Wyzwanie czytelnicze LC

Tłumaczenie: Paweł Lipszyc
Wydawnictwo: Albatros
The Girlfriend
giovanna

Wciągający, pełen intryg thriller psychologiczny o tragicznych skutkach niewybaczalnego kłamstwa. Dziewczyna, chłopak oraz jego matka – układ, który wszyscy dobrze znamy. Ale… Laura ma wszystko. Karierę producentki telewizyjnej, wieloletnie małżeństwo z zamożnym mężczyzną i dwudziestotrzyletniego syna Daniela, dobrze wychowanego, przystojnego i zdolnego. Daniel poznaje Cherry. Dziewczyna...

Dziewczyna, chłopak oraz jego matka – układ, który wszyscy dobrze znamy. Ale…

Laura ma wszystko. Karierę producentki telewizyjnej, wieloletnie małżeństwo z zamożnym mężczyzną i dwudziestotrzyletniego syna Daniela, dobrze wychowanego, przystojnego i zdolnego. Daniel poznaje Cherry. Dziewczyna jest piękna, bystra i… marzy o statusie Laury. Cherry chciałaby, żeby nowa rodzina przyjęła ją z otwartymi ramionami, ale Laura podejrzewa, że dziewczyna coś ukrywa. Zazdrosna matka wymyśla więc okrutne kłamstwo, które odmienia życie wszystkich…

źródło opisu: http://www.wydawnictwoalbatros.com/

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Oficjalna recenzja
DziewczęZksiążką książek: 75

On, ona i jego matka

Laura wydaje się mieć wszystko. Piękny dom w dobrej dzielnicy Londynu, syna lekarza na stażu, z którego jest niezwykle dumna, ekscytującą pracę jako telewizyjna producentka. Jedynie jej małżeństwo pozostawia coś do życzenia. Laura i jej mąż oddalili się od siebie wiele lat wcześniej, każde wiedzie własne życie, z pozoru tylko trwając formalnie jako rodzina. Daniel, ich syn, jest oczkiem w głowie matki. Bliska więź, jaka ich łączy, momentami wydaje się aż toksycznie duszna, graniczy z zaborczością, z daleko posuniętą nadopiekuńczością Laury wobec syna.

Cherry z pozoru nie ma nic. Ani pochodzenia, ani wykształcenia, pieniędzy, rodziny, która byłaby dla niej wsparciem. Ma tylko matkę, której się wstydzi i pracę w agencji nieruchomości, którą zdobyła jedynie dzięki przebiegłości. Daniel to jej przepustka do świata bogatych i uprzywilejowanych. To bilet do lepszego życia, na które w swoim mniemaniu zasługuje bardziej niż większość rozpieszczonych i głupiutkich panienek z dobrego domu.

Decyzja Daniela o wyprowadzce z domu rodziców jest trudna do przełknięcia dla jego matki. Jakby znów traciła dziecko, tak jak wiele lat wcześniej straciła maleńką córeczkę Rose. Kiedy dodatkowo zbiega się ona w czasie z jego nowym związkiem, jest to podwójnie trudne dla matki, która obiecała sobie przed laty chronić syna za wszelką cenę. Wydaje się, że nowa dziewczyna Daniela nie będzie miała z matką chłopaka łatwego życia. Jednak Cherry ma swój własny plan. Plan w którym matka przyszłego męża nie może być przeszkodą. Obie panie początkowo starają się zaprzyjaźnić, ale tylko pozornie. Faktycznie szybko wstępują na wojenną ścieżkę, walcząc w napiętej atmosferze o przewagę w życiu Daniela.

Wszystko przerywa nieszczęśliwy wypadek i kłamstwo bardziej nierzeczywiste niż sama prawda. Przerywa a może zaczyna? Od tej pory ciosy w wojnie matki i dziewczyny padają w zupełnie niespodziewanych momentach i w sposób, który wydaje się graniczyć z obłędem. Kto wygra tę pełną nerwów i strachu kampanię? Zaborcza matka czy uparcie dążąca do awansu społecznego dziewczyna?

Debiutancka powieść Michelle Frances dotyka bardzo delikatnego problemu relacji kobiet walczących o uwagę jednego mężczyzny. Syna i chłopaka. W dodatku egzemplarza niemal idealnego, dobrodusznego, wręcz ślepego na złe intencje innych. Dwie niezwykle skomplikowane postacie, kobiety o silnych charakterach to zdecydowanie plus tej historii. Gorzej z napięciem. Pomimo wartkiej akcji i znakomitych opisów Londynu i Lazurowego Wybrzeża, gdzie toczy się akcja, lektura pozostawia u nas pewien niedosyt. Ostateczne acz nieuniknione starcie Laury i Cherry wynagradza co prawda nieco brak wstrząsających zwrotów akcji, jednak apetyt miłośnika thrillerów może nie zostać zaspokojony do końca. Za to z pewnością zostanie zaspokojony apetyt miłośników skomplikowanych relacji międzyludzkich i wszystkich, którzy lubią lekką i przyjemną lekturę obyczajową do poduszki.

Ta powieść mnie nie zawiodła, rozbudziła apetyt na kolejną historię pióra Michelle Frances. Z pewnością po nią sięgnę, aby przekonać się jak rozwija się jej warsztat, jednak w stronę thrillerów czy raczej opowieści obyczajowych. Autorka przejawia bowiem widoczne zdolności w obu tych kierunkach, „Ta dziewczyna" jest tego najlepszym dowodem.

Joanna Jurzyk

Opinie czytelników (1929)
Aneta Wiola | 2018-02-21
Przeczytana: 21 lutego 2018

NIEWYBACZALNE KŁAMSTWO
Laura jest szczęśliwa. Ma kochającego syna Daniela, satysfakcjonującą pracę i pieniądze. Pomimo, iż w jej małżeństwie nie układa się najlepiej, syn wynagradza jej wszystkie smutki. Pewnego dnia chłopak poznaje dziewczynę, no właśnie… i od tego się zaczyna. Laura pragnie poznać ukochaną swojego jedynego dziecka. Po bliższym zapoznaniu, kobieta jest pewna, że dziewczynę interesuje jedynie majątek.

„(…) czasami czuję, że się rozpadnę i zacznę znajdować na podłodze kawałki siebie.”

Miałam chrapkę na tę powieść, jeszcze przed tym całym medialnym szumem. Przede wszystkim skusiła mnie historia, która wydawała się bardziej oryginalna od tych wszystkich bliźniaczo-podobnych na rynku.
Dwie bohaterki, które działały mi na nerwy przez całą akcję tu już zanadto. Narcyzm, snobizm, egocentryzm i wstyd za rodzoną matkę - furia, jaką ja osobiście odczuwałam do tej pijawki bez ani krztyny dumy, przekraczała wszelką normę. Mój "termometr wrzenia" przekraczał...

Eli1605 | 2018-07-29
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 29 lipca 2018

Bardzo oklepana fabuła. On zamożny i szarmancki, ona biedna, chciwa i bezkompromisowa. I między nimi jego matka - elegancka i zaborcza. Intrygi, podchody, wojenka między paniami o mężczyznę i syna. Dużo psychologicznych rozważań, myślowych monologów ale niewiele akcji. Nie wciągnęła mnie ta książka. A i zakończenie nie zaskoczyło.

Izabela Pycio | 2018-02-15
Przeczytana: 15 lutego 2018

"...stworzył między nimi przepaść, której nigdy dotąd nie było... rodzony syn oddalał się od niej."

Dziewczyn w tytułach thrillerów ostatnio sporo się pojawiło, ale ta dziewczyna ma w sobie coś szczególnego. Przygoda czytelnicza z frapująco rozwijającym się scenariuszem zdarzeń, ciekawie zaplecioną intrygą, w której nie brakuje sprytnie przeprowadzonych zwrotów akcji i zaskakujących elementów. Trudno oderwać się od stron książki, oferuje pokaźną dawkę różnorodnych emocji, niejednoznacznych interpretacji, wciągające snucie domysłów i przypuszczeń, a przy tym narastające napięcie spełniające się w kulminacyjnej odsłonie.

Autorka poprowadziła dwa równorzędne wątki psychologiczne oscylujące wokół rozbudowanego punktu stycznego. Podążamy dwiema ścieżkami, odkrywamy dwie silne osobowości, dostrzegamy dwie różne perspektywy spojrzenia na te same zjawiska, epizody, gesty i słowa. Skrajności, które z założenia powinny zmierzać do wzajemnego zrozumienia, szacunku i akceptacji, za sprawą...

xLadyInBlack | 2018-07-09
Na półkach: Inne, Przeczytane
Przeczytana: 09 lipca 2018

Laura ma piękny dom, męża, pracę producentki filmowej dającą satysfakcję oraz ukochanego syna Daniela, który właśnie rozpoczyna pracę i poznaję dziewczynę... Cherry to piękna, inteligentna kobieta, niestety pochodząca z nizin społecznych, ale chcąca się wybić. Czy jest odpowiednią partią dla Daniela? Dwie kobiety kochają tego samego mężczyznę. Czy na pewno zależy im na tym samym? Czy dążą tylko do szczęścia Daniela?

Cherry i Laura to dwie kobiety, które początkowo są bardzo zdeterminowane by zdobyć wzajemną sympatię. Jednak ich relacja zamiast się układać z dnia na dzień coraz bardziej się komplikuje. Obie kobiety z niezwykłą determinacją robią dosłownie wszystko, aby pozbyć się tej drugiej z życia Daniela. Michelle Frances w swojej książce ukazuje jak toksyczne relacje mogą łączyć matkę i syna. Relację, w której matka powinna być wzorem dla swojego syna. Osoba, która powinna wspierać swoje dziecko i chcieć przede wszystkim jego szczęścia robi wszystko, aby to szczęście mu...

mikakeMonika | 2018-09-26
Na półkach: 2018, Przeczytane, Posiadam, E-book
Przeczytana: 26 września 2018

Początkowo miałam zamiar totalnie "zjechać" książkę. I stwierdzić, że - cóż- znowu miałam pecha do e-booka. Niemniej z czasem zaczęła mnie wciągać na tyle, że musiałam się dowiedzieć w jaki sposób autorka zakończy tę zagmatwaną historię. Nie powiem, żebym była w 100 procentach usatysfakcjonowana zakończeniem... Ale na bezmyślne poczytanie - może być.

BagatElka | 2018-02-28
Przeczytana: 28 lutego 2018

Wyimaginowane problemy,drętwe,idiotyczne dialogi i toporni bohaterowie.
Puste życie pustych bab.Jedna znudzona,druga zakompleksiona ale też wyrachowana.
Obie irytujące i szukające przysłowiowej "dziury w całym".
Ich niekończące się przemyślenia przypominały słowa bohaterek z wenezuelskich seriali.Zaduma nad każdą pierdółką,gestem i bzdurnymi rozmówkami - doprowadzały mnie do szału.
Faceci są ale jakby ich nie było.Wszyscy razem papierowi,sztuczni i niewarci poświęconego im czasu.

Edyta | 2018-04-20
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: 19 kwietnia 2018

Mimo średnich recenzji i opinii - mi podobała się bardzo.

Praktycznie od razu wciągnęła mnie ta historia i przedstawiona intryga. Niby pomysł niespecjalny, bo już wyeksploatowany, zakończenie najbardziej przewidywalne z możliwych, ale czytało się szybko, lekko. Jest wciągająco, czasem przejmująco, momentami strasznie - autorka świetnie poradziła sobie z portretami psychologicznymi bohaterów, dzięki czemu można było poczuć panującą atmosferę fobii, zastraszania, chciwości czy dążenia do celu po trupach.

Jak już pisałam dla mnie super, miałam mieszane uczucia sięgając po tą lekturę - zdecydowanie niepotrzebnie. Polecam

miki24gr | 2018-02-18
Na półkach: 00Banda, 2018, Luty-2018, Przeczytane
Przeczytana: 18 lutego 2018

Książka świetnie napisana- podczas czytania narastał we mnie niepokój, który nie pozwalał przerwać lektury, chociaż na pozór nic takiego się nie działo...Eskalacja napięcia i dobrze nakreślone psychologiczne tło zapewniły mi całkowite oderwanie od rzeczywistości. Nie żałuję czasu spędzonego z tą powieścią- polecam!

eunice | 2018-02-23
Na półkach: 2018, Przeczytane, Legimi 📚
Przeczytana: 22 lutego 2018

A mnie się podobała...
Przy obecnym zalewie książek na rynku, gdy w zasadzie każdy może wydać książkę, tak trudno znaleźć coś, czego nie ma się ochoty rzucić po kilku stronach. Więc cieszę się, że przebrnęłam przez nieco ślamazarny początek i dałam się ponieść emocjom towarzyszącym bezpardonowej walce o serce jednego mężczyzny.

joaśka | 2018-08-30
Przeczytana: 30 sierpnia 2018

Widzę, że opinie są bardzo zróżnicowane. Mnie się nieoczekiwanie książka spodobała. Oczywiście, nie jest to jakaś wyrafinowana lektura, ale przyzwoita książka sensacyjna. Temat przewodni oklepany: śmiertelna walka o mężczyznę między matką a partnerką syna. Jedna kompensuje sobie nieudane małżeństwo a druga realizuje bezwzględnie swój plan życiowy. I, uwaga, to wcale nie matka wykazuje rys psychopatyczny jak na przyszłą teściową przystało ;)
Mierzi pierdołowata postać synka, ale w sumie plan powieści i tak koncentruje się na pojedynku dwóch kobiet.
Na lato jak znalazł.

zobacz kolejne z 1919