Real Madryt. Królewska era Galacticos

Wydawnictwo: Sine Qua Non
literatura faktu

W grudniu 2000 roku Real Madryt został uznany przez FIFA za najlepszy klub XX wieku. To, co najciekawsze, miało jednak dopiero nadejść. Florentino Pérez stworzył projekt, który rozpalił umysły milionów kibiców na całym świecie i wyniósł Los Blancos na zupełnie nowy poziom: finansowy i sportowy. W tej książce Leszek Orłowski przygląda się narodzinom, rozwojowi i triumfowi idei Galácticos....

W tej książce Leszek Orłowski przygląda się narodzinom, rozwojowi i triumfowi idei Galácticos. Przybliża zakulisowe gierki prezydentów, charakteryzuje kolejnych trenerów i ocenia piłkarzy. Zarówno galaktycznych, którzy razem 11 razy zdobyli Złotą Piłkę, jak i tych, którzy okazali się rozczarowaniem lub zupełnie niespodziewanie zostali filarami zespołu.

Wszystko to składa się na fascynującą opowieść o szalonej erze Galácticos, obfitującej w spektakularne transfery, wielkie triumfy, ale też bolesne porażki. Cokolwiek jednak by się na Santiago Bernabéu działo, jedno pozostaje niezmienne: Real zawsze wraca tam, gdzie jego miejsce:

NA SZCZYT FUTBOLOWEGO ŚWIATA

O tym także jest ta książka.

***

Raptem kilka lat temu niektórzy uśmiechali się złośliwie, drwiąc z Realu Madryt i jego tytułu najlepszego klubu XX wieku. Cóż, ten się śmieje, kto się śmieje ostatni. Ja uśmiechnąłem się, gdy tylko zacząłem czytać tę książkę. Bo to… czysta przyjemność!
Rafał Wolski, komentator NC+
Podczas mojego pobytu w Madrycie poczułem, co oznacza być częścią królewskiej drużyny. W tej książce Leszek Orłowski świetnie oddaje klimat Realu i magię, która otacza ten klub. Pozycja obowiązkowa dla wszystkich madridistas!
Kamil Glik
Pierwsza książka o Realu Madryt napisana przez polskiego autora to interesujące rozliczenie z epoką „galaktycznych”, która nadal budzi kontrowersje. To także liczne anegdoty, ciekawostki i historia ostatnich sezonów Królewskich, naznaczonych zarówno wielkimi sukcesami, jak i porażkami, przedstawiona z kronikarską starannością.
Łukasz Gąsiorek, Aguila Blanca

Leszek Orłowski (ur. w 1971 roku w Wielbarku na Mazurach) z wykształcenia jest historykiem, z zawodu dziennikarzem i komentatorem piłkarskim. Od 1997 roku pracuje w tygodniku „Piłka Nożna”, a od 2003 roku także w stacji Canal+ Sport. Jego specjalnością jest futbol hiszpański. Jako wysłannik „Piłki Nożnej” obsługiwał finały mistrzostw świata w 2006 roku oraz finały mistrzostw Europy w 2008 i 2012 roku. Wielokrotnie odwiedzał Hiszpanię, także jako komentator meczów Primera División, Ligi Mistrzów i Pucharu Króla. Autor książki „Barça. Złota dekada” (SQN 2016), prywatnie ojciec dwóch synów.

źródło opisu: http://www.wsqn.pl/ksiazki/real-madryt-krolewska-era-galacticos/

źródło okładki: http://www.wsqn.pl/ksiazki/real-madryt-krolewska-era-galacticos/

Ramzes1988 | 2017-11-19
Przeczytana: 19 listopada 2017

Przeczytawszy w ciągu tygodnia najpierw książkę o FC Barcelona, potem o Realu Madryt, mam świetny materiał porównawczy, tym bardziej, że obydwie są autorstwa Leszka Orłowskiego.
Porównując oba kluby (oraz książki), trudno nie odnieść wrażenia, że są diametralnie inne. Barcelona to raczej coś w rodzaju familii, natomiast Real Madryt przyrównałbym do korporacji, gdzie liczą się cyferki, marketing i wyniki sprzedażowe. Jednak oba przedsiębiorstwa łączy fakt, że są absolutnym światowym topem, bez wielkości pierwszego nie byłoby sukcesów drugiego, oraz odwrotnie.
Kończąc porównania, autor w tej książce zabiera nas w podróż do roku 2000, kiedy to w Realu narodził się słynny projekt Galacticos, czyli ściąganie co roku jednej (przynajmniej) wielkiej gwiazdy. Tak o to, do klubu z Madrytu ściągani byli : Ronaldo (ten gruby), Figo, Zidane, Beckham, Kaka, Ozil, Bale, czy wreszcie Cristiano Ronaldo. Autor zaznajamia nas z kulisami tych wielkich transferów.
Piłka jest o tyle przewrotna, że...

Mateusz | 2018-03-30
Przeczytana: 30 marca 2018

Dla madridistas będzie to wspaniały powrót do wspomnień.

Znajdziemy wiele anegdot i ciekawostek z szatni, wiele zakulisowych spraw i niezwykle ciekawych informacji. Liczne wypowiedzi piłkarzy, trenerów czy osób z najbliższego otoczenia klubu. Dzięki temu łatwiej jest nam zrozumieć to,
co działo się wewnątrz szatni Królewskich przez te wszystkie lata i wydobyć to, co wyprowadziło Galacticos na sam szczyt. Opowieść o ludziach, którzy pchali sprawy na właściwe tory, prowadzili maszynę. Historia prezydentów, piłkarzy, trenerów, a także kibiców.

„Królewska era Galacticos” to pozycja, która wszystkim madridistas przypadnie do gustu, a i kibice innych klubów nie powinni narzekać po jej lekturze.

A na kolejną zachętę niech posłużą słowa Kamila Glika, który przecież sam kiedyś był częścią Realu Madryt: „W tej książce Leszek Orłowski świetnie oddaje klimat Realu i magię, która otacza ten klub. Pozycja obowiązkowa!”.

Bitel | 2017-10-05
Przeczytana: 05 października 2017

Niedawno czytałem o Barcelonie,to teraz przyszedł czas na Real Madryt,jak tylko się dowiedziałem,że mój ulubiony sportowy dziennikarz Leszek Orłowski wydaje taką pozycję,kupiłem sobie jeszcze przed sklepową premierą.Autor skupia się na czasach od 2000 do 2017 czyli czasów dzisiejszych,okres ten to czas Galacticos i prezydenta Pereza (z 3 letnią przerwą),pełen sportowych sukcesów,zwłaszcza ostatnimi czasy.Real został uznany za najlepszy klub XX wieku i starannie pracuje żeby także w XXI podtrzymać to osiągnięcie.Ja pierwszy duży mecz Realu jaki pamiętam,jaki oglądałem,to był finał 98 roku z Juventusem,mam do dzisiaj plakat z Piłki Nożnej Plus.Obecnie nikt już z tego składu od dawna nie gra w piłkę,co tylko świadczy jak długo już oglądam mecze;)Również kiedyś wysyłałem do wielkich klubów listy z prośbą o klubowe pamiątki i Real to był jedyny klub,który odpowiedział listem i klubowym zdjęciem z podpisami z sezonu 2002/2003,traktuję to jako fajną pamiątkę i doceniam klub za to,że mnie...

Bullshit_detector | 2018-04-07
Przeczytana: 06 kwietnia 2018

Nie jestem fanem Realu, ale trochę się obawiałem czy uchodzący za twardogłowego fana Barcelony Leszek Orłowski udźwignie temat odwiecznego rywala klubu z Camp Nou. I miło się zaskoczyłem, bo dał radę. Imponujący research i spokojne usposobienie autora, który nie zarzuca czytelnika sensacyjkami czy wciskaniem na siłę swoich interpretacji opisywanych zdarzeń, sprawiają, że książkę czyta się szybko i przyjemnie.

No cóż, okazuje się, że nawet w największym klubie świata panuje niezły burdel. :) Warto sięgnąć po "Erę galacticos", bo książka pisana latem 2017 roku wkrótce może się zdezaktualizować, zwłaszcza w ostatniej części dotyczącej Zidane'a.

Hipcio | 2017-10-23
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 22 października 2017

Książka przejrzyście i ciekawie opisuje czasy ery Galacticos Realu Madryt, a że są to czasy mojej młodości, tym z większą chęcią i zainteresowaniem czytało mi się opisaną historię.

Zdecydowanie polecam - dobrze podzielona na okresy, jedynym minusikiem książki jest końcowe, moim zdaniem, nieco zbyt szerokie skupienie się na Cristiano Ronaldo.

RealAnia | 2017-10-02

W 2016 roku Leszek Orłowski, dziennikarz tygodnika “Piłka nożna” oraz stacji Canal+ Sport, wydał pod szyldem Wydawnictwa SQN książkę „Barça. Złota dekada”. W tym roku ukazała się kolejna książka jego autorstwa, tym razem dotycząca Realu Madryt.

„Po sprowadzeniu Figo, Zidane’a i Ronaldo powstał istotny problem: nie było kogo kupić.”

W książce „Królewska era Galacticos” Leszek Orłowski zabiera czytelnika w podróż przez kilkanaście ostatnich lat z bogatej historii Realu Madryt. Przygląda się projektowi stworzonemu przez Florentino Péreza. Wspomina piłkarzy i trenerów. Ujawnia zakulisowe gierki. Co więcej dziennikarz nie tylko opisuje wycinek historii Los Blancos, ale także dzieli się bardzo trafnymi spostrzeżeniami oraz własnymi opiniami. Lekturę cechuje obiektywizm, co z pewnością zainteresuje kibiców niesympatyzujących z madryckim klubem. Nie sposób również nie zauważyć sporej pracy wykonanej przez autora, który oparł swoją opowieść na licznych publikacjach.

„Raúl chciał, żeby...

kroolu | 2018-01-15
Przeczytana: październik 2017

Książek o Realu powstało już mnóstwo, ale tak obszernej publikacji polskiego autorstwa jeszcze dotąd nie było. Dzięki temu czytelnik dostaje produkt jakby „skrojony” pod niego – co przejawia się choćby tym, że wiele spraw, czasem zupełnie oczywistych dla Hiszpanów, jest tutaj szerzej wyjaśniona, dzięki czemu całość treści jest dużo łatwiejsza w odbiorze. To sprawia, że efekt końcowy śmiało można przyrównać do obfitującego w gole Gran Derbi – gdy człowiek, nawet gdyby bardzo chciał, nie może się skupić na niczym innym.
Zaletą publikacji jest fakt, że obok przytaczania absolutnie bezspornych faktów autor nie boi się dzielić swoimi spostrzeżeniami na ich temat. Jego tezy czy tłumaczenia bywają momentami bardzo śmiałe, ale nigdy nie są bez pokrycia. Dlatego po wnikliwej lekturze nawet zagorzały fan „Królewskich” zaczyna patrzeć na niektórych ludzi i na niektóre zdarzenia w całkiem inny sposób. W ciągu ostatnich 17 lat przez ekipę „Los Blancos” przewinęło się multum piłkarzy, ale to nie...

kateczerni | 2018-03-06
Przeczytana: listopad 2017

Obowiązkowa książka dla każdego fana Realu. Nie kibicuje żadnemu zagranicznemu klubowi dla tego za wiele o Realu nie wiedziałam. Uwielbiam piłkę nożną i z tego powodu skusiłam się przeczytać ta książkę. Ciekawość. Książka bardzo dobrze napisana ale nic dziwnego w końcu napisał ją sportowy dziennikarz Leszek Orłowski. W książce opisane są bardzo przejrzyście wszystkie ery klubu. Dowiedziałam się bardzo wiele ciekawostek. Książka wciągająca, jestem na tak. Polecam.

Kasiek m | 2017-10-03
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2017 rok
Przeczytana: 03 października 2017

michal200438 | 2017-12-17

Nie chcę powielać tego co zostało już tu napisane, dlatego pokusiłem się o kilka luźnych przemyśleń odnośnie treści.
Ciekawe spostrzeżenie w jednym z pierwszych rozdziałów o Luisie Figo "dla Pereza był jak dziwka" .
Sezon 2006/2007 został odarty z emocji. A szkoda. 10 kolejek do końca; 30 punktów; zero miejsca na błąd. Remontady RM, gol Higuaina vs Espanyol, RvN trzymał koszulkę Higuaina jak Messi w Gran Derbi (to Van Nisterlooy zrobił TĄ cieszynkę jako pierwszy!). Gol RvN vs Saragossa na 2-2 a 17 sekund później wyrównanie Tamudo vs Barcelona. Polecam obejrzenie filmików pod tytułem "Tamudazo". W ostatnim meczu Real przegrywał do przerwy z Mallorcą 0-1 a mimo to wyrgał ligę.
Ciekawe rozdziały np "Sprawa Ikera" przeplatają z nudnymi o byłych prezydentach np Vincente Boluda. Z treści książki czytelnik dowie się co w Hiszpani oznacza słowo "zaalpejczyk". Mnogość i szczegółowość informacji tu zebranych wywarła na mnie ogromne wrażenie. Książka jest obowiązkową lekturą dla każdego...