Manchester City Pepa Guardioli. Budowa superdrużyny

Okładka książki Manchester City Pepa Guardioli. Budowa superdrużyny Pol Ballús, Lu Martín
Okładka książki Manchester City Pepa Guardioli. Budowa superdrużyny
Pol BallúsLu Martín Wydawnictwo: Sine Qua Non sport
sport
Pep's City. The Making of a Superteam
Sine Qua Non
2024-02-28
2020-03-11
manchester manchester city sport piłka nożna drużyna

Moja pierwsza książka piłkarska którą przeczytałem. Spędziłem przy niej cały dzień czytając od początku do końca. Naprawdę super sprawa dla kibiców Man City czy Pepa Guardioli. Sporo fajnych smaczków w które można się fajnie zagłębić. Fajnie że powstała książka o klubie z niebieskiej części Manchesteru

Strasznie ciężko się to czytało... Zaburzona chronologia, styl pisania artykułu na Wikipedii i mnóstwo literówek czy błędów językowych.

Wielka szkoda, bo Manchester City to jeden z moich ulubionych klubów, a Pep to fenomen, który od zawsze mnie fascynował.

Dominacja Manchesteru City na krajowym podwórku bez wątpienia nie byłaby możliwa bez Josepha Guardioli. Ten piłkarski geniusz swoimi działaniami i wdrażaniem nowatorskich rozwiązań zbudował drużynę która potrafi od lat dominować w najtrudniejszej lidze świata - Premier League. „Manchester City Pepa Guardioli. Budowa superdrużyny” jest prawdziwą ucztą dla koneserów futbolu rozbijając na czynniki pierwsze poszczególne transfery, relacje trenera ze sztabem oraz pracownikami, ale przede wszystkim arcyciekawy proces formowania potężnej drużyny krok po kroku. Jest to doskonałe kalendarium wydarzeń i wyników ostatnich lat w ekipie z niebieskiej części Manchesteru. Przyjemna lektura którą polecam fanom piłki nożnej, ligi angielskiej, a w szczególności „The citizens.

Lektura służy bardziej jako prezentacja zespołu Pepa Guardioli i paru jego asystentów. Miałem nadzieję, że książka głównie oprze się na założeniach taktycznych, nawykach trenera, jakieś smaczki z treningów, a otrzymałem prezentację zawodnika napisaną w sposób poprawny, nic więcej. Książka do przeczytania i zapomnienia - dodatkowo w bardzo szybki sposób się zdezaktualizuje. Plusem jest język w jakim piszą autorzy: bardzo przystępny, książka była sprawną i "bezbolesną" przeprawą.

Książka przyzwoita - na kilka wieczorów. Przyjemnie się ją czytało, ale jak zauważyło wiele osób w recenzjach, jest mały problem z chronologią wydarzeń.

Dużo ciekawych informacji o zawodnikach, o sposobie pracy Guardioli oraz ludziach którzy dla Manchesteru City robią bardzo dużo, ale ich nazwiska nigdy nie pojawiają się na pierwszych stronach gazet. Wyróżnione kluczowe mecze zarówno te wygrane jak i przegrane to dość krótkie fragmenty, ale dobrze się sprawdzają w ramach przypomnienia o najważniejszych momentach z boiska.

Książka na dwa wieczory, przyjemna. Jeśli jest ktoś zagorzałym fanem Man City zbyt wiele dodatkowych rzeczy się nie dowie, ale ja jako fan Premier League i kibic lokalnego rywala mogłem dowiedzieć się kilku fajnych rzeczy. Przede wszystkim podobał mi się rozdział z Panem Manchester City oraz rozdział "Peaky Blinders"

Spodziewałem się typowej laurki dla pracy Guardioli, bez poruszania kłopotliwych, z perspektywy Manchesteru City, kwestii. Rzecz jasna, narracja jest jednoznacznie pozytywna, ale bardzo podoba mi się holistyczne podejście do sprawy. Każda decyzja, każdy moment chwały i każdy kryzys jest tu opisany i skomentowany.

Bardzo duży potencjał, ale mogłaby być spokojnie o połowę krótsza. Niepotrzebne opisy spotkań na wiele stron, nic niewnoszące fakty. Dodatkowo problem z chronologią. Rozdział kończy się na roku 2019, a w kolejnym zaraz wskakujemy w 2017.

Czyta się lekko i trudno - na zmianę. Na plus krótkie rozdziały, zawsze można wchłonąć jeden "przy okazji".

Spodziewałem się jako fan Manchesteru City po tej książce bardzo dużo a lekko się zawiodłem, zbyt dużo ogólnikowych faktów, wiele informacji które po prostu nikogo nie obchodzą typu to że (UWAGA SPOILER) że Mike Summerbee nosi kaszkiet i doradza w tym Pepowi. Książka jedynie może się przydać osobą które chcą się dowiedzieć coś o tym klubie a nie śledzą go na bieżąco, dla kibica Obywateli jest ona całkowicie zbędna.

• Piłka nożna
  • Sportowe