siłę i mocny charakter - czuje, że musi działać, ponieważ może czekać na nią niebezpieczeństwo. Natrafia w internecie na trop niejakiej Lisy, którą spotkała podobna sytuacja i postanawia dowiedzieć się więcej. Co stało się z tamtą dziewczyną i co je łączy?
▶▶▶ Wydarzenia potoczą się lawinowo, a twoje emocje zostaną wystawione na próbę wytrzymałości....

Anna | 2018-07-01
Przeczytana: 01 lipca 2018

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

"Są rzeczy gorsze niż strach, bo strach to dopiero początek."

"W pułapce" Magdy Stachuli to thriller psychologiczny.
1-go sierpnia Klara budzi się na klatce schodowej kamienicy w Przemyślu. Tu mieszkają jej rodzice, którzy teraz wyjechali na wczasy. Ona studiuje w Krakowie. Przyjechała do rodzinnego miasta, żeby pilnować mieszkania pod nieobecność rodziców.
Jest obolała i roztrzęsiona. Kręci jej się w głowie. Przypomina sobie, że była na imprezie z przyjaciółmi. W pewnym momencie uświadamia sobie, że od tego czasu minęło dwa dni. Jest przerażona nie wiedząc co się z nią działo w tym czasie. Dlaczego nic nie pamięta? Kto i co jej zrobił? Ubranie, które ma na sobie jest pomięte. Do tego ma zadrapania i siniaki na udach. Prześladuje ją myśl, czy nie została zgwałcona. Możliwe, że zarażona jakimś wirusem. Dlaczego nic nie pamięta?
Kobieta za wszelką cenę musi i chce się dowiedzieć co się z nią działo w ciągu tych 48-u godzin. Cały czas czuje się zagrożona. Szuka wsparcia u Niny z...

itysiek_reads | 2018-12-09
Przeczytana: 08 grudnia 2018

„W pułapce” to już trzecia powieść Magdy Stachuli, która „morduje do 15, a później spędza czas z mężem i dziećmi”. Jej bestsellerowa książka „Idealna” została wydana w Czechach, a wkrótce ukaże się również we Włoszech. Serdeczne gratulacje! :)

Gdy Klara ocknęła się rano na klatce schodowej pomyślała, że po prostu przesadziła z alkoholem i nie była w stanie dojść do mieszkania rodziców. Jednak po włączeniu telewizora dowiaduje się, że jest wtorek, a impreza odbyła się w sobotę. Nawet największa libacja alkoholowa nie odcina świadomości na pełne dwa dni! Co działo się z nią przez ten czas i dlaczego Klara nic nie pamięta?

Niespełna rok wcześniej w identycznej sytuacji znajduje się Lisa, która przyjeżdża z Berlina do Krakowa. Na postoju na stacji benzynowej urywa jej się film, następnym razem budzi się na parkingu w lesie. Ona też nic nie pamięta… Czy dwie różne kobiety coś łączy? Czy za ich porwaniem stoi jedna osoba? I najważniejsze – co działo się z nimi przez ten czas?

Pomysł...

betsy | 2018-11-09
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 09 listopada 2018

Chyba za dużo już takich thrillerów czytałam, żeby mnie ta książka zainteresowała. Wynudziłam się i zmęczyłam. Przeskakiwanie z relacji jednej bohaterki na drugą sprawiało, ze dziewczyny myliły mi się. Takie były do siebie podobne! Dla mnie autorka nie potrafi budować napięcia. Na pewno pani Stachula nie jest mistrzynią thrillera psychologicznego.

Ewelina229 | 2018-07-27
Przeczytana: 27 lipca 2018

Wychodzisz wieczorem na imprezę, pijesz jednego drinka, drugiego, wszystko masz pod kontrolą, jesteś wśród bliskich ci osób. I nagle budzisz się na klatce schodowej, zdziwienie, wstyd, niepewność mieszają się ze sobą naprzemiennie. Kiedy próbujesz sobie przypomnieć co takiego wydarzyło się poprzedniego wieczoru i wtedy w tle słyszysz jak spiker radiowy podaje daje...nie to, musi być pomyłka. Panika i strach sprawiają, że szumi ci w uszach, to wcale nie pomyłka, od sobotniej imprezy minęły już dwa dni.
Klara w tym momencie już wie, że stało się coś bardzo złego, tylko jak poznać prawdę skoro ma się ogromną dziurę w pamięci?
W książce poznajemy trzy osoby, Klarę, Lisę i porywacza, każda z tych postaci przedstawia swoje myśli, możemy zatem zajrzeć do umysłu każdego z nich...
Jesteście gotowi poznać Ich myśli i poznać prawdę co takiego kryje się za porwaniem Klary? i czy oby była jedyną porwaną?

Niesamowita i wciągająca historia Klary sprawi, że pójdziesz sprawdzić czy drzwi na...