Od Euro do mundialu. Prawda o reprezentacji

Ogólnie bardzo nierówna książka i też co zastanawia czemu mimo tytułu ...Od Euro do Mundialu,książka kończy się bez czterech ostatnich meczów ????
Najgorsza książka Romana,niestety :(((

Najgorsza książka Romana,niestety :(((

Dużo smacznych kąsków, informacji, anegdot, zdjęć.. Dla kibica piłki kopanej, zwłaszcza polskiej kadry pozycja obowiązkowa!

Ciekawa. Dobra. Kołtoń pokazuje kulisy reprezentacji, jednak koncentruje się też na szerszym obrazie futbolu opisując losy innych drużyn na EURO. Czasem niepotrzebnie tylko wydłuża to lekturę. Za innym razem stanowi interesujące uzupełnienie treści.

Piłka nożna to jeden z tych sportów, który nie dość, że uznawany jest za męski to jeszcze mimo różnych niepowodzeń ciągle budzi nadzieję w powodzenie naszej reprezentacji. Zawsze mnie zastanawiało, że niewiele mówi się o innych dyscyplinach i niewielkie pieniądze zarabiają zawodnicy w porównaniu z piłkarzami. Ten fenomen przekłada się również na powstawanie licznych filmów, wydawaniu książek związanych z tą dyscypliną. Kolejne wielkie rozgrywki to miliardy złotych przepływających w różnych kierunkach: od gadżetów, przez sprzęt, sale, nowe obiekty sportowe po publikacje. Ja jestem zdecydowaną laiczką w obserwowaniu wszelkich rozgrywek, ale za to chętnie sięgam po książki będące źródłem rozmyślań o tworzeniu osobowości i kreowaniu gwiazd w postnowoczesności. Publikacje dotyczące sportu są jednymi z ciekawszych pod tym względem, ponieważ (w przeciwieństwie do tych politycznych) mniej w nich manipulacji, a więcej faktów.
Rok 2016 przyniósł kolejne emocje, zachęcił do biernego interesowania się sportem, śledzenia dokonań mistrzów. Polska Reprezentacja Narodowa zakwalifikowała się do Mistrzostw Świata oraz doszła do ćwierćfinałów. Dla wszystkich były to wielkie wydarzenia, możliwość pokazania naszego kraju na arenie międzynarodowej, sprawdzenia umiejętności naszych piłkarzy.
Z książki Romana Kołtonia, który od ponad dwudziestu lat jest dziennikarzem przy reprezentacji, komentatorem sportowym dowiemy się o sportowej otoczce, zobaczyć otoczkę mistrzostw, przenieść się w piękne regiony, udać w podróż do słonecznej Francji. Publikacja obfituje w zdjęcia, wywiady. Z rozmów ekspertów możemy wiele dowiedzieć się o znaczeniu poszczególnych grup, tworzenia marki oraz na temat dawnych zwycięstw. „Od Euro do Mundialu” pozwala nam poczuć klimat Euro, przypomnieć sobie ważne mecze, jeszcze raz przeżyć zwycięstwa i porażki, przenieść się za kulisy innych reprezentacji i ich dokonań.
Kołtoń w swojej książce dzieli się nie tylko faktami, ale też i własnymi przemyśleniami dotyczącymi piłki nożnej, istniejących w niej zależności, teoriami na temat tego, co by było, gdyby pewne rzeczy się wydarzyły. Poważny tekst przeplatany jest zabawnymi anegdotami, dzięki czemu w czasie czytania nie nudzimy się.
Dużą zaletą książki jest lekki język, przystępnie napisane informacje, interesujące wywiady zestawione w ciekawy sposób pomagające takim laikom jak ja lepiej przyjrzeć się temu, co dzieje się dookoła piłki nożnej. Do tego naprawdę duża ilość zdjęć sprawiają, że publikację czyta się bardzo szybko. Całość dopełniają bardzo dobrze sklejone strony.
Książkę polecam wszystkim, którzy chcą się więcej dowiedzieć o piłce nożnej.

Autorem książki jest dobrze nam znany dziennikarz Roman Kołtoń, który od kilkunastu lat pracuje przy reprezentacji Polski. Z kilku wydanych przez niego książek, przy uprzejmości wspomnianego wydawnictwa, udało mi się otrzymać Bój o Euro oraz biografię Deyny.

Autor przedstawia w książce swoje spojrzenie na drużynę narodową. Jednak nie tylko o niej będzie mówił, zapis będzie nieco szerszy. Obejmie wiele ciekawych rzeczy z historii reprezentacji oraz informacje o innych zespołach, które udały się na Euro do Francji. Ponadto lektura obejmuje także etap walki o Mundial w Rosji.

Dziennikarz wpadł na pomysł napisania takiej książki już w listopadzie 2015 roku, gdy przebywał na losowaniu finałów Euro. Zastanawiał się także nad przedtytułem "Prawda o reprezentacji". Stwierdzając, że dalej jej szuka - autor zdecydował się go zostawić.

Wiele tekstów z książki dla interesujących się fanów i sporo czytających i reprezentacji może wydawać się znajome. Autor bowiem publikował je wcześniej na portalu PolsatSport.pl.

Książka zaczyna się od wydarzeń z 2012 roku, czasów Smudy i historii z jego "farbowanymi lisami", sytuacji z której mogła być wielka afera, a dzięki godzinom ciężkiej i wytężonej pracy a także życzliwości FIFA, udało się dopuścić trójkę piłkarzy do gry.
Przeczytamy także sagę z transferem Lewandowskiego do Bayernu zza kulis, historii kilku afer alkoholowych z dzięki reprezentacji.
Poświecono także kilka stron kapustce, biorąc pod lupę nawet jego kontrakt z Cracovią.

Opisy spotkań z Euro i eliminacji do Mundialu przerywają liczne wywiady. Między innymi z Bońkiem, Lubańskim, Świerczewskim, Pazdanem, Milą, czy Marciniakiem, który poprowadził kilka meczów.

Dowiemy się także co robili dziennikarze zajmujący się naszą kadrą podczas chwil wolnych, jak spędzali czas, jak wyglądały ich podróże po Francji, a także związane z tym problemy i anegdoty.

Lektura zdecydowanie godna polecenia każdemu polskiemu kibicowi, który ogląda i interesuje się życiem narodowej reprezentacji. Wzbogacona wieloma ciekawymi fotografiami.

Rok 2016 dla wielu Polaków był ogromnie emocjonujący. Nie tylko ze względu na ich codzienne życie, małe, bądź wielkie sukcesy, na które zawsze trzeba rzetelnie zapracować, nie ze względu na niespodziewane, kompletnie nagłe sytuacje, których nigdy nie potrafimy przewidzieć… Rok 2016 spoczywał pod znakiem Polskiej Reprezentacji Narodowej, która nie dość, że w wielkim stylu zakwalifikowała się do finałów Mistrzostw Europy, to jeszcze, po wielu latach, po raz pierwszy wyszła z grupy! Doszła aż do samych ćwierćfinałów, gdzie po rzutach karnych odpadła z Portugalią. Porażka smakowała goryczą, nie mniej jednak chłopaki z reprezentacji dowiedli, iż są w stanie konkurować z piłkarskimi potęgami. I chociaż zwycięstwo było bardzo blisko, wręcz na wyciągnięcie ręki… Jakby to powiedział Tomasz Hajto „To są właśnie te detale!” – to właśnie one zaważyły o wszystkim. Polska jednak nie powiedziała ostatniego słowa. A o tym możemy przekonać się sami, sięgając po książkę „Prawda o reprezentacji – od Euro do Mundialu”.

Roman Kołtoń, polski dziennikarz, a także komentator sportowy, który już od 1991 roku pracuje przy reprezentacji Polski, może pochwalić się naprawdę imponującym zbiorem literackim. W dorobku Pana Romana znajdują się takie pozycje, jak „Prawda o reprezentacji – Korea i nie tylko”, „Żądza piłkarskiego pieniądza”, czy na przykład „Biało-czerwone mundiale”.

Najnowsza książka pana Romana oferuje nam niezapomnianą przygodę po pięknych wspomnieniach związanych z piłkarskim szaleństwem oraz słoneczną Francją. Możemy spojrzeć na Mistrzostwa z zupełnie innej, bardziej profesjonalnej strony, posłuchać wypowiedzi znanych ekspertów, legendarnych piłkarzy, którzy z uśmiechem, bądź z grymasem wspominali dawne dzieje… Możemy poczuć Euro na swojej własnej skórze raz jeszcze, możemy wykrzyknąć nazwisko Arkadiusza Milika, który w fenomenalnym stylu zapieczętował pierwsze zwycięstwo Polaków na wielkim turnieju od wielu, wielu lat, zapłakać po nietrafionym przez Jakuba Błaszczykowskiego karnym w pamiętnym meczu w ćwierćfinałach z Portugalią…

To, co ujęło mnie w tej książce, jest fakt, jak lekko i przyjemnie została napisana. Bardzo widoczne jest to, z jaką pasją przelewa na papier swoje myśli autor, jak bardzo musi kochać swą prace. Rzeczą, która również bardzo mi się spodobała jest to, iż treść książki nie ogranicza się jedynie do naszej reprezentacji, a stoi otworem dla innych nacji, których los na Mistrzostwach był równie ciekawy. „Hu! Hu! Hu!” reprezentacji Islandii, ich wielka wygrana z Anglikami, ciągnące się w nieskończoność karne Włochów z Niemcami, czy niespodziewana przegrana Francji w wielkim finale.

„Od Euro do Mundialu” to także zmagania Polaków w drodze na Mistrzostwa Świata w Rosji. Jak wspomniałam wcześniej, Polska nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa! Po odpadnięciu z turnieju, Polacy, z Robertem Lewandowskim na czele, dali sygnał Europie, dali sygnał całemu światu, że to jeszcze nie koniec. Piłkarze spragnieni są zwycięstw, my, kibice, również nie mamy ich dość! Kiedy to piszę, Polska jest liderem w swojej grupie, a od awansu na Mundial dzieli ją naprawdę niewiele…

Książkę tę polecam każdej osobie, która zainteresowana jest piłką nożną! Doprawdy świetna pozycja, przy której spędziłam niezapomniane chwile. A przy kubku aromatycznej herbaty doznania są jeszcze lepsze.

Za możliwość przeczytania książki dziękuję wydawnictwu Zysk i ska.
Link do recenzji

Piłka nożna nie zajmuje strategicznego miejsca w moim życiu, ale gdy tylko Polska gra ważny mecz grzecznie siadam przed telewizorem i oglądam walkę o wygraną, medale i puchary. Nie robię tego z poczucia obowiązku, a z ciekawości. Wiem, że wiele osób podchodzi do meczy w taki sam sposób jak ja – znacie szał towarzyszący największym rozgrywkom? Strefy kibica, malowanie twarzy i cała masa komercyjnych gadżetów. Podobnie postąpiłam z książką „Od Euro do Mundialu” – przeczytałam z ciekawości. Reporter Polsatu Sport zabiera nas za kulisy Euro 2016 i przygotowania do walki o Mundial 2018. Opisuje nie tylko techniczne aspekty meczy, ale przede wszystkim cały tabun ludzi zaangażowanych bezpośrednio, jak i pośrednio w drogę do zwycięstwa. Omawiane nie są tylko sposoby gry Polaków, ale również drużyn przeciwnych. Analizy są bardzo wnikliwe, ale co mnie ucieszyło – napisane bardzo przystępnym językiem, który zrozumiał nawet taki laik, jakim ja jestem. Książka naszpikowana jest anegdotami oraz opowieściami z życia prywatnego kadry. Całość okraszona jest zdjęciami, a w zasadzie to ich całym mnóstwem co bardzo ucieszyło moje damskie oko.

„Od Euro do Mundialu” jest dedykowana przede wszystkim kibicom i fanom piłki nożnej – podejrzewam, że będą bardzo zadowoleni z tematyki i z informacji zawartych w książce. Czego dokonał Adam Nawałka, co nie udało się Jerzemu Engelowi, Pawłowi Janasowi, Leo Benhakerowi czy Franciszkowi Smudzie? Którzy piłkarze nadużyli jego zaufania? I przede wszystkim jaki jest jego złoty środek na podniesienie prestiżu i ilości zwycięstw?

Jeśli chodzi o książkę jest cudownie wydana, czcionka jest przyjazna dla oka, zamieszczone zdjęcia są świetnej jakości, a sama pachnie cudownie świeżym tuszem. Podziwiam autora, ponieważ zbieranie informacji z pewnością wymagało od niego poświęcenia niezwykle dużej ilości czasu, zaangażowania emocjonalnego i wiedzy, jaką ma niewielu pasjonatów. Czytając mam odczucie, że wręcz wtopił się w bohaterów, a nawet rzekłabym, że jest jednym z nich.

Roman Kołtoń to jeden z najpopularniejszych sportowych dziennikarzy. Autor obowiązkowych pozycji książkowych dla każdego freaka piłki nożnej. Który kibic nie zna Prawdy o Reprezentacji: Korea i nie tylko? Dziennikarz od lat towarzyszy reprezentacji Polski podczas turniejów, niezależnie od tego czy jego stacja ma prawo do ich transmisji, czy też nie. Mówią, że dobry komentator sportowy potrafi przenieść kibica z domu do miejsca gdzie trwa mecz. Czy Kołtoń to potrafi? Z pewnością tak. Mówi prosto z mostu co myśli, nie dopuszcza nikogo do głosu. Jest pewny siebie, czasem wręcz arogancki. Cóż albo się go kocha albo nienawidzi. Na pewno nie można mu odmówić pasji. Nie trzeba go cenić by zobaczyć, że gała to całe jego życie. Jest niekwestionowaną skarbnicą wiedzy na temat kadr narodowych.

Kiedy przeczytałam opis tej książki, nie mogłam doczekać się premiery najnowszego działa Romka. Śledzę działania Kołtonia i jego publikacje nigdy mnie nie zawodzą. Książka napisana jest prostym językiem, jest łatwa w odbiorze. Wciąga. Z każdą stroną chcesz więcej i więcej, a na końcu zastanawiasz czemu tylko tyle? Jest to jedna z tych pozycji, które musisz przeczytać na raz. Jak zaczniesz, oderwiesz się dopiero kiedy skończysz.

Poza masą nieznanych faktów i smaczków Kołtoń opisuje swoje liczne przemyślenia i hipotezy. Co by było gdyby Lewandowski strzelił 4 gole na Euro? Według autora - wygralibyśmy Euro! Dość śmiała teza, tak samo jak ta, że Lewandowski obudził się w kadrze dzięki Milikowi. Jednak to cały Kołtoń, co w sercu to na języku. Jest to zdecydowanie jeden z największych atutów tej książki. Każdy rozdział opowiada o innym incydencie i ma inny wydźwięk. Przez chwilę jest poważnie, potem zabawnie i nagle kontrowersyjnie. Dzięki temu książka nie staje się monotonna.

Plusem jest także uzupełnienie tekstu wywiadami z piłkarzami. Dodaje to charakteru i pokazuje inny punkt widzenia oraz łatwość autora w nawiązywaniu kontaktu z rozmówcą. Kołtoń świetnie odbija przysłowiową piłeczkę. Jak to mówią: “nie oceniaj książki po okładce”. W tym przypadku to stwierdzenie ma zastosowanie. Mimo iż wszystko, łącznie z opisem, wskazuje na pozycję dotyczącą bezpośrednio naszej kadry, to tak nie jest. Znajdziemy tu masę przemyśleń na temat reprezentacji Niemiec, Francji czy naszego kata Portugalii.

Szukam wad tej książki i szczerze? Ciężko się do czegoś przyczepić. Rzetelnie, ciekawie i na temat. Czego chcieć więcej? Jeśli jesteś fanem piłki nożnej to obowiązkowa pozycja dla Ciebie. Nie przepadasz za Kołtoniem? Polubisz go. Chociażby za informacje, o których na pewno nie miałeś pojęcia.

• Sport
  • Sportowe