Prawda o reprezentacji. Janas i Beenhakker

2007-01-01
2007-01-01
978-83-7506-190-1
reprezentacja sport janas beenhakker

Okładka książki Szamo. Wszystko, co wiedziałbyś o piłce nożnej, gdyby Cię nie oszukiwano Krzysztof Stanowski, Grzegorz Szamotulski
Szamo. Wszystk... Krzysztof Stanowski...
Okładka książki Spalony Andrzej Iwan, Krzysztof Stanowski
Spalony Andrzej Iwan, Krzys...
Okładka książki Zidane. Był Bogiem, stał się człowiekiem. Baptiste Blanchet, Thibaut Fraix-Burnet
Zidane. Był Bo... Baptiste Blanchet, ...

Wiele nieznanych faktów, ciekawostek, anegdot ze środka i wokół reprezentacji. Polecam dla fanów reprezentacji Polski

Książki tego typu zwykle nie zachwycają w momencie wydania, gdyż dotyczą wydarzeń dobrze znanych. Uporządkowanie faktów zgodnie z chronologią może wówczas wręcz denerwować, bo "przecież wszystko jest oczywiste". Ale po latach spogląda się na nie łagodniejszym okiem i łatwiej choćby o dokonanie porównań dorobku obu trenerów – także z dużo dalszej perspektywy.
Autor jawi się bardziej jako zwolennik Beenhakkera, w końcu za jego kadencji można było zacząć mówić o „international level” występujących w reprezentacji zawodników. Z drugiej strony osiągnięcia na arenie Mistrzostw Świata czy Europy w obu przypadkach były równie skromne i dalekie od oczekiwań. Książka w kategorii „można przeczytać” gdyż wydaje się, że w dorobku Pana Romana Kołtonia dużo lepiej wypadła monografia Kazimierza Deyny.

Autor jawi się...

Najlepszym określeniem dla tej książki będzie parafraza jej tytułu – „Nuda o reprezentacji”. 280 stron sucho podanych faktów, bez żadnej wartości dodanej. Styl, w jakim pan Kołtoń miesza poszczególne wątki dodatkowo utrudnia odbiór tej pozycji – momentami ciężko jest się połapać, czy autor kontynuuje jeszcze poprzednią myśl, czy już pisze o czymś zupełnie od niej oderwanym. Trudno mi powiedzieć cokolwiek pozytywnego o tej książce. Chociaż nie – ma ładne zdjęcia i jest wydana na solidnym papierze (nie tyczy się to wyjątkowo brzydkiej okładki). Krótko mówiąc: książka, której braku nikt by nie zauważył.

Roman Kołtoń nie pisze niczego o czym byśmy nie wiedzieli z prasy. Tak naprawdę książka odświeża wydarzenia, które toczyły się za czasów dwóch tak różnych pod każdym względem szkoleniowców reprezentacji.

W sumie ta książka to jedynie uporządkowane fakty, które każdy kibic reprezentacji raczej zna. Nic nowego, żadnej ciekawostki po której można byłoby powiedzieć "wow, to już rozumiem czemu tak było!" W każdym razie przeczytać można - zwłaszcza właśnie dla przypomnienia sobie jak to było z naszą kadrą za Janasa i za Leo.

W miarę ciekawa, dużo rzczy rozjaśnia.

W miarę ciekawa, dużo rzczy rozjaśnia.

Książka niezła. Tylko osobiście nie przepadam za panem Kołtoniem, który dość często nie zastanawia się co mówi i tak samo często potrafi zmieniać decyzje. "Jaki to wspaniały trener ten Beenhakker" mówił i jednocześnie krytykował Janasa. Czasem trzeba być krytycznym w obie strony... jak pokazało życie. I w stosunku do siebie również.

• Piłka nożna
  • Sportowe