Siostry

Maria Olejniczak-Skarsgård

Wyróżniona opinia i

Siostry

przeczytanych książek 997 napisanych opinii 723

Książka niezwykle przeciągana na siłę oraz przewidywalna i mało logiczna.

Książka niezwykle przeciągana na siłę oraz przewidywalna i mało logiczna.

Tym razem nie pozwoliłam się autorce zwieść i trafnie obstawiłam tę, która rzeczywiście była winna. Ale przyznaję, że pani Frances bardzo się starała wypchnąć mnie z kolein raz obranego typu. To dobra książka i pewnie wiele sióstr znajdzie w niej coś "swojego".

Po pewnym zdarzeniu powieść zmienia się trochę w opowieść drogi, a trochę we wspomnienia z lat dziecięcych obydwu sióstr. Na świat wychodzi pewna tajemnica. Pewni stróże prawa nie zachowują się, tak jak powinni, ale za to siostry przez te kilka dni spędzonych w podróży, stają się sobie bliższe niż były przez całe dotychczasowe życie.

Troszkę było leniwie i bez większego napięcia, chociaż nie jakoś bardzo nudno. Mnie zaś z całej tej historii wysnuła się taka konkluzja, która zawsze mi się pojawia przy tego typu książkach. Jak to jest, że na bycie matką nie trzeba mieć jakichś potwierdzonych i poświadczonych jakimiś urzędowymi papierami, predyspozycji?? Każda dziunia (oczywiście poza kobietami bezpłodnymi) jeśli tylko chce może zostać matką.

I nie ważne, z jakiego powodu chce nią być i nieważne, do czego jest zdolna wobec swojego przyszłego ewentualnego dziecka. Nikt o to nie pyta i nikt się tym nie przejmuje "przed". Dopiero jak się wydarzy tragedia, wtedy gwałtu rety co to za matka jest... A przecież tak jak nie każda kobieta nadaje się na stolarza, tak i nie każda powinna być matką...

Bardzo dobry kryminał, wciągający, szybko się czyta. Zakończenie mnie zaskoczyło, nie spodziewałam się akurat takiego, chociaż w sumie nie wiem, jakie według mnie miałoby ono być ;) A książkę polecam ;)

Nie mam siostry więc nie rozumiem co to siostrzana zazdrość lub walka o względy któregokolwiek z rodziców. Książkę zaczęłam więc i skończyłam czytać ale mną jakoś nie wstrząsnęła. Trochę niewiarygodna wydaje mi się część opowiadająca o ucieczce tytułowych sióstr. Natomiast w wywoływanie choroby aby móc opiekować się drugą osobą jestem w stanie uwierzyć, kiedyś miałam związek z medycyną. Trochę rozczarowało mnie zakończenie. Myślałam, że będzie bardziej efektowne i zaskakujące.

"Siostry" to thriller Michelle Frances, angielskiej pisarki, absolwentki szkoły filmowej w Bournemouth oraz American Film Institute w Los Angeles.
Abby i Ellie są siostrami. Jednak nie ma między nimi typowej, siostrzanej więzi. Starsza, Abby zaniedbywana przez lata przez matkę wcześnie zrozumiała, że zależy tylko od siebie. Szkoły kończyła z wyróżnieniem a po studiach szybko zdobyła świetnie płatną pracę. Młodsza od niej Ellie od dziecka była chorowita więc często opuszczała zajęcia szkolne, zaległości rosły, miała opinię słabej uczennicy. Jedynym oparciem była dla niej matka. Pewnego dnia Ellie zostaje zaproszona przez Abby do jej domu na wyspie Elbie, który kupili do spółki z mężem, Włochem. Siostry mają spędzić razem kilka dni zanim dołączy do nich matka. Wszystko się komplikuje, gdy matka pojawia się wcześniej niż to było zaplanowane. Od tego momentu akcja nabiera tempa. Abby próbuje wyjawić siostrze przez lata skrywaną mroczną tajemnicę ale matka nie chce do tego dopuścić. Jak to się skończy dowiecie się z powieści, którą oczywiście polecam.

Pierwsze strony już mnie powaliły. Poziom emocji ostro wywindował. U tej Autorki lubię to, że najpierw wprowadzi taki prawdziwy wnerw, potem człowiek staje się sędzią, ocenia, kto lepszy, kto gorszy. Później pojawia się chaos, totalne zniszczenie, brak powrotu, a na końcu czeka dobre, nie koniecznie szczęśliwe, ale dobre, sprawiedliwe zakończenie. Uwielbiam takie emocje.

"SIOSTRY" - MICHELLE FRANCESS
Thriller psychologiczny, taki jak lubię, niby wiesz jak
to się skończy, ale i tak Cię zaskakuję.
Dobrze się czyta i słucha, akcja biegnie niby tak sobie, a jednak ma coś magnetycznego.
Dwie siostry, ta starsza, która wiecznie musiała udowadniać, że jest dość dobra by była warta zainteresowania, miłości i uwagi swojej matki Aby.
I ta młodsza, chorowita, ledwo wiaterek zawieje, ledwo wyściubnie nos z domu i już jest chora. Tak było kiedy były dziećmi. Elliie nie musiała się starać, wystarczy, że jest i matka ją bardzo kocha.
Mijają lata, Aby ucieka niemal z domu przy pierwszej okazji usamodzielniając się i robiąc karierę, oszczędzając każdy grosz, by na późniejsze lata nie musieć się martwić o życie, o nic.
Aby przyjeżdża na święta do mamy i siostry, chciałaby naprawić relacje ze swoją młodszą siostrą, ale matka czy na to pozwoli? Zaproszenie siostry do swojej posiadłości ma pozwolić na pobycie sama na sam, wyjaśnienie paru spraw i siostrzane zwierzenia, które mają naprawić więź między siostrami. Czy im się to uda?
Czy dojdą do porozumienia, czy poznają prawdę.
Kto jest kim i komu zagraża? Czemu nagle muszą uciekać i przed kim? Siostry są skazane na siebie, ale czy na pewno są dla siebie wsparciem czy wrogami? Kto tu kłamie, a kto mówi prawdę i jaką rolę w tym wszystkim odegra ich matka Sussana oraz ich babka Cathrine? Czy mężowi Aby uda się odkryć prawdę? Polecam. Kolejna święta powieść autorki, jak nie najlepsza. Świetnie się czyta i nie można się oderwać, ale i świetnie się słucha....dlatego polecam obie wersje.

OCENA 10/10
149/23 (10/12)
ilość stron: 384
data wyd: 10.08.2022
czas przewidziany czytania: 06 h 24 min.
Czas słuchania: 09 h 25 min
lektorzy empik: Todorczuk Aneta
Anastazja
Skończona 23.12.2023 (słucha)

"SIOSTRY" - MICHELLE FRANCESS
Thriller psychologiczny, taki jak lubię, niby wiesz jak
to się skończy, ale i tak Cię zaskakuję.
I ta...

Nie ma chyba nic piękniejszego i bardziej trwałego, niż więź matki z dzieckiem oraz więź pomiędzy siostrami. To relacje niezwykle emocjonalne, ale i dające bezpieczeństwo, oparte na bliskości, bezgranicznym zaufaniu i bezwarunkowej miłości. Niekiedy jednak bywa tak, że coś tym relacjom nie pozwala się właściwie rozwijać, coś je hamuje i sprawia, że stają się one toksyczne lub też oparte są one na wzajemnej wrogości.
Taka jest właśnie relacja Abby i Ellie, dwóch sióstr, które nie przejmują się rodzinnymi więzami, a ich wzajemne stosunki są pełne zazdrości i wzajemnych pretensji. Abbey, starsza z sióstr zazdrości młodszej urody, wdzięku i miłości matki, która ją zawsze faworyzowała. W dzieciństwie Ellie nieustannie chorowała, co zapewniało jej całodobową niemal uwagę matki, skoncentrowanej na pomocy córce, jeżdżeniu z nią po lekarzach, czy też pomocy w nauce. Ta, z uwagi na częste nieobecności i problemy z koncentracją, nie szła Ellie najlepiej, a jej poziom określany był nawet jako niższy od przeciętnego. W przeciwieństwie do Abby, która była błyskotliwym dzieckiem, a dzięki ciężkiej pracy i wytrwałości zaszła daleko, robiąc karierę na wysokim stanowisku. Dzięki temu mogła sobie pozwolić na mieszkanie, które szybko nabiera wartości.
Niestety, mimo iż Abby zdaje sobie sprawę z tego, że sukces zawdzięcza tylko sobie i jest z siebie dumna, to wiele by dała za aprobatę matki. Niestety ta ignoruje sukcesy starszej córki uważając, że docenienie jej pracy będzie ciosem dla jej młodszej latorośli, która nie jest tak bystra. Ellie co prawda udaje się zdobyć pracę – jest asystentką nauczyciela, ale nie jest to szczyt jej ambicji zawodowych. Niestety, na awans nie ma co liczyć, a świadomość, że utknęła na podrzędnym stanowisku, na dodatek robiąc coś, co ją niezwykle męczy sprawia, że staje się coraz bardziej zgorzkniała. I coraz bardziej zazdrości siostrze majątku i pozycji. Zupełnie nie zwraca uwagi na to, ile godzin siostra spędza w pracy, jak i na to, że mimo wysokich dochodów żyje niezwykle skromnie, powiększając oszczędności. Ellie postępuje zupełnie inaczej, bowiem wciąż próbuje sobie zrekompensować nieudane życie zakupami czy wyjazdami w dalekie kraje. To jeszcze pogłębia rozdźwięk pomiędzy sistrami.
Wydaje się, że ta przepaść nie może być już większa, ale jak widać życie pisze zadziwiające scenariusze. Nagle matka i Ellie dowiadują się, że Abby wyszła za mąż, co więcej, rzuca pracę i przeprowadza się na Elbę, kończąc karierę zawodową w wieku trzydziestu sześciu lat. Zaproszenie do odwiedzin jest niespodziewane, ale Ellie decyduje się go przyjąć. Niestety, już wkrótce szaleje z zazdrości, widząc skromny co prawda dom siostry, ale z prywatną plażą, a także przystojnego i troskliwego męża – Matteo. Niestety niemal od razu na wyspie zjawia się też ich matka, Suzanna, mimo iż miała przyjechać później. Okazuje się, że kobieta zrobi wszystko, by na jaw nie wyszedł jej okropny sekret. Abby, która poznała prawdę, pragnie wymusić na matce przyznanie się do winy. Niestety okropny wypadek sprawia, że sytuacja staje się niezwykle skomplikowana.
Abby i Ellie przekonane, że matka nie żyje, uciekają w popłochu pozostawiając wykrwawiającą się kobietę na podłodze. Ruszają przed siebie bez planu, popadając w coraz większe tarapaty. Szczególnie, że uczciwość i dobre zamiary Abby staną pod wielkim znakiem zapytania. Jak zakończy się ta opowieść? Kto jest w niej dobry, a kto zły? Czy Abby naprawdę chodzi o to, by ratować Ellie, czy raczej się jej pozbyć? Jak daleko sięgać może nienawiść pomiędzy siostrami? Przekonamy się o tym dzięki lekturze wciągającej historii, która trzyma nas w napięciu do ostatniej strony. Książka pt. „Siostry”, autorstwa Michelle Frances, to wyjątkowo zawiła historia, w której niemal do końca nie wiadomo, komu tak naprawdę możemy zaufać. Zdezorientowani, szukamy w tej opublikowanej nakładem wydawnictwa Albatros książce wskazówek, które doprowadzą nas do prawdy, ale niezbyt dobrze nam idzie. Ilekroć bowiem upewniamy się, że podejrzany jest już wytypowany to zdarza się coś, co każe nam zmienić zdanie. To sprawia, że po książkę sięgnąć mogą zarówno czytelnicy ceniący sobie skomplikowane historie kryminalne, jak i ci, którzy wolą książki obyczajowe. Przysłowiową wisienką na torcie jest wprowadzenie wątku zespołu Münchhausena i wplecenie go w i tak już skomplikowaną rodzinną relację. To sprawia, że od książki nie można się oderwać, a nasze niedowierzanie i przerażenie rośnie z każdą chwilą. A jeśli kiedykolwiek zaczniemy narzekać na relacje w naszej rodzinie, to warto przypomnieć sobie właśnie tę powieść.

Jakoś zmęczyłam, bo lekko wciągająca jednak była, ale szału nie ma a obok thrillera to nawet nie leżała. Przewidywalna, infantylne naciągane historie. Jeśli już naprawdę nie macie nic innego pod ręką to można przeczytać.

Czy można mieć ulubione dziecko?

Dwie siostry, poróżnione w dzieciństwie przez matkę. Młodsza ulubienica, starsza zepchnięta na boczny tor. Relacje sióstr zawsze były skomplikowane.

Abby wychodzi za mąż, układa sobie życie po swojemu. Postanawia zakopać topór wojenny i zaprosić młodsza siostrę na wakacje. Niespodziewanie pojawia się ich matka. Po co znowu sie pojawiła ? Czy siostry dadzą radę obudować relacje ?
Jaka mroczna historia ich dzieciństwa wyjdzie na jaw ?

Książka wiele skrywa od samego początku. Nie wyobrażam sobie faworyzować jednego z chłopców. Sama myśl ze tak można robić mnie przeraża…
Świetnie napisana książka chociaż nie określiłabym jej jako thriller, ciężko mi napisać do jakiej kategorii bym ja zaliczyła. Co nie zmienia faktu ze jest świetna.

Czy można mieć ulubione dziecko?

• Audiobooki
  • Przeczytane w 2022